BarkaS BarkaS komentáře u knih

Druidská brána: Poslední strážci světa Druidská brána: Poslední strážci světa Wolfgang Hohlbein

Korektor a překladatel by měli dostat na zadek! Jinak docela dobrý příběh.

26.02.2022 2 z 5

Třešně v rumu Třešně v rumu Michaela Janečková

Tahle kniha je jako bonboniéra (s rumem). Ochutnáte kapitolu a žerete, dokud není pryč. A je to fakt sranda. Hele a zdá se mi to nebo se zvyšujícím se počtem dnů dovolené a tedy s koncem (cesty/knihy) rostl i počet sprostých slov ;)?

26.02.2022 4 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Nesdílím nekritické nadšení řady čtenářů, ale celkově musím znovu poznamenat, že Weir je mistr vyprávění. Jeho příběhy jsou skvěle promyšlené, byť v reálu by pravděpodobně hlavní hrdina zemřel “hrdinskou smrtí” po pár minutách. A jak jsem též již psala níže, je to dokonalá utopie. Představa, že by se USA kdy dohodly na spolupráci s Čínou a Ruskem je i ve světle současného dění úplné UFO.

25.02.2022 4 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Je to taková pohádka. Ne tak kvůli sci-fi obsahu, ale spíš kvůli optimistickému předpokladu, že by se lidé spojili proti společné hrozbě. Obávám se, že ve skutečnosti by podobná situace skončila předháněním v hledání řešení a následnou katastrofou. Ale i právě díky tomu je to milé čtení. A vesmírný McGycer Ryland mě hodně bavil. Navzdory pro mě občas nesrozumitelné vědecké džiberiš.

20.02.2022 4 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Nejsem velký fanoušek žánru, ale občas si na něčem smlsnu. Tohle je karamelový dortík, zdánlivě obyčejný (stylem psaní), rafinovaný (příběhem). Ale co je hlavní, nelze ho přestat žrát. Po Artemis příjemné nakopnutí ;).

30.01.2022 4 z 5

Všechny touhy vedou do Říma Všechny touhy vedou do Říma Luca Di Fulvio

Tahle kniha je skvěle vyprávěná, to je bez debat. A zhruba v její polovině jsem ji nemohla odložit a radovala se z objevení nového skvělého autora. Moje nadšení ovšem postupně opadlo. Moje sympatie se přelévaly od postavy k postavě. Konec bohužel připomínal epizodu z Beverly Hills 90210. Od autora si ještě ráda něco přečtu, pokud na něj někde narazím, ale kupovat si asi nic nebudu.

30.01.2022 3 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Měla jsem pocit, jako bych to už někdy četla, jako bych celý ten příběh znala. Není to nijak originální dílo, ale je dost praštěné a dost dobře napsané, aby vás chytlo a nepustilo. Přesto jsem hodně zvažovala, jak ho hodnotit. Asi i proto, že znám řadu reálných lidí, které autor zmiňuje. I proto, že znám místo, které zřejmě sloužilo jako předobraz kadeřnictví hlavního hrdiny. Hodně mě to rušilo. Řada příběhů v knize obsažených vychází z reálných situací, které jsem sama slyšela někoho vyprávět. Narozdíl třeba od Prvoka tak na mě příběh působil “střípkovitě” nebo “epizodně” a ani hlavní linka mi nepomohla tyhle střípky úplně sjednotit. Hlavní hrdina je vulgární, nadrženec, složitá osobnost, tak trochu blb a nakonec i skvělý táta, ale úplně jsem si ho nezamilovala. Taky mě fascinovalo to neustálé přehazování milionů. O takovém luxusu si většina Čecháčků může nechat zdát. Hlavně ten příbuzný na Hvaru by se šiknul. Nakonec však musím znovu sklonit před PANEM Patrikem Hartlem, jak to dobře napsal. Navzdory mým výhradám je to jeden z mála českých autorů, které si sem tam dopřeji. Dejte mu taky šanci ;).

16.01.2022 4 z 5

Kouzla rodu Thornů Kouzla rodu Thornů Margaret Rogerson

Nevím, zda si zaslouží tak vysoké hodnocení, ale v šedi nově vydaných knih je to zjevení. Oceňuji to, že příběh začíná a končí (a nemá, alespoň zatím, 23 dalších dílů, prequelů a povídkových knih). Nápad celkem originální, provedení chvílemi trochu kostrbaté až nepřehledné, přesto hvězda zářící jasným svitem. Hrdinové zajímaví, byť bych některým přála větší plastičnost. Já jsem spokojená a věřím, že o této mladé autorce ještě uslyšíme.

11.01.2022 4 z 5

V zákulisí srdce V zákulisí srdce Petr Neužil

Tahle kniha je jako Petr Neužil sám. Plná nadšení, akce (až rozlítanosti), workoholismu a velkého talentu. Místy pro neznalce může být trochu složité se vyznat v záplavě jmen a výkonů, ale s trochou pomoci pana Googla se dnes vyzná každý.

11.01.2022

365 příběhů na dobrou noc 365 příběhů na dobrou noc kolektiv autorů

Mám pohádky ráda, ale tohle jsou většinou takové bezobsažné frky bez pointy, ilustrace mě, přiznám se, taky moc nenadchly. A dítko se taky netvářilo. Ale co člověk, to názor. A třeba se jiným může líbit.

28.12.2021 1 z 5

Obří rostlina Obří rostlina Steven Sullivan

Tato série není žádným trhákem, ale jako večerní čtení je dostačující a minimálně u nás velmi úspěšná. V závěru knihy je krátký kvíz, který prověří, jak dítko dávalo pozor.

28.12.2021 3 z 5

Kedrigern a kouzelná hůlka Kedrigern a kouzelná hůlka John Morressy

Klasický Kedrigern - tedy originálně zabalené tradiční příběhy o čaroději, ve kterých se jen tak mimochodem setkáte třeba s neotřelým zpracováním Šípkové Růženky, se zlými čaroději a ne tak úplně draky, kteří chtějí vlastní poklad. A mluvícím mečem a …

22.12.2021 4 z 5

Sedm rozchodů Amy a Craiga Sedm rozchodů Amy a Craiga Don Zolidis

Přiznám se, že jsem to nedala. Asi bych měla větší pochopení, kdyby mi bylo patnáct, ale tahle plytká v podstatě nedějová nuda, to se nedalo vydržet.

16.12.2021

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

(SPOILER) Moc hezké čtení, ale na mě přeci jen příliš klišoidní. Navíc jsem si víc oblíbila jiné postavy než “toho pravého”. V závěru už se mi z té záplavy pozitivity chtělo až zvracet. Já vím, je to jen “čtení pro ženy” a očekávala jsem dobrý konec, ale nemuselo to být tak přeslazené a tažené jak cukrová vata. A (pozor spoiler) Josh měl dostat, co zasloužil. Měla jsem opakovaně teorii, co vyjde najevo a co se stane, ale bohužel se to nestalo. Škoda! Přesto doporučuji. Oddechovka dobrá.

16.11.2021 3 z 5

Kedrigern a spletitá výprava Kedrigern a spletitá výprava John Morressy

Kedrigernovy příběhy jsou prostě milé. Až naivně milé, ale to vůbec nevadí, protože si u nich krásně odpočinete. Nezatíží, občas pobaví a každý v nich dostane, co si zaslouží.

13.11.2021 4 z 5

Nikdynoc Nikdynoc Jay Kristoff

Krásná obálka, ale ten styl mi prostě nesedl, to se nedá. Nedočetla jsem, nehodnotím, ale všem potenciálním čtenářům doporučuji nejprve pár stránek, než pořídíte. Je to jiné a tedy ne pro každého ;)

03.11.2021

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Malá milá četba. Nic velkého, komorní “divadlo” o pár “hercích”. Klidně bych se obešla bez zbytečně podrobných erotických pasáží (naštěstí byly v podstatě jen dvě větší), 3/4 byly daleko zábavnější než finále, které stále víc klouzalo do klišoidní červí díry, až jsem se málem uchýlila ke třem hvězdám, ale nakonec jsem si řekla Ne. V rámci žánru, který přílišnou inteligencí neoplývá (a ani ji nevyžaduje), je to slušný nadprůměr.

03.11.2021 4 z 5

Etiketa & špionáž Etiketa & špionáž Gail Carriger (p)

Tuhle knihu bych si jako mládě jistě přečetla raději, ale nebyla rozhodně špatná, byť se v komentářích níže setkala s nepochopením. Tedy především nepochopením žánru. Přátelé (nebo spíš přítelkyně, pánům a chlapcům to rovnou nedoporučím), jedná se o steam punk, byť takový holčičí, až naivní. Třeba Arabella z Marsu byla malinko lepší, přesto nelituju těch pár hodin, co jsem této útlé knížce věnovala. Je to malé obsahem i příběhem, ale má to nápad a je to milé.

30.10.2021 3 z 5

Jeho banán Jeho banán Penelope Bloom

Spíš povídka než kniha, sice čtivá, ale hrdinové se chovají jako by byli po lobotomii (a tím nemyslím v sexuálních scénách). Příběh je celkem vtipný, ale naprosto pitomý, jednání jednotlivých postav dost postrádá smysl. Ale na jedno odpoledne (kdyby bylo třeba někde na pláži :)) ok a pak nechat v hotelové knihovně.

13.10.2021 2 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Alchymista je fajn a jistě i k zamyšlení, jen je to závěrečné poučení méně hluboké, než bych u takového pomalu plynoucího filozofického příběhu očekávala.

11.10.2021 3 z 5