berry1009 berry1009 komentáře u knih

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Pokud je jedna kniha, která by se měla blížit více 4 než 5 hvězdám, je to tajemná komnata. Jde hlavně o velké množství nesrovnalostí a náhod. Jaká je pravděpodobnost, že fakt nikdo neumře a to z tolika různých možností? Chápu, jak se bazilišek pohyboval, ale jak sakra musí bejt v bradavicích velké potrubí, a kudy tedy lezl ven? A štěstí, jaké Harry měl v této knize, je enormní. Čtenář dítě však tyto záležitosti příliš neřeší (vím to, jako dítě jsem to četl minimálně třikrát), takže opravdu jen tu jednu symbolickou hvězdu dolů.

23.02.2023 4 z 5

Magický krystal Magický krystal Robert Anthony Salvatore

Kniha je napsaná velmi čtivě a odsýpá. Je však poměrně předvídatelná, na druhou stranu od ní asi více nepředpokládáme. Stále slušná práce.

19.02.2023 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Tak mám za sebou páté nebo šesté čtení této knihy po delší pauze. Před samotným čtením předcházelo shlédnutí filmů. A i když má kniha své mouchy, nemohu dát méně než plný počet. Je to právě tato kniha, která celé generaci, a troufám si říci a generacím další, pozitivně změnila životy. Právě díky této knize se mohli děti a studenti ponořit do fantastního světa, který je oproti ostatním výjimečný právě tím, že je navázán na svět reálný a konkrétně na svět studentstva. Kniha je velmi čtivá a i dospělým má co nabídnout. Tuto kniho četla moje mamka i babička, a líbila se všem. A to fantasy ani neznají. Autor, který toto dokáže, si po právu zaslouží veškerý úspěch a slávu (a ne současnou nesmyslnou politickou dehonestaci).

15.02.2023 5 z 5

Velmi zajímavý vhled do světa Harryho Pottera ze zákulisí. A také pohled do života člověka, který přesto, že mohl mít, co chtěl, chtěl být obyčejným sťastným klukem. Což se mu ne vždy dařilo.

06.02.2023 5 z 5

Jak se zvířata milují Jak se zvířata milují Gideon Defoe

Knihu jsem dostal jako vtip k narozeninám. A tím také nejspíš je. I když se zde vyskytují určité zajímavé informace, vše je zaobleno v rádobyvtipném balastu. Knihu jsem četl cca sedm let. Na to, že kniha má 133 stran a více jak půlka jsou obrázky, je to docela výkon...

19.01.2023 2 z 5

Konec hlídky Konec hlídky Stephen King

Já si poslední díl série vcelku užil. Autor zde používá pohledy různých postav na děj a vždy odhaluje pouze kousek děje, takže čtenář má stále důvod pokračovat ve čtení. Objevovaly se tam různé nesrovnalosti až pochybnosti, ale i tak se jedná o slučnou knihu. "And now his watch is ended"

19.01.2023 4 z 5

Odcházení Odcházení Václav Havel

Druhá Havlova kniha už na mne tak nezapůsobila. Mysím, že narážky chápu a název je také výstižný, ale zkrátka tentokrát děj o ničem pro mne moc nefunguje.

07.01.2023 3 z 5

Mlok 2020 Mlok 2020 * antologie

Knize dávám silné čtyři hvězdy. Povídky jsou na vysoké úrovni. Měl bych-li postupně všechny ohodnotit, pak tedy:
Čajový dýchánek 4/5
Apokalypsa: 5/5
Vábnička: 3/5
Šichta: 5/5
Červený šíp: 4/5 (ale jen kvůli slovenštině)
Šaty dělaj člověka: 5/5
Vesmír se o vás postará: 4/5
Plavba cez neznámé moře: 2,5/5 (tohle mne moc nebavilo + slovenština)
Duhová sféra: 3,5/5
Netvor: 5/5
Mrtví od Krakenova moře: 4/5
Kronikář: 5/5 (velmi dobře napsané, přečteno na jeden zátah velmi rychle)
Služební cesta: 5/5
Tisíc přichutí ticha: 5/5 a za mě oprávněný vrchol knihy. Historické znalosti plus fantazie, velmi, velmi dobré

07.01.2023 4 z 5

Temné blues v New Orleans Temné blues v New Orleans František Kotleta (p)

Poslední kniha o Tomáši Koskovi je důstojným rozloučením. Povídky jsou standardní kvality, i když v první je méně sexu, než bych očekával (což není výtka, jen překvapení). Kniha nezklame a do sbírky je to povinnost.

07.01.2023 4 z 5

Zahradní slavnost Zahradní slavnost Václav Havel

Dokážu se ztotožnit s Havlem jako se spisovatelem. Sám kdybych se rozhodl psát, byly by to absurdní romány. Toto dílo je opravdu absurdní. Když už to vypadá, že konverzace postav někam povede, opět se rozhovor zvrtne a nevede nikam. Škoda, že spisovatelem nezůstal, protože absurdní drama je lepší než absurdní politika.

18.12.2022 4 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Kniha je zajímavá neobvyklou výstavbou textu, kdy se nám prolínají dvě dějové linie. Příběh a následky. Nevýhodou však je, že tak nějak víme, jak to dopadne, pouze nás zajímá to, jak k tomu dospějeme. Osobně si také myslím, že kniha částečně inspirovala stranger things.

27.11.2022 4 z 5

Ocelové město Ocelové město Jules Verne

Jules Verne byl ve spoustě věcí napřed oproti době. Když si člověk uvědomí, že kniha byla napsaná před druhou (i první) světovou, možná ho až překvapí, jak k tomu mohlo dojít, když se o této hrozbě psalo několik desítek let předtím. Pak se ale probudí do reality a zjistí, že to je takový historický standard. Kniha je napsaná hezky, ilustrace pěkně doplňují příběh a čísto mohou jak děti, tak dospělí.

12.11.2022 4 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Po přečtení novějších Kingovo děl jsem se díky výzvě dostal k jeho starším knihám. Cujo je jedna z nich. A tedy, atmosféru opravdu dokáže tento mistr nastínit perfektně. Po spíše nehororovém úvodu přichází to správné drama, které k osmdesátkám (době bez mobilů) sedí jako Cujo na silnici.

28.09.2022 5 z 5

Útočiště Útočiště Robert Anthony Salvatore

U této knihy se ani nedá říct, že bych jí přečetl; přesnější výraz bude, že jsem ji přímo vdechnul. Těžko se dalo přestat číst, tak dobře děj odsýpal. Trilogie je tedy uzavřen a těším se, až se po krátké pauze k Drizztovi vrátím.

28.09.2022 5 z 5

Válečník Válečník Miroslav Žamboch

Slušné zakončení celé série. Dobré pasáže se střídají s nudnějšími, tajemno ale zůstává a udržuje čtenáře v pozoru. Nutno však podotknout, že neodsahuje kvality předchozích dílů.

28.08.2022 4 z 5

Vyhnanství Vyhnanství Robert Anthony Salvatore

Když se člověk začte do knížky ze série Temný elf, jen těžko se pak přestává. Je něco, co čtenáře neustále u knihy drží. Jedná se o dobře napsanou sérii s klasicky vyskládanou strukturou a sestavenými dialogy. A samozřejmě to "něco" navíc.

01.08.2022 5 z 5

Velmistři SF 2 Velmistři SF 2 Frederik George Pohl Jr.

Podrobnější hodnocení povídek jednotlivých autorů:

Andre Norton: Nikdy jsem o ní neslyšel a ani nemám zájem. Špatný start knihy, nezajímavé povídky bez nějakého dějového pojítka. Skoro bych přestal číst celou knihu jen kvůli tomuto startu. 1/5

Arthur C. Clarke: Velmi známý autor, nezklamal. Zajímavé povídky, které stojí samy o sobě bez potřeby znalosti celého světa. 4/5

Isaac Asimov: Oblíbený autor, který dokáže napsat snad vše. Nezaklamal ani zde. 4/5

Alfred Bester: největší překvapení knihy. Jeho povídky byly nejlepší, nutily mne k zamyšlení a většinu bych ihned doporučil i nečtenářů m sci-fi. 5/5

Ray Bradbury: Poslední autor, o němž jsem předtím nesylšel. Solidní povídky, občas mi nepřišla pointa úplně dobrá nebo jasná. 3/5

Celkové hodnocení vychází mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, přikloním se ale ke čtyřem. Vyloženě nečtivý autor zde byl jenom jeden, netřeba hanit zbytek.

28.06.2022 4 z 5

Kapitán Kapitán Miroslav Žamboch

Ne tak dobré jako první díl, ale stále zajímavá kniha. Určité tajemno je v knize zajímavě vylíčeno a stejně jako v prvním díle, moje záliba v tancích přidává knize pomyslný šmrnc navíc.

23.06.2022 4 z 5

Jak chovat puberťáka Jak chovat puberťáka Hana Primusová

Autorka se snaží být svérázně vtipná, bohužel se jí to příliš nedaří. A říkám si, jak může vůbec existovat takhle "vychované" dítko. Neříkám, že moje puberta nebyla těžká, ale tohle je opravdu EP...

14.06.2022 3 z 5

Vojevůdci třetí říše Vojevůdci třetí říše kolektiv autorů

Kniha, která informuje o různých generálech třetí říše a také něco málo o taktice. Psáno nijak extra zajímavou formou, nenabízí toho mnoho, ale nějaké infromace si z toho čtenář odnese.

27.05.2022 3 z 5