berry1009

Přečtené 149Právo nálezce
srpen - září 2022
Právo nálezce 2015, Stephen King


Válečník
? - srpen 2022
Válečník 2022, Miroslav Žamboch

Slušné zakončení celé série. Dobré pasáže se střídají s nudnějšími, tajemno ale zůstává a udržuje čtenáře v pozoru. Nutno však podotknout, že neodsahuje kvality předchozích dílů.


Ze života nižších kruhů
? - srpen 2022
Ze života nižších kruhů 1995, Vladimír Renčín


Vyhnanství
červenec - srpen 2022
Vyhnanství 2007, Robert Anthony Salvatore

Když se člověk začte do knížky ze série Temný elf, jen těžko se pak přestává. Je něco, co čtenáře neustále u knihy drží. Jedná se o dobře napsanou sérii s klasicky vyskládanou strukturou a sestavenými dialogy. A samozřejmě to "něco" navíc.


Sicilián
? - červenec 2022
Sicilián 2006, Mario Puzo


Velmistři SF 2
květen - červen 2022
Velmistři SF 2 2002, Frederik George Pohl Jr.

Podrobnější hodnocení povídek jednotlivých autorů: Andre Norton: Nikdy jsem o ní neslyšel a ani nemám zájem. Špatný start knihy, nezajímavé povídky bez nějakého dějového pojítka. Skoro bych přestal číst celou knihu jen kvůli tomuto startu. 1/5 Arthur C. Clarke: Velmi známý autor, nezklamal. Zajímavé povídky, které stojí samy o sobě bez potřeby znalosti celého světa. 4/5 Isaac Asimov: Oblíbený autor, který dokáže napsat snad vše. Nezaklamal ani zde. 4/5 Alfred Bester: největší překvapení knihy. Jeho povídky byly nejlepší, nutily mne k zamyšlení a většinu bych ihned doporučil i nečtenářů m sci-fi. 5/5 Ray Bradbury: Poslední autor, o němž jsem předtím nesylšel. Solidní povídky, občas mi nepřišla pointa úplně dobrá nebo jasná. 3/5 Celkové hodnocení vychází mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, přikloním se ale ke čtyřem. Vyloženě nečtivý autor zde byl jenom jeden, netřeba hanit zbytek.


Kapitán
květen - červen 2022
Kapitán 2021, Miroslav Žamboch

Ne tak dobré jako první díl, ale stále zajímavá kniha. Určité tajemno je v knize zajímavě vylíčeno a stejně jako v prvním díle, moje záliba v tancích přidává knize pomyslný šmrnc navíc.


Jak chovat puberťáka
květen - červen 2022
Jak chovat puberťáka 2003, Hana Primusová

Autorka se snaží být svérázně vtipná, bohužel se jí to příliš nedaří. A říkám si, jak může vůbec existovat takhle "vychované" dítko. Neříkám, že moje puberta nebyla těžká, ale tohle je opravdu EP...


Vojevůdci třetí říše
listopad 2020 - květen 2022
Vojevůdci třetí říše 2001, kolektiv autorů

Kniha, která informuje o různých generálech třetí říše a také něco málo o taktice. Psáno nijak extra zajímavou formou, nenabízí toho mnoho, ale nějaké infromace si z toho čtenář odnese.


Jak se stanu dokonalým manželem
? - květen 2022
Jak se stanu dokonalým manželem 1993, Kenneth Robert Gordon Browne

Autor si řekl, že je vtipný a bylo by super napsat sarkastickou "knihu" o manželství. To se ovšem nepodařilo. Anglický humor mám rád, zde však humor není humorný.


Veterán
duben - květen 2022
Veterán 2021, Miroslav Žamboch

Miluju spontánní nakupování knih v knihkupectví. Tentokrát jsem narazil na Veterána, zběžně prolétl, o čem by to mělo být, a koupil. A zasáhnul jsem lépe, než jsem čekal. Válečné knihy jsou můj oblíbený žánr, a k tomu jsem trefil rovnou tankový prapor, tedy nejoblíbenější jednotky z fronty. Moc se sice neválčí, ale části z výcviku jsou skvělé. Mafiánská část není tak skvělá, ale i ta ujde. A hurá na další díl.


Domovina
duben 2022 (06.-19.)
Domovina 2007, Robert Anthony Salvatore

Další kniha z edice "Neznal jsem, náhodou jsem objevil". A naprosto skvělá. Dokážu se vcítit do temního světa elfích drowů, do pocitů hlavního hrdiny a jeho motivů. Skvělé tempo se drží po celou délky knihy a hned bych chtěl pokračovat déle. Jen musím poznamenat toto: Nikdy bych nechtěl žít v matriarchátu, i kdyby byl jen z poloviny tak strašný, jako zde.


Zmije
březen - duben 2022
Zmije 2011, Andrzej Sapkowski

Jednohubka od Sapkowského. Lidé zde oceňují slovník specifických slangových výrazů, které autor použil, mně to spíše překáželo ve čtení. Bylo vcelku otravné se neustále vracet na konec knihy pro vysvětlení, a hlavně popis některých zbraní jako Erpégé mi přijde zbytečné. Děj je jinak docela zajímavý. Může se zdát chaotický, neměl jsem však větší problém se v ději vyznat.


Poker – jak si vydělat hraním No-Limit Hold’em
listopad 2020 - březen 2022
Poker – jak si vydělat hraním No-Limit Hold’em 2013, Rob Tucker

Každá pokerová knížka by měla hráči přinést něco zajímavého či cokoliv, co zapojí do svého konceptu hry. Zde kniha nabízí opravdu málo. Autor se skoro nedá vyhledat, není tedy příliš známý a nejspíše pouze obráží místní casina. Nic proti tomu. Jeho strategii však považuji již za notně zastaralou. Poker se posunul úplně jinak. Ale upřímně, ani bych ji nechtěl aplikvoat, protože z pokeru dělá robotickou záležitost bez špetky zábavy, a to na pokeru opravdu nemám rád. Některé jeho názory cash game vs turnaj jsou přinejmenším divné. Nejvíce mě ale rozčiluje, když autor mnohdy ani neumí uplatňovat základní matematické principy pokeru. Jednou spočítá pot odds správně, jindy špatně. Mnohdy zcela účelně snižuje pravděpodobnost náběhu, jen aby jeho strategie vypadala jako ta nejlepší. Pokud by byla nejlepší, není toto přeci potřeba vůbec dělat. Takže i z této knihy si něco udnesu a zaimplementuju, ale spíše velmi málo.


Minutový manažer v praxi
? - březen 2022
Minutový manažer v praxi 2018, Kenneth Blanchard

Myšlenky jsou zajímavé, ale myslím si, že trochu naivní a v českém prostředí těžko funkční.


Psychologie sériových vrahů
listopad 2021 - březen 2022
Psychologie sériových vrahů 2013, Andrej Drbohlav

Skvěle napsaná kniha jak pro nadšené laiky, tak i pro odborníky. Psychologické rozbory jsou skvělé, faktomluva výstižná. Tohle by měla být povinná literatura pro všechny odpůrce trestu smrti a pro všechny, co by tyto lidi pouštěli zpět do společnosti s tím, že se poučili...


Stvoření temnoty
leden - březen 2022
Stvoření temnoty 2015, S. Erikson (pseudonym)

Jak je u Eriksona obvyklé, skvěle napsaná kniha. Překvapivě hodně vysvětluje z historie světa Malazu a vztahy mezi postavami, rasami či bytostmi. Mnohdy to však nebylo příjemné čtení. Myslím, že takový nepříjemný pocit zhnusení umí vyvolat fakt jen Erikson.


Darwinovy ceny - Odpočítávání konce
? - leden 2022
Darwinovy ceny - Odpočítávání konce 2017, Wendy Northcutt


Mega hustej nářez
? - leden 2022
Mega hustej nářez 2013, F. Kotleta (pseudonym)

Kotleta má zajímavou schopnost psát knihy takto: První kniha ze série je skvěla, druhá je zklamání, a třetí opět skvělá. Tohle dílko mě bavilo.


Metro 2035
? - prosinec 2021
Metro 2035 2016, Dmitry Glukhovsky

Poslední Metro je za mě bohužel jedno z největších knižních zklamání vůbec. Veškerá atmosféra předchozích knih se vytratila. Procházení metrem je najednou naprosto bezstarostná nuda, nikde nic tajemného nečíhá, pouze lidé. Mapka na konci knihy, která ukazuje kde je jaké nebezpečí, neplatí! Tam, kde v předchozích dílech působily tajemné síly, najednou nic není. Nikdo neví proč. A přestože z hlediska zvratů se v tomto díle neustále něco děje, vlastně se nic neděje. Kouzlo minulých dílů je zkrátka pryč a poslední kniha je spíše politickou agitkou. To může být zajímavé, ale ne v této sérii, která byla spíše o atmosféře, přežití, nestvůrách a podobném.


Blaník
? - říjen 2021
Blaník 2001, Zdeněk Svěrák


Jáma a kyvadlo a jiné fantastické povídky
? - říjen 2021
Jáma a kyvadlo a jiné fantastické povídky 2009, Edgar Allan Poe


Fakt hustej nářez
září - říjen 2021
Fakt hustej nářez 2012, F. Kotleta (pseudonym)

Tentokrát mě Kotleta bohužel moc nezaujal. Je to stále to samé, ale tentokrát plytké a nudné. Snad bude další díl lepší.


Hacker
srpen - září 2021
Hacker 2019, James Swallow

Knihu jsem si vybral jako dovolnekové čtení, nicméně nakonec trvalo mnohem delší dobu, než jsem knihu dočetl. Nikdy se mi během čtení nepovedlo začíst pořádně, chybí nějaké strhující části. Jedná se o vcelku průměrnou knihu.


Revoluce
? - srpen 2021
Revoluce 2021, F. Kotleta (pseudonym)

Nový Kotleta byl rozhodně dobrou volbou na dovolenou. Velmi zábavně napsaná kniha, která kvalitou převyšuje první díl. Jeho narážky na současnou popkulturu a obecné dění jsou velmi trefné a úsměvné. "Jsem duhová víla..."


Vzpomínky na budoucnost
srpen 2021 (11.-30.)
Vzpomínky na budoucnost 2008, Erich von Däniken

Koukám, ža tato kniha tu dostává docela slušnej hejt. K tomu bych jen podotknul, že každá revoluce v myšlení se vždy potýkala z rezistencí jakéhosi odboje odmítajícího jakékoli jiné pohledy na věci, které považují za dané. Smyslem této knihy není podávat důkazy, ale dát podklady pro další bádání a také o snahu nahlížet na věci jinak. Z tohoto pohledu jsem si knihu užil, je netradiční číst něco, co se trochu vymyká tradičními konvenčnímu myšlení. Za mě dobré.


Hustej nářez
červenec - srpen 2021
Hustej nářez 2010, F. Kotleta (pseudonym)


Lékárnička Dr. House
červenec - srpen 2021
Lékárnička Dr. House 2010, Michael Reufsteck

Nostalgická vzpomínka nic víc k tomu. Pouze závěrečné vypsání chorob je dobré a picí hra pobavila.


Hlava XXII
? - červenec 2021
Hlava XXII 2005, Joseph Heller

Nevím, proč je u nás zrovna Havel povážován za krále absurdní literatury, když je tady toto dílo. V knize snad není kapitola, kde by se nevyskytovala nějaká opravdu bizarní situace. Mezi největší absurdity patří Natelyho děvka a doktor Daneeka. Pozitivní na knize je, že přestože je založená na absurditě, příběhy a děj se postupně propojí a svým divným způsobem začne dávat smysl. Občas zlouhavý děj je ovšem jistě mínusem.


Poutník z Mohameda - Alláhův hněv
květen - červenec 2021
Poutník z Mohameda - Alláhův hněv 2019, F. Kotleta (pseudonym)


Poslední tango v Havaně
? - květen 2021
Poslední tango v Havaně 2018, F. Kotleta (pseudonym)


Assail
listopad 2018 - květen 2021
Assail 2019, Ian Cameron Esslemont

Slušné zakončení vedlejší ságy Malazského světa. Vyobrazení hledačů pokladu a marný boj s krutým světem byl skvělý, kniha ke konci trochu ztrácela na tempu.


Roboti úsvitu
? - duben 2021
Roboti úsvitu 2003, Isaac Asimov

Asimov udivuje i na potřetí. Z knihy je poznat, že už byl v té době velmi vypsaný autor a dokáže napsat zajímavě propojený příběh, který udrží napětí a dokáže překvapit. Přesto jednu hvězdu ubírám, jelikož kniha je občas místy až moc dlouhá a na pointu si musí člověk dlouze počkat. Ale stále skvělá práce.


Poslední přání
? - březen 2021
Poslední přání 1999, Andrzej Sapkowski


Nahé slunce
? - březen 2021
Nahé slunce 2004, Isaac Asimov

Další skvělá záležitost, která možná i překonová první díl. V roce 2021 navíc velmi aktuální téma: blížíme se osudu Solárie, kde se lidé nebudou vůbec stýkat a jediný kontakt bude online? Nebo se spíše blížíme osudu Země, kde se budeme bát otevřeného prostoru? I z tohoto hlediska klobouk dolů před Asimovem a jeho vizemi.


Hacknutá čeština
únor 2019 - únor 2021
Hacknutá čeština 2018, Martin Kavka


Ocelové jeskyně
? - únor 2021
Ocelové jeskyně 1994, Isaac Asimov

Na to, jak je kniha stará, je velmi dobrá a nadčasová. Samozřejmě se tam nachází určité nedostatky z hlediska představy, jak bude vypadat technologie, jinak autor předkládá zajímavé myšlenky o budoucnosti země. A i jako detektivka to obstojí.


Kraď jako umělec
? - únor 2021
Kraď jako umělec 2012, Austin Kleon

Další zajímavá položka z oddělení osobní rozvoj. Velmi krátká, avšak dobře uchopitelná a ilustrovaná kniha. Trochu mění náhled na kreativitu a copyright, za přečtení rozhodně stojí.


Sedm katů z Mnichova
? - únor 2021
Sedm katů z Mnichova 2016, Mario Puzo


Vzpoura proti globalizaci
leden - únor 2021
Vzpoura proti globalizaci 2020, Nadav Eyal

Nikdy jsem si nemyslel, že si dobrovolně za svoje peníze koupím knihu od levicového liberála. Nicméně, stalo se. Dle názvu knihy jsem si myslel, že kniha bude na druhé straně barikády. Jediné, co mě trochu odrazovalo, byla izrealská národnost autora. Řekl jsem si však, že tomu dám šanci. Nelze autorovi upřít vědecký přínos a zdrojování faktů, které předkládá. Nerozumím však, k jakým závěrům došel. Hlavním závěrem je zvýšit daně a podporovat vykořistěné komunity? Takže se budou nadále šikanovat příslušníci střední třídy, o kterých píše, že jsou největšími oběťmi globalizace, a podporovat nepřínosní lidé a paraziti na systému? Taktéž podpoření migrace a vyhodnocení migrace jako logického řešení odlidňování evropy jsou přinejmenším zvláštní. Autor nebere v potaz naprostou nezkloubitelnost různých kultur a opět parazitování na systému. A jak sám autor lehce naznačit, izrael se rozhodně nepřidá k přijímání uprchlíků... V čem s autorem souhlasím, je nutnost bývalých koloniálních zemí přijmout zodpovědnost za své minulé činy a tím se dá omezit migrace. To však ale znamená zrušit přikazování přijímání uprchlíků zemím, které nemají na současném špatném stavu žádnou vinu (ČR, Maďarsko, Slovensko a ostatní země). To však znamená omezení EU, což ale autor také kritizuje... Celkově si z toho jen těžko vzát nějaký závěr, který by dával v kontextu knihy smysl. Bohužel spíše zklamání.


1