bob9249 bob9249 komentáře u knih

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Geniální ucelený rozbor politiky v české společnosti (a přitom nikterak složitý ke čtení) od Masaryka po nástup dnešních populistů. Rozhodně můžu doporučit.

20.10.2017 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Spoiler: Ten závěrečnej zvrat je super. A chudáka Boxera mi bylo normálně líto.

//Four legs good, two legs better!"

06.03.2016 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Kdych měl vybrat jednu knihu, kterou by si měl každý přečíst, bude to tato. Nejde ani tolik o příběh jako spíš o to poselství naděje, které ta kraťoulinká kniha v sobě má.

Pompeje Pompeje Robert Harris

Za mě rozhodně *****. Klasický Harris (s vysvětlivkami na začátku kapitoly, se strhujícím dějem a čtivou angličtinou) v pro mě trochu netypickém prostředí (předtím jsem četl Enigmu a Otčinu). Koupil jsem víceméně náhodou na cestě v Irsku za 2,50€ v "levných knihách" podle jména autora, knihu jsem neznal. O to více jsem byl překvapen a je to pro mě asi nejlepší kniha co jsem četl v anglickém originále. Mám rád jeho styl, z kterého jde poznat, že než o technických věcech začne psát, hodně si toho nastuduje. O to více se mu daří jeho klasický rys, tedy stav, kdy se pohybuje těsně na hraně historických fakt a fikce. Konec klasicky trochu předčasný a málo popisný, ale už jsem si na to u něj asi zvykl. Mohu doporučit, především všem technickým typům jako jsem já, kteří se dozvípodrobnosti o fungování římských akvaduktů atd.

06.03.2015 5 z 5

U knihy jsem brečel. Několikrát. Především smíchy.
Ziburův humor si buď zamilujute, nebo Vám příjde divnej. Já jsem se ještě nerozhodl, která s těch dvou věcí je to pro mě.
Cestopis od toho nečekejte. On stejně nešel někam, kde by bylo cokoliv zajímavého.
Ilustrace uvnitř jsou skvělé, titulka by si zasloužila nějakou cenu.
Doporučuju.

04.01.2017 5 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Skvělý zážitek kazí nepovedený překlad. Opravdu je nutné překládat i názvy počítačových her nebo podniků s rychlým občerstvením (Velká loupež aut, Dlouhý Stříbrný John)?
Takže doporučuju přečíst v angličtině nebo v jiném překladu než jsem měl já (L. Bartošková).
Jinak příběh super, postavy vykreslené do detailů...

01.02.2016 4 z 5

Jak nevyloupit banku Jak nevyloupit banku Donald E. Westlake

//Někdy si myslím, že jsem dobrá duše, jindy že jsem lump. Škoda, že se nedovedu přesně rozhodnout pro jedno, abych věděl, jak se zachovat.
Správce věznice mi taky hned na uvítanou řekl:"Vy nejste v jádru špatný člověk, Kundo!"
"Künde," opravil jsem ho rychle s náležitou výslovností.//

Už první věty knížky dávájí na srozuměnou o čem to vlastně celé bude. Künde se dostal do věznice, je notorický šprýmař. Náhodou se dostane do skupinky vězňů, která udržuje tajný východ ven z věznice. Plánují loupež, které se chce bojácný Künde vyhnout a tak se snaží všemožně tyto plány překazit. Nemohu jinak než doporučit. 200 stran srandy.

06.03.2015 5 z 5

Ještě jako mládě jsem tuto knihu našel u dědy v knihovně a tak jsem se vlastně seznámil s dílem Š+G. Pak se rozpoutalo peklo, kdy jsem začal shánět kazety jednak s povídkami, ale i s návštěvními dny, Pupákem atd. Tím, že jsem si četl jako mlaďoch jsem nedokázal ještě nedokázal ocenit všechny vtípky, ale to se nakonec ukázalo jako výhoda, protože jsem mohl knihu postupem času číst znovu a znovu a ty fórky co mi ušly, najít.
Povídky jsou řazeny podle jednotlivých souborů. Úvod, kde se Slávek Šimek rozpovídává o svém kamarádství s Grossmanem a vůbec o tom jak psali povídky je příjemným uvedením. Jako bonus pro ty co znají povídky odjinud je filmový scénář Až příjde Komenská.
Oblíbené povídky: Jak jsem se učil kouřit, Jak jsme chovali prase, Soutěž jedlíků a Jak jsme přechovávali Bělogvardějce.

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Tak nějak nevím jak hodnotit. Ze začátku super, ale od toho co Arťom potká (SPOILER) Chána to hodně padá. Dějově se ten konec v podstatě ani neposune, jde jen o popisy stanic a politické situace mezi nimi. Tak nějak nevím jestli se pustit na druhý díl...

31.10.2017 3 z 5

Jatka Jatka Ethan Gutmann

Uvodni kapitola ctenare urcite vyburcuje. Pote jde drama vyrazne dolu a jde spise o sber faktu a dat. Ke konci je kniha opet velice poutava. Jako zdroj informaci rozhodne ano.
Hvezdicka navic za velice poctive ozdrojovani. Jen bych uvital aby byly poznamky dole pod carou. Neustale otaceni stran dozadu vycerpava...

05.01.2017 3 z 5

Všechny řitě světa i ta má Všechny řitě světa i ta má Charles Bukowski

Bukovski byl tak trochu čuně a potřeboval se z toho vypsat. Chlast, ženský, střídání prací. Občas psaní. Tyhle témata se pravidelně opakují.
Úroveň povídek je dost kolísavá. Některé opravdu zaujmou, jiné jsou zase úplně mimo. Ze začátku jsou povídky spíše kratší a méně vážné, což se mění jak se blížíte ke konci sbírky.
Jsem rád, že jsem si ji přečetl, abych si udělal představu jaký bude asi styl jeho psaní. Každopádně mě to moc neoslovilo a dalšího Bukovského si už asi nepřečtu.

09.01.2016 3 z 5

Útek z tábora 14 Útek z tábora 14 Blaine Harden

Velice zajímavý příběh, podle mě ale trochu hůř zpracovaný než by si tak silný příběh zasloužil. Úvod a střed je ok, poměrně poutavý, ale mohl být trochu detailněji popsaný. Konec knihy je bohužel zklamání. Celkově jde spíš o reportáž, chybí mi tam trochu osobních prožitků a popisů. Možná to bylo cílem. Každopádně je kniha skvělým zdrojem informací pro ty, co nemají potuchy o tom jak to v KLDR a jeho pracovních táborech chodí.

10.03.2015 3 z 5

Konkláve Konkláve Robert Harris

Zajímavé prostředí plné mystiky. Dobrý příběh. Jako vždy perfektně nastudováné reálie. Ze začátku trochu plané, ale asi po 30 stránkách jsem se začetl a posledních 100 stran jsem přečetl během jednoho dne. Určitě můžu doporučit.

04.10.2017 4 z 5

Sbohem, armádo! Sbohem, armádo! Ernest Hemingway

U mě dobrý. Líbí se mi ten minimalistický styl. Mám rád knihy z válečného prostředí. Skvělé jr, že tam autor nechává některá slova v italštině nebo francouštině. Dodáva to autenticitu.
Akorat ta pasaz tesne pred zaverecnym dejem je dost nudna. Takovy neustaly cekani a nuda. Ale tak to mohlo byt i ve skutecnosti pro hlavniho hrdinu.

10.09.2017 4 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Josef K. prožíval peklo při absurdním procesu. Já jsem bohužel podobné peklo prožíval pří čtení. Nekonečmé monology o ničem, konec úplně divnej. Omlouvám se všem fanouškům, ale mě to fakt nebavilo.

08.08.2017 2 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Putovani po Číně a Nepálu se mi líbilo více tak jsem chtěl původně dat jen 4*. Ta pátá je za ten závěr.

17.02.2017 5 z 5

Otčina Otčina Robert Harris

Podle mě je Harris prostě borec. Ať píše o čemkoliv, dokáže upoutat a nepusti. A tohle téma má skvělý námět, takže vlastně takový double-win. Napínavé až do konce.

06.05.2016

Hold Katalánsku Hold Katalánsku George Orwell (p)

Velice zajímavě sepsané Orwellovi osobní prožitky z doby, kterou strávil na frontě Španělské občanské války. Osobně mě zde velice zaujal rozpor mezi snahou levicových stran vyhrát válku a přitom naprostou neschopností zajistit jakékoliv zásoby a zbraně. Prostě Maňana.

Velice dobře sepsané a lze zde dohledat některé inspirace, které poté autor využil v 1984.

Za samotnými zápisky následují ještě dva dodatky, které rozebírají politické zázemí celé situace. To byla pro mě trochu těžko stravitelná, ale i tak poučná část.

//Bylo otřesné, že obránce Republiky měl tvořit tento zástup otrhaných dětí, se starými
puškami, se kterými neuměly zacházet.//

22.01.2016 4 z 5

Konec starých časů Konec starých časů Jaroslav Žák

Humorný pohled na únorový puč v roce 48 na fiktivním maloměstě. Do detailu vykreslené postavičky, které vyskakují se svými hláškami a glosami. Každá postava zde představuje jeden typ člověka, který ten okamžik vnímal jinak (samozvaní vůdcové, poseroutci, recesisti, ...). Zajímává je také sebereflexe autora, který se zde vyzpovídává z toho jak komunismus v mládí obdivoval, ale posléze jeho kouzlo prokoukl (učitel Popílek).
Na humornosti knize dodává i použitý jazyk plný přechodníků atd.

Oblíbené postavy: učitelské duo Malý Sovět - Dlouhý ferda, Prokletý básník, Kartus a Samozřejmě otec Breburda.

//Jelikož se nikdo nemá k tomu, aby vám ty události vysvětlil, řeknu stručně, o co de: sme podruhý ve sračkách, a podruhý až po uši.//

14.09.2015 5 z 5

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

Ta knihá má v sobě úplně všechno. Oblíbené pasáže - monolog "Není nic než teď." a Pilar popisující vraždění fašistů.

08.09.2015 5 z 5