certik003 certik003 komentáře u knih

Němý viník Němý viník Maureen Johnson

Na rozdíl od předchozího dílu jsem tentokrát věděla, že konec zůstane otevřený, takže jsem po dočtení nebyla rozčarovaná. U těchto knížek určité věci neřeším a nehodnotím, protože vím, že jsou určené jiné generaci a jsou napsané tak, aby se líbily daleko mladším lidem. Stevie mě nazačátku trochu naštvala, že se nechala koupit. Ale pak už jsem se docela dobře bavila, pomalejší detektivní příběh mi nevadí, i když bych byla ráda, aby se případ vyřešil v jednom dílu. I když část řešení už známe. Ale vůbec bychse nedivila, kdyby se to v třetím díle opět nějak zašmodrchalo. I když se mi první díl líbil asi víc, stejně se těším na ten poslední. Knížka má opět krásnou obálku.

26.02.2021 4 z 5

Zmizení Zmizení Charlotte Link

Trochu pomalejší rozjezd, což mi u autorky nevadí, protože vím, že budu nakonec odměněná. Nezklamala i tentokrát, postavy jsou dobře vykreslené, děj přiměřené napínavý s občasným zvratem a nechybí velké finále. Něco je předvídatelné, něco jsem naprosto nečekala, v každém případě jsem si knížku užila.

Kniholap Kniholap Helen Docherty

Hezký a milý příběh pro menší děti, i když se díky veršům trochu hůř předčítá nahlas.

Kdo věří na zázraky Kdo věří na zázraky Mirka Skočílková

Předchozí knížka autorky mi místy přišla ne úplně reálná, ale zato se mi strašně dobře četla. Tahle knížka byl uvěřitelná, pro změnu mi obzvlášť na začátku přišla jako napsaná pro náctileté a hůř jsem se do ní začítala. Jak ale děj postupoval, četla se knížka sama a moc jsem si děj užívala. Pokud si chcete u čtení odpočinout, doporučuju.

Útočiště Útočiště Jérôme Loubry

Začátek knížky byl pro mě místy docela zmatený.  Část, kdy je Sandrine na ostrově se mi vůbec nelíbila a několikrát jsem přemýšlela, že knížku odložím. Až v místě, kdy se objeví Damien jsem se od knížky nedokázala odtrhnout. Děj začíná být opravdu hodně zajímavý, napínavý a místy až depresivní, aby zápletka vyústila do geniálního a opravdu nečekaného konce, navíc hodně pečlivě propracovaného, to se málokdy vidí. I když byl teda opravdu moc smutný a doslova mi vyrazil dech. Škoda toho nemastného začátku, jinak bych se nebála říct, že je to jeden z nejlepších thrillerů, co jsem kdy četla.

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Pro mě lepší z knížek od autorky, dobře se to četlo, bylo přiměřené napínavé, i když něco předvídatelné. Ale dostala jsem od knížky, co jsem očekávala, nicméně za pár týdnů si nevzpomenu, o čem kniha byla.

Sestra a sestřička Sestra a sestřička Magda Váňová

Dobře propracovaný vztah obou sester i jejich okolí. Ale tentokrát mě knížka moc neuchvátila, jednání některých postav jsem opravdu nerozuměla a časté sobecké jednání tomu taky moc nepomáhalo. Od autorky očekávám oddechové čtení plné dobře vykreslených rodinných vztahů, to jsem dostala, ale nesympatické postavy mě ke čtení moc netáhly. Ale to je můj problém, věřím, že většině čtenářek se knížka bude líbit.

Žena, kterou jsem byla Žena, kterou jsem byla Kerry Fisher

Knížka, která ukazuje realitu dneška. Lidé, kteří žijí život přes sociální sítě, a vůbec je nenapadne, že všechno může být úplně jinak, než oni sami vidí. Lidé, kteří sami záměrně svůj život bezdůvodně přikrašlují, aby před ostatními vypadali lépe. Nebylo to žádné dechberoucí čtení, myslím, že z toho mohla autorka vytřískat víc. Nicméně bylo hodně zajímavé se podívat do mysli těch, kteříveřejně vystavují soukromí a jediné, co je potěší je dostatečně velký počet lajků. Oddechové čtení, které ukazuje sílu přátelství.

Spánek Spánek C. L. Taylor

Myslím, že příběhů, kdy je na opuštěném místě skupina lidí aněkdo z nich je vrah, je víc než dost. Předchozí autorčiny knížky se miale líbily, tak jsem knížce dala šanci. A nelitovala. Hezky si se mnou pohrála,když jsem střídavě podezírala jednu osobu za druhou, protože jsem měla pocit, žepodezřelý je každý z nich. Výborně napsaný psychothriller.

Talisman Talisman Cynthia Harrod-Eagles

Knížka je opět čtivá, ale začínám se ztrácet v postavách.Netuším, kdo je čí dítě, vnuk, jak jsou spolu sezdaní. Nejspíš bych měla čístdíly hned po sobě, ale na to je bohužel sága moc rozsáhlá. Jinak jde opět oúžasné vykreslení doby, kdy nevíte, jakým rozhodnutím se vám podaří udržetrodinu v bezpečí, když ale zároveň hrozí, že o tu rodinu přijdete, protožeje pro ně vaše rozhodnutí neakceptovatelné. Taky se mi líbil popis válečnéhoživota a zároveň oceňuji, že tam nebyly nějaké přehnaně dlouhé popisy bitev.

Nová životní kapitola Amy B. Nová životní kapitola Amy B. Kelly Harms

Příjemné oddechové čtení, i když musím přiznat, že na měbyla knížka asi moc americká. Ale pro nenáročné pobavení se hodí.

Všechno, co dáme Všechno, co dáme Kerry Lonsdale

Tuhle knížku považuju za úplně zbytečnou, předchozí dva díly stačily. Navíc s tím časovým odstupem, co vyšla, jsem si předchozí děj vybavovala matně, a i když jsem si spoustu věcí čtením osvěžila, nebylo to ono.Taky jsem měla pocit, že autorka vykrádá sama sebe. Jsem přesvědčená, že měla napsat úplně samostatný příběh, bez jakéhokoli spojení na osoby z předchozích dílů, pak bych možná byla spokojená.

25.02.2021 3 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

Hnusná a temná minulost naší republiky. Smutné na tom je, že každá doba má svoje zrůdy, které jsou ochotné kdykoli a komukoli pomáhat udržovat jakýkoli režim. Dovedete si představit, že ruce, které bez jakéhokoli problému páchaly taková zvěrstva, potom doma klidně hladily děti nebo ženy? Vlastně je jedno, jestli čtete o koncentráku, gulagu nebo našem lágru, nejhorší na tom je to vědomí, že ta slušná většina ze strachu mlčí a nevidí. A další smutné vědomí, že by brzo mohla přijít doba, kdy můžu velice rychle zjistit, ke které skupině bych patřila? Autor velice reálně popsal, jak v socialismu kvůli úplně banálnímu prohřešku mohl kdokoli ztratit právo na život. Tohle by měla být pro středoškoláky povinná četba.

Bokovka Bokovka Barbora Vajsejtlová

Dalo by se napsat, že to bylo jedno velké klišé, protože takových příběhů se děje spousta. Ona - typická představitelka pro bokovku, on - typický chlap, kterého tak trochu postihla krize středního věku a stereotyp v manželství. Klasická situace - alkohol + pracovní večírek + sex na jednu noc, ale jak už to tak bývá, jedním úletem to nekončí. Nicméně je knížka napsaná čtivě a uvěřitelně a charaktery obou protagonistů se postupně vyvíjí, až by bylo Marka člověku na konci i líto. Přiznávám, že zvítězila ta škodolibější část mého já, která mu takový konec přála.

19.02.2021 4 z 5

Hanina hvězda Hanina hvězda Miroslav Frindt

Čtení, při kterém se vám doslova otevírá kudla v kapse a máte chuť ty lidi profackovat. Asi dokážu pochopit, že kvůli závisti, a díky mediální masírce, lidi Židy nenáviděli. Vím, že nenávisti se těžko zbavuje, ale alespoň stud by ji mohl otupit. To se ale nedělo, i když pak věděli, co se Židům dělo, většina to zpochybňovala, většina se tvářila, že o ničem neví. To mi prostě hlava nebere, a smutné je, že tohle je reálný příběh a po tom, co se přeživší z koncentráků vrátili domů a mysleli se, že všechny hrůzy mají za sebou, brzo zjistili, že peklo neskončilo. Jde o velmi silný příběh, ale mně bohužel neseděl styl psaní. Jindy by mi bylo líto, že kniha je tak útlá, tady mi to stačilo.

Meta Meta Pavel Bareš

Knížka, která byla snad všude. I autorovy předchozí knihy v našem malém českém rybníčku vzbudily docela rozruch. Tam jsem ale odolala, protože číst tak rozsáhlé knížky od neznámého autora se mi nechtělo. Metu už jsem si ujít nenechala a jsem moc ráda. Je napsaná velmi reálně, možná právě proto, že je psaná nespisovným jazykem s občasnými vulgaritami, který je mnohými lidmi zatracován, ale většina z nás právě tahle mluví. Navíc si nedovedu představit, že by ranařka Lenka vyprávěla svůj příběh nějak jinak. Do nebe je vynášeno, že chlap tak výborně píše z pohledu ženy, ale autoři thrillerů taky detailně popisují pocity nechutných vrahů a nečekám, že jsou sami vrazi. Bareš je prostě vnímavý a napsal skvělou knížku, u které se nenudíte, která je čtivá, místy pobaví, místy vyvolává napětí nebo nutí k zamyšlení. Jsem si jistá, že by skvělou knížku o stalkingu nebo o nešvarech sociálních sítí napsal i bez metalidí. Mimochodem, úplný závěr, kdy náš stát ví o určitém problému, má na to nařízení a zákony, ale absolutně to neumí řešit, dokládá to, jak s Lenny a NeAlexem naložil. To je prostě typické. Doufám, že autor bude psát dál a mě čeká čtení předchozích knížek.

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Popravdě nevím, proč se uvádí, že jde o román v povídkách. Jsou to takové střípky ze života jedné rodiny od jejího vzniku, které jsou v různě dlouhých časových odstupech, vyprávěné všemi členy rodiny a některé jsou vyprávěné z pohledu více osob. Je to takový nehezký pohled na dnešní společnost, kdy spolu lidi prostě vůbec neumí komunikovat a nedokáží k sobě od počátku vztahu být upřímní a tím pádem od sebe mají nesprávná očekávání. Jde o běžnou rodinu, podobných příběhů se ději určitě spousty, navíc snad málokdo uvěří, že tenhle svazek může být pevný a trvalý a čtení vyvolává na začátku spíš něco jako nechuť k postavám, ke konci spíš smutek a přání být jiný. Mně se hlavně líbí způsob psaní Petry Soukupové, ty krátké jakoby úsečné věty které ale říkají úplně všechno. Ráda si přečtu další knížky.

Malé temné lži Malé temné lži Sharon J. Bolton

(SPOILER) Popis tísnivých a temných míst jde autorce skvěle, i napětí umí dobře stupňovat. Další věc, co autorka dokonale umí, je vykreslení postav a popis jejich psychologického myšlení. Je až neuvěřitelné, jak Bolton umí popsat nedůvěru lidí mezi sebou, ale hlavně to, jak i hlavní postavy nemůžou věřit samy sobě. Líbí se mi i linka z minulosti, popis přírody a chování zvířat. Do knížky jsem se hůř začítala, což by mi nevadilo, problém byl, že všechny tři postavy byly nesympatické a bylo mi lhostejné, která z nich by mohla být pachatel. V ději docházelo k různým zvratům, takže rozuzlení bylo překvapivé, ale pro mě ne až tak reálně uvěřitelné. Prostě nevěřím tomu, že by tohle zvládly děti. Co se týká zmizení těch prvních dvou chlapců, tam jsem se až nepochopitelně trefila, i když podle mě k tomu nevedla žádná indicie, a vlastně bylo tohle jednání i dost nepochopitelné, ale budiž. Přesto musím autorce přiznat, že její knížky jsou čtivé a ráda sáhnu po další. Teda mimo její sérii Rakvář, tu si nechám ujít.

19.02.2021 4 z 5

Bílá komnata Bílá komnata Vojtěch Matocha

(SPOILER) Knížka byla opět čtivá, nepostrádala i napětí a předpokládám, že dětem se bude líbit. Troufám si tvrdit, že jako dítě bych byla nadšená. Jako dávno dospělá už tak spokojená nejsem. Buď jsem velmi nepozorný čtenář, nebo v mém výtisku chyběly nějaké stránky, ale vůbec jsem nepochopila, jak se oba dostali z podzemí. Taky bych třeba chtěla vědět, jak dopadl Melichar. No a ten smutný konec… většinou si vůbec nedovolím do konce autorovi kecat, jenomže tady mi opravdu vadí, že krásně tajemná Prašina zanikla. Aspoň kdyby nějakou malou naději autor čtenářům nechal… Opět musím pochválit ilustrace. Pokud máte malého čtenáře, i toho, který potřebuje rozečíst, určitě jim sérii pořiďte.

Chlapec z lesů Chlapec z lesů Harlan Coben

Knížky Cobena jsem kdysi dávno objevila v knihovně a teď jsem moc ráda, že ho nakladatelé znovu začali vydávat. Postupně bych si chtěla dokoupit všechny jeho knížky, protože bych autora ráda měla ve své knihovně. Mám moc ráda jeho styl psaní, kdy se zdá, že ta spousta postav a různých dějových linek nejde pospojovat, ale autorovi se to vždy podaří. A to hodně čtivým a pro mě brilantním způsobem. Chlapec z lesů není žádná výjimka, tam mi jenom chybí objasnění minulosti Wildea, zase na druhou stranu mi to dává naději, že se k postavě chce autor vrátit. Co mi ale v téhle knížce přijde jako hodně geniální, je popis uvažovaní politiků, jak z negativa vytřískat pro sebe to nejlepší. To je přímo až hrůzostrašné, když si uvědomím, že takhle si s námi politici hrají běžně a my o tom vůbec nemáme tušení. Za sebe knížku opravdu doporučuju.