bosorka bosorka komentáře u knih

Popmusic z Vittuly Popmusic z Vittuly Mikael Niemi

Příběhy z Niemiho dětství, které prožil v Tornedalenu, což je oblast na hranicích Švédka a Finska, oblast, která vlastně nepatří ani do jedné z těchto zemí a zároveň do obou. Knížka je vtipná natolik, žejsem se smála v metru nahlas. Zároveň je tajemná, plná povídaček z Tornedalenu. Pro mě je zástupcem magického realismu severu a jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec.

27.12.2011 5 z 5

Vraní ulice Vraní ulice Iain Banks

Přesně typ knih, které mám ráda. Spletité rodinné vztahy, tajemství, kterému chce jak hlavní hrdina, tak čtenář přijít na kloub. Nelineární v čase, poutavé, skotsky lehce ponuré. Nechybí vztahy, lásky, smrt a hlavně britský humor - není to samozřejmě žádná řachanda, ale nadhled je všudypřítomen. I při komentování politických událostí (v té době rozpoutání války v Perském zálivu), případně hledání Boha. Doporučuji.

21.12.2011 5 z 5

Jakub a Jáchym Jakub a Jáchym Jørgen Clevin

Úžasná interaktivní knížka s nádhernými ilustracemi Heleny Zmatlíkové. Jak jsem z ní byla nadšená já jako dítě, tak ji teď milují děti moje.

15.12.2011 5 z 5

Darda Darda Irena Dousková

Už to není tak veselé jako předchozí dvě knihy z volné trilogie. Více hořké. Jak jinak, Helena Součková už dospěla a problémy jsou jiného rázu. Ale skvěle napsané, čtivé, pravdivé, v podstatě i humorné. Hlavní hrdinka, ač v nelehké životní situaci, stále umí popsat okolní svět s lehkostí a ironií jí vlastní. Doporučuji! Reálně dávám 4 a půl hvězdičky, míň než 5 jen proto, že "Oněgina" to nepřekonalo.

09.12.2011 4 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Nebýt konce, dala bych zcela určitě za pět. Ale ten konec mi tam prostě neseděl. Jako by autor nevěděl, jak tak skvěle rozehranou knihu ukončit, tak to pojal po svém. Škoda. Ale i tak je to nezapomenutelná kniha s úžasným nápadem.

05.12.2011 4 z 5

Sebedrás Sebedrás Jiří Vaněk

Jako blog fungovalo bezesporu dobře. Fiksu pojka píše čtivě a vtipně. V knížce se to bohužel krapítek rozbředává a posléze začnou zápisky nudit.

05.12.2011 3 z 5

Bludy z nudy Bludy z nudy Sacha Sperling

Taková rychlovka, příběh sviští, psáno zkratkovitým rychlým stylem, takže nenudí, ale zase se po chvíli vypaří z hlavy.

02.12.2011 2 z 5

Škola Malého stromu Škola Malého stromu Forrest Carter (p)

Je to moje srdcovka, kterou jsem i obrečela. Prvních zhruba třičtvrtě knihy je náramných, pak sice maličko slábne, ale nesouhlasila bych s vyzněním konce do prázdna. Je to až mrazivě logické vyústění, z kterého je o to víc smutno.

21.11.2011 5 z 5

Bratříček čtyřnožka Bratříček čtyřnožka Eva Strittmatter

Moje srdcovka z dětství, myslím, že úplně první kniha, kterou jsem přečetla sama. S nádhernými kresbami a dojemným příběhem (který ovšem dopadne dobře).

30.10.2011 5 z 5

Pohádky o mašinkách Pohádky o mašinkách Pavel Naumann

Už poněkolikáté z ní čteme synovi, který mašinky zbožňuje. Ale i pro mě parádní vzpomínka na dětství. Krásně napsané, krásně popsané lidské vlastnosti na mašinkách, nádherně ilustrováno Kamilem Lhotákem. I vzpomínka na Večerníček, kdy pohádky četl Vladimír Ráž.

30.10.2011 5 z 5

Evangelium ohně Evangelium ohně Michel Faber

Hodně zajímavý nápad, začátek dobrý, pak nastane vcelku očekávané, načež se to zvrátí dost podivně a nezajímavě. Možná by zasloužilo lepší rozpracování.

24.09.2011 2 z 5

Hadi a náušnice Hadi a náušnice Hitomi Kanehara

Jen díky útlosti knihy jsem dočetla do konce, protože mě moc nebavila. Přišlo mi to naivní, má to být drsné, ale na mě to působilo hrozně uměle, drsnost vecpaná tam jaksi násilně.

01.02.2011 2 z 5

Modlitba za Owena Meanyho Modlitba za Owena Meanyho John Irving

Podle mě nejlepší Irvingova knížka, kterou nikdy nepřekonal. Jedna z mých top knih.

01.02.2011 5 z 5