brabofka brabofka komentáře u knih

Mráz Mráz Bernard Minier

Ze začátku mi knížka připomínala místy film s Jeanem Reno Purpurové řeky. Hory, zima, uzavřené údolí... Jak zde již zaznělo několikrát neškodilo by méně stran. Místy zdlouhavě opakující se popisy hor, míst atd. Rychle ale zpomalující text opět nabral obrátky. Vyřešení bylo strhující a místy až bondovské. Ale současní čtenáři asi tento styl vyžadují. Stejně jako milovníci filmového Bonda. Každopádně to zas až tak špatné čtení nebylo. I když zhruba ve třetině knížky jsem byla přesvědčená že měsíční termín vrácení knihy fakt nestihnu. Nyní mě čeká rozhodnutí zda zkusit i další díl. I jiných sérií bych neváhala. Tady si nejsem jistá. 600 stran je 600 stran.

17.04.2017 3 z 5

Hlasy chaosu Hlasy chaosu Leonard Rosen

Jelikož jsem asi nic nečekala, nemohlo mě nic zklamat. Knížku jsem si půjčila na základě upoutávky o knize. Dá se říci klasika ze žánru thrillero-detektivní. Příjemný děj, základní postavy ve kterých se čtenář neztrácí protože jich je "pár" a děj, který se přelíná z Evropy do Ameriky. Je fakt, že od cca půlky jsem čekala rozuzlení, které překvapilo až mě samotnou (jak jsem ho dokázala odhadnout). Takže je fakt, že když už i já "NEColombo" odhadnu jak by to mohlo být, je dost na pováženou. Ale proto aby si člověk u knihy oddechl, přišel na jiné myšlenky, dokázal se vžít do postavy a života det. Poincarého, je to kniha přímo stvořená. V poslední době, se dost těžko hledá knížka, která dokáže vtáhnout od první stránky. 4* z 5, jen proto, že prostě na ty 5* to nemá (Kepler, Larsson apod), ale i tak "palec nahoru". Určitě si půjdu půjčit i ten druhý titul autora. Už jen z čisté zvědavosti, zda udrží tempo i nadále.

27.02.2017 4 z 5

Hra o trůny 1 Hra o trůny 1 George R. R. Martin

Knihu jsem 2 začala číst a skoro hned skončila. Říka se do třetice všeho dobrého. Když už na mě knížka doma potřetí čekala, moc jsem se těšila až začnu. A konečně to přišlo. Od první stránky, od prvního řádku jsem vpadla do děje a na konci 1. části zjistila, že nevím jak to přežiju, než se vrátím z dovolené a v knihovně vyzvednu další díl.
Dočkala jsem se. Nyní hltám 2. část 1. dílu a je to něco úžasného. Pan Martin je skvělý vypravěč a myslím, že dík patří i českému překladu. Podobně jsem to měla i s Harry Potterem. V době největší mánie jsem nechápala a pochopila o pár let později kdy jsem se k sérii díky dětem náhodou dostala, jsem pochopila. Děj knihy a vše okolo ní je myslím známé snad každému, díky seriálu. Já bych tady tedy chtěla jen říci, že i dotřetice stojí za to knížku zkusit. Protože to co se v ní skrývá, je jeden ze skvostů fantasy literatury.

14.07.2016 5 z 5

Podivná svatba na Lichnici Podivná svatba na Lichnici Vlastimil Vondruška

Sice delší rozjezd díky popisu děje v Bavorsku, ale i tak, napětí až do konce jak to vlastně bylo. Je pravdou, že pan Oldřich z Chlumu má skvělou dedukci, pamatováka na detaily a 2 skvělé pomocníky. Ale on tam tak nějak prostě patří. A ještě když si v postavě představím Karla Rodena hmmmm labůžo.
Nevím sice proč ale přijde mi, že tento příběh byl tak trochu předlohou filmu Jménem krále právě s K. Rodenem. Nebo že podobnosti čistě náhodná?

24.03.2014 4 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Jedni ji vychvalují, jedni zatracuji. Asi nejlépe to popsala Siraelxy. Lovestory skrizena s Pygmalionem. Jo jako oddychovka to šlo a uprimne jsem čekala asi něco vic. Libily se mi postrehy od jiných postav. Co ale asi chybělo nejvíc byl jeho pohled. Nechapu proc tam psal otec a sestra. Jeji vyprávění jakoby rikalo ze autorka najednou nevi kam dal... kniha přečtena za jedno odpoledne nakonec zas tolik casu nezabrala. Presto a mozna prave proto jen 3*.

22.03.2014 3 z 5

Harry se nám trochu rozjíždí. Už to začíná být míň pohádka pro děti a své si tady najdou i dospělí. I když pořád člověk žasne nad fantazií JKR. Trochu mě mrzelo že Hagrid zde dostal jenom malinkatý prostor, ale co mě dostalo byly spojitosti s předcházejícími díly - vrba mlátička a další.

04.11.2013 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Tento díl jsem přečetla snad ještě rychleji než první. Opět děj nezklamal. Strhující, fascinující, čtivý! Je fakt, že začíná stejně jako první, u strýce a tety, pak je napínavý odjezd do školy, kde opět ve druhé polovině školního roku dojde k rozhodujícímu finále. Je to trochu předpokládané, ale proč ne. :-) Dětem, a jejich nespoutané fantazii jen doporučuji!

04.11.2013

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Skvělý dojemný příběh, plný filozofických myšlenek na téma života a smrti. Opravdu mistrně vykrelené hlavní postavy a strhující děj, který vás prostě nepustí až do konce (byť jsem zrovna v těch filozofických pasážích přemýšlela že knihu odložím).

18.04.2013 4 z 5

Manželky, milenky, zoufalky Manželky, milenky, zoufalky Lenka Lanczová

Je to jedna z prvních "dospělých" knížek od Lanczové a musím říct že se dá opravdu číst až když člověk ty děti má. Její knížky o náctiletých jsou tak žravé proto, že jsme všechny bylo náctileté a prožívali podobné osudy a nebo je aspon občas prožít chtěly.
U téhle knížky to chce opravdu trochu mít už za sebou, protože ten kdo ty děti nemá, nepochopí co tu ženskou k tomu vede.

21.02.2013 3 z 5

Sonáta pro Zrzku Sonáta pro Zrzku Vojtěch Vacke

Pamatuju si jak jsem příběh Petry prožívala, protože jsem to četla zhruba ve stejném věku jako byla ona.

10.12.2012 4 z 5

Vlk z Wall Streetu Vlk z Wall Streetu Jordan Belfort

Nějak mě těch prvních cca 50 stran nezaujalo.... přisprostlý, přiopilý a přifetovaný životopis mě nenadchnul.

23.11.2012 2 z 5

Nové povídky Nové povídky Zdeněk Svěrák

Milé, příjemné pohlazení od pana Svěráka, které mi v tomhle pochmurném dni zvedlo náladu, a zahřálo na dušičce.

01.11.2012 5 z 5

Bestie uvnitř Bestie uvnitř Liselotte Hammer

Čtivá, skvělá kniha. Jak uvádí popis knihy a někteří čtenáři, hned v úvodu sice odhalí "vraha" ale celou knihu stejně nevíme jestli je vrah vrahem.Kniha popisuje vliv médií na veřejné mínění a dokazuje, že se i tímto způsobem dá ovlivnit vyšetřování a celá policejní práce. Je to kniha ze života, myslím že stačí málo a podobný příběh může vypuknout kdekoliv na světě. Trochu mi připomínala Forsythova Šakala. Kde také od začátku sledujeme jak Šakalovy přípravy, tak i policejní práci. Výborné čtení. PS: těm, kteří si myslí, že děj nemá spád a kniha se vleče doporučuji přečíst alespoň jednu knihu od T. French (např. V lesích).

24.10.2012 5 z 5

Hotel Hotel Arthur Hailey

Zajímavě popsaný týden v hotelu. Mohu jen doporučit!

24.04.2012 5 z 5

1001 knih, které musíte přečíst, než zemřete 1001 knih, které musíte přečíst, než zemřete Peter Boxall

Kniha se mi dostala konečně do rukou. Myslím, že jsou tam zajímavě vybrané knihy, ale přesto každý stále bude mít ty své oblíbené a své zajímavé, které mu tam prostě chybí - mě jako české čtenářce tam chybělo trochu větší zastoupení našich spisovatelů... (a ani Čapek, Kundera, Hrabal a TOPOL!) to nespravili. I když si myslím, že by kniha mohla být takovým menším vodítkem pro středo a vysokoškolské studenty pro povinnou četbu... co mě ale nejvíce asi překvapilo, kolik knih z uvedených vyšlo už před r. 1989 u nás a také kolik knih a autorů u nás zatím ještě publikováno nebylo a to až do dnešních dní (i když otázka zní jak moc knize věřit)? Poznámka na konec: u některých knih bylo připsáno i filmové zpracování (mohlo by to být u všech zfilmovaných knih) a pro české editory - ty překlepy a co kniha jinak psané poznámky by mohly být sjednocenější pro lepší přehled... ale to jen na okraj.

07.04.2012 5 z 5

Hra s ohněm Hra s ohněm Robert Lawrence Stine

jedna z mých prvních přečtených kniz ze série Stopy hrůzy. Pamatuji si jak jsme si je s kamarádkami měnili a vyprávěli si následně dojmy z knih.

09.01.2012

Ohyb ledovce Ohyb ledovce Arnaldur Indriðason

Opět další z řady těch, kde je popsáno množství stran, přesto se nic nestane. Na konci se ale vyřeší skoro 30 let stará vražda. A kupředu vás postrkuje jen čistě zvědavost - zjistit co se stalo a proč? U této knihy je opravdu důležité a výjimku potvrzující pravidlo, že modré hodnocení je prostě málo. Nevím zda vůbec doporučit.  Znám daleko lepší detektivky, než je tato.

09.05.2024 2 z 5

Poslední pozdrav Poslední pozdrav Jitka Ludvíková

První setkání. Od prvních momentů mi vadilo, že se v ději ztrácím. Hodně omáčky, která sice trochu jak děj postupuje polevuje ale pořád tam je. Buď jsem se v tom zamotala nebo jsem absolutně nepochopila jak na konci mohli vlastně na to všechno zázračně přijít. Kdo hledá odpolední nenáročné čtení u kterého nemůže (nemusí?) moc premyslet, je to volba. Mě ty detaily a omáčka vadily. Co nebylo na škodu, že se hlavní postavy detektiva a spisovatelky znají z předešlých dílů, přesto nezaznělo nic co bychom v nich museli hledat. Za to * navíc. Asi další díly zatím hledat nebudu.

06.05.2024 3 z 5

Nultá hodina Nultá hodina Jana Poncarová

Opět jeden z těch zajímavých příběhů protkaných dějinami. Děj je rozdělen na několik let a díky tomu tak můžete snáze předvídat a vzpomínat cože jsme se to v té škole učili. Hedvika, hlavní hrdinka, se vrací po válce zpět domů. Čeká, že zde najde vše, tak jak tu před 7 lety zanechala. Jenže rodiče skončili na Majdance a po letech odloučení od manžela to také není ono. První rok tak pomalu sledujeme její vnitřní boj o to jak dál žít, a s kým. Sem až tak historie nevstupuje. Lehce se seznámíme s postavami poválečné politiky, ale to je vše. Až v následujících letech jsou politika a události Československa v té hlavní roli. Sledujeme tak pokusy o atentát na Drtinu, Masaryka a spol. Masarykovo (sebe)vraždu včetně Vítězného února v roce 1948. A Hedvika je toho všeho účastna. Konec byl za mě lehce zkrácený, zajimalo by mne blíže jak Hedvika po roce 1948 tím vším prošla (nebudu specifikovat - i když se to nabízí). Ale vezmeme-li v úvahu,že poválečné události do roku 48 jsou v hlavní roli, je to v pořádku. Opět dám 5*. I když to nadšení, jako v případě Neviditelných kořenů Hynka Čapky, to není. Každopádně i tak doporučuji.

01.05.2024 5 z 5

Podzimní boogie-woogie Podzimní boogie-woogie Jan Švancara

(SPOILER) Mám ráda české autory, české detektivky. Ale tohle jako fakt? Ze začátku se to trochu vleklo. Než se představil rádoby detektiv pak Marcela... pak jsme začali věnovat obrazu. A pak najednou šmik, šmik a konec. Navíc dost americký. Tajné služby, ruská mafie... mělo mě zarazit že kniha má jen 139 stran. Za mě v mnoha ohledech nedotažené, odflinknuté. Kde a jak skončila Marcela, to jako opravdu vše vyřeší 1 sms "jsem doma"?. Detaily. Chyběly mi propracované detaily. Nejdřív loví obraz na datech na CD. Popíše půl strany, a pak ani nedotáhne detail zda to opět uklidil, nebo mu tam na to někdo přišel nebo co? Věty a děj občas končil nedokončený, nedotažený. Nejvíc se mi líbila, byť opět na konci to bylo rychle ukončeno, linka z legií. Příště více času a prostoru. Všem. Další díl mě v tuto chvíli, tím pádem neláká. Možná za pár let.

20.04.2024 2 z 5