Budulman Budulman komentáře u knih

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

I dnes velice potěší, že na knize není vůbec znát, že je napsaná v roce 1971.
Děj má spád, rozdělení do kapitol, která má každá svoje kouzlo.
Čtenář má vždy prostor použít svoji fantazii, nic není vnuceno, takže spokojenost.
Konec přišel z ničeho nic, trochu mě překvapil, ovšem co se stalo potom, je už jen na každém z nás... :o)
A samotná myšlenka by se dalo říct... vyrazila dech :o)
Co když to bylo opravdu jen tak triviální a byl to celé jen "Piknik u cesty" :o)

27.08.2013 5 z 5

Oproti filmu, který má temnou atmosféru, kde má post katastrofický svět nádech temného, ale relativně bohatého života, myšleno tak, že člověk má pocit, že svět stále ještě dýchá, knížka má takovou atmosféru navozující spíš prázdnotu.
Skoro mi přišlo, jakoby na zemi kromě hlavních a vedlejších postav už nikdo nebyl...
Prostě jsem měl pocit, jakoby se děj odehrával v totálně vylidněném prázdném městě a že "andíci" jsou na svých místech jen pro to, aby čekali, až je lovec (i když lovec... tuhle roli jsem mu taky moc nevěřil) přijde "zabít".
Jestliže měl román navodit depresivní pocit z prázdna a nicoty, dokonale se mu to podařilo.
Každopádně pokud mám srovnávat atmosféru knihy a filmu, u mě na plné čáře vede v tomhle případě film.

... a úplně bych zapomněl... trochu mi mrazí z toho, že mám doma Nexus 7 :-D

05.08.2013 4 z 5

Jeruzalémský masakr motorovou pilou Jeruzalémský masakr motorovou pilou Ondřej Neff

Podle komentářů jsem čekal bůhví co, začátek jsem se musel opravdu nutit přelouskat, docela rozpačitě jsem četl další a další větu, chvilkama mi vrtalo hlavou, jestli to Ondřej Neff myslí vážně, chvilkama jsem si říkal, jestli to autoři serie vůbec před vydáním četli, jestli si dělá z celé serie jen srandu, nebo jestli je tahle "satira" cílená, ale nakonec jsem dočetl...
Abych pravdu řekl, druhá půlka byla už o něco "serioznější", jestli se tenhle výraz dá vůbec použít, každopádně, člověk se alespoň dozvěděl několik detailů z historie :o)
Celkově je to solidní mišmaš s totálně urychleným a podivným koncem, jakoby se autor snažil naznačit, že kdyby tenhle díl vůbec neexistoval, vlastně by se vůbec nic nestalo...

27.07.2013 3 z 5

Kalibr .45 Kalibr .45 Petr Schink

Ač nejsem úplně fanouškem westernů, tenhle JFK to s tím až tak moc nepřeháněl, takže jsem tento díl docela dobře vstřebal.
Oproti předchozím dílům mi tady trošku přišlo, že autor trochu vaří z vody a místy se ztrácí v ději.
Nebyla toho spousta vysvětlena, tak uvidím, jestli se něco dozvím v některém z dalších dílů.

12.06.2013

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Zase až tak "hustej nářez" to nebyl. Začátek zbytečně sprostej a to pro některá slova nejdu daleko.
Docela mám tenhle druh čtiva rád, takže si pravděpodobně přečtu i další dva díly, ale spíš jen ze zvědavosti, jak to dopadne.

28.05.2013 4 z 5

Jelikož jsem nečetl Harryho Pottera, nebyl jsem ovlivněný předlohou a Harry Trottel mi nepřišel až tak hrozný, jak se občas píše.
Podle mě je to taková nenáročná oddychovka, která sice nenadchne, ale ani ne urazí.

28.05.2013 4 z 5

Dámy a pánové Dámy a pánové Terry Pratchett

Začínám mít knížky s čarodějkami nebo mágy pana Pratchetta čím dál tím víc rád.
Trochu (hodně) jiný pohled na elfy... a musím říct, že to funguje.
A knihovník, ten je bez konkurence :o)

22.01.2013 5 z 5

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Knihu jsem četl hned jak u nás vyšla v roce 1993 a tenkrát jsem ji dal během jediné noci a neskutečně jsem si ji užil.
Navíc jsem ji četl pouhý den před tím, než jsem viděl v kině Spielbergův film a díky knize, která byla drsnější, opravdovější, napínavější, jsem si film už tak moc neužil. (ne že by byl špatný, ale oproti knížce je film takový medový, po knize jsem mu už prostě nedokázal uvěřit)
Na svoji dobu to bylo něco naprosto úžasného, výlet do světa, do kterého by se chtěl podívat snad úplně každý kluk.

12.11.2012 5 z 5

Ztracený svět Ztracený svět Michael Crichton

Přečteno skoro po dvaceti letech po prvním díle. (ten jsem četl v roce 1993)Nutno říct, že druhý díl nedosahuje kvalit první knihy o Jurském parku, který byl opravdu skvělý a film byl tenkrát oproti tomu moc "medový". (Možná subjektivní názor)U Ztraceného světa jsem už měl neodbytný pocit, že se Michael Crichton už víc držel na uzdě a bohužel to malinko ubralo na atmosféře.Na druhou stranu, poslední čtvrtina knihy má neskutečný spád a přečetl jsem ji jedním dechem.Snad pro aktuální nadšení z téhle poslední čtvrtiny dávám plný počet hvězdiček :o)

12.11.2012 5 z 5

Velký Boj/Na nepřítele Velký Boj/Na nepřítele Terry Pratchett

Tyhle knížky o Nomech nejsou ale vůbec špatné, jen si člověk musí uvědomit, pro koho jsou určené.
Jedná se totiž o knížky pro menší děti a například Zeměplocha je naprosto a úplně jiná.
Pokud čtenáři ještě od Pratchetta nic nečetli, Vyprávění o Nomech není úplně to pravé, s čím u něj začít.
A navíc číst knížku jen proto, že není "tlustá" a podle toho si pak dělat úsudek, to už člověk nemusí číst vůbec :o)

22.09.2012 4 z 5