bosorka bosorka komentáře u knih

Supro: Hrdinové na dluh Supro: Hrdinové na dluh Štěpánka Jislová

3 a půl. Taková jednohubka. Kresby fajn, příběh by mohl být trošku propracovanější a možná i delší. Nicméně nápad dobrý.

31.12.2023 4 z 5

Návod k použití železnice Návod k použití železnice Jaroslav Rudiš

Mám dojem, že leckdo při čtení Rudišova Návodu má okamžitě chuť skočit do vlaku a jet někam daleko. Cestou se občerstvit buď přímo na místě, nebo v některé z nádražek a zase jet dál. Já už tento pocit měla při čtení Winterberga, ale teď ještě o kus víc. Vlaky miluju, cestování též a Návod k použití železnice byl těmito dvěma tématy zcela prodchnut. Ještě víc miluje vlaky Jaroslav Rudiš a jeho láska je naprosto omamující a nakažlivá.

27.12.2023 5 z 5

Svatava Svatava Jolanta Trojak

Poslouchala jsem na ČRo, velmi povedeně načtené Terezou Hofovou. Myslím, že hlavně ona a její libozvučný hlas má podíl na tom, že jsem knihu dala celou. Reakce na ni jsou u mě rozporuplné. Má výbornou atmosféru, zavede nás na počátek 20. století do salónů, kaváren, mezi tehdejší umělce a hlavně ezoteriky a okultisty. Jazyk Jolanty Trojak je bohatý a velmi propracovaný, se slovy to umí báječně. Nicméně příběh není nijak zakotvený, dost poletuje, možná je až příliš zalidněn a nedrží se jedné linky, která by měla nějaký posun a šla k řádnému ukončení. Takto to spíš působí jako změť různých vyprávěnek, které jsou zajímavé, ale dohromady se rozpadnou na útržkovité střípky.

27.12.2023 3 z 5

Štěkot uvázaných psů Štěkot uvázaných psů Jakub Dušek

Černobíle zpracovaný komiks, který ovšem není černobílý ani trochu. Je poměrně vrstevnatý, samotná zápletka rozkrývá víc, než bych zpočátku čekala. Má pěknou atmosféru, ač velmi mrazivou.

27.12.2023 4 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Paul Remark

Hustý. A silný jak vzrostlej strom. Posloucháno jako audio, přičemž Jaroslav Plesl tomu svým hereckým projevem dodal možná ještě o krapet větší sílu. Paulův příběh vypráví naléhavě a autenticky. Přenáší posluchače skoro až do zákopů.

20.12.2023

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

Ewald Arenz píše přesně tak, jak mi to lahodí, z jeho knih sálá vše, jeho příběhy voní a chutnají, zapojí všechny smysly, nejen oči. Minule mě provedl létem, teď zas podzimem. Podzimním životem na statku, kde můžeme cítit vůni právě vykopaných brambor (a pak je i ochutnat), chuť hrušek, závany postupně se chystající zimy, ale i léta, co pomalu odplouvá. Čtení můžeme pocítit snad i v kostech, které hrdinky při práci cítí.

Myslím, že zasadit Staré odrůdy do podzimu byl skvělý nápad, podzim je přelomové období, které může právě obsahovat oboje z ročních dob, jež ho obklopují, láme se v něm vše a mění se do něčeho zcela odlišného. A to se děje i hlavním hrdinkám příběhu, které se hledají a třeba se v sobě navzájem i najdou. Které si pomáhají, ač jim zprvu nebylo jasné, že by se to mohlo stát. Obě se lámou tím, co bylo, ale zároveň se trochu proměňují tím, co teprve bude. Vlastně i skvělé, že vše není řečeno, že nás autor nechá přemýšlet a možná i trochu vymýšlet. A to, jak píše pro všechny smysly, tím si mě prostě na celé čáře získal.

18.12.2023 5 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

To byla krásná Pohádka. King je mistr nejen hororů, ale i mistr v tom, že umí psát i o úplně nejobyčejnějších věceh neskutečně čtivě. Někteří mu vyčítají, že první část knihy se vlastně nic nedělo. Možná, možná toho bylo málo, možná to bylo pomalé, ale i tak se to zatraceně dobře četlo a holt jsme se k rychlejšímu ději dostávali pozvolna. Nevadilo to, příběh táhl Charlie s Radar, pomalu, v klidu mě nechali udělat si k nim hluboký vztah, fandit jim i se o ně bát. I když přeci jen, pohádka a ty dopadají dobře, jsem si říkala, ač u Kinga asi nikdy nevíte. Bylo to skvělé, některé úseky připomínaly už čtené či slyšené, ale to možná byl i autorův záměr. Však na této cestě připomněl kdejaký klasický příběh. Bylo to krásné a ráda bych si to někdy třeba i poslechla, případně viděla natočené, myslím, že by si to Pohádka zasloužila.

11.12.2023 5 z 5

Hard Land Hard Land Benedict Wells

Zajímavé, v krátké době se mi sešly dvě knihy s podobným tématem, obě od německých autorů, obě vydané ve stejném roce. Hard Land a Velké léto. Jsou si lecčím podobné, v obou jsou dvě nejsilnější a nejklasičtější témata románů - láska a smrt. V obou je léto něčím velmi výjimečné a pro hlavního hrdinu nezapomenutelné, v obou případech je tu první zamilování, ale i setkání s životními dramaty.
Nabízí se srovnávat a nakonec mi z toho Velké léto vychází o fous lépe, i přestože téma úmrtí blízkého člověka je v Hard Land zpracované velice jímavě. Nejen úmrtí, ale pak výčitky, které se dostaví - proč jsem jen neudělal/nemluvil/neprojevoval...? I jsem si poplakala a četlo se to svižně skoro samo. I tady jsem cítila léto a celou jeho atmosféru. Nicméně stylem psaní Benedict Wells pro mě mírně zaostával za Ewaldem Arenzem. Možná je Hard Land trochu víc prvoplánový, člověka leccos napadne dopředu a autorův styl je malinko "obyčejnější". Nicméně pořád moc hezká knížka, která se parádně čte.

11.12.2023 4 z 5

Roky Roky Annie Ernaux

Žena. Člověk. Lidé. Francie. Evropa. Svět. Ona, my, oni, ono. Biografie sepsaná velice netradičně, memoáry jakoby odněkud shora, kdy se autorka sama k sobě vyjadřuje zvenku, kdy nepoužívá ich-formu, ale píše v různých osobách. Když jsem si na tento styl zvykla, začal mě do sebe nasávat, uchvacoval mě a nadchl mě. Memoáry postavené jak na jedné osobě, tak na kolektivní paměti. Průlet cca 70letou historií v rychlém sledu, kdy autorka vypíchává to nejdůležitější, od dějinných okamžiků a zlomů, přes proměnu celé společnosti a i proměnu vlastní. S logickým přihlédnutím k rodné Francii. Celou dobu jsem si říkala, že by se mi to líbilo jako vložka do výuky dějepisu a ideálně sepsané vícero lidmi s ohledem na jejich domovinu.

Poslouchala jsem zpracování ČRo čtené Lucií Trmíkovou, moc pěkně. A teď si říkám, že si snad pořídím i knížku, neboť mám dojem, že bych v ní občas chtěla listovat (a třeba si zjistit, o kom byla řeč, když jsem ho neznala, při poslechu jsem nestačila zaznamenávat).

08.12.2023 5 z 5

Kalmann Kalmann Joachim B. Schmidt

Kalmann je lovec žraloků a druhý nejlepší výrobce hákarlu na Islandu (hned po jeho dědečkovi), bydlí v nejzapadlejší vsi na konci světa, které dokonce hrozí, že tam přestane fungovat škola. Dědu má v domově důchodců, mámu ve vedlejším městě a je na to vše tak trochu sám. Nejen na ty žraloky, ale i na to, co se teď v jeho okolí děje. Kalmann je detektivka, ale taková trochu jiná. I přesto, že je tam mrtvola (tedy vlastně není) a policie se snaží odkrýt, co se událo. Vše je vyprávěné samotným "šerifem" Kalmannem, který je také trochu jiný než jeho okolí, ale který si umí všímat a umí vnímat a občas by ho člověk fakt obejmul a přál mu jen to nejlepší. K tomu všemu, k historkám a pátrání a ke Kalmannově mysli dostaneme ještě pořádný kus islandské přírody. Jo a hákarl bych asi fakt někdy zkusila, i když výroba zní poněkud nelákavě.

05.12.2023 4 z 5

Anglické obludy Anglické obludy James Scudamore

Spíš 4,4 než čistá 4. Velmi nepříjemné a mrazivé téma, ovšem citlivě zpracované. Nic, z čeho by měl člověk noční můry, ale rezonuje velice dlouho to i právě díky náznakům, jimiž je román podáván. Je to příběh o rozpomínání se, o prozření, které sakra není ani trochu jednoduché. Dějem se posouváme sice v čase, ale s občasnými návraty zpět, jak si vypravěč teprve v dospělosti začíná některé momenty zasazovat do kontextu. Čtenář je tak rozkrývá pomocí jednotlivých příběhů, jež na sebe zdánlivě zcela nenavazují. Občas je potřeba se zamyslet, kde se v čase zrovna nachází.
Možná o trochu líp se četl začátek knihy, který se v internátu přímo odehrává, nicméně v dospělosti zúčastněných bylo zajímavé podívat se na to, jak se kdo s prožitým (ne)srovnal. Velmi bolestná historie internátních škol.

28.11.2023 4 z 5

Dareba Dareba Beatrice Salvioni

Není divu, že Darebu přirovnávají ke Geniální přítelkyni. Prostředí a především vztah dvou rozdílných dívek, které jsou hlavními postavami, tomu dost nahrávají. Přesto mě Dareba bavila, autorka umí moc hezky psát, zvlášť pěkně vykresluje Monzu, v níž se příběh odehrává. Připadalo mi, jako bych se ocitla tam a přímo v té době. Době pokrytecké a tak nějak zatažené, plné předsudků, kde žena nemá vůbec co říkat. A navíc třeba někoho z něčeho obviňovat. Ve společnosti přece platí dvě jistoty: věci, které nelze vysvětlit způsobil Bůh či ďábel, a nic není mužova vina. Jenže Maddalena si nemyslí, že by měla držet pusu a neprojevit svůj názor. A je za to považována div ne za čarodějnici. Jenže tahle nezávislá ďáblice se ničeho nebojí, ani toho říct, co si myslí a ukázat prstem na viníka. Je to knížka o přátelství, o emancipaci, o potřebě říct, co chci a nejen, co musím.

16.11.2023 4 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Nakonec dávám za 5*, i když jsem chvíli přemýšlela o čtyřce. Jenže ono je to tak něco mezi a když o tom přemýšlím zpětně, prostě ta pomyslná kulička převažuje závaží na stranu pětky. Poslouchala jsem jako audio a ty bláho, sluchátka jsem nasazovala každou volnou chvíli, protože to bylo tak neuvěřitelně zábavné a já byla napjatá jak guma na praku. A navíc, Kristýna Ryška to čte naprosto skvěle. Její projev mi totálně sedl.
Začala jsem číst knihu o lidech se superschopnostmi, kteří se navíc pohybují v mně známém prostředí (koneckonců i ve Fatalu jsem párkrát byla), což ji činilo tak nějak sympatickou a pomohlo mi to vklouznout do děje jak do vyhřáté postele. To, že se pak příběh překlopí velmi jiným směrem, mě překvapilo. Ovšem překvapilo pozitivně, stejně jako to, že tuhle knížku psal muž.

Už dávno nejsem náctiletá, ale jazyk hrdinů mi přišel naprosto přirozený, anglicismy nerušily, naopak k příběhu pasovaly dost přirozeně (mám děti věkem ne tak daleko od Leny a vyjadřují se velmi podobně). A knížka mě prostě fakt bavila a navíc nahlodala téma, které se mi teď dost opakuje (aktuálně jsem přečetla Darebu a leccos tam je tak moc podobné, i když knížky jsou diametrálně odlišné zpracováním i tím, kde a kdy se odehrávají), a to je to, že prostě není možné nechat se někým tlačit někam, kam nechci, a že je potřeba se občas ozvat, i když můj hlásek bude oproti ostatním dost tenounký. 4,6*

15.11.2023 5 z 5

Zapomeňte na neděli Zapomeňte na neděli Valérie Perrin

Zapomeňte na neděli je prvotina od Valerie Perrin, která se k nám dostala až po úspěšné knize Vyměnit vodu květinám. Takže je možná malinko patrné, že se v tomto příběhu autorka teprve nějak "vypisovala", nicméně její rukopis už tady získává pevné kontury. Zapomeňte na neděli je hlavně o příbězích a o naslouchání. Což autorka dobře umí. A jestli my budeme naslouchat jí, dostaneme řádnou porci lásky, ale i zrady, kus naděje a mnohé ztráty. Dostaneme příběhy staré, kterým hlavní hrdinka Justine naslouchá, ale i ty nové, které sama prožívá (nebo spíše rozkrývá). Dostaneme toho hodně a hlavně jistotu, že Valerie Perrin je výborná spisovatelka, co to umí s jazykem. Její zvláštně sekané věty mi opět přirostly k srdci.

07.11.2023 4 z 5

Jak jsem rodila indiánského syna z kmene Čerokí Jak jsem rodila indiánského syna z kmene Čerokí Danka Štoflová

Potřebovala jsem něco klidnějšího, co se se jednak dobře čte, ale zároveň i pobaví. A ono takových knížek vlastně zase není tolik na výběr, všude spíše různá dramata. Proto mě knížka sebraných příběhů ze života mezi indiány fakt potěšila. Je to lehké (v tom nejlepším slova smyslu), vtipné, ale i zajímavé z hlediska poznání - pro Středoevropana. Ono většinou knihy, které popisují život v jiných krajích, pobaví, nicméně i tak potřebují mít v sobě i tu šťávu, co nejen bublá, ale z které nakonec vznikne skvělý pokrm. Plný chuti, který nasytí i zahřeje. A ten Danka Štoflová navařila fakt výborně.

07.11.2023 5 z 5

Velké léto Velké léto Ewald Arenz

Velké léto je takové to léto, které se vám navěky zaryje a vždy zůstane jedinečné. Proto, že jste v něm prožili něco výjimečného, nebo to tehdy bylo nějaké to poprvé. A nemusí se zrovna jednat jen o první lásku, ale třeba i starosti, které jsme dříve nepoznali a museli je najednou řešit. Ewald Arenz nádherně popsal jedno takové léto a kdo ví, jestli nebylo právě to jeho jedinečné. Popsal ho s veškerou atmosférou, která k němu patřila, s vůněmi i zvuky léta, které bylo až hmatatelné. Stejně jako hmatatelné bylo zamilování hlavního hrdiny. To překvapení nad láskou, ale i pochyby, vztek na sebe i na okolí. Prožívání přesně takové, jaké v mládí bývá, naprosto na dřeň, nic není polovičaté, prostě se jede naplno, v tom krásném i v tom zlém. Parádní návrat do podobné doby, přiměl mě zavzpomínat a trošku zalitovat, že to na dřeň už tak dobře neumím (nebo vlastně ani nemůžu nebo nemám umět). Fakt krásná knížka, obyčejná i neobyčejná.

24.10.2023 5 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Četlo se to jedna báseň, Kyša umí psát tak, že to má spád a příběh ani moc neklopýtá. Akorát tedy ke konci mi přišlo, že občas mohl možná i malinko poklopýtnout, že by ho to trošku zastavilo a nebylo by to tak překotné. Najednou mi přišlo, že mi na konci něco chybí, jako by nebylo vše dořečené. Ale jinak fajn čtení, je znát, že autor je rodák, místa, která popisuje, zná velmi dobře a čtenáři je tak předkládá dost plasticky. Stejně tak některé z příběhů zní velmi autenticky a nejspíš na nich něco pravdy bude. Jak už bylo víckrát řečeno, detektivka byla do příběhu přidána jako takový rámec, ale vlastně to byla spíš jen berlička, kdyby byl příběh vystavěn bez ní, možná by to pro dramatický oblouk i stačilo.

17.10.2023 4 z 5

Kočka a Generál Kočka a Generál Nino Haratischwili

Musela jsem v sobě příběh ještě pár dní zpracovávat. Nečte se úplně jako po másle, člověk si občas musí některé věci ujasňovat, včíst se, pochopit, ale vcelku je Kočka a generál velká síla. Dá se nějak žít s vinou? A co s lidmi dokáže udělat válka? Jaké jsou mé kořeny a mám s nimi žít dál, nebo je zkusit zpřetrhat? Do toho láska ve všech možných podobách. Láska, válka, smrt. Tři témata, která obsáhnou vše. Nakonec dávám 5 hvězdiček, i když není to úplně čistá 5, zprvu jsem místy měla malinko problém se rozjet, ale když přemýšlím zpětně, míň dát nemohu.

12.10.2023 5 z 5

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Film byl v 90. letech skoro zjevení, byli jsme z něj tehdy docela paf. Knížku jsem ale nikdy nečetla, napravila to až teď při poslechu rozhlasového zpracování, které se velmi povedlo. Poslech byl napínavý, i když člověk věděl, jak to dopadne. Nicméně mě pozitivně překvapilo, jak dokázal být film věrný předloze.

12.10.2023 4 z 5

Varhaník z mrtvé vesnice Varhaník z mrtvé vesnice Danuta Chlupová

Četlo se to docela dobře, ale přišlo mi to nakonec takové nijaké a ploché. K hlavním hrdinům jsem si neudělala žádný vztah. A ještě ten konec, úplně do vytracena. Linka s autistickým chlapcem mi připadala vlastně zbytečná, protože nic nikam neposunula. A působila na mě hodně uměle naroubovaná. Téma zaniklých obcí na Karvinsku by mohlo být velmi silné, ale bohužel v tomto podání se mě to vůbec nedotklo. Nevím, knížka je průměr, který do pozítří zapomenu. Škoda.

14.09.2023 3 z 5