bravefox bravefox komentáře u knih

Štědré a voňavé! Štědré a voňavé! Mirka Slavíková

Jedna z mála tématických kuchařek, která je opravdu použitelná v praxi a to každým receptem. Jedná se o krásně zpracovanou knihu s tématikou vánočního pečení a jak předchozí autorčiny knihy úplně nemusím, tahle za to opravdu stojí.

10.10.2023 5 z 5

Severka Severka Nina Špitálníková

To jak naprosto zvráceně lze fungovat v tomto století pokud to lidskému druhu dovolíme je odporné a vlastně fascinující zároveň. Chvíli jsem si musela zvykat na členění i na způsob psaní autorky, ale příběh je čtivě napsaný a příběh je nádherným vhledem do kruté reality, kterou často odmítáme vidět. Kniha má pro mě však ještě jednu zvláštní hodnotu. Dává totiž v dnešním pokryteckém světě možnost zamyslet se sám nad sebou. Nad tím jak rychle jde odsoudit osobu před námi, jen na základě činu nebo vzhledu bez ohledu na její minulost a také jak je jednoduché tvrdit, že zrovna JÁ bych rozhodně neudělala na jejím místě to stejné, bez toho, abychom zažili to, co ona osoba. Pokud se totiž do stejné situace opravdu nedostanete, nikdy nemůžete soudit toho druhého, protože sami nevíte jak byste se opravdu zachovali.

10.10.2023 3 z 5

Kniha o výchově dětí, která dokáže nabídnout jiný pohled jak na výchovu, kterou jsme sami prošli, ale také na naše postupy v rodičovství. Jsem ráda, že tato kniha vznikla a třeba kvůli ní nebudu muset tak často obhajovat například názor, že bitím dětí ničeho nedosáhneme a jedná se o nezvládnutí situace ze strany rodičů a další podobné.
Ovšem kniha má i několik negativ. A to, že knize malinko ubírá její název, protože si hodně lidí prostě řekne, že je to určitě hrozná hloupost a poté práce s textem. Citovat wikipedii a wikiskripta není úplně ideální a čekala bych těch citací vzhledem k tématu i více. Celý text bych brala navíc trochu s rezervou a rozhodně neočekávejte odborný text, nýbrž beletrii, ve které autor občas až příliš prosazuje své ego.

01.09.2023 3 z 5

Kulinárium Kulinárium Zdeněk Pohlreich

Praktická kuchařka, která se hodí když už s vařením fakt nevíte z které do které. Drží se klasického layoutu Pohlreichových kuchařek a opět se povedla.

29.08.2023 3 z 5

Chuť Vietnamu Chuť Vietnamu Uyen Luu

Kniha mě na první pohled zaujala obálkou. Ta růžová se zlatými detaily je nádherná. Recepty i když z exotických surovin jsou využitelné v domácím prostředí a vypadají skvěle. Jsou přehledné a doplněny o velmi hezké a kvalitní fotografie. Musím říct, že na poli kuchařek je to opravdu příjemné překvapení.

29.08.2023 5 z 5

Zakázaný chtíč Zakázaný chtíč Lenka Hnátová

(SPOILER) Kniha se ke mně dostala náhodou a musím říct, že mi opravdu nesedla. Téma je to rozhodně zajímavé o tom žádná. Kniha však jde z extrému do extrému a děj je dle mého až příliš protahovaný. Problém mám asi hlavně s tím jak je kniha psaná. Hlavní mužská postava uvažuje spíš jako žena ve středním věku. Například to, jak neustále komentuje vůni své partnerky nebo nepřetržité úvahy nad vším možným. (To neznamená, že by muž nemohl o něčem takovém přemýšlet, ovšem je toho až příliš.) Dále je neuvěřitelně hysterický a mění názory jako na houpačce. Hlavní hrdinka pro změnu ze začátku působí jako drzá a stereotypně vykreslená sexy studentka, která se navíc velmi trapně snaží špičkovat s novým učitelem a občas mi to připomínalo takový ten komiks z časopisu Bravo. Nakonec se však z ní snaží autorka vykreslit mladou, ale vyspělou ženu a já ten rychlý přerod nemůžu postavě Viki pořád uvěřit. Po romantické a erotické lince však následuje dramatický konec, který působí, že je uměle našroubovaný na tu předchozí linku, možná aby byl příběh nějak smysluplně ukončen. Do toho občas až nereálně popsaná prostředí a spousta dalších až úsměvných momentů mě nutí knihu takto ohodnotit a raději teď sáhnu po něčem trochu jiném na změnu.

25.08.2023 1 z 5

Cháluj líp! Cháluj líp! Těhotnej Kuchař (p)

Kniha je dle mého naprosto zbytečná. Recepty jsou zde všelijaké a popis se nese v duchu videí, jaká autor publikuje. Kuchařka neobsahuje fotografie a působí tedy neosobně. Do toho ke každému receptu máme rovnou čtyři QR kódy s odkazy na sociální sítě Tik Tok, Youtube, Facebook a Instagram, což mi přijde naprosto nesmyslné. Za prvé, nevidím důvod, proč neustále lpět na sociálních sítích a mít mobil přilepený k ruce i během vaření a ocenila bych víc vyfotografovaný postup rovnou v knize. Za druhé tím, že čtenář pravděpodobně přejde přes QR kód rovnou na video ztrácí kuchařka vlastně téměř smysl a za třetí pokud se jedna ze sociálních sítí rozhodne cíl odkazu smazat (což se může díky algoritmu stát téměř kdykoli a bez důvodně) přijde čtenář o tu přidanou hodnotu vidět video s postupem a bude muset zkoušet další QR kód a jinou sociální síť. Pokud by kniha byla s fotografiemi a k tomu by byli přidány QR kódy, tak bych s tím až takový problém neměla, ale takto to působí opravdu nevkusně a odbytě.

19.08.2023 odpad!

Sladce, slaně, boubelatě Sladce, slaně, boubelatě Martina Kynstlerová

Kniha na mě působí poněkud levně, kýčovitě (ovšem můj vkus obvykle nekoresponduje s většinou) a designem i recepty mi nezapadá do roku vydání 2022, tipovala bych tak 2010 možná méně. Věřím že recepty budou funkční, ovšem nejsou ve většině nijak originální. Fotografie jsou ovšem kvalitní, popis postupu i ingrediencí přehledný a věřím, že si své příznivce určitě najde.

19.08.2023 2 z 5

Besky. Vaříme nebesky Besky. Vaříme nebesky Veronika Beskydiarová

Dle mého naprosto průměrná kuchařka, která nabízí mix všeho možného ovšem nijak originálního v pěkném ikdyž pro mne už trochu kýčovitém obalu, ovšem s kvalitními fotografiemi. Částečně se jedná i o autorčinu biografii, kterou asi úplně nemusím v kuchařce mít v takovém množství, obvzlášť když některé články jsou doslova plné samochvály.

19.08.2023 2 z 5

Markéta v troubě - nové recepty Markéta v troubě - nové recepty Markéta Chovancová

Kuchařka velmi příjemná, recepty jsou rozhodně funkční, ale mám pocit, že je to jedna z mnoha, která v tom množství kuchařek nijak nevyčnívá a časem zapadne. Věřím, že si své fanoušky najde, hlavně mezi hospodyňkami a fanoušky autorky, pro mě se však jedná o mírně nadprůměrný kousek, který rozhodně stojí za zkoušku.

19.08.2023 4 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Když jsem se spouštěla do těchto dílů, tak jsem se zařekla, že je nebudu srovnávat s Larssenem. Bylo to náročné, ale myslím, že jsem si v tomhle případě zachovala odstup a ten mi pomohl si ty knihy ještě více užít.

16.08.2023 4 z 5

Odkaz Stiega Larssona: Po stopách vraždy Olofa Palmeho Odkaz Stiega Larssona: Po stopách vraždy Olofa Palmeho Jan Stocklassa

Tuhle knihu jsem brala do ruky bez jakéhokoli očekávání a musím říct, že velmi příjemně překvapila a jedná se o zajímavý počin v oblasti investigativy. A to dokonce tak, že jsem si i podle knihy některá zmíněná místa navštívila.

16.08.2023 5 z 5

Dalších 365 dní Dalších 365 dní Blanka Lipińska

Třetí díl, je asi nejlepší ze všech. Přijde mi, že autorka se časem začala zlepšovat, ale stále je to nesmyslné a šílené.

Ten den Ten den Blanka Lipińska

Druhý díl mého guilty pleasure... No nejen mého, máme založený rovnou celý fanklub o cca dvaceti lidech. Kvalitu si to drží stále stejnou. Tedy je to naprosto šílené, nesmyslné a s prominutím úplně debilní... Ale smát se nad tím, asi nepřestaneme.

365 dní 365 dní Blanka Lipińska

K této trilogii mám speciální vztah. Ono je to tak blbý, až to naprosto miluju! A moje já, které má z těch knih i filmů naprosté guilty pleasure by dalo hned plný počet, ale co si budeme je to magořina. Hlavní hrdinka je vlastně hysterická alkoholička, která lupe prášky (to, že je nemocná jí v to očividně nezabrání), Massimo je magor první třídy a ten zbytek to už jen doplnil. Je to plné trapnosti, naivity, nesmyslů a debilismu. Odpad tomu nedávám jen z toho důvodu, že jsou podle mě ještě daleko horší knihy a u tohoto se alespoň zasmějete od srdce tomu jak příšerně je to napsaný...

Twisted Love: Láska na ostří nože Twisted Love: Láska na ostří nože Ana Huang

Tento příběh si na nic nehraje a není ani nijak překvapivý a to je jeho kouzlo. Příjemná a kvalitně napsaná romantická oddechovka.

12.08.2023 5 z 5

Velká kuchařka Čech a Moravy Velká kuchařka Čech a Moravy Roman Vaněk

Tahle kniha už se dá doslova nazývat uměleckým dílem a jedná se vlastně o takový souhrný náhled pod pokličku české kuchyně. Nebojím se říct, že by tato kniha neměla chybět v žádné rodinné knihovně. Pokud totiž nevíte, co vařit, tady si určitě vyberete. Recepty jsou přehledné, fotografie kvalitní a celkově design je minimalistický a nadčasový.

08.08.2023 5 z 5

Poklady klasické české kuchyně aneb Jak to ta babička tenkrát vařila Poklady klasické české kuchyně aneb Jak to ta babička tenkrát vařila Roman Vaněk

Tahle bílá edice s v čele s touto kuchařkou byla jednou z prvních v mé sbírce. Oceňuji především jednoduchost zpracování receptů, jednoduchý bílý design a výběr receptů. Pokud přemýšlíte o koupi kuchařky zaměřené na českou kuchyni, tak nebojte se sáhnout po této, a pokud se nebojíte pořádných formátů, tak jděte rovnou do Velké kuchařky Čech a Moravy od stejného autora.

Rukavička Rukavička Véronique Cauchy

Takhle kniha je pohlazením jak pro tu dospělou, tak pro děckou dušičku. Ilustrace jsou nádherné a k tomu milý příběh o vzájemné pomoci.

Atómové návyky Atómové návyky James Clear

Tuhle knihu jsem si koupila z důvodu, že mi byla nesčetnětkrát propagovaná. Čekala jsem tedy něco opravdu přelomového, ale bohužel se tak nestalo a vše stojí na několika velmi známých a logických pilířích, které jsou nám vštěpovány už od dětsví. Autor k tomu všemu opakuje to samé pořád dokola. Ovšem kniha se i přesto četla vcelku dobře. Je to prostě takový ten průměr s velmi silnou marketingovou kampaní.

08.08.2023 2 z 5