Drion opouští Zemi

Posledním románem, který Václav Klička napsal v ruštině, a zároveň prvním, který napsal také v českém jazyce, je Drion opouští Zemi (Albatros 1983). V tomto románu přistane na Zemi, poblíž tábora sovětských geologů, kosmická loď mimozemšťanů, kteří pátrají ve vesmíru po planetách postižených nebezpečnou chorobou guolou. Ta zachvacuje civilizace a nutí je zabíjet a vést války. Zdá se, že i Země je touto chorobou nakažena a autor řeší problém, zda je správná mimozemská pomoc, která by lidstvo guoly zbavila, ale zároveň by podstatně zpomalila vývoj lidské civilizace zbavené agresivity. Ve druhé části románu odlétá jeden z hrdinů, Václav Jiskra, na domovskou planetu návštěvníků. Drion opouští Zemi připomíná styl sovětských SF románů – většina hrdinů v první části má ruská jména, děj se jen zvolná posunuje vpřed a také pro kontext české SF přehnané moralizování a protiválečné apelování více připomíná sovětskou tvorbu. In: Adamovič – Slovník české literární fantastiky a science fiction (zdroj: www.legie.info)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/135214/drion-opousti-zemi-135214.jpg 3.417
Romány, Sci-fi
Vydáno:, Albatros (ČR)

Kniha Drion opouští Zemi

hanak_v_exilu
10.09.2018

No sice si myslím, že kdyby měl velvyslanec cizí inteligence posuzovat míru agresivity a zhoubnosti lidstva podle ranně stalinovského Sovětského svazu, tak by zděšen neprodleně provedl úplnou sterilizaci planety z oběžné dráhy, čímž by děj románu neslavně skončil, ale budiž. Povídání o Drionu jsem četl kdysi dávno a vnímal ho jako napínavé dobrodružství. V paměti mi ovšem utkvěla jen jediná a zcela bezvýznamná věta, takže mě příběh překvapil. Respektive překvapil mě rok vydání, protože styl vyprávění, chování postav a naivní zápletka připomíná pulpové příběhy třicátých a čtyřicátých let. A jen z toho důvodu má smysl román číst. Ve srovnání nejen s dnešní, ale i dobovou sci-fi osmdesátých let je totiž ve všem překonaný.

ufak
23.11.2017

I jako odrostlejšímu dítěti mi to připadalo jako blábol, ale jinak zajímavé nápady.

stansuomi
28.10.2016

Sci - fi ktore na to obdobie malo svoje caro, dnes to moze vyzerat ako daky naivny blabol. Naposledy ked som to cital som sa s odstupom vratil do detskych cias ked som taketo knihy doslova hltal. A "goula"? Vecna choroba ludstva... Myslim si ze kniha ani neprekvapi dako zasadne ale urcite nesklame.

martin6500
05.05.2015

super kniha, stále spomínam.

tenax
01.04.2014

Průměrná sci-fi, plná moralizování v sovětském stylu. Některé nápady jsou docela originální, ale celkově nic moc.

vpadysak
25.03.2012

Jedna z prvých Sci-Fi z deckých čias. Zaujímavý námet a aj opisy. Trocha moralizovania, ale to nezaškodí.
Je to kniha s hlbokou myšlienkou. Možno bude neskôr vyhľadavaná milovníkmi retro.

zahadum
11.03.2012

Túto sci fi knihu si pamätám z detstva a dokonca ju mám vo svojej knižnici. Vynikajúci nápad ktorý mi pripomínal film : Deň kedy sa zastavila Zem.

Václav Klička

Václav Klička