bravefox bravefox komentáře u knih

Rudý Zeman Rudý Zeman Jaroslav Kmenta

Pravdou je, že tahle investigativa, mě neskutečně baví, protože si neustále potvrzuji jaká mohou být z lidí (a nyní s prominutím) hovada. Všechny ty hry na kočku a na myš, svět bez příkras a naprosto narovinu, které tyto knihy odhalují (a tahle není výjimkou) jsou děsivé a zajímavé dohromady, navíc když v tomto světě žijeme. Ponořit do tohoto světa z jiného úhlu pohledu je občas až překvapující a Jaroslav Kmenta je v tomto geniálním vypravěčem.

05.08.2023 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Kniha nabízí pro mě až nečekaný hled do života lidí, který je natolik odlišný, až občas kroutím hlavou nad tím, co jsou si lidé navzájem schopni udělat, ale také co lidská duše je schopna unést. Upřímně čekala jsem mnohé a mnohé se mi potvrdilo, protože si nedělám iluze o tom, co dokáže moc s lidmi napáchat, když ví, že si mohou dovolit cokoli bez následku. Tohle by měla být jedna z knih v povinné četbě, abychom si všichni uvědomili cenu našich spokojenějších a svobodnějších životů, které žijeme.

05.08.2023 5 z 5

Paní jara Paní jara Leandra Sold (p)

(SPOILER) Asi je načase se smířit s tím, že můj vkus, je trochu někde jinde oproti českým poměrům. Asi před měsícem jsem se rozhodla vykročit z komfortní zony a vrhnout se do žánrů, které obvykle úplně nečtu. Tentokrát to spadlo na české Young Adult / Fantasy a knihu Paní Jara. Anotace se zdála fakt dobrá... Omyl. Nyní budu naprosto upřímná... Už od grafického zpracování, kdy například uvnitř najdete podivnou dětskou omalovánku, k tomu dva druhy fontu, které ani nejde nějak extra rozluštit to šlo z kopce. A potom tam je příběh, který mi připomíná moje náctileté pokusy (velmi špatné) o rádoby psaní. Při čtení naprosto umírám cringem, je to celé nedomyšlené a neustále mám potřebu se na něco doptávat autorky. Nedává to smysl, hlavní postavy nejsou nijak originální, je to plné klišé, do toho některé slovní obraty jsou až úsměvné, popisy oblečení, interiérů atd. jsou únavné a občas nedávají smysl. Doufala jsem v pěknou oddechovku, ale tohle je naivní peklo.

03.08.2023 odpad!

Revoluce jednoho stébla slámy Revoluce jednoho stébla slámy Masanobu Fukuoka

Po dočtení této knihy jsem se utvrdila v názoru, že i když ne se vším vždy souhlasím, tak je určitě důležité i vyslechnout i druhou stranu. Svým způsobem je to kniha, která má v sobě jednoduché myšlenky, ale ty jsou často vedeny až do takové hloubky, že je někdy musíte číst hned několikrát, abyste je plně docenili. Neustále přemýšlím, že kdyby třeba jen některé praktiky zmíněné v knize lidé v dnešní době následovali, bylo by to přinejmenším velmi zajímavé.

12.07.2023 4 z 5

Mýty na talíři: Proč téměř všechno, co se říká o jídle, není pravda Mýty na talíři: Proč téměř všechno, co se říká o jídle, není pravda Timothy David Spector

Tahle kniha je trošku jinak koncipovaná než jsem čekala, ale i přesto mě mile překvapila. Je to jedna z těch knih, které zase ukáže jiný pohled na jídlo a manipulace s ním spojené (třeba zjistíte, že všechny zpracované potraviny nejsou zlo a někdy se jedná dokonce o lepší volbu). Témata jsou zpracována převážně z hlediska vlivu na zdraví, ale to se dalo očekávat, když autor má vystudovanou medicínu. Takže velmi zajímavý vhled pod pokličku světa stravování, moc pěkně o tom čte, jen počítejte, že občas je informací mnoho. Musela jsem si po pár kapitolách dávat pauzy.

23.05.2023 4 z 5

Sitopie: Jak zachránit svět pomocí jídla Sitopie: Jak zachránit svět pomocí jídla Carolyn Steel

Kniha je vlastně takové mapování vztahu mezi jídlem, místem kde žijeme a vlivem na společnost. Je zajímavé číst o věcech, které jsou vlastně naprosto zjevné a logické, ale prostě vás to jen tak nenapadne a postupně všechno zapadá do sebe a vzniká z toho jeden velký aha-moment. Je to docela náročné téma, ale moc příjemně se to v tomhle podání čte a to i díky tomu, že autorka přidává své vlastní zkušenosti a zážitky. Věřím, že tohle nemusí sednout každému, je to dost specifické, ale za mě nádherná kniha i zdroj další literatury.

23.04.2023 5 z 5

Vlastní zákon Vlastní zákon Dalibor Boubín

(SPOILER) Úpřímně, velké zklamání... Přijde mi, že postavám chybí motivace a hlavně Marušce vůbec nevěřím její jednání. Jakože, vážně se učitelka na prvním stupni rozhodne pro výcvik na nájemnou vraždkyni? Fakt to trvalo tak krátkou dobu, aby se z ní stal takový odborník, jak je popisovaná? Jinak je to i slušně napsané, až na některé neustále se opakující fráze. Celkově mám z té knihy velmi rozporuplné dojmy a je spíš podprůměrným thrillerem....

21.04.2023 1 z 5

Lahoda Lahoda Rob Dunn

Naprosto skvělá kniha, která vás nutí přemýšlet o tom, co jíte. Proč to tak chutná? Proč to tak voní? Jsou zde rozebírány chutě a jejich vývoj a k tomu je vše citované a doplněné o příklady. Kniha se příjemně čte a ocenila bych klidně i další díl, nebo další knihu na podobné téma.

15.03.2023 5 z 5