Sonáta pro Zrzku

Sonáta pro Zrzku https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23770/bmid_sonata-pro-zrzku-pFA-23770.jpg 4 44 12

Hlavní hrdinka dívčího románu 13letá Petra, milá hudebně nadaná dívka, která se kamarádí především s kluky a zajímá se hlavně o sport, se poprvé zamiluje do spolužáka. Zklamaná ne vždy čestným jednáním Pavla a ve snaze mu imponovat nejen sportovními úspěchy soustřeďuje svůj zájem na hudbu. V průběhu přípravy na závěrečný koncert ve škole umění si za pomoci učitele hudby, pionýrského vedoucího, kamaráda Petra i rodičů uvědomuje svůj hlubší vztah k hudbě, k první lásce i kamarádství. V závěru knihy se Petra v nemocnici setkává s Veronikou, hrdinkou úspěšného románu téhož autora: Veroniko, holka nešťastná.... celý text

Radka1911
12.05.2023 4 z 5

Pěkný dívčí románek, v době kdy jsem byla cílová skupina jsem ho četla několikrát.

Nofar197
18.01.2023 4 z 5

Četla jsem ji jako patnáctiletá a dostala se mi do ruky celkem náhodou, když jsem prohrabavala krabici s odlozenymi knihami. Na jedné straně mi byla Petra, sportovně založená a hudebně nadaná dívka, ohromně sympatická, na straně druhé mi připadalo, že námi ženami a dívkami z principu pohrdá, což je dost urážlivé vůči nám všem, které jsme ve svém ženském těle a údělu spokojené. Neméně mi lezla na nervy její urputná snaha zalíbit se Pavlovi, který se v evidentně cítil polichoceny faktem, že se o něj přetahují třídní krasavice a výborná sportovkyně. Zase na straně druhé si díky těmto peripetiim uvědomila svůj hluboký vztah k hudbě dočasně umlceny nedobrým vztahem ke svému učiteli klavíru, a tím i cestu, kterou chce ve svem budoucím životě jít.

Amneris
28.04.2022 5 z 5

Tuto knihu jsem četla jako náctiletá. Hlavní hrdinka Petra mi byla hrozně sympatická, takový kluk a holka dohromady. Hrozně jsem jí záviděla, jak hrála na klavír. Stejně skvělý byl i film :-)

zbožňuju_knihy
23.01.2021 5 z 5

Četla jsem kdysi dávno a mám ji stále v paměti..
Nevím proč, nejvíce mi utkvělo v hlavě její hraní na piano :-D.

terimila
13.11.2019 5 z 5

Tuhle knížku jsem milovala a Petra byla jednu dobu mým nepřiznaným vzorem. :-) Jak bych se v ní mohla nevidět? Holka-kluk, uličnice hrající hokej a fotbal s kamarády (i když nikdy ne tak dobře jako hrdinka, samozřejmě :-) , ale přitom holka vnímavá, chytrá a talentovaná i na hudbu. Na pohled drsňačka, uvnitř celkem citlivé mladé stvořeníčko toužící nejen po uznání a legraci, ale i po tom, aby v ní to citlivé stvořeníčko někdo našel a měl je rád. Když nad tím tak dumám, tak to byla snad jediná hrdinka takových těch normalizačních příběhů pro dívky, kde jsem hrdince happyend doopravdy přála.
A roky poté jsem si hrávala na kytaru písničku "Klukem být" a na tuhle knížku jsem si vždycky vzpomněla.
S kluky si hrála tam na ulici, lidé ji znají, tu uličnici,
s kluky si hrála, s kluky se prala,
v brance chytala, okno rozbila
Klukem být, ona chtěla klukem být
Velké sny a velké oči, klukem být... :-)

Bublanina
28.12.2018 3 z 5

Dobře napsané, ale stejně člověk tak nějak nerad vzpomíná

Ramondia1
13.12.2018 4 z 5

Oblíbená kniha mého dětství, někdy se k ní s nostalgií vracím.

SSTknihy
14.08.2018 4 z 5

Měla jsem moc ráda film a tak jsem neváhala a pustila se i do knihy. I když jsem si musela jen představovat, jak Petra pilně cvičí na klavír nebo jak bojovně pokřikuje ve fotbalové brance, užila jsem si to. Sympatická hrdinka, které jsem držela všechny palce, aby to nakonec dopadlo dobře na všech frontách. A taky, že jo!

Pejuška
08.04.2018 5 z 5

Tato kniha mi v knihovně ležela již delší čas, ale až díky čtenářské výzvě jsem se k ní dostala. Příběh mě zaujal, je to krásný návrat k dětství, ve kterém jsme řešili úplně stejné problémy a přišly nám strašně důležité. V některých pasážích jsem našla i sama sebe. Věřím, že se ještě k této knize někdy vrátím.

Hoshi
31.05.2017 5 z 5

Kniha na mě z knihovny pokukovala dlouhou dobu a já se jí branila zbytečně. Zajímavý příběh o první lásce, zklamání, přátelství a hlavně o hudbě.

brabofka
10.12.2012 4 z 5

Pamatuju si jak jsem příběh Petry prožívala, protože jsem to četla zhruba ve stejném věku jako byla ona.

Evus
26.10.2012

V určitém věku to pro mě byla velmi oblíbená kniha, dobře se čte, je vtipná a relativně netradiční

zfilmováno hudba první láska pro dívky dívčí romány

Vojtěch Vacke
česká, 1940 - 1991