calibre44 calibre44 komentáře u knih

Breviář pozitivní anarchie Breviář pozitivní anarchie Vlastimil Vondruška

Co říct víc, než že snad všichni musí souhlasit s každým autorovým slovem? Bohužel se lidstvo nedokáže poučit ze své vlastní historie. Nebo lidstvo možná ano, ale současní vládcové jsou nepoučitelní.

13.07.2017 5 z 5

Záhada zlaté štoly Záhada zlaté štoly Vlastimil Vondruška

Perfektní, Vlastimil Vondruška opět nezklamal. Ale podle mého názoru se měl autor držet jen hlavního zločinu, odcizení královského zlata. Další dva zločiny objasnil královský prokurátor v posledních dvou kapitolách jen tak mimochodem a tak trochu jako děd Vševěd. Bylo to trochu přitažené za vlasy, když od stolu objasnil dvě vraždy.

10.12.2014 4 z 5

Plástev jedu Plástev jedu Josef Pecinovský

Pro mě osobně srdeční záležitost. Knížka, ke které jsem se už několikrát vrátil a s chutí znovu přečetl. Fascinovala mě představa světa lidí přetvořeného do podoby úlu. Nemyslím, že by měl příběh hluchá místa. Mě prostě uchvátil.

24.01.2014 5 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Knížku jsem četl jako kluk a teď jsem se k ní z nostalgie znova vrátil. Chtěl jsem znovu prožít tu cestu světovými oceány s Nautilem a jeho posádkou. Knížka ani časem neztratila nic ze své kouzelné atmosféry. Přiznám se, že mě trošku nudily dlouhé popisy biologických druhů, kterým autor věnuje na můj vkus docela hodně místa, i když v době vzniku knihy, kdy mořské hlubiny nebyly ještě tak prozkoumány a televizní programy nenabízely přehršel přírodovědných filmů, právě tyto popisy měly své opodstatnění a do jisté míry tyto filmy nahrazovaly. Byl bych rád kdyby Verna objevily i dnešní děti, ale současnost zřejmě tomuto žánru nepřeje. Na rozdíl od módních vlkodlaků a upírů.

07.07.2013 4 z 5

Tampa Tampa Alissa Nutting

Hlavní hrdinka je mrcha, která využívá své žáky k uspokojování svých sexuálních potřeb a při tom neváhá jít přes mrtvoly. Občas mě knížka štvala, hlavní hrdinku jsem neměl rád, ale knížku jsem přečetl za dva dny. Takže buď je krátká, což si nemyslím, nebo je fakt dobře napsaná.

25.05.2014 3 z 5

Noční orel Noční orel Alexandr Lomm (p)

Jako kluk jsem tuhle knížku hltal a mám na ni dobré vzpomínky. Takový sovětský superman, který bojuje proti okupantům. Knížku si jednou rád znovu přečtu.

06.07.2013 4 z 5

Čas vlků Čas vlků František Niedl

Tak tenhle druh knih z naší historie mám rád. Myslím, že trilogie Františka Niedla o Tasovi z Boru se mohou měřit s Vondruškovou "trilogií" o Martinovi ze Stvolna i když se děj odehrává většinou na našem území za vlády krále Václava IV. Zajímavý je i realistický Tasův pohled na husitství, s jehož hlavními představiteli Husem a Žižkou autor Tase svede dohromady. Knížky z této trilogie jsou čtivé, plné napětí a akce, nenašel jsem hluchá místa.

Král bez přílby Král bez přílby Oldřich Daněk

Knížku jsem začal číst až po Vondruškově Přemyslovské epopeji a nevyhnul se porovnávání. Ze začátku jsem byl zklamán její rozvláčností a myslel, že jí ani nedočtu. Ale s každým dalším odstavcem jsem se do ní zamilovával víc a víc. Scéna, kdy se setká ve věži Václav II. s vězněným Falkenštejnem, je prostě brilantní. Knihu chápu jako jakousi královskou zpověď, ve které jsou obsaženy pochybnosti o sobě samém i o svých rozhodnutích. Tato upřímnost se line celou knihou, která představuje Václava II. sice ne jako rytíře-bojovníka, ale jako moudrého panovníka a především člověka. Má rozhodně co říct i dnešnímu čtenáři.

29.04.2015 4 z 5

Mezi tiárou a orlicí Mezi tiárou a orlicí Vlastimil Vondruška

Knížka je prostě super, byl jsem překvapen když jsem si sháněl údaje k postavám, které v knize figurují, jak moc knížka odpovídá skutečnosti. Po jejím dočtení se mi chtělo křičet : "Pane Vondruško, a jak to bylo dál. " Bylo by krásné touto formou zpracovat celou historii naší země. Přece jen forma suchých encyklopedických údajů jakou je historie většinou prezentována nedokáže otevřít okna do minulosti tak, jak to dokáže mistr Vondruška.

Účastníci zájezdu Účastníci zájezdu Michal Viewegh

Plno humorných dialogů a situací. Tato knížka, ke které se rád vracím je velmi příjemným prázdninovým pohodovým čtením, plná běžných situací z obyčejného života, které denně prožíváte, ale mnohdy si jich ani nevšimnete. Za mě plný počet hvězdiček. Asi nejlepší knížka, co jsem od pana Viewegha četl.

17.05.2015 5 z 5

Chalupáři Chalupáři Václav Pavel Borovička

Jsem příznivcem seriálu a na stránkách knížky mi před očima opět ožily všechny postavy. Knížka obsahuje většinou jen dialogy, které se občas mírně liší od těch filmových. Viditelně se jedná o přepsaný scénář. Místy chybí popis děje a tak ten kdo neviděl seriál chvílemi neví co se odehrává.

27.10.2013 3 z 5

Slunce na útěku Slunce na útěku František Niedl

Ke knížkám Františka Niedla jsem se dostal poměrně nedávno, doposud mám přečtené čtyři a můžu říct, že se jedná o autora, který dokáže zaujmout a psát opravdu umí. Knížka SLUNCE NA ÚTĚKU se moc dobře čte. Jedná se o post-katastrofickou vizi, která se odehrává v USA po jaderném útoků. Jsou zde popsány charaktery lidí a jejich postupný vývoj. Z hlavního hrdiny, který je zpočátku zhýčkaným mladíkem, kterým opovrhuje i jeho přítelkyně, se uprostřed malé komunity lidí postupně stává respektovaná silná osobnost, která se smiřuje se svým životem i smrtí v mrazivých podmínkách zničené planety Země. Byl jsem zvědavý jak knížka dopadne a musím říct, že závěr mě sice nepřekvapil, ale při dočtení poslední kapitoly mě dost zamrazilo.

22.05.2013 4 z 5

Mráz přichází z Hradu Mráz přichází z Hradu Michal Viewegh

Knížka se moc dobře čte. Michal Viewegh v ní ukazuje, že skutečně psát umí. Jedná se o nadsázku, která čtivou formou ukazuje na problémy, které jsou ovšem skutečné. Nevím jestli je Klaus homosexuál a je mi to jedno, ale je nezpochybnitelné, že se podílel na budování korupčního prostředí v naší zemi, což potvrdil ve finále svojí amnestií. Knížka s nadsázkou, ale zároveň čtivou formou ukazuje právě na tyto problémy, na problémy, které naší zemi přináší skutečná mafie v Praze, kterou zaštiťuje dnes již bývalý prezident. Do určité míry chápu její nízké hodnocení, ale zároveň si myslím, že takových knížek, které by upozorňovaly na současné problémy je potřeba co nejvíc. Za to si autora vážím.

19.05.2013 4 z 5

S vlčí hlavou v erbu S vlčí hlavou v erbu František Niedl

Knížka mi přijde o něco slabší než předchozí dva díly této volné série, které nasadily vysokou laťku. Ale přesto mě hodně bavila. Představuje dobu husitství jako dobu, kdy si nikdo nemohl být jistý vlastním životem a už vůbec ne svým majetkem. Je tak trochu opakem Vávrových filmů, které husitství spíše idealizují. Hlavní představitel Hynek Tas z Boru je už starší muž, zeman, který má v jedné chvíli všechno a vzápětí v jednom okamžiku téměř o všechno přichází. Jedná se o pragmatického člověka, který si je plně vědom nejen svých schopností, ale i možností. Přesto neváhá opovědět králi Zikmundovi Lucemburskému, což v jeho případě nejsou jen slova. Stejně tak se neskloní před mocnými Rožmberky. Na začátku knížky přijíždí vyčerpaný na svém koni Flaviovi na tvrz Dekolnou kde zraněný hledá úkryt. Děj knížky pak vypráví především o tom jak se do této situace dostal. U knížky se rozhodně nudit nebudete. Je plná překvapivých zvratů a rozuzlení.

19.05.2013 4 z 5

Názory na vraždu Názory na vraždu Michal Viewegh

Po přečtení jsem se dozvěděl, že se jedná o prvotinu. Budiž. K přečtení knížky, i když je krátká, jsem se musel nutit. Nějak mě nevtáhla ani neoslovila.

03.08.2015 2 z 5

Vraní dívka Vraní dívka Erik Axl Sund

Řekl bych, že slušný psychothriller. Překvapující rozuzlení, které vlastně tak úplným rozuzlením není, protože se údajně jedná pouze o první díl, který má další pokračování. Každopádně knížka nepostrádá napětí. Její označení "Jen pro silné povahy" je asi přehnané. Pro silné povahy je jen tématika, kterou se zabývá. Nějaké zvlášť drastické scény, které by čtenáři nedaly usnout, v ní nenajdete.

19.05.2014 4 z 5

Znamení Jidáš Znamení Jidáš Vlastimil Vondruška

Mám rád knížky ze středověku a úplně nejraději ty, které se odehrávají v Čechách a na Moravě. Z knih pana Vondrušky je vidět, že zná nejen dějiny jako takové, ale i zvyky a poměry jak na královském dvoře tak i ve středověkých městech a venkově. Z knížek je patrné, že autor má tuto dobu zjevně rád. Z každou jeho knížkou se při čtení přenesete do doby, kdy nebyl žádný spěch a život byl takový nějaký bohatší, klidnější a jednodušší, i když kratší. Knížka zcela jistě pobaví každého čtenáře a to je určitě její cíl.

13.02.2014 4 z 5

Děti plástve 1 Děti plástve 1 Josef Pecinovský

Plástev jedu je pro mě osobně kultovním sci-fi, které jsem četl již několikrát a proto jsem při vydání tohoto pokračování s koupí neváhal ani minutu. Autor ještě víc rozvíjí svou pochmurnou vizi budoucnosti, kde se sice radikálně změnilo životní prostředí, ale charaktery lidí a jejich zlé vlastnosti jako jsou hamižnost a sobectví, přežívají v nezměněné formě. V knížce se setkáte s postavami, které vystupovaly už v Plástvi jedu, ale zároveň nastupují postavy nové - "děti plástve". Ty mají snahu uniknout z nastavených poměrů a zajetých kolejí. Jak to všechno dopadne ukáže až další díl, který se právě chystám číst.

23.01.2014 4 z 5

Zdislava a ztracená relikvie Zdislava a ztracená relikvie Vlastimil Vondruška

Opět skvělý příběh. V dýce s hadem se chystal ke svatbě Diviš, v tomto příběhu Ota. Už se těším až se začtu do dalších pokračování. Moc dobře se to čte.

05.01.2014 4 z 5

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Knížka, která se dobře čte. Tak trochu středověká akce, ve které najdete i náhled do ložnice Václava IV.