Noční orel

Noční orel https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69382/nocni-orel-69382.jpg 4 42 12

Děj vědeckofantas­tického románu se odehrává za druhé světové války na Ostravsku na pozadí partyzánských bojů. Hrdinou příběhu je četař sovětského výsadku, který při seskoku padákem objeví u sebe schopnost létat a využívá jí v boji s nepřítelem.

Literatura světová Dobrodružné
Vydáno: , Albatros (ČR)

Ночной Орел , 1973

Jirka92333
05.09.2023 4 z 5

Takový X-Men. Akorát rusové tu nejsou záporáci a komunismu není nic špatného :⁠-⁠D. Mě se zpracování knihy líbilo.

Meda77
17.01.2022 3 z 5

Autor dobrý a kniha je průměrná dorostová scifi o létacím partyzánovi. Wermacht musel být asi hodně vyděšený, ale dnes už to čtenáře nijak nevykolejí. Průměrné 3starsy.

True_
13.05.2020 5 z 5

Kdysi (tak před rokem:) jsem knihu přečetl u babičky na chalupě. Opravdu jsem si ji oblíbil. Je to jedna z knih, na které když si je přečtěte, nezapomenete. Jen ten konec :( Doporučuji všem!

1amu
12.02.2019 3 z 5

Knihu jsem kdysi dávno koupil svému tehdy 9-ti letému synovi. Čtení si šetřil na dovolenou (chata u Berounky) a "žral to", dokonce tak, že jednu noc (snad v náměsíčním tranzu) se zřítil při chůzi z I.patra. Ráno potlučený, plný modřin nám nadšeně líčil, že nemohl přestat číst, jak ho to bralo.Tak jsme mu chvíli říkali Noční orel a já jsem po pár dnech, kdy knihu dočetl vzal Nočního orla, abych se dozvěděl "co v SSSR vymysleli". Vždy jsem si myslel, že knihu napsal Rus. Teprve teď zjišťuji (díky komentátorce Jejda), že jde o Čecha.
Inu Sovět by takové povídání nesepsal, ono je to opravdu "šmrnclé" amíky. Ale na dovolené jsem se bavil. Létající partyzán byl geniální. Nedivím se nadšení malých čtenářů v zemi "kde zítra znamenalo včera". No a plynul čas, kdy se naplnila slova Jiřího Menzla z r.1989: "Víte, vy se tomu, co sem léta přicházelo z SSSR buď smějete, nebo díváte s pohrdáním, ale počkejte až bude televize chrlit brakové seriály ze západu".
Má pravdu předsedo pravila kdysi moudře tetička ve Filmu Vesnička středisková...

Jejda
06.01.2019 5 z 5

Knihy mého otce Václava Kličky se mi špatně hodnotí, neboť je znám od útlého dětství (tatínek svá díla rád předčítal nahlas už z rukopisu mamince a podle zájmu i nám dětem. Noční orel mě moc nebavil, je to spíše téma pro kluky, ale mám s tímto dílem spojené jiné zážitky. V SSSR totiž tato kniha mezi dětmi, v té době, vyloženě "frčela" a tak nám denně plnily poštovní schránku dopisy od sovětských pionýrů. No a já jsem byla tehdy asi ve čtvrté, nebo páté třídě a dostala jsem za úkol na ty dopisy odpovídat. Což mě hrozně nebavilo, ale občas se mezi těmi dopisy od pionýrů vyskytly i docela úsměvné příběhy. Tak psal tatínkovi jeden chlapec přímo z nemocnice, že se zkoušel naučit létat a skončil se zlomenou nohou. Skočil snad z nějakého kurníku, či co. Jinak tedy, kdyby to někoho zajímalo, tak svému otci jsem věnovala celou knihu Trosečník sibiřský. https://www.databazeknih.cz/knihy/trosecnik-sibirsky-386057

Midudedi
16.09.2018 4 z 5

Četl jsem ji po mnoha letech z nostalgie a mnoho od ní nečekal. Ale nebylo to kupodivu tak špatné, jak jsem se obával. Už si pamatuju, proč se mi v deseti tak líbila.

Sci-fi o létajícím partyzánovi je i dnes téma netuctové, taková protiváha Supermanovi. A svět četaře Kožina je propracovaný a uvěřitelný. Příběh je bez zbytečného patosu a popisuje celou " tu zamotanou historii ".

Jediné, co dnes příběh sráží, je socreal jazykové pojetí, strohé, bez fantazie, spíš jako hlášení na nádraží nebo zpráva nedůležitého úředníka. I když bez dobového patosu a prosovětského patolízalství, takže dočíst v pohodě jde i dnes.

Lucina84
20.07.2018 5 z 5

Jednoduchá a zábavná dětská sci-fi četba. Začetla jsem se do ní hned a měla jsem nutkání číst dál a dál.

špulo
13.05.2018 4 z 5

Dnes by som to asi nedokázal čítať. Ale, v 10-tich rokoch, počas chrípky, to bola jazda...

Pardubičák
06.11.2015 5 z 5

Tahle kniha je tak šílená, až je okouzlující :-D

KM Phoenix
14.02.2014 5 z 5

Naprosto bizarní příspěvek sovětské literatury v edici KOD. Vysoké hodnocení dávám z toho důvodu, že něco tak podivného se vyskytuje opravdu ojediněle a i ta kniha je neskutečně (a většinou nechtěně) vtipná. No koho by to napadlo: sovětský partyzán objeví u sebe schopnost létat jako superman a ručně sestřeluje letadla a provádí nálety :-D

calibre44
06.07.2013 4 z 5

Jako kluk jsem tuhle knížku hltal a mám na ni dobré vzpomínky. Takový sovětský superman, který bojuje proti okupantům. Knížku si jednou rád znovu přečtu.

mutace
01.08.2011 1 z 5

Jedna z nejhorších knih v této edici

dobrodružství

Alexandr Lomm (p)