berry1009 berry1009 komentáře u knih

Ocelové jeskyně Ocelové jeskyně Isaac Asimov

Na to, jak je kniha stará, je velmi dobrá a nadčasová. Samozřejmě se tam nachází určité nedostatky z hlediska představy, jak bude vypadat technologie, jinak autor předkládá zajímavé myšlenky o budoucnosti země. A i jako detektivka to obstojí.

22.02.2021 5 z 5

Kraď jako umělec Kraď jako umělec Austin Kleon

Další zajímavá položka z oddělení osobní rozvoj. Velmi krátká, avšak dobře uchopitelná a ilustrovaná kniha. Trochu mění náhled na kreativitu a copyright, za přečtení rozhodně stojí.

10.02.2021 4 z 5

Vzpoura proti globalizaci Vzpoura proti globalizaci Nadav Eyal

Nikdy jsem si nemyslel, že si dobrovolně za svoje peníze koupím knihu od levicového liberála. Nicméně, stalo se. Dle názvu knihy jsem si myslel, že kniha bude na druhé straně barikády. Jediné, co mě trochu odrazovalo, byla izrealská národnost autora. Řekl jsem si však, že tomu dám šanci.

Nelze autorovi upřít vědecký přínos a zdrojování faktů, které předkládá. Nerozumím však, k jakým závěrům došel. Hlavním závěrem je zvýšit daně a podporovat vykořistěné komunity? Takže se budou nadále šikanovat příslušníci střední třídy, o kterých píše, že jsou největšími oběťmi globalizace, a podporovat nepřínosní lidé a paraziti na systému? Taktéž podpoření migrace a vyhodnocení migrace jako logického řešení odlidňování evropy jsou přinejmenším zvláštní. Autor nebere v potaz naprostou nezkloubitelnost různých kultur a opět parazitování na systému. A jak sám autor lehce naznačit, izrael se rozhodně nepřidá k přijímání uprchlíků...

V čem s autorem souhlasím, je nutnost bývalých koloniálních zemí přijmout zodpovědnost za své minulé činy a tím se dá omezit migrace. To však ale znamená zrušit přikazování přijímání uprchlíků zemím, které nemají na současném špatném stavu žádnou vinu (ČR, Maďarsko, Slovensko a ostatní země). To však znamená omezení EU, což ale autor také kritizuje... Celkově si z toho jen těžko vzát nějaký závěr, který by dával v kontextu knihy smysl. Bohužel spíše zklamání.

01.02.2021 3 z 5

Dračí vejce Dračí vejce Robert L. Forward

Dračí vejce je pro mne jedním z největších překvapení posledních let. Sáhnul jsem po něm, jelikož mi docházely tituly ke čtení. A začátek byl vpravdě ubíjející. Příliš odborné názvy, pouhá fyzika a nuda. Od začátku popisu čílů už se ale jednalo o úžasné dílo. Oceňuji, že autor knihy musel být široce vzdělaný, inteligentní člověk. Nutná znalost fyziky, biologie, astronomie, chemie, geografie, historie a samozřejmě literatury na vysoké úrovni až udivuje. Vývoj nového inteligentního života po vzoru lidí je popsán skvěle. Nebýt zdlouhavého začátku, bylo by to čistých pět hvězd.

11.01.2021 4 z 5

Temné kouty XX. století aneb Historická mozaika: události, zákulisí, osudy Temné kouty XX. století aneb Historická mozaika: události, zákulisí, osudy Roman Cílek

Autor zde zmínil mnoho velmi zajímavých informací ohledně okupace našeho území Německou říší. Začátek a konec jsou nejlepší části, bohužel prostředek je nezajímavý a přemlouval jsem se do pokračování.

03.12.2020 3 z 5

Konec prokrastinace Konec prokrastinace Petr Ludwig

Jak je u této knihy zvykem, její rozečtení jsem odkládal. Říkal jsem si, že jakožto studentovi managementu se zaměřením na osobní rozvoj mi nemá moc co nabídnout. Krom toho jsem o knize na škole slyšel neustále.
Nakonec jsem ji tedy otevřel. A byl jsem velmi mile překvapen! Hodně knih mluví o prokrastinaci, málokterá kniha však nabídne možnosti, jak problém řešit. Typy, které jsou zde uvedeny, jsou podle mne velmi dobré a i účinné. Pokud mi nepomůže tato kniha, tak už žádná.

03.12.2020 5 z 5

Letní strom Letní strom Guy Gavriel Kay

Knihu jsem dostal čistou náhodou od tety knihovnice jako přebytek. Mnoho jsem tedy nečekal. Vyklubalo se z toho ale vcelku příjemné fantasy! Začátek knihy je trošičku pomalejší, do děje nás ale vtáhne. Druhá polovina knihy je již mnohem čtivější (a to i díky Davevovi, na jehož část jsem se intuitivně těšil od začátku). Na první knihu vůbec ne špatné, a možné si i pořídím pokračování.

19.11.2020 4 z 5

Odhalte lháře Odhalte lháře Philip Houston

Knihu mohu doporučit, pokud se zajímáte o psychologii a čtení lidí. A pokud nesnášíte lháře. Chvilkama se čte trochu složitě, hlavně při vysvětlování postupů, nakonec vcelku rychle přečtená. Rady jsou užitečné, není ale lehké je použít. Chce to trpělivost.

19.10.2020 4 z 5

Jak jsme se smáli,abychom se nebáli Jak jsme se smáli,abychom se nebáli Jiří Hradil

Velmi dobré vtipy, za které věřím, že se i zavíralo.

06.10.2020 4 z 5

Krev a kosti Krev a kosti Ian Cameron Esslemont

Nejedná se o nejlepší knihu od Esslemonta, ale rozhodně ani nejhorší. Byl jsem trochu překvapen, že i v předposledním díle se objevuje tolik nových postav. Trochu mě to odrazovalo, na druhou stranu jsem dostal od známého doporučení, že kniha je dobrá. A zklamán nejsem. Oproti jednomu z místních komentářů si myslím, že krom Noci nožů Krev a kosti rozšiřuje nebo navazuje na hlavní příběh nejvíce. Hlavně na konci se leccos vysvětluje a objeví se i staré známé postavy. Nakonec tedy převažuje pozitivní dojem. A teď hurá na poslední knihu.

06.10.2020 4 z 5

Corleone Corleone Mario Puzo

Prequelu Kmotra jsem se dlouhou dobu vyhýbal, možná tři roky pouze ležele v knihovničce. Ani nevím, proč se mi do ní nechtělo, naštěstí jsem se k ní dostal a rozhodně nelituji. Známé postavy ve známém prostředí, velká čtivost a hlavně výborný Luca Brasi. Sice to není Puzo, ale kvalita je velmi vysoká a nemohu jinak než doporučit.

26.08.2020 5 z 5

Tajemný rytíř Tajemný rytíř George R. R. Martin

(SPOILER) Jedna z mých prvních zkušeností s komiksy. A musím říct, že je to docela zajímavé :) Svět Západozemí bude asi vždy poutat pozornost (pokud se bude vycházet z Martinovo pera). A pro pozorné čtenáře a milovníky seriálu (knih i filomového zpracování) je zajímvé pozorovat cestu Aemon Targaryena ze zdi... teda vlastně Egga :)

01.08.2020 4 z 5

Underground Underground František Kotleta (p)

Na Kotletu velmi neobvyklá kniha. Je to méně sprosté, nadruhou stranu je to i utahané. Až ke konci kniha chytí potřebný spád. Přesto, že má kniha zajímavé nápady, zdá se, že Kotletovi sedí více jiná témata.

01.08.2020 4 z 5

Příliš dlouhá swingers party Příliš dlouhá swingers party František Kotleta (p)

Už dlouho jsem se u knihy takhle nebavil. O Kotletovi jsem pár věcí slyšel. Že je sprostý, píše takové mišmaše, ale že je zábavný. Zkrátka, čekal jsem od něj méně. Kniha je doopravdy napsaná velmi zábavně a čtivě, že se mi ani spát nechtělo, a každá povídka je originál. Postavy mě bavili taktéž. A navíc, žádná jiná kniha se do kategorie "Kniha, která mě zaujala svým názvem", nehodí více :)

29.06.2020 5 z 5

Autoškola 2015/2016 Autoškola 2015/2016 kolektiv autorů

Čtení to zábavné není. Od toho ale učebnice nejsou. Tato vás připraví skvěle na testy a vysvětlí spoustu užitečných věcí.

28.06.2020 5 z 5

Cimrman v říši hudby Cimrman v říši hudby Zdeněk Svěrák

Rozumím tomu, že spoustě lidem tento Cimrman nesedne. Je to jednoduché, hra obsahuje spoustu hudebních pojmů a je nutná znalost slov. Pro lidi hudebně pozitivní, mezi něž patřím, je i tato hra skvělá zábava.

19.06.2020 4 z 5

Poslední hrad Poslední hrad Jack Vance

Formát povídek mám rád. První povídky patří mezi slabší, i když jsou dle autora jeho oblíbené. Zlomová je povídka Poslední hrad, od které se to už jen zlepšuje. V měsíční můře ukazuje autor svou kreativitu, stejně jak ov Mejdanu. Poslední hrad a Stanice Abercrombie jsou zase napínavé a zaujmou stylem vyprávění.

19.06.2020 4 z 5

Pozitivní poker - Psychologie vítězů Pozitivní poker - Psychologie vítězů Jonathan Little

Kniha, kterou může číst i pokerový neprofesionál. Zabývá se totiž osobním rozvojem a mindsetem, a to jsou věci, které se hodí úplně každému.

11.05.2020 5 z 5

Gestapo Gestapo Sven Hassel (p)

Kdybych měl říct jednu strašnou věc na druhé světové válce, byly by to praktiky tajné policie (je jedno, jestli německé či ruské). Kniha to popisuje tak, že se dokážete do té doby vcítit, což je i není dobře. Občas není příjemné číst.

11.05.2020 4 z 5

Polární stanice Polární stanice Matthew Reilly

Kdyby takhle vypadaly všechny béčkové knihy, vůbec bych se nezlobil. Kniha má od začátku do konce spád a od čtení se jen těžko odtrhává. Plné hodnocení kvůli neuvěřitelníhmu přáběhu dát nemůžu, přesto knihu mohu jedině doporučit.

11.05.2020 4 z 5