Bakana Bakana komentáře u knih

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Kdyby nebylo těch posledních cca 4 stránek, tak bych knížku hodnotila jako průměrnou. Ale takhle to ve mně zanechává pocit… jak to vyjádřit… něco jako Ach Bože!!!

18.02.2023 5 z 5

Stará dáma vaří jed Stará dáma vaří jed Arto Paasilinna

Mně to tedy moc humorné nepřipadalo. Zajímavý příběh, ale přitažený za vlasy ze všech stran.
Jak už tady bylo řečeno, i mně vadilo to násilí na zvířatech a humoru to tedy knížce rozhodně nepřidalo.

21.12.2022 3 z 5

Restaurant na konci vesmíru Restaurant na konci vesmíru Douglas Adams

Místy opravdu moc vtipné!

14.12.2022 5 z 5

Okřídlená duše Okřídlená duše Amanda Stevens

Milostná rovina téhle knížky je tak na úrovni autorky v pubertálním věku.
Jako detektivka taky nic moc a jako duchařina taky ne.
Jenže já duchařské knížky miluju, takže zkusím od autorky i další. Koneckonců hodnocení má výborná, tak snad nějaký díl se mi bude líbit, no ne?

06.11.2022 3 z 5

Nedočteno.
Všechno v téhle knize bylo moc černobílé. Hlavní hrdinka moc chytrá, inženýr moc hloupý,… Jako by autor čtenáři nevěřil, že ho pochopí, a všechno mu raději naservíroval rovnou pod nos. Chápu, že to mělo být humorné, ale čeho moc toho moc.

18.10.2022 1 z 5

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

Z knihy čiší, že byla napsaná tak před 50-60 lety. Už jen to chemické názvosloví: kysličník uhličitý, kyselina solná… nejsem mladá, ale nás už ve škole učili oxid uhličitý a kyselina chlorovodíková. Ještě horší je to se všemi popisy a filozofickými úvahami. V takové míře by se v dnešní knížce nevyskytovaly a díky tomu taky byla kniha zdlouhavá a daleko hůř čitelná. Ale námět zajímavý a když se oprostím od dobových popisů děje, tak to bylo jako scénář pro americký katastrofický film.

14.07.2022 3 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Já půjdu asi proti proudu, ale za mě tato detektivka nijak extra nevybočovala z průměru.
Navíc si nejsem úplně jistá, jestli policajti neprocházejí nějakými psychotesty a jestli by jimi Kim v takovém případě byla schopná projít. Narušená psychika vyšetřovatelky mi dost kazila celkový obraz. Každopádně to nebyla osobnost, kterou bych chtěla mít za kolegyni natož za šéfovou. Proč si autoři myslí, že když detektiv má za sebou obrovské psychické trauma, příběh to nějak zásadně okoření?

14.06.2022 3 z 5

Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický (p)

Příjemná záležitost, co pohladí po duši.
Zfilmovaná verze mi přijde ještě o něco vtipnější, ale i originál je skvostné dílo :-).
Přece jen ty ženské mají větší fortel, než chlapi. A je s nimi větší legrace, ovšem kromě těch dvou bazilišků Petra a Štěpána :-).

11.11.2021 5 z 5

Tři muži na toulkách Tři muži na toulkách Jerome Klapka Jerome

Mám ráda anglický sarkasticko-ironický humor!
Je znát, že Jerome dokázal vidět život s nadhledem a tento přístup je opravdu roztomile vidět vzláště v případech, které by v mých očích rozhodně k zasmání nebyly. Například bych byla dost naštvaná, kdybych si na dovolené chtěla pospat, a majitelé domu, kde jssem se ubytovala, začali brzy ráno dělat takový randál, že by mě to bezpečně probudilo. Jerome byl možná taky naštvaný, ale s naprostou grácií dokázal toto ráno popsat.
A když uvážíme, že kniha vznikla okolo roku 1890 (?) - kolik humoristických knih v té době vznikalo?

25.05.2021 5 z 5

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

Za mě tedy pěkná blbost. Určité body kniha získává za modus operandi vraha. Ale jak už tady bylo řečené, vrahovy pohnutky, jeho psychologie, důvod jeho deviantního chování atd. zůstaly naprosto neobjasněné, za což podle mě může buď autorova nedbalost, diletantství, nebo lenost.
Hlavní mínus byl ale pro mě hlavní hrdina. Za mě arogantní kretén, a aby nepravděpodobnost příběhu byla jestě víc iritující, jeho schopnosti byly někde na úrovni Jamese Bonda. A to Bond nebyl navíc vědec. (No pardon, ale například se spoutanýma rukama zmlátit do bezvědomí dva cvičené rabijáty? Wtf?)
Pokud ovšem autor nechtěl záměrně napsat knihu na úrovni rodokapsu...

19.01.2021 1 z 5

Vykladačka smrti Vykladačka smrti Diana Norman

Váhala jsem mezi 3 a 4*, nakonec dávám 4, protože coby detektivka je to fakt povedená kniha. Napínavá, člověk neví hned po pár stránkách, kdo je vrah, a netuší, co se napříštích pár stránkách bude dít. (Tedy kromě té love story.)
Co se mi ale nelíbilo:
Poslouchala jsem jako audioknihu a namluvené to nebylo podle mého gusta. Doktorka měla být sebevědomá ženská s fortelem, ale zněla jako pipka co neví, která bije. Za to ale hodnocení nesnižuju, protože za to autorka nemůže.
Za co ale může jsou přemrštěně moderní náhledy Adelai na soudobou medicínu. Jako pardon, ale poučovat někoho ve 12. století o rizicích obezity?!? Nebo znát princip dezinfekce rukou, když v té době si ranhojiči ani nevyvařovali nástroje? A co medikamenty, které se v té době používaly, považovaly se za vzácné a vysoce účinné a o jejichž účinky se vůbec nepochybovalo (např. bezoár)? O těch v knize není ani zmínka.
A taky mi vadila ta očividná ateističnost hlavní postavy. V době vrcholného středověku něco naprosto neakceptovatelného. Náboženství (judismus, křesťanství, nebo islám, to je jedno) bylo v té době naprosto běžnou a nedílnou součástí života každého člověka. Takže za toto rozhodně u mě hvězda dolů.

19.11.2020 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Nejdřív jsem si myslela, že půjde o takovou psychologickou studii: sonda do života zahořklého muže. To by se mi bývalo líbilo. Ne že bych měla takové lidi ráda, ale je jich spousta a jak říká Bible: Kdo jsi bez viny, hoď kamenem.
V tom případě bych chápala hluboké poselství knihy. Jaká bych byla ve stáří já, kdybych prožila tak těžký život s tolika nepřízněmi osudu jako hlavní hrdina?
Autor si ovšem zvolil romantičtější a méně pravděpodobnější příběh. Například tedy pokud bych se někam zrovna přistěhovala a můj nový soused se projevil (a to nejednou) jako opravdový hulvát, kolikrát bych byla za ním, za úplně neznámým člověkem, po kterém mi nic není, schopna s úsměvem na rtech přijít a znovu se v něm pokusit vzkřísit to dobré? A to není jediná nepravděpodobná souvislost, která mě při poslechu knihy napadala. Takhle prostě život nefunguje a autor se nevhodně posunul holywoodským směrem. Takže se z celé knihy nakonec stal "roztomilý příběh se sladkobolným koncem".

14.10.2020 3 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Pro mě je tento typ knížek příliš přímočarý. Hlavní hrdina je borec jak ze sovětského filmu, celou knihou se vine nadužívání citoslovcí ("Prásk! Prásk! Prásk! Prásk! :-)) a příběh je jednoduchoučký... Bylo by to skvělé v komiksové verzi. To si pak dokážu představit cca pro třináctiletého kluka jako naprostou pecku!

06.03.2020 2 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Nejhorší z celé trilogie. Katniss se nechtěně, dokonce by se dalo říct proti své vůli, stala ikonou revoluce, která otřásá základem celého politického systému, všichni ji využívají, ona neví, komu má věřit, tápe úplně naslepo... achich ach. A k tomu ještě ten milostný trojúhelník jak z dívčího románku.. no ten by se snad dal omluvit, protože kniha je určena pro náctileté.
Ale protože ani tomuto dílu nechybí trocha akce a sem tam v ději překvapí, jsou to 2 hvězdičky.

03.01.2020 2 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Ke konci to vzalo až moc rychlý spád, ale jinak velice zajímavé! Poslouchala jsem jako audioknihu a vůbec jsem se nenudila.
Chudák holka, hlavně ze začátku mi jí bylo moc líto. Važme si toho, jak pohodlné životy máme, a taky že máme někoho, kdo nás má rád a komu na nás záleží.

12.05.2024 5 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Není to špatné, ale tak nějak nevybočuje z průměru. Za měsíc nebudu vědět, o čem knížka byla.

28.04.2024 3 z 5

Chlorid sodný Chlorid sodný Jussi Adler-Olsen

(SPOILER) Oddělení Q pro mě trochu ztrácí na přitažlivosti. Životní osudy hrdinů se vyvíjejí dost předvídatelně, ale detektivní příběh docela dobrý. Zaujal mě nápad s náboženskou fanatičkou. Jinak všechno průměr, za dva měsíce budu muset hodně vzpomínat, o čem to vlastně bylo.

29.02.2024 3 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

Nejvíc se mi líbil dovětek od autora na konci. Něco v tom smyslu, že on nechce psát o neobyčejných lidech v obyčejných situacích, ale o obyčejných lidech v neobyčejných situacích.
V žádné ze situací, které byly vykreslené v povídkách, bych se asi nezachovala jako hlavní postava. Jsem posera, který by běžel na policii, případně trpně snášel svůj úděl. No ale taky jsem se v žádné z těch situací neocitla, takže těžko můžu soudit, že?

29.12.2023 4 z 5

Sběratel očí Sběratel očí Sebastian Fitzek

(SPOILER) Skoro celou dobu jsem si myslela, že je pachatelem Alex, protože trpí nějakou poruchou osobnosti a neví o tom.
Tohoto vraha bych nečekala a taky mi to k němu trochu nesedělo možná tady je jediné místo, kde bych malinko přidala.
Ale jinak i wow efekt na konci je parádní. Celkově dost slušná detektivka/thriller. Nedávám 5*, protože ty si vyhrazuju pro výjimečné kousky, což, přiznejme si, tenhle žánr, kterého se chrlí stovky děl ročně, přece jen nebývá :-(.

26.12.2023 4 z 5

Templáři Templáři Ernst Sommer

Mám ráda tenhle typ knížek. Maximálně se drží dochovaných historických faktů a domyšleného je tam minimálně. Za mě na prostá pecka!

17.12.2023 5 z 5