blonďatá.luc blonďatá.luc komentáře u knih

Na hraně věčnosti Na hraně věčnosti Jessica Ann Redmerski

To zklamání, když druhý díl nedosahuje kvalit dílu prvního - a nebo jsem na tuto duologii už moc stará ????. Druhý díl mi přišel takový ... možná zbytečný. Byl až moc přeslazený, dějem ani vtipem se nevyrovnal dílu prvnímu. Myslím si, že by bylo mnohem lepší, kdyby byl první díl třeba o 50 stránek delší a byl by nějak ukončen. Tady to mi přišlo takové asi až zoufale nereálné (ještě víc jak první díl a už ten byl takový hodně originální). Naštěstí aspoň hlavní hrdinové zůstali povahově hodně podobní, takže mi stále byli sympatičtí a jejich osud mě zajímal. Přesto už teď vím, že se ke knize znovu nevrátím - od knih očekávám něco trochu jiného.

02.09.2019 2 z 5

Na hraně zapomnění Na hraně zapomnění Jessica Ann Redmerski

Už od samého začátku děj svižně ubíhal a hlavní hrdinka mi byla sympatická - byť bych se zcela určitě nedokázala chovat stejně jako ona. Hlavní hrdina ... Co si budeme povídat - další takový "muž snů". Na celé knize se mi nejvíce líbily vtipné dialogy, kterých je naštěstí hodně. I ten děj je takový trochu nevšední - byť se v něm objevují témata, která přesně odpovídají této literatuře (která mě tolik baví). Knihu jsem nedokázala odložit až do samotného konce - který mě teda lehce podráždil, protože to jsem nečekala a vlastně se mi to ani nelíbilo. Ovšem možná si autorka jen připravovala půdu pro druhý díl.

02.09.2019 4 z 5

Dokonalá přítelkyně Dokonalá přítelkyně Karen Hamilton

Tento thriller vypráví o “dokonalé” přítelkyni, kterou by asi žádný normálně smýšlející kluk nechtěl mít na krku. Byť se kniha zdá objemná, dojdete na její konec a ani nebudete vědět jak. Příběh postupně graduje, odhaluje vám spojitosti, a tak na samém konci možná naleznete pro Juliette jistou dávku pochopení (říkám možná). Mně samotné hlavní hrdinka neučarovala, ale byla jsem moc zvědavá, jaké jsou její plány a jak (či spíše jestli vůbec) jí vyjdou. Nečekejte thriller, u kterého vám bude běhat mráz po zádech, ale spíše takovou zajímavou, lehce děsivou četbu. Může vám ale minimálně připomenout, že je důležité být opatrní, když si do života pouštíte novou osobu. Nikdy totiž nevíte, jaké jsou její úmysly. Co mi na knize přišlo zajímavé bylo přiblížení práce letušek - protože to se jako profese hlavní hrdinky moc často nevidí.

Pomsta synů Pomsta synů Lasse Holm

Jako první bych chtěla vypíchnout titulní stránku, protože ta se mi fakt líbí a ke knize se zcela bez debat hodí. Musím přiznat, že takové knihy skutečně běžně nečtu, byla to pro mě taková premiéra. Příběh z minulosti z větší části založený na pravdě popisující rabování a obsazování Seveřanů ????. Byla jsem ale překvapená, jak se mi příběh nakonec zalíbil. Kniha byla čtivě napsaná a netrvalo to ani moc dlouho, než jsem si bezpečně zapamatovala hlavní aktéry (z čehož jsem napřed měla strach, když je na začátku knihy soupis nejdůležitějších postav s informací, co jsou zač). V knize nejsou ani morbidní scény, z kterých bych v noci nemohla spát, takže pokud “lačníte po krvi” a nějakých hrůzách, sáhněte spíše po jiné knize. Tuto vám ale mohu vřele doporučit, pokud vás zajímá 9. století - je to docela pěkná ukázka toho, jak se tenkrát asi žilo, přemýšlelo a válčilo. Navíc kniha obsahuje detektivní zápletku (pokud se to tak dá nazvat).

19.08.2019 3 z 5

Milý Johne Milý Johne Nicholas Sparks

Není to tak dávno, co jsem začala toužit po knížkách od Nicholase Sparkse, a nejvíc ze všech jsem si přála Milý Johne. Když jsem se pustila do čtení, měla jsem veliká očekávání. Hned první stránky mě ale malém rozbrečeli. “To to vážně takhle skončí? Vždyť to tak nemůže být!” Říkala jsme si po celou dobu čtení. Kniha je rozdělená na tři části a hlavně u té první jsem měla k slzám poměrně blízko. Hlavní hrdinové mi byly svým způsobem sympatičtí - nebyli dokonalí, to ani zdaleka, a ta jejich láska byla taková hodně naivní, ale nepatří aspoň trochu naivity do každé lásky? A kdo z nás je dokonalý? Myslím si, že dokonalí můžeme být jen v očích milované osoby. S postupem času kniha nabírala na reálnosti a já byla prostě a jednoduše smutná. Líbilo se mi vyprávění, líbily se mi dialogy, i děj se mi velmi líbil - je to určitě jedna z těch knížek, ke kterým se budu vracet. Určitě vám ji proto doporučuji - pokud se nebojíte číst o lásce takové, jaká může být.

19.08.2019 5 z 5

Furyborn Furyborn Claire Legrand

Nemám moc ráda knižní série, protože nerada čekám na další díl. No a teď mohu jen zoufale doufat, že pokračování knížky Furyborn vyjde v češtině co nejdříve ????. Z počátku jsem s knihou měla neskutečný problém - nechápala jsem celý tento svět, pletly se mi postavy, nerozuměla jsem střídání kapitol ... Po nějaké době se to ale zlomilo a já se do knihy “zažrala”. Oblíbila jsem si některé postavy, začalo mě zajímat, jak to bude dál a co se tam vlastně děje. Postupně přicházely i odpovědi na otázky, které mě mátly (mnohdy takové, jaké jsem očekávala). No a musím teda říct, že se autorce skvěle podařilo vykreslit hlavní mužské představitele - vždyť ti dva hlavní jsou (zatím teda) snem spousty dívek - a ty šťastnější jim podobné mají po svém boku. Nejsem zrovna fanouškem fantasy, ale toto má rozhodně něco do sebe - líbí se mi myšlenka elementů a práce s nimi i myšlenka “vesmírné války”, byť tento název ve mě ještě teď vzbuzuje rozpaky ????. Rozhodně to ale není čtení pro mladší čtenáře - určitě bych řekla tak 14/15+, protože některé ty scény ... Nic pěkného.

Říkala si o to Říkala si o to Louise O'Neill

Tak mám za sebou další vážný příběh, příběh o znásilnění. Tato kniha nejspíš trefně postihuje skutečnost, s jakou se k tomu lidé staví. Kniha je rozdělená na dvě části, které od sebe odděluje jeden rok. V první části má čtenář možnost poznat hlavní hrdinku Emmu a její kamarádky (byť toho prostoru není až tak moc, abych si je byla schopna zapamatovat a spolehlivě od sebe odlišit). Musím přiznat, že Emma mi nebyla ani trochu sympatická - byla arogantní, sebestředná a zajímal ji hlavně její vzhled. Ale znamená to, že si o něco říkala? Nemyslím si. Ve druhé části je čtenáři přiblížena situace po roce. Kniha ve mně dokázala probudit emoce - chvíli jsem neměla daleko k slzám a pak jsem byla i nadále smutná. Nejsmutnější totiž na příběhu je to, že si myslím, že k takovým věcem dochází (i když asi ne v takovém měřítku). Není to kniha s překvapivými zápletkami a ani to není žádný slaďák, kde by všechno skončilo “a žili spolu šťastně až do smrti”. Je to příběh podle toho, jaké to skutečně může být. Příběh o tom, co by žádná žena nechtěla zažít.

Na obtíž Na obtíž Colleen Hoover

Colleen Hoover - ach, jak já ty tvoje knížky zbožňuji! Když vyšla v češtině další, hned jsem si ji běžela koupit a pustila jsem se do čtení. Už předním jsem věděla, o čem kniha má být, co je tentokrát tím ústředním tématem, ale pořád jsem to v tom neviděla - z počátku mi kniha přišla poměrně o ničem, jako průměrný young adult román. Postavy mi sice byly sympatické (vesměs), ale žádná mě přímo nenadchla. Pomalu jsem propadala panice - že by další zklamání tohoto roku? Pak se ale začal blížit konec (řekněme posledních 100 stran) a já začala roztávat. Všechno mi najednou začalo dávat smysl, našla jsem v postavách zalíbení a v závěru jsem se s nimi nechtěla rozloučit. Kniha mě zase poučila o něčem, o čem jsem toho moc nevěděla, a opět mi ukázala, jak nevšímaví lidé dokáží (mnohdy třeba neúmyslně) být. Rozhodně netvrdím, že je to autorčina nejlepší kniha, jelikož u některých jsem konec obrečela, ale určitě stojí za přečtení - nejde jí totiž upřít čtivost a ani závažnost téma, kterému se věnuje. Navíc opět odkrývá další tabu společnosti - takže by se jí třeba nemuseli vyhýbat ani jedinci, kteří si připadají věkem mimo cílovou skupinu YA. Upřímně jsem moc zvědavá, s čím přijde autorka příště - protože ona rozhodně umí překvapit!

Rytíř, který nechtěl bojovat Rytíř, který nechtěl bojovat Helen Docherty

Zajímalo mě, kam se literarura pro děti posunula, a proto jsem se pustila do této knihy, a musím říct, že jsem nadšená. Ilustrace jsou působivé a příběh přímo kouzelný. Jsem si jistá, že se cílové skupině kniha bude velmi líbit a svou délkou naopak potěší rodiče (není to nic dlouhého). Pokud ve svém okolí máte mladšího fanouška pohádkových příběhů, doporučuji knihu pořídit, protože já jsem jednoduše nadšená!

26.06.2019 5 z 5

Deset mrtvých komiků Deset mrtvých komiků Fred Van Lente

Kniha je skutečně napsaná na velmi podobný motiv jako Deset malých černoušků od A. Christie, jen je zasazená do současnosti. Z počátku jsem měla velký problém se začíst - přeci jen je tam hodně postav představeno na relativně malém prostoru - ale později jsem se smířila s tím, že se mi prostě budou plést a plně jsem se ponořila do děje. Budu k vám naprosto upřímná (jako pokaždé) - Agatha Christie to není. Přesto jsem příjemně překvapená. S každou další kapitolou mi kniha přišla lepší, děj pěkně rychle gradoval a samotný konec se mi moc líbil. Postavy mi nebyly zrovna sympatické, ale to asi ani nebyl jejich úkol. Moc se mi nelíbily vložené výstupy aktérů, ale zřejmě to mělo ještě zdůraznit to, že jsou to všichni komici. Tomu, že se jedná o satiru, odpovídá i motiv celého příběhu. Dialogy byly svižné, rozesmát se jim mě ale nepodařilo. S knihou jsem ale spokojená a vám ji mohu doporučit - pokud třeba znáte příběh Deset malých černoušků a rádi byste si přečetli něco podobného a přesto v tolika ohledech jiného.

26.06.2019 4 z 5

Koláčky a spiklenci Koláčky a spiklenci Theo Addair (p)

Měla jsem obrovská očekávání, přeci jen Daniho a Kita musí zbožňovat snad každý. Zpočátku mi chvíli trvalo, než jsem se znovu začetla, no a pak jsem nestačila zírat, co se tam začalo dít. Musím souhlasit s ostatními, kniha řeší vážnější témata - ukazuje nám všem, že bohužel všechno není růžové a že nás v životě mohou potkat situace, které prostě neovlivníme. Ukazuje nám ovšem, jak může být láska silná a nezdolná. Jsem moc ráda, že se ve vyprávění opět střídali hlavní hrdinové, takže jsme se oběma dostali do hlavy. Jejich kamarádi, kteří tady dostanou více prostoru, jsou správňáci, se kterými bych se nejraději kamarádila taky. Knize se taky rozhodně nedá upřít chytlavost - začala jsem číst a najednou koukám, že je hluboká noc a já mám knihu dočtenou. Když ale srovnám oba díly, první se mi líbil o něco více. To ale neznamená, že byste se neměli do druhého dílu pustit - spíše naopak! Díl vám ukáže, co všechno se bohužel může stát (a já teda upřímně doufám, že to nikoho z vás nepotká). Kniha mi taky i trochu ukázala, že pokud je láska pravá, žádná vzdálenost jí neublíží - protože je to jen vzdálenost těl a ne duší ...

26.06.2019 5 z 5

Přiveď mě zpátky Přiveď mě zpátky B. A. Paris (p)

Sotva jsem se pustila do čtení, zklamání začalo narůstat. Tohle že je ono? Jako vážně? Kniha na kterou jsem tak dlouho čekala? Nemůžu o knize říct, že by to byl vyložený propadák, ale po předchozích knihách ... Musím říct, že už samotná anotace mě příliš nenadchla, a mé obavy se potvrdily. Děj mi přišel až moc natahovaný - na můj vkus jsem se až moc často nudila a nedělalo mi žádný problém knihu odložit (i třeba uprostřed stránky). Samotný konec, který hodně lidí hodnotilo kladně, pro mě nebyl až takovým překvapením a celkově mi moc neseděl (je na můj vkus asi až moc přitažený za vlasy). Navíc jako věčné naivní romantické duši mi přijde prostě a jednoduše nereálný. Kniha má ale i své kladné stránky - například prolínání minulosti se současností či střídání vypravěčů. Taky jednotlivé postavy jsou prokreslené velmi pěkně, jsou oproti jiným knihám “reálné” a jejich chování mi přišlo poměrně uvěřitelné (i když jsem si asi žádnou z nich neoblíbila, což k mému zklamání určitě taky napomohlo). Pokud jste se s touto autorkou ještě nesetkali, doporučuji začít s jinou její knihou - protože byť jsem ke knize kritická, pořád je to takový lepší průměr, ale na předchozí dvě prostě nemá.

Temnota Temnota Ragnar Jónasson

Nebylo až tak těžké se do knihy začíst (bylo to docela příjemně psané a stránky rychle ubíhaly), ale hlavní hrdinka mi tolik vadila - místy jsem z ní šílela! Seniorka řešící podivnou smrt, bez parťáka (byť pracovala pro policii), samo sebou ji všichni nesnášeli, ona ale geniálně postupuje v řešení, svědci si i po roce pamatují spoustu detailů ... Navíc se příběh odehrává během tří dnů (myslím), ale ona během toho změní svůj postoj k životu - z ničeho nic, bez zjevného důvodu. Taky jsem moc nepochopila, proč je tam dějová linka z minulosti - když pro samotný příběh to až tak důležité nebylo (možná jen jedna pasáž). Naopak velmi oceňuji linku popisující, co se před rokem odehrálo - která to čtenářům pěkně postupně osvětluje (spolu s tím, jak to hlavní hrdinka řeší). Takový konec, jaký kniha má, jsem svým způsobem očekávala - ale stejně mě překvapil. A byť mi přišel prolog absurdní, trochu to můj dojem z knihy vylepšilo.

30.04.2019 3 z 5

Je to jinak, mami Je to jinak, mami Tamara Tainová

Nemůžu této knize upřít čtivost, i když některé pasáže a potom ke konci i celá kniha mě příliš nebavily. Hlavní hrdina si nezískal mé sympatie a vlastně se mi docela těžko hledá postava, kterou bych si v knize oblíbila. Našlo se v knize pár momentů, které mě pobavily, ale moc jich nebylo. Spousta situací mi přišla spíše nucená a nebo z pohledu čtenáře i očekávaná. Samotný konec knihy mě otrávil a posunul mé hodnocení knihy o stupínek níže.

23.04.2019 3 z 5

Maestra Maestra L.S. Hilton

Jedna z nejhorších knih, do které jsem se kdy dobrovolně pustila. Už při čtení prologu mi došlo, že se mi tato knížka nebude líbit, a nepletla jsem se. Thriller se z knihy stal až někdy ve třetině a přišlo mi to tam tak nějak navíc - když vezmu v potaz předchozí dění. Byl to totiž spíše společenský román (mohl by z toho být román o společnici - a to by možná čitelné bylo) namíchaný s pornem (říkat tomu erotický román by ani nešlo). Hlavní hrdinka byla neskutečně nesympatická a její chování bylo neuvěřitelné - neseděla mi její temná stránka, působilo to na mě strašně uměle. Kniha navíc byla plná nudných pasáží, které se věnovaly umění nebo nakupování, samotný děj by se dal shrnout v pár větách.

23.04.2019 odpad!

Poslední Poslední Alexandra Oliva

Od knihy jsem neměla velká očekávání, možná právě díky tomu mě překvapila. Hlavní hrdinka je zajímavá. Nedá se říct, že bych si ji oblíbila, ale většina jejích činů lze pochopit - měly logická odůvodnění. Na druhou stranu ostatní účastníci mě nezaujali skoro vůbec, pomocí přezdívek jsem si je alespoň pamatovala, ale když do toho později začali plést jejich jména, měla jsem v hlavě úplný zmatek. Z počátku se mi kniha četla špatně, postavy se mi pletly, moc jsem nerozuměla ději a celé mě to moc nebavilo. Časem, až se děj posunul a začalo přibývat akce, mi řádky začaly rychle ubíhat před očima. Samotný konec knihy mě mile překvapil a skvěle zakončil celý příběh. Teď po dočtení jsem ráda, že jsem si knihu koupila a mám ji doma - považuji ji za takový nadprůměr mezi thrillery a vám ji vřele doporučuji, s podobným zpracováním tohoto téma jsem se totiž ještě nikdy nesetkala.

Květy slunce Květy slunce Rupi Kaur

Autorčina prvotina mě minula, proto jsem na tuto knihu byla vážně zvědavá. No, a kniha splnila má očekávaní. Některé básničky (pokud se tak dají nazvat) se mi líbily a donutily mě zamyslet se nad nejrůznějšími momenty mého života, některé básně mě naopak vůbec neoslovily. Samotné ilustrace, kterých je v knize dost, se mi vůbec nelíbily a narušovaly mi dojem z celé knihy. Jsem ráda, že jsem se ke knize dostala - ale jestli se pustím do autorčiny prvotiny říct nedokážu. No a má nejoblíbenější báseň knihy? "Nenávidět dokáže každý slaboch, ale milovat vyžaduje sílu a odvahu probudit ji v sobě”.

Zápisník jedné lásky Zápisník jedné lásky Nicholas Sparks

Už je to dávno, co jsem viděla film, ale byla jsem z něj nadšená. Bohužel, kniha pro mě byla lehké zklamání. Nemohu říct, že by to byla špatná knížka - vždyť ten příběh je nezapomenutelný. Bohužel trpí tím, že autor ještě není vypsaný. Některé pasáže si žádaly více prostoru, jiné pasáže byly zbytečně natažené. Taky dialogy nebyly tak živé (mnohdy) a děj neměl takový spád. Navíc je příběh trošku předvídatelný. Oproti filmu mě kniha ke slzám nedohnala, ale stojím si za tím, že by si ho všichni milovníci romantiky měli přečíst, je to taková klasika.

Život ve dvou Život ve dvou Nicholas Sparks

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla. Několikrát jsem neměla daleko k slzám, nakonec jsem to stejně nezvládla. Skvělý příběh ze života, který si vás prostě získá. Tato kniha nejde jen číst, musíte ji prožít. Doporučuji všemi deseti!

01.04.2019 5 z 5

Náš manžel Náš manžel Jo Jakeman

Tak z této knihy jsem zklamaná, čekala jsem skvost a dostala jsem průměr. Hlavní hrdinka si nezískala mé sympatie, bohužel ani ostatní postavy. Celý ten "souboj" mezi nimi mi přišel přitažený za vlasy, nejvíc mi ovšem vadil styl psaní - ten mi z nějakých záhadných důvodů vůbec nesedl. Na druhou stranu některé pasáže se mi moc líbily a byť konec nebyl nic moc, považuji knihu za takový průměr - pokud ale nečtete psychologické thrillery pravidelně, doporučila bych vám sáhnout spíše po jiném titulu.

18.03.2019 3 z 5