Budulman Budulman komentáře u knih

Perunova krev II. Perunova krev II. František Kotleta (p)

O moc lepší než první díl, ten byl takovým lehkým rozjezdem pro tuhle jízdu :-)
Už zase mě mrzí, že jsem dočetl a uvědomuju si, že už nic víc není :-D
Nejsem mňamka?

03.12.2014 5 z 5

Perunova krev I. Perunova krev I. František Kotleta (p)

Tááák, první díl za mnou.
Co k tomu dodat... Kotleta měl Peruna napsat/vydat před Nářezem, jelikož si sám sobě nastavil takovou laťku, která se mu už bude těžko překonávat.
Samozřejmě, je to lehce něco jiného, každopádně srovnávání asi neunikne.
Hned začínám číst druhý díl, ještě že už vyšly oba a mohl jsem si je koupit najednou... lituju ty, kteří na něj museli čekat, protože jednička "blbějc" (otevřenějc) skončit nemohla :-D

16.11.2014 4 z 5

Mega hustej nářez Mega hustej nářez František Kotleta (p)

Důstojný třetí díl Nářezu.
Na to, jak bylo vše po celou trilogii servírováno v tak akorát dávkách, konec byl nějaký podezřele rychlý.
Ale i tak super zábava, při které rozhoně vypnete a prostě si ji užijete.

02.11.2014 5 z 5

Síť přízraků Síť přízraků Ondřej S. Nečas (p)

Skvělý díl patřící k tomu nejlepšímu ze serie.
První kapitola, u které jsem si přišel, že čtu parádní horor, poslední zasazená tam kam je zasazená a naprosto skvělý nápad s "aktéry" z onoho místa :-)
Velice dobře jsem se bavil a o to šlo.
Za mě spokojenost

10.10.2014 5 z 5

Fakt hustej nářez Fakt hustej nářez František Kotleta (p)

Oproti prvnímu dílu bych řekl že lepší, už jsem věděl, co mě čeká a tuhle jízdu jsem si pěkně užíval...
Jsem zvědavý, jak to celé dopadne :-)

23.09.2014 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Pro mě rozhodně jeden ze základů sci-fi literatury.
Dunu jsem četl kdysi na střední, nebo to ještě byla základka? Nevím...
Intriky, zvraty, Atreidové, Harkoneni, Fremeni, červi, ornitoptéry, všechno si to dodnes pamatuju, jako bych to četl včera.
Rozhodně doporučuju všem fanouškům této literatury.

10.09.2014 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Jedna z nejlepších "post apo" knížek, které jsem zatím četl.
I když to může být pro ty, kteří knížku zatím nečetli, překvapivé, Trifidi jaksi nejsou hlavními "hrdiny" a záporáky děje, ale jde úplně o něco jiného.
V podstatě jen mírně využily situace, která se začala vyvíjet směrem, kterým se to u lidí jaksi dá čekat.
Budu si ji muset zopakovat a pak po ní konečně zkusím i Noc Trifidů, která mě snad nezklame :o)

10.09.2014 5 z 5

Já legenda Já legenda Richard Matheson

Poslední slova v knížce... Jsem legenda... Konečně vím, jak byla myšlena a v kontextu celé knížky dávají sakra smysl.
Musím říct, že pro film až tak moc neznamenají a opravdu mi došly až po přečtení tohoto díla, které je zase o dost jiné, než je následná filmová adaptace.
Navíc, když si člověk uvědomí, kdy byla tahle knížka napsaná, klobouk dolů!

Střídání napětí, vzpomínek, bezmoci, samoty, vše úžasně poskládáno do jednoho celku s koncem, který je ve své podstatě opravdu uvěřitelný a při pomyšlení na vývoj událostí pravděpodobný.

Děkuji pane Mathesone za skvělý zážitek!

05.09.2014 5 z 5

Světová válka Z Světová válka Z Max Brooks

Co k tomu říct... Kniha je napsána spíš jako vyprávění jednotlivých přeživších.
Rozhovor bych tomu vyloženě neříkal, protože vstupů autora jako novináře není až zase tolik. Spíš se snaží vypravěče nasměrovat, doplnit si informace.
A názor na knížku jako takovou...
No, wau, něco takového jsem opravdu ještě nečetl a pro fanouška zombie tématu je to opravdu povinnost.
V mnoha případěch si opravdu připadáte, že se něco takového stalo a některá vyprávění doslova mrazí v zádech.
Rozhodně nebudu váhat si zase přečíst něco podobného.

15.08.2014 5 z 5

Vendeta Vendeta Larry Correia

Dvojku jsem musel číst na dvakrát, i když jednička byla bez chyby, první půlku dvojky jsem se nějak nemohl začíst, nakonec jsem ji odložil a dal si mezitím 4 jiné knížky, než jsem se vrátil.
Druhá půlka se už četla sama a jako celek hodnotím jako podařené, ale ne jako první díl.
Snad mě překvapí třetí díl :o)

14.07.2014 4 z 5

Původ Původ J. T. Brannan

Celkově super počtení, knížka má spád, o překvapení není nouze, jak už bylo uvedeno hodněkrát, spousta situací, které jsou ne že by neuvěřitelné, ale občas nesmyslné, nebo možná lépe řečeno "účelné".
Každopádně jsem si "Původ" užil.
No a konec... čekal jsem milion jiných konců, ale tohle opravdu ne :o)

29.06.2014 4 z 5

Drsné sny Drsné sny Jakub Mařík

Společně s prvním dílem zatím to nejlepší z celé serie.
Hlášky, u kterých jsem se musel zastavit, protože jsem se nemohl přes chechtání pustit do dalšího čtení:
"Drak? Tady? Nejdřív stáčírna minerálky a teď dračí líheň? Že by s nima armáda chtěla nahradit gripeny? Prý mají mnohem levnější údržbu."
"Nepochybně. Nejenže v téhle malé základničce máme pískový varianty, šílený rambomágy a jednoho teoretického vlkodlaka, teď se tu schovává i drak. Už nám tu chybí jen třináct trpaslíků a jeden malý tlustý hobit. Ne, počkat, hobita jsme s sebou přivedli my."
Fakt se těším na další díly

11.06.2014 5 z 5

Výtah do pekla Výtah do pekla Jiří Pavlovský

Přečteno skoro jedním dechem, Pavlovského mám čím dál tím víc rád :o)
Hlášky, situace, které by člověka ani náhodou nenapadly, totální sešup od začátku do konce.

05.06.2014 5 z 5

Sonáta pro Azazela Sonáta pro Azazela Dušan Fabian

Tak tenhle díl byl po třetím lehce slabším zase zpátky na úrovni prvních dvou.
Trochu jsem se lekl začátku, kdy styl psaní začal v přítomném čase, mě to vždycky přijde jako bych četl scénář a nejsem schopný takový styl psaní překousnout a vůbec se na knížku soustředit. (dalo by se říct, že to dokonce nepřekonatelně nesnáším)
Každopádně byl použit jen na Intro a Outro, což mi spadl kámen ze srdce, protože jsem tento díl nakonec nemusel přeskočit... a bylo to dobře :o)
Užil jsem si to a můžu pokračovat s dalším dílem :o)

01.06.2014 5 z 5

Stroncium Stroncium Jiří Kulhánek

Knížku jsem četl už před několika lety, když se dívám na datum vydání, hups, to už uteklo tolik času? Od Kulhánka jsem četl všechno kromě několika povídek a Stroncium mě moc nenadchlo.
Oproti předchozím knížkám je to už za hranou překombinovanosti, některé pasáže už byly ne sci-fi, ale nesmysly.
Spád knížka má, to zase ano, ale prostě už to bylo víc než moc :o)

27.05.2014 3 z 5

Vládci strachu Vládci strachu Jiří Kulhánek

Pro mě rozhodně to nejlepší z Kulhánkovi tvorby, možná proto, že to byla první knížka, kterou jsem od něj četl a zůstala mi v paměti jako něco, co tu ještě nebylo.
Navíc, občasné letmé prolnutí s ostatními knihami, něco, co se mi vždycky líbilo, když se mihly postavy z jiného příběhu.
A co víc, četl jsem to skoro před 20ti lety a pořád si některé pasáže pamatuju, jako bych je četl včera :o)

27.05.2014 5 z 5

Kruté stroje Kruté stroje Ondřej S. Nečas (p)

Docela čtivé, ale po namlsání prvními dvěma díly o fous slabší. Jiří Pavlovský opravdu nasadil laťku dost vysoko.
Nemůžu si pomoct, ale Kruté stroje mi celou dobu připomínaly takovou zvláštní detektivku a nějak mi ne a ne zapadnout do celku :o)
Jdu na Sonátu :o)

26.05.2014 4 z 5

Město mrtvých Město mrtvých Jiří Pavlovský

To správné pokračování prvního dílu, který jsem si tak užil.
Rozjezd super, konec spíš takový "honem rychle z toho ven" :-)
Hlášky perfektně konkurující těm z prvního dílu, postavy a prostředí skvěle sedící a uvěřitelné, že by se něco takového někde opravdu mohlo vyskytovat :-D
Těším se na další díly

29.12.2013 5 z 5

Magie pro každého Magie pro každého Jiří Pavlovský

Po dlouhé době jsem se zase jednou pořádně u čtení chechtal a některé pasáže četl nekolikrát, abych si ověřil, že je tam napsáno opravdu to, co tam je napsáno.
Za mě naprosto skvělý začátek moc slibné serie :o)

...
Začal rvát papírové ručníky z kovového dávkovače a utěsňovat odtok umyvadla. Pak do něj pustil vodu a zkontroloval ji prstem.
"Nesmí být moc horká," řekl Monice.
"To by pak kouzlo nefungovalo?"
"Ne. To bych si opařil ruce."
...
:-D

12.12.2013 5 z 5

Hladové hry Hladové hry Dan Simmons

Uf... konečně dočteno... a po té extrémně dlouhé době, kterou mi to trvalo musím nakonec stejně říct... To už je konec?
Na začátku jsem měl obrovské problémy se vůbec v ději a postavách zorientovat, knížku jsem na nějakou dobu odložil, abych se k ní po cca půl roce zase vrátil a užil si ji až do konce.
Abych pravdu řekl, některé části knihy byly strašně moc dlouhé, kdy jsem se až těšil na konec kapitoly, jiné měly spád, občas jsem nevěřil vlastním očím a z některých pasáží se mi dělalo solidně šoufl, kdy některé postavy posílali svoji "lidskost" až na samotné dno.
Poslední část už byla slušný akční nářez, sama o sobě utekla jako voda a epilog byl jako vystřižený z amerického filmu :-)
Celou knihu jsem nebral až tak moc jako horor, spíš výlet do psycho hlavy slušně ujeté Melanie Fullerové, sadistického Willyho, chlípného hajzlíka Haroda, odporných praktik stejně postižených šmejdů v tajných službách a dalších na té špatné straně, na druhé straně propracované postavy Saula Laskiho a vyvíjející se osobnosti Natalie a dalších na straně "dobra"
To celé zasazené do naprosto skvěle poskládaného příběhu, který byl až na pár situací naprosto uvěřitelný.
Navíc s precizními popisy snad úplně všeho, každého detailu. (chápu že tohle může někoho nudit, mě to dalo pocit toho, jako bych byl opravdu tam)
Suma sumárum, zážitek na hodně dlouho :-)

20.11.2013 5 z 5