bleekemolen bleekemolen komentáře u knih

Šílený les Šílený les Vladimír Šlechta

O poznání lépe napsané a vystavěné oproti prvnímu dílu. Kniha se nesnaží o velkolepý přiběh, vystačí si s několika postavami a pár potištěnými stránkami.
Zlobivý les je zajímavý nápad a ani na chvilku jsem nepochyboval o jeho reálnosti. Do toho pár elfů a orků (spoiler alert - na trpaslíky tentokrát nedojde). Žádná postava není typicky kladná nebo záporná, nechť si každý vybere svého oblíbence podle preferencí. Tak se mi to líbí.
Jdu shánět další díly.

Otčina Otčina Robert Harris

Četl jsem vydání od Rio press z roku 1993. To se hemžilo pravopisnými chybami a překlepy více než spodní kožíšek zasloužilé prostitutky hmyzem. To ovšem není chyba knihy a věřím, že nové vydání je již zkorekturováno. Překlad samotný však nebyl úplně zlý.

K autorovi jsem se dostal díky jeho skvostné trilogii o Ciceronovi a téma Německé říše, jako vítěze WWII mě zaujalo. Téma samotné je pojato jinak než u PK Dicka a jeho Muži z vysokého zámku. Kde PK Dick se zabývá spiše komorním dramatem, Harris se snaži o detektivní zápletku spojenou s konspirací vedoucí až k samotnému vedení strany.

Premisa je vlastně úplně jednoduchá a pro čtenáře nebude překvapením. My všechno víme, obyvatelé alternativní reality však čeká velké překvapení. Nechci prozradit více.

Kniha se čte lehce, zápletka není komplikovaná, oproti Ciceronovské trilogii se jedná o značný příklon komerčnějším směrem.

Lev pouště Lev pouště Harry Sidebottom

Harry, tuhhle knihu jsi psal asi z donucení. Začátek se podařil, kniha pokračuje hanebným zajetím Valeriana Augusta a jeho armády Šahpurem. Mrzelo mě, že se autor nevěnoval této části déle, atmosféra byla tak hustá, že mi lepila stránky k sobě.
Bohužel však Balista se vrací do římany kontrolovaných území poměrně záhy a začíná to drhnout. Gallienus, zabřednutý kdesi na severu v boji s Germány, se snaží udržet si purpur, zatímco další uzurpátoři mají podobné úmysly. A římské armády krváci v bratrovražedných bojích. Autorovi se však nedaří udržet laťku a z politických mocenských bojů nedokáže vyždímat ani kapku zajímavosti. Namísto toho se brodíme zbytečným šarvátkami s Balistou. Každá další je stejná jako předchozí a v intermezzu se zvládá mazlit se svoji ženou a laskat ve vlasech svoje syny. (intermezzo přichází vždy nečekaně, zalitý krví očistí po náročné bitvě svoji spathu, aby v dalším odstavci překročil práh vily, ve které už čeká jeho familia). Střední část knihy je vážně velmi špatně napsaná.
Závěr pak dojem poněkud zlepšuje, jedná se však o jasně nejslabší díl z celé série (snad nebude platit "zatím")

Opět připomínky k překladu, vážně si pan překladatel myslí, že výrazy "mariňáci", "cítím se super", "dělostřelectvo", "make up" se hodí do literatury odehrávající se ve 3. st.n.l.?

18.05.2021 3 z 5

Až budou viset Až budou viset Joe Abercrombie

Jojojooo.. říkal jsem si a prolítnul tuto knihu jako šipka ze samostřílu (vnitřnostmi gurškého odvedence). S nějakým představovánim už se autor nemaže a čtenáři nestačí hltat překotné události. Kniha se přísně dělí na tři dějové linky. Sám jsem při čtení nevěděl, zda mám být smutný, že jedna končí nebo se radovat z pokračovaní další. Nelze číst bez znalostí načerpaných prvním dílem, naopak pozornému čtenáři nabízí spoustu spojitostí pro retrospektivní hodnocení a pochopení motivací chovaní postav v předchozí knize.
Už se těším až brzo završím hattrick posledním dílem.

Krvavé pohraničí Krvavé pohraničí Vladimír Šlechta

Na zaklade doporuceni jsem chtel ochutnat mistni svet a mytologii, vstoupil jsem tedy na scenu timto dilem. Kniha je trochu tezkopadne napsana (cetl jsem 2. upravene vydani) a celou dobu jsem mel pocit, ze vsechno dulezite a zajimave se odehralo jinde, v jine dobe a s jinymi hlavnimi postavami. Cely dej pak pusobi jako nejaky stripek z pomerne zajimave vytvoreneho sveta. Pohranici, kde se stretavaji lide, elfove a trpaslici spolecne s docela promyslenou mytologii nabizi dobre podminky pro dalsi pribehy (jak jsem pochopil z tiraze, autor strida hlavni postavy i casove udobi v nasledujicich knihach).

Mam koupeny jeste dalsi dily a rad je vyzkousim.

29.04.2021 3 z 5

Julianus Julianus Gore Vidal

Excelentni roman vypraveny castecne formou dopisu mezi dvema ucenci, pamatujimi vzestup a neslavny konec jednoho z poslednich pravych rimskych augustu. Vetsina deje je doplnena fiktivni Julianovou autobiografii ve velmi podobnem stylu jako Ja, Claudius.
Prave zbyvajici dva hlasy nabizeji kriticky pohled a dalsi perspektivu pro hlubsi objektivitu posouzeni spravnosti nebo pripadne zaslepenosti konani hlavni postavy.
Julianus byl velky snilek, bohuzel vsak prisel prilis pozde na to, aby byl schopen zvratit chod dejin. Doba uz neprala navratu k tradicnimu pantheonu.

28.04.2021 5 z 5

Král králů Král králů Harry Sidebottom

Chšajatíja chšajatíjávam, král králů staropersky. To jsem napsal jen, abych zamachroval.

Jinak je vše při starém, děj přísně navazuje na konec Požáru na východě. Balista se snaží nějak ospravedlnit svůj malý průšvih s nepovedenou obranou spojenou s pádem města Areté a Šáhpúr tropí hlouposti.
Vlastní kniha je tvořena třemi, poměrně samostatně stojícími celky - dvě vojenská tažení a jedno politické povyražení v Efesu doplněné o občasné BBQ s křesťany. Celou knihu jsem měl trochu obavy o Balistu, rozuměj aby nepropadnul té galilejské sektě a nekonvertoval. Naštěstí je poctivým pohanem a tato prapodivná mystéria ho míjejí.
Kniha nabízí lepší zážitek ze čteni než první díl, autor se do toho začíná dostávat. Na 4* to ale pořád není, Trůn Caesarů zatím zůstáva nepokořen. A nepomůže tomu ani fakt, že mi sám autor poblahopřál na FB k narozkám. (dnes se vůbec nějak moc chlubím..)

22.04.2021 3 z 5

Krev prvorozených Krev prvorozených Juraj Červenák

Tohle jo. Az tak nejak zpetne zjistuji, jak si me Cervenak ziskal. Pise tak lehce i presto, ze v utlem romanku zvlada mixovat konspirace na nejvyssich mistech, zidovskou kabalu, mysteria stare Prahy a nechybi ani italska mafie (umerne dobe). Svete div se, vysledek drzi pohromade lip nez cerstve z nosu vytazeny holub na prste. Weekend pleasure guranteed.
Jako bonus se dozvime jedno velmi pikantni tajemstvi z minulosti kaprala Jarose! Dejte mi vic!

22.04.2021 4 z 5

Sharpův úder Sharpův úder Bernard Cornwell

Pokracovani portugalskeho dobrudruzstvi z predchoziho dilu. Hned prvni veta me ponekud znejistila, po vetsinu cetby jsem se obaval dalsiho cheesy romanku. Svete div se, tentokrat se nekonal, byli jsme usetreni.
Opet se setkavame s jednotkou streleckeho pluku, Sharpe se uz obcas chova jako pomerne rozumne uvazujici tvor a ne jako adrenalinem nadopovany magor. Chvilku jsem uvazoval i o 4*, ale to by se, pro vsechno svetlo sveta, nesmel Cornwell brat tak strasne vazne. Je to jen becko, chtelo by to od autora trochu nadsazky. Ale jo, dam i dalsi dil.

22.04.2021 3 z 5

Asýrie: Od městského státu k říši Asýrie: Od městského státu k říši Jana Pečírková

Pro Mezopotamii mam velkou slabost a Asyrie patri k mym favoritum. Bohuzel informaci k tomuto tematu je poskrovnu a v cestine aby jeden pohledal. Proto jsem vrnel blahem, kdyz se mi tuto utlou knizecku podarilo obskurni cestou ziskat (myslim, ze je to dnes takrka nerealne).
Dostal jsem sice trochu jine informace, nez jsem cekal, presto nejsem zklaman. Tesil jsem se na popisy vlady, vojenskych tazeni a politickych intrik mych oblibencu (Tiglatpilesar, Tukulti Ninurta, Sinacherib, Assarhadon, atp) tak, jak je zname z jejich viteznych stel. Necekejte vrseni hlav nepratel do vysky hradeb, vypalovani zlovolnych statecku nedodrzujicich vazalskou smlouvu, obohacovani zemedelske pudy babylonskych zradcu kuchynskou soli (aby tam tisic let nevzrostla uroda).
Dostanete poctivy popis fungovani statniho utvaru. Kniha jen tak proleti starsi obdobi a venuje se pochopitelne predevsim Novoasyrske risi o ktere mame nejvice informaci. Dozvime se jak fungoval panovnikuv dvur, urednicky aparat, ale i detaily k jednotlivym vyznamnym rodinam a trznimu hospodarstvi (kolik stal otrok, na jaky urok se pujcovalo atp..). Rozhodne se tak nejedna o strhujici cetbu, ovsem tech cca 200 stranek je nadupano extremne zajimavymi informacemi.

12.04.2021 4 z 5

Sama čepel Sama čepel Joe Abercrombie

Dostal jsem chut po nejake dobe precist si kvalitni fantasy. Od dob gymnazia a cetby Feista uz uplynula nejaka doba a nemuzu rict, ze bych uplne sledoval soucasne trendy. Zabrouzdal jsem na mistni databazi a zaujala me mimo jine tato serie. Prvni kapitola se nesla ve znameni mirneho rozcarovani zda nepujde jen o nejakou Conanovku. Obavy se vsak nevyplnily, kniha se vyhyba zazitemu klise (viz seznameni s Bayazem, kdy jsem se krasne nasmal). Svet je slusne propracovany, jsme vsak vrzeni do viru deni bez nulove predchozi pripravy. Z utrzku si tak ctenar musi dat dohromady predchozi udalosti, politickou situaci a vztahy mezi jednotlivymi frakcemi.
Jak uz je psano nize, vetsinu knihy neni objasneno co je cilem a motivaci jednani charakteru, ke konci mi teprve zacinalo byt jasneji.

12.04.2021 4 z 5

Ztracené stříbro Ztracené stříbro Lindsey Davis

Tuhle serii jsem dlouhe roky mijel v Levnych knihach s pokrcenym nosem, odvracenym pohledem a mirne zaklonenou hlavou. Snad jsem pridal i pohrdave odfrknuti. Jako milovnik staroveku a predevsim antickeho Rima jsem se ani neobtezoval cist anotaci a celou serii povazoval za nehodnou sve pozornosti, proste brak.
Nase cesty se zkrizily nekdy koncem lonskeho roku, kdy jsem jeden z dilu nakonec vzal na milost, abych dorovnal hodnotu nakupu v eshopu a vyuzil tak postovne zdarma. Bylo to asi 48. pokracovani s nazvem Alexandrie. Pred zarazenim do knihovny jsem ji zbezne prolistoval a pomyslel si, dam tomu sanci. Take jsem si pomyslel, ze nebudu serii zacinat od konce a poridil si asi za 15 czk prvni dil v paperbacku a tzv podzimni edici (padajici listy).
Za vikend jsem ji pokoril a moje pocity jsou znacne smisene. Uplny brak to neni, ovsem do hodnotne literatury ma dilko jeste vetsi odstup. Prekvapila me hlavne celkova nekonzistence, nektere casti (stribrne doly v Britanii) jsou skvele, jako by vypadly z pera Solzenicinova (po mensi mozkove prihode..). Ovsem zbytek je docela bida. Vypraveni prvni osobou mi nevadi, nektere casti jsou vsak dost naivni.. Ze se prislusnik mestke chudiny bavi jako rovny s rovnym s Titem a Vespasianem, ktereho mimochodem vyrusi ze spanku v jeho sidle, je naprosty nesmysl a malem jsem si u cteni ukroutil hlavu. Sklad preplneny vzacnym korenim je pravdepodobne pruchozi, jelikoz si do nej chodi snad polovina hlavnich charakteru kdykoliv se jim zamane a obcas si tam jen tak pro radost umiraji.
Co se tyka zapletky, tak byla bud tak hloupa, jelikoz pocinani postav nedavalo absolutne zadny vyznam a nebo tak genialni, ze jsem ho nepochopil.

Nektere pasaze naznacuji potencial, koupil jsem si proto pro jistotu jeste edici s prvnimi tremi dily. Necham se prekvapit, zda se autorka nekam posune. Pokud me ani dalsi dve dejistvi nezaujmou, s Falconem koncim.

06.04.2021 2 z 5

Hradba západu Hradba západu Juraj Červenák

Bezpochyby zatim nejlepsi dil serie. Autor ziskava zkusenosti s kazdou dalsi knihou, i pres obcasne vyzivani se v nechutnostech, uz tento trend pomalu ustupuje. Coz mi vyhovuje. V knize se tentokrat prolina nekolik dejovych linek a jedna z nich mi prisla jeste zajimavejsi nez samotne oblehani Novych Zamkov. Obcas jsem si vzpomnel na legendarni film The Thing :)
Unaveny Bathory naleza novou energii, Misko zase novy zivotni smer a snad i autor dalsi inspiraci pro pokracovani! Hodnotim 5*, coz si nechavam pro opravdu vyjimecna dila. Nepochybne nalezneme spoustu literarne hodnostnejsich knih, nicmene pan Cervenak mi vazne padl do noty.

03.04.2021 5 z 5

Požár na východě Požár na východě Harry Sidebottom

Po precteni obdivuhodne trilogie Trun Caesaru (4*) me autor namlsal, chtel jsem vic. Jako ocenenim kvality techto knih necht je dukazem, ze jsem si ihned poridil vsech 7dilu Rimskeho valecnika, z nichz ne vsechny byly uplne levne.
Vcera jsem docetl prvni dil. Jedna se o autoruv debut a bohuzel je to poznat. Ze v knize nebude tolik politiky, kterou v rimskem obdobi tolik obdivuji, jsem ve vojenskem romanu ocekaval. Ovsem, jak uz zaznelo nize, ne vsechny postavy jsou uplne propracovane, autor obcas rozehrava partie dilcich pribehu, na ktere uz vsak v dalsim prubehu zapomina atp. Celkove mi uroven knihy pripominala serii s R. Sharpem od Cornwella oklestenou o superschopnosti hlavniho hrdiny a naivni romanky (coz ocenuji).
Jedna se o zabavne, oddychove cteni, Trunu Caesaru vsak nedosahuje. Nejsem vsak prilis zklaman a na dalsi dily se tesim.

01.04.2021 3 z 5

Sharpovi střelci Sharpovi střelci Bernard Cornwell

Konecne mirny posun a konec knihy jsem si uzil. Autor si opet neodpustil selmovske usmevy, jiskrici oci a vznesenou tvar prenadherne mlade damy. Nutkani zvracet jsem vsak potlacoval pouze na malem poctu stran, zbytek dobrodruzstvi se odehrava spise v partyzanskem duchu. Mala jednotka strelcu se snazi probojovat po prohrane bitve uzemim ovladanem francouzskymi vojsky. Aby toho na 300 stranek nebylo malo, autor prihazuje jeste legendarni truhlu, po ktere zoufale pasou vsechny zucastnene strany. Zatim asi nejlepsi dil.

25.03.2021 3 z 5

Puzzle Puzzle Chaim Cigan (p)

Jizda pokracuje, po udalostech, popsanych v minulem dile, jsem ocekaval mirne zpomaleni zbesileho tempa udalosti napric casem a dimenzemi. Jak jsem byl blahovy! O alternativni svety jsme nyni ochuzeni, nicmene to neznamena, ze bychom se loucili s jejich oblibenymi hrdiny.
Malem jsem spadl pri cteni ze zidle, jaky twist si na nas autor opet pripravil!
Naprosty vrchol, neskutecna skoda, ze roman neni znamejsi!

25.03.2021 5 z 5

Diktátor Diktátor Robert Harris

Skvele zakonceni cele trilogie a zaroven i Ciceronova zivota. Vetsina romanu se nese na melancholicke vlne, stary svet konci a novy, momentalne sice mnohem bezohlednejsi, prichazi. Hlavni hrdina vsak nevidi budoucnost v nastupujicim principatu. Bohuzel kazde jeho rozhodnuti se ukazuje jako spatne.
Autoruv styl formy smyslenych vzpominek mi maximalne vyhovoval. Ihned po docteni navrhuji pokracovat romanem Ja, Claudius.

25.03.2021 5 z 5

Železný půlměsíc Železný půlměsíc Juraj Červenák

Tato serie se pro me stala naramne navykovou, ctvrty dil jsem zhltnul za den. Po odklonu k fantasy s nadechem hororu v predchozich dilech se tentokrat autor vraci vice k military. Cela kniha je vlastne popisem priprav na hlavni bitvu doplnenou mnozstvim mene vyznamnych sarvatek.
Na charakterech tentokrat autor trochu skudlil a setkame se tak pouze s jednou novou vyznamnejsi postavou, ta vsak dej i hlavu kpt. Bathoryho slusne zamota.
Vetsina nasich hrdinu bojuje na strane zaostaleho krestanskeho sveta, moje sympatie si vsak vyslouzili nositele pokroku se symbolem pulmesice.. Tesim se na dalsi dil a snad u nej autor neskonci.

17.03.2021 4 z 5

Sharpova kořist Sharpova kořist Bernard Cornwell

porad to stejne dokola jen se meni prostredi, se zapornou postavou se setkavame uz v uvodu a je stejne nezajimava, jako je Sharpuv charakter plochy. Za vsech pet dilu se hlavni hrdina absolutne nevyvinul a je porad stejne natvrdly. Cornwell opet nezapomnel vynechat naivne-slizky romanek s nadhernou, zivotem zklamanou slecnou, ze ktereho mi bylo obcas mirne nevolno. Mazlici sceny s odlesky vybuchujicich granatu ve vlhkych ocich jsem radsi preskakoval.
Jednoznacne nejlepe hodnotim prvni cast knihy, kdy se Sharpe vyrovnava se svoji minulosti, za to je * navic. Pokud bych hodnotil zbytek, bylo by to za 2*.
Uz si ani sam pred sebou nedokazu obhajit, proc s touto brakovu serii ztracim cas.. Asi proto, ze jsem si naivne koupil 13 dilu.. achjo

11.03.2021 3 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Kniha by mohla mit podtitul "Jak se udelalo notari Barbaricovi zle od zaludku na sto zpusobu". Po serii kpt. Bathoryho (jeste mi chybi 2 dily) jsem zkusil od stejneho autora neco z jineho soudku, tentokrat detektivniho (vlastni soudek vsak nese stopy piva, vsemoznych lidskych casti a tekutin, atp).
Oproti Bathoryovske serii pusobi kniha mene beckovym dojmem. Autor se vsak opet nasili prilis nestiti a stedre ho rozdava predevsim prostrednictvim kaprala Jarose, samozvaneho maestra vyslechu in tortura. Ostatni postavy jsou skvele vytvorene, jak je u Cervenaka pravidlem, a rychle prirostou k srdci.
Nejsem prilis zbehlym ctenarem detektivek, nicmene zapletka mi prisla pomerne fajn, nelogicnosti jsem nenasel (ani je nevyhledaval) a delka byla tak akorat, aby kniha poslouzila jako vikendovy aperitiv pred prectenim literarne hodnotnejsiho dila.
Zaver knihy byl excelentni a velmi me natesil na dalsi dily.

08.03.2021 4 z 5