babsi66 babsi66 komentáře u knih

Tajná historie Tajná historie Donna Tartt

Tajnou historii jsem si po literární stránce náramně užila. Samozřejmě i po té dějové, ale jazyka a stylistika dodávají příběhu ten správný šmrnc. Navzdory rozsahu jde o dílko, které si plyne zdánlivě pomalým tempem, přičemž sem tam na povrch vykoukne něco, co by do takto klidného tempa patřit nemělo a co dává tušit, že to celé bude ještě pořádná jízda.

30.03.2020 5 z 5

Sto devětadevadesát schodů Sto devětadevadesát schodů Michel Faber

Faber je jednoduše srdcovka a jeden z mála autorů, jehož knížky si kupuji.

I zdánlivě banální příběh umí podat tak, že čtenáře zasáhne. Překvapení dávkuje citlivě s ohledem na celkovou atmosféru děje, postavy před vámi na papíře ožívají a věříte jim každé slovo. Navíc ten jazyk! Škoda jen, že ty novely byly v knize jen dvě.

03.01.2020 5 z 5

Žena, po které se slehla zem Žena, po které se slehla zem Lone Theils

Na to, jaký má příběh potenciál, to bylo dost zpatlané. Díry v ději zalepené chabými vysvětleními, kostrbaté dialogy, nepravděpodobné jednání postav (jako fakt když se vám po několikáté smaže mail bez dalšího vás nenapadne, že vás hackli?) Nora Sandová jako hlavní postava je navíc dost nijaká - hrozně plochá, její emoce se mě naprosto nedotkly. No za mě teda nebrat.

03.01.2020 2 z 5

Kosmonaut z Čech Kosmonaut z Čech Jaroslav Kalfař

Příběh má slibný rozjezd, jenže místo, aby s přibývajícími stránkami nabíral na obrátkách, je rozmělněn v množství motivů bez ucelené koncepce. Možná jsem měla přehnaná očekávání, možná jen nejde o knihu určenou primárně pro Čechy, každopádně mi uniká, kvůli čemu se kolem Kosmonauta strhlo to nadšení.

08.04.2019 3 z 5

Dcery strážce majáku Dcery strážce majáku Jean E. Pendziwol

Zápletka tedy určitě nevyhraje cenu za originalitu, ale způsob i tempo vyprávění se mi v době čtení vyloženě trefil do noty. Škoda, že pasáže s Morgan jsou psané tak šablonovitě a ve výsledku snižují dobrý dojem, který se autorce povedlo vytvořit díky příběhu dvojčat.

06.03.2019 4 z 5

Šílené výčitky Šílené výčitky Liane Moriarty

Škoda, že tolik pozornosti, kolik autorka věnovala popisu charakterů postav Clementine a Eriky (a vlastně nejen jich), nevěnovala i samotné zápletce.

Ve srovnání s tím, jak jsou postavy popsány napříč všemi svými vrstvami, působí samotná zápletka chatrně až nudně. Jakoby děj sloužil jen k tomu, aby ilustroval, jak moc je vztah Clementine a Eriky, potažmo jejich blízkých, komplikovaný. Přitom by spíše postavy měly sloužit příběhu, ne naopak.

08.02.2019 3 z 5

Ty Ty Caroline Kepnes

Thriller psaný netradiční formou, která v tomto případě tvoří 50% úspěchu. Určitě to není špatná knížka, čte se výborně, obsahuje plno nečekaných zvratů a hlavní postava je dostatečně šílená na to, aby vás udržela u děje.

Bohužel jsem se neubránila srovnání s tematicky podobným a literárně podstatně vytříbenějším Sběratelem od Fowlese. Navíc s tím jak děj gradoval jsem se jen stěží bránila dojmu, kdy už to autorovi jednoduše nevěříte, protože je to tak šílené, až to začíná být směšné.

15.10.2018 3 z 5

Deník kastelána Deník kastelána Jan Bittner (p)

Potenciál to má dobrý, ale přišlo mi to takové nedotažené. Chyběla mi jasná linka, kterou by deníkové záznamy sledovaly. Místo toho je to spíš místy více a místy méně zábavný sled historek ze života na hradě, kde po dočtení nevíte, jestli jste se měli smát, bát, být v napětí nebo jaký byl vlastně záměr autora.

Taková rozcvička na Aristokratku.

30.07.2018 3 z 5

Útěk Útěk Peter May

Jsem velice mile překvapena. May napsal román, který se neodehrává na skotských ostrovech a de facto nejde ani o detektivku a je to podle mě to nejlepší, co napsal.

26.06.2018 5 z 5

Tři přání Tři přání Liane Moriarty

Velkou devízou autorky je, že umí velice věrně vystihnout lidský charakter, takže v postavách dost často můžete poznat některé povahové rysy své či svých přátel nebo příbuzných. Díky tomu je "příběh" celkem zábavný, přestože ve srovnání s jinými tituly autorky působí spíše jako ten druh příběhu, který byl napsán, jen aby v edičním plánu bylo něco od Moriarty.

Nosná linka trochu chybí, jde spíše os střípky životních situací, jimiž hlavní hrdinky procházejí. Pointou má být pak zřejmě to, že si každá z nich před 20 lety představovala svůj život trochu jinak.

Srovnání naivních přání čtrnáctiletých puberťaček s realitou všedního dne by mohlo být poměrně dobrým východiskem pro knihu. Tato přání (a s nimi i pointa vysvětlující, kam vlastně celé vyprávění směřovalo) se ale objevují až na konci knihy, což sice není nic divného, jenže tím pádem v kontextu jiných, mnohem zajímavějších situací, zanikají a závěr knihy tedy vyznívá trochu do prázdna.

21.03.2018 3 z 5

Dívka, která psala na hedvábí Dívka, která psala na hedvábí Kelli Estes

Tváří se to jako zajímavý exkurz do Seattlu koncem 19. století, do rasistických nálad té doby, doplněný o rodinnou záhadu. Bohužel výsledek je dost podprůměrný - děj je předvídatelný až to bolí, dialogy také, postavy jsou načrtnuty jen letmo a z historie se také mnoho nedovíte. A lovestory Inary a Daniela to celé ještě posouvá o příčku níž. V podstatě nemám výhradu jedině k obálce.

22.01.2018 2 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Pro fandy Larse Keplera možná nejslabší detektivka ze série s Joonou, ale mně se to líbilo.

Konečně totiž dali dohromady příběh, který v porovnání s ostatními v sérii nepůsobí, že se autoři při psaní řídili nějakou kuchařkou na super severskou krimi. Jo, pořád je tam vrah, který to nemá v hlavě úplně v pořádku, pořád Joona působí trochu supermansky a pořád tam je celkem dost krve, ale možná je to jistá námětu, co dělá z příběhu něco trochu víc normálního, tudíž jsem neměla pocit, že autoři jen jedou podle receptu a přidávají jednotlivé ingredience.

08.01.2018 4 z 5

Miniaturista Miniaturista Jessie Burton

Příběh je pěkně rozehraný, jednotlivé etapy jsou zajímavé, zvraty se dějí na těch správných místech, dobře se čte...jen celkový výsledek =působí trochu nedotaženě a není zřejmé, proč se některé věci udály. Naštěstí to bohatě kompenzuje atmosféra Amsterodamu 17. století a skvěle napsané charaktery postav, takže celkový dojem není navzdory výše uvedenému nedostatku nijak tragický.

02.01.2018 4 z 5

Ohnivý muž Ohnivý muž Joe Hill (p)

Kvality ani zábavnosti Vánoční říše knížka nedosahuje, ale určitě to není špatný příběh. Autorovi se několikrát povedlo mě překvapit dějovými zvraty.

Co bych mu naopak vytkla, je natahovaný konec. V poslední třetině mohla knížka skončit na několik různých způsobů, které bohužel nebyly poskládány tak, aby děj gradoval, což celkový dojem z knihy trochu poškodilo.

15.10.2017 4 z 5

Pod kůží Pod kůží Michel Faber

Knížka je dobrá spíše v tom, co v ní není řečeno, než naopak. Ne, že by odchyt lidí cizí civilizací nebyl sám o sobě dostatečně "wow" téma, ale spoustu otázek v knize je nedořešených, resp. se jimi autor vůbec nezabývá. A výjimečně to neberu jako nedostatek, ale jako příležitost k zamyšlení a hře s vlastními myšlenkami na "co by kdyby".

02.10.2017 4 z 5

Zamilovaná hypnotizérka Zamilovaná hypnotizérka Liane Moriarty

Ve srovnání s předchozími romány má Zamilovaná hypnotizérka poněkud plošší děj a překvapivých zvratů se senzacechtivý čtenář moc nedočká. Na druhou stranu do popředí mohly vystoupit myšlenkové pochody hlavních protagonistů, což je vzhledem k tématu jen ku prospěchu věci.

U Liane Moriarty mě baví, že píše o myšlenkách postav, které tu a tam má občas každý, a to bez ohledu na to, jak moc jsou vhodné či přijatelné. A i díky tomu se postavy nejeví černobíle, ale mají okamžiky, kdy byste jim nejraději vlepili facku nebo je naopak politovali. A možná i díky tomu ve mne hlodal v průběhu čtení červík pochybností, jestli ten fajnovej Patrick náhodou není skrytým masovým vrahem a jeho bejvalka se necítí ublíženě po právu :)

06.03.2017 4 z 5

Ulice Záhadných tajemství Ulice Záhadných tajemství John Irving

Jsem z toho rozčarovaná...na ne zcela normální postavy, kterým se dějí divné věci a jejichž sexuální život boří všemožná tabu jsem u Irvinga zvyklá. Bez nich by Irving nebyl Irvingem. Jenže stejně také jsem zvyklá, že jeho knihy mají pointu a všechno do sebe nakonec zapadá.

Nevím, zda se jedná o důsledek mé nepozornosti při čtení nebo nedostatek schopnosti vidět souvislosti v některých událostech, ale na můj vkus tam bylo několik hluchých míst, jejichž význam pro příběh mi zůstal utajen. Kdyby byl příběh kratší, asi bych se přes to přenesla s tím, že holt si autor trochu zaexperimentoval. Takhle jsem marně čekala na ono pověstné cinknutí, kdy vše do sebe zapadne a já si budu moci říct, že všechny ty úlety měly nějaký význam. No, bohužel neměly.

30.01.2017 3 z 5

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

Konečně kniha, která popisuje Aspergerův syndrom nejen z té vtipné stránky, ale snaží se ukázat i úskalí, která již nejsou tak zábavná.

16.12.2016 4 z 5

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

Doporučuju přečíst všem Kingovým fanouškům, ať už mají literární ambice či nikoli. Po přečtení téhle memoárové "příručky" totiž dostane Kingova beletrie hned další rozměr a vy si v příbězích možná začnete všímat odkazů, které jste doteď opomíjeli a nepřikládali jim zvláštní význam. A to by v mnoha případech byla sakra škoda.

11.07.2016 5 z 5

Chlapec, který rozdával sny Chlapec, který rozdával sny Luca Di Fulvio

Knížka má všechny předpoklady být bestsellerem. Odehrává se to ve zlaté éře 20. let, jsou tam gangsteři, Hollywood, jeden pořádnej padouch, komplikovaná láska mezi chudým klukem a bohatou slečnou. Opakujícím se leit motivem je cesta za splněním si svého snu, který se jen v Americe stává realitou.

Navzdory tomu všemu jsem měla problém uvěřit autorovi, že tenhle American dream není psaný jen na efekt. S postavami jsem se nesžila, příběh v některých fázích ztrácel na tempu i na originalitě. U mě to tentokrát nezafungovalo, což mě mrzí, protože po Dívce, která se dotkla nebe, jsem se na tuhle knížku nesmírně těšila.

13.03.2016 3 z 5