camelopardus camelopardus komentáře u knih

Chalupa Chalupa Pavlína Křivánková

Po dlouhé době uvěřitelné dialogy,pocity, reakce. Postavy nejsou černobílé, ale každá má, jako v běžném životě, své klady a zápory. Poslechnuto jako audio na ČRo nadšeně na jeden zátah.

11.04.2024 5 z 5

Barunka Barunka Antonín Zápotocký

Překvapilo mě, že ač měla knížka ideologický podtext poplatný době, velmi šetrně, takřka něžně a neposměšně v ní komunistický autor píše o náboženských tradicích. Co se protlačování politické ideologie do dětské knihy týče, probíhá ta masáž podobně i dnes (tak jak píše níže Gabra03), jen to ideologické téma se změnilo... Oceňuji velmi pěkný a poučný popis života na vesnici v 19. století.

02.03.2024 4 z 5

Helimadoe Helimadoe Jaroslav Havlíček

Celkem útlá knížka plná emocí a obrazů začátku 20. století. Film po přečtení knihy působí jako nevydařené povrchní kočičí zlato.

24.10.2023 4 z 5

Milostný dopis klínovým písmem Milostný dopis klínovým písmem Tomáš Zmeškal

Nádherně napsáno i dokonale zpracované audio provedení.

03.09.2023 5 z 5

Roky v kruhu Roky v kruhu Jarmila Glazarová

Skvost.

16.07.2023 5 z 5

Romeo a Jana Romeo a Jana Jean Anouilh

Rozhlasové drama v režii Hany Kofrankove s úžasným obsazením bylo uchvacující.

20.05.2023 4 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Reklama na Tesco (viz koment níže), vodku a lidské teplo. Přestože je tam pár věcí dost přestřelených a občas se objeví i nějaká logická chyba, tak se mi kniha moc líbila.

29.01.2023 4 z 5

Hordubal Hordubal Karel Čapek

A já v tom vidím marnost honby za penězi. Z příběhu vyplývá, že si manželé žili dobře a neměli nedostatek. Ale chtěli se mít lépe - důvodem odjezdu do Ameriky nebyla tedy nouze a těžké životní podmínky, ale touha žít si nad poměry. Dnes těžko představitelné podmínky odloučení, kdy si partneři mohli psát jen s pomocí krajana a poté zůstat léta bez jediné zprávy o sobě. Z příběhu také vyplývá, že Hordubal by v Americe zůstal klidně déle, ale odjet musel. Touha po blahobytu způsobila, že přišel naprosto o vše - čekal snad, že dcera po osmi letech skočí kolem krku pro ni cizímu člověku? Že manželka bude trpělivě čekat, aniž by měla zprávu, zda je její muž ještě vůbec naživu?
Tento obraz je vidět často i dnes: nestačí nám, co máme, honíme se za lepším životem a přicházíme o to nejdražší....

22.01.2023 4 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

1) Nedoceněnost Mendela.
2) Reklama na L. Janáčka
3) Problematika achondroplaziků.
4) Populární podání genetiky pro lajky
5) Beznaděj, deprese....
Kniha je sice dobře napsaná, ale za tu černotu, kterou ve mně rozlila, (a taky za ošklivou obálku) nejsem schopná dat více než 3 hvězdičky.

27.12.2022 3 z 5

Myši Natálie Mooshabrové Myši Natálie Mooshabrové Ladislav Fuks

Neskutečně silná atmosféra. Něco, co cítím i s odstupem času a co mě táhne zpět.

20.10.2022 4 z 5

Na paměť mým smutným courám Na paměť mým smutným courám Gabriel García Márquez

1) Kniha mi dala krásnou naději, že i v 90 letech může být člověk ještě tak vitální.
2) Ač začátek působil dojmem chlípnosti, styl psaní mě natolik zaujal, že jsem pokračovala ve čtení a nakonec se z toho vyvrbilo půvabné, vtipné a poetické dílko.

22.09.2022 4 z 5

Krásňovec žasne Krásňovec žasne Anna Kratochvílová

Jedná z mála knih, které jsem i po několika pokusech nebyla nikdy schopna dočíst. (Dostala jsem ji ve druhé třídě za vysvědčení...)

06.06.2022 1 z 5

Nejvyšší hora Nejvyšší hora Mieczyslawa Buczkówna

Tuto knihu jsem dostala v první třídě ve škole za prospěch. Přečetla jsem ji asi hned první den a pak ještě několikrát. Některé detaily si pamatuji dodnes: Cesta "lesem" za Jelínkem, Jelínková malinová šťáva v malých kalíšcích, barevné vánoční koule, krabice s tátovými fotkami, "pavlačky"... :-)

06.06.2022 4 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Zpočátku jsem už chtěla knihu odložit - ten nekonečný bolestný tón a do zblbnutí opakovaný generalizovaný vzorec "žena je laskavá, téměř svatá oběť, muž je pouze hovado bez kousku citu". Ale pak nastal obrat a kniha změnila směr. Postavy přestaly být černé a bílé, dostaly mnoho odstínů a barev. Propracování mladších generací mě zaujalo o to víc. Takže jsem ráda, že jsem knize dala šanci. :-)

10.05.2022 4 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Kniha mě naprosto nadchla - za mě oduševnělé dílo s věrohodnými postavami i dialogy. Navíc úžasný styl podání ve formě audioknihy.

10.05.2022 5 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

1) + Způsob nechronologického vyprávění se mi líbil - bylo třeba více přemýšlet a nejen bezduše konzumovat.
2) + Historické zmapování místa cením vysoko, přestože si nepotrpím na popisy brutálního válečného zacházení s lidmi, neměli bychom na druhou stranu před nimi zavírat oči.
3) + Oceňuji také spoustu zajímavých myšlenek, kterými je kniha prošpikovaná.
4) + Zaujala mě i pozvánka do světa lidí s OCD - celkem peklo.
5) + Poukazovat na nechutnou moc médií je také třeba.
6) - Klišé nad klišé, postavy černé nebo bílé, až karikaturní, jako opsané z laciného filmu (viz Ivanka a další).
7) - Vyšetřování probírané dennodenně v hlavních zprávách (tento nešvar je ale běžný i v jiných detektivkách)
8) - Přehnaná stádovitost obyvatel vesnice.
9) - Ten úplně od boku vystřelený konec + pohnutky vedoucí k zločinu - Ach jooooo....
To vše působilo nevěrohodně a propracovanost knihy v mých očích snížilo na laciný brak a zbytečně znehodnotilo. Ale jak vidno z předchozích komentářů, bez těchto extravagantních nevkusností by kniha nebyla tolik ceněna.

10.05.2022 3 z 5

Sběratel mušlí Sběratel mušlí Anthony Doerr

Krásná kniha plná poetických momentů, půvabných postav, osudových vztahů a zvláštních setkání. Tak ráda bych osobně potkala a obejmula lovcovu ženu, liberijského správce, tanzánskou běžkyni i sběratele mušlí....

28.03.2022 5 z 5

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Je třeba se obrnit proti Havlíčkově rozvláčnosti. Ač mám rozvláčné knihy ráda, zde mi to přišlo až příliš - ale možná to byl autorův záměr. Co se týče dialogů a psychologických rozborů, pak jsou zcela uvěřitelné a na svou dobu velmi moderní. I přes smutné a tragické situace, kterými musí Štěpánka projít, jsou pro mě Petrolejové lampy na rozdíl od Neviditelného rozhodně optimistické, a Štěpku jsem si pro její sílu, vitalitu a odhodlání úplně zamilovala.

14.02.2022 4 z 5

Neviditelný Neviditelný Jaroslav Havlíček

Psychicky dost náročné sousto. Napsáno tak dobře, až mi to málem spustilo proces deprese. Od knihy se nedá odtrhnout (v mém případě od poslechu v podání výborného Jiřího Schwarze) - ale ty citové a myšlenkové pochody, ta tíseň, ta příchuť hluboké temnoty, která z knihy sálá...
Dá se osud obelstít?
Kdo nese vinu za události, které se staly?
Kam až nechat působit lidskost, lásku, vstřícnost a ohleduplnost a kam už je nutno nasadit chladný rozum?
To rozklíčování skrytých vnitřních pohnutek, manipulace, citového vydírání muselo být nejen ve své době pro mnoho manipulantů a intrikánů velmi obnažující.

17.01.2022 4 z 5

Píseň o cestě Píseň o cestě Bibhútibhúšan Bandjopádhjáj

S knihou jsem se celkem dost natrápila, protože je v ní záplava téměř nevyslovitelných jazykolamných jmen, ztrácela jsem se tedy mezi nimi. Pořádně jsem se začetla až za polovinou, kdy jsem si na tyto krkolomnosti již zvykla.

Autor je oceňován za svůj popis bengálské venkovské krajiny. Popisuje ji s velkou láskou, stejně jako charaktery dětí. Především dětský entusiasmus, čistota, optimismus byly tím, co mě v knize nejvíce těšilo. Apu a Durga, jejich vztah, jejich charaktery mě zcela rozněžnily a naplňovaly láskou. Popisy bídy, radikálních kastovních zvyklostí, nevybíravého chování vůči slabším a "níže postaveným" mi znovu potvrdily, v jakém neskutečném přepychu a demokracii dnes žijeme a jak málo jsme za to vděčni.

10.01.2022 4 z 5