Áža707 Áža707 komentáře u knih

Smrt a další šťastné konce Smrt a další šťastné konce Melanie Cantor

Sama ani pořádně nevím, kde začít. Po dlouhé době se mi stalo, že jsem měla naprosto rozporuplné pocity v průběhu čtení. Kdybych měla hodnotit první polovinu knihy, tak by se velmi těžko dostala přes 2 hvězdičky. Doopravdy jsem byla z knihy velmi zoufalá a vůbec jsem nevěděla, co si o tom všem mám myslet.

Abych vám to nějak stručně přiblížila, tak hlavní hrdinka Jennifer zjistí, že ji zbývají tři měsíce života a rozhodne se napsat dopisy. Za mě velmi nepochopitelně napíše třem lidem, kteří ji v průběhu let několikrát a mnohdy velmi hluboce ublížili. Člověk by i chápal, že nechce mít zlou krev a všem zúčastněným chce odpustit. I když mě to hlava nebere, snažila jsem se do Jennifer vcítit a pochopit to.

Jenže pak přišel za mě další šok, který jsem naprosto nechápala a neschvalovala. Všechny tři si bez velkých problémů a moc jednoduše pustí do svého života zpátky. Začíná koloběh událostí a vy je s napětím sledujete a říkáte si, co sakra bude dál. V první polovině knihy mi hlavní hrdinka vůbec k srdci nepřirostla. I přesto, že by se mohlo zdát, že mě půlka zdeptala a knihu odložím, tak se nestalo. Ohromný bonus totiž přikládám čtivosti.

V půlce knihy se stane docela velký a zásadní zvrat, který vám zde nebudu prozrazovat, protože by to byl opravdu brutální spoiler. Musím přiznat, že jsem to tak nějak očekávala a furt jsem si říkala, že to nemůže být pravda. Bohužel byla a mě to v té chvíli docela i zklamalo. Jenže přesně po téhle události kniha dostala zajímavý spád a naše hlavní hrdinka konečně našla koule, a to už byla doopravdy jízda. To, co si pro nás autorka připravila bylo něco skvělého, dokonalého, a tak trochu i emoční jízda.

Upřímně jsem se fakt bála, že to bude další kniha, u které budu litovat, že jsem ji četla. Jenže druhá polovina příběhu se mi vážně hodně líbila a byla jsem nadšená! Najednou hodnocení knihy vyletělo a já jsem ráda, že se mi dostala do ruky. A víte co? V celkovým měřítku jsem pochopila i tu první polovinu.

Pokud chcete dobrou contemporary knihu, která se čte doopravdy velmi lehce a má nepředvídatelný konec, tak šáhněte přesně po této!

26.08.2022 4 z 5

Irská kuchařka Irská kuchařka Mary Beth Keane

Příběh je podle skutečnosti a proto jsem se na něj velmi těšila, protože historické události mám velmi ráda.

Život Mary rozhodně nebyl jednoduchý a jako hlavní hrdinka si získala můj respekt a úctu. Musím říct, že jsem si ji velmi oblíbila a dokonce jsem chápala její tvrdohlavost a odhodlání se vrátit ke svému milovanému povolání a věci co jí bavila.

Bohužel jednání lékařů bylo naprosto mimo a myslím, že se měli snažit vysvětlit lépe problematiku a ne se k Mary chovat, tak hnusně, jak se občas chovali. Chápu že v té době bylo lékařství na jiné úrovni, ale stejně mi občas zůstával rozum stát.

Druhou postavou s kterou se za mě bohužel setkáváme celou knihu je Alfred. Upřímně řečeno tak strašně bezohlednýho, tupýho, strašnýho chlapa jsem dlouho nezažila. A jediný, co jsem doopravdy nechápala, že Mary vždy v sobě našla nějaký cit či odpuštění a stejně si ho pustila do života, i po všech zklamání, co si s ním prožila.

Musím přiznat, že první polovina knihy se četla lépe a stránky mi utíkaly, chtěla jsem se o Mary a jejím životě dozvědět více. Od momentu, kdy byla propuštěna z ostrova se děj zlomil a kniha se mi četla hůře.

Vůbec mě nebavily části, které byli z pohledu Alfreda a myslím, že mohli být z příběhu bez problémů vynechané, protože neposouvaly děj dal. Když už jsem si říkala, že svítá naděje, že bude lepším člověkem, tak udělal něco, co mé mínění o něm ještě více snížilo. Příběh se mohl nadále jen odehrávat z pohledu Mary a mohla zde být zmínka o Alfredovi. Knihu by to zkrátilo o nějakých 50-70 stránek a myslím, že by to pro celkový příběh bylo lepší.

Konec knihy mě překvapil a rozhodně jsem takový konec nečekala. V průběhu čtení se vyskytlo pár nečekaných momentů, které dokázaly překvapit.

Pokud se chcete dozvědět něco o historii, zjistit něco o Americké společnosti v 2. polovině 19. století a počátku 20. století a zjistit kdo vlastně byla Tyfová Mary, tak je to kniha přímo pro vás!

12.07.2022 3 z 5

Bitva o Hex Hall Bitva o Hex Hall Rachel Hawkins

Třetí a poslední díl této skvělé série. Zase musím říct, že mě chytnul od začátku a nepustil až do poslední stránky.

Kniha neztrácí na čtivosti, vtipnosti a napínavosti. Během chvilky ji máte přečtenou. Líbili se mi zvraty, kterými nás autorka opět nešetřila a plno překvapení, která nás v průběhu čtení potkala.

Akorát se dvěma věcmi naprosto nesouhlasím a rozhodně okamžitě žádám přepsání posledního dílu. Za prvé jsem vážně hodně, doopravdy strašně moc doufala úplně v jiný ship než v knize byl a rozhodně by to sérii nijak neublížilo. Takže jsem trošku jedné mužské postavě přála něco špatného (dobře možná jsem párkrát myslela, že by mohl i umřít). Ale ještě pokud bych kousla to, že můj vysněný pár neklapl, tak co to sakra autorka udělala na konci? To byl pro mě ohromný šok a nemám ji za to ráda vážně, takový věci nemá psát a mě způsobovat infarkt.

Jinak samozřejmě musím vyzdvihnout propracovanost příběhu, autorka měla skvělé vymyšlené postavy a i jejich samotnou historii a pochopitelně i prostředí ve kterém se vše odehrávalo. Líbilo se mi, že jsem postupně odhalovala všechna tajemství (a to v průběhu celé série) a i přesto byl příběh velmi příjemně ukončen.

Sérii bych rozhodně doporučila všem milovníkům fantasy a vůbec nezáleží na věku, doopravdy si myslím, že každý čtenář si tam najde své. Knihy jsou primárně určeny pro mladší, ale i starší čtenáři se pobaví nad sarkastickými poznámkami Sophie. Pokud vás baví čarodějnice, démoni, upíři, vlkodlaci a víly, chtete se zasmát a příjemně zrelaxovat, tak vám naprosto jasně doporučuji tuto sérii. Nebojím se říct, že se k ní někdy vrátím.

04.05.2022 4 z 5

Mafiánska poprava? Mafiánska poprava? Peter Šloser

Knihu jsem měla rozečtenou poměrně dlouho, protože mi čtení narušilo víc věcí. Chtěla bych poděkovat autorovi, že mi knihu poslal s krásným věnováním a že jí mohu zařadit do své objemné knihovny

Tento příběh je pro mě vystoupení z komfortní zóny, protože obvykle detektivky nečtu. Docela mě mátlo množství postav, které se zde vyskytovalo a též že se často měnil pohled osob, který příběh vypráví.

Jako naprostý neznalec musím vyzdvihnout prostředí a policejní postupy o kterých normální lidi nemají ani potuchy. Nejen, že jsou policajti zavaleni papírováním, tak někdy je na ně vyvíjen tlak, aby případ řešily extrémně rychle a někdy dokonce naopak. Dále tu máme propojení různých složek a jak na sebe působí - mafiáni, obyčejní lidi, policajti, ředitelství, politici a mnoho dalších. Samozřejmě i tady se potvrzuje, že se vyplatí znát lidi na vysokých postech, který vám mohou posloužit službičkou.

Další autentičnost je v popisu malé vesnice, kde vlastně všichni ví všechno aniž by tam byl kvalitní signál nebo internet. Jako člověk pocházející z maloměsta, dokážu pochopit.

Příběh byl dost zamotaný, ale výsledné rozuzlení mě docela překvapilo, doopravdy musím říct, že jsem to nečekala a byl to velmi příjemný zvrat.

Rozhodně bych vám knihu doporučila, pokud se chcete víc dozvědět o policii a máte rádi detektivky.

12.04.2022 2 z 5

Opál - Risknú všetko... Opál - Risknú všetko... Jennifer L. Armentrout

Bohužel musím přiznat, že se mi kniha četla těžko. Přišlo mi, že se tam furt nic neděje a zajímavá část knihy přišla až na posledních 70 stranách. Takže v podstatě třičtvrtě knihy bylo naprosto o ničem a pak se to autorka pokusila strhnout na konci. Osobně musím přiznat, že právě konec knihy mě trochu motivuje k tomu, abych se pustila i do dalšího dílu. I přesto, že jsem si říkala v průběhu čtení, že se na to vykašlu a dal číst nic nebudu.

Pravdou je, že v této knize se chování hlavní hrdinky vylepšilo, ale naopak Dee se chová jako naprostá blbka a její přístup ke své nejlepší kamarádce je naprosto příšerný a vyčítá ji něco, na čem není jen její 100% vina.

Opět zde máme nový charakter a to Dawsona, který je bratrem Dee a Damona a velmi jsem si ho oblíbila. Objevuje se zde i Blake, i když to nikdo nečekal a začne se chovat trochu jinak. Musím říct, že jsem mu to úplně nevěřila.

Jak už jsem psala výše, tak konec byl doopravdy zajímavý, a mě to nalákalo na další díl. Celkový příběh bych ovšem zkrátila tak o 100 stránek, protože mi přijde, že většina děje se motá ohledně toho, jak Daemon a Katy chtějí žít normální život a vlastně jim to furt nevychází.

Na knize mě baví názvy jednotlivých kamenů, které vždy mají význam v knize a to příběh posouvá na trochu jinou úroveň. Jinak bohužel mi stále příběh značně připomíná Twilight, který na mě ale působil propracovaněji a více čitelněji. Osobně si myslím, že kdybych na tyto knihy narazila tak před 6-8 lety, tak by mě bavily více.

Doufala jsem, že 3 díl zvedne hodnocení, ale bohužel vyšší počet hvězd si za mě kniha nezaslouží. Knihu bych doporučila milovníkům Twilight a mimozemšťaňů. Myslím, že je vhodnější pro mladší a méně náročné čtenáře.

20.03.2022 3 z 5

Lacrimosa: Rekviem pro Saschu Lacrimosa: Rekviem pro Saschu Alice Scarling

Tato kniha nemá zrovna nejlepší recenze a když jsem knihu začínala číst, tak jsem měla velké obavy a bála jsem se číst. Přečetla jsem prvních 50 stran a mé obavy se celkem potvrdily. Po pár dnech jsem se pustila do příběhu znovu a najednou jsem byla na straně 100 a já byla překvapena - vždyť se to čte dobře a už to není tak strašný.

Pak už se to rozjelo a já najednou byla na konci knihy a nechápala co se tam stalo... Zírala jsem na poslední stránku doslova s otevřenou pusou a přemýšlela, jak je Sakra možný, že nebyl přeložen další díl?

Ano, počátek knihy byl až příliš o sexu, ale postupně mi přišlo, že se to dalo do normální zvládnutelné roviny. I když ano hlavní hrdinka Sascha mysli na sex každou vteřinu svého života a může vás to trochu odradit od čtení. Když už jsem u Saschy a jejich myšlenek, tak jako postava mě nějak neoslovila. Myslím, že by mohla být propracovanější a lépe napsaná, aby si ji čtenáři více oblíbili.

Její chování vůči kamarádům bylo špatné a velmi sebestředné, ale na druhou stranu musím říct, že mě vadilo, jak právě její kamarádi se chovali k ní. Protože upřímně to byla věc Saschy a Nicolase a nikdo jiný do toho neměl co mluvit a bylo tam jasně řečeno, že s Nicolasem chodit nechce a on se pak choval ublíženě jen proto, že Sascha spí i s jinými.

Naopak musím vyzdvihnout protiklady, které v knize byli obsaženy a vlastně i boj dobra a zla, který sice zde není přímo přesně napsaný, ale přitom je zde znatelný. Ano v celkovém měřítku chápu, proč byla postava Saschy napsaná takhle. Zvrat s jejím otcem byl doopravdy nečekaný a hodně mě překvapil.

Pokud hledáte knihu o upirech, andělech, démonech a dalších nadpřirozených bytostech a nevadí vám trochu sexuálních scén, tak vám knihu mohu jen doporučit.

02.03.2022 3 z 5

Třeťák Třeťák Ella Fever

Kniha nás vezme do světa na střední škole, kdy se setkáváme s postavou Míši, která z osobních důvodů nastupuje na novou školu.
Míša se nejvíc obává reakce svých spolužáků, až zjistí, že ne vždy byla ženou. Míšu jsem si oblíbila a v některých situacích mi ji bylo strašně líto, že se potýká s takovými problémy ve společnostmi a byla jsem strašně ráda, že měla chápavé rodiče.

Další výraznou postavou je Erika, která je naopak vychovávaná v tom, že vše odlišné je špatné. Její rodiče ji nutí být perfektní dcerou a proto musí neuvěřitelně moc studovat. Možná i to je důvod, proč Erika utíká z domova a dělá vše, co by její rodiče neschvalovali. Další bonus v knize bylo rozdělení kapitol, kdy přesně podle obrázku poznáte, které části jsou o Míše a o Erice. Mimochodem, když se pořádně podíváte, poznáte to i podle ořízky.

Poslední výraznou postavou byla Radka a ta mě strašně štvala. Hlavně na konci knihy, protože ta její reakce byla naprosto hnusná a podlá.

Plno lidí psalo, že je rušilo od čtení množství chyb. Upřímně se musím přiznat, že jsem jich moc nezaregistrovala. Ano některé formulace byly docela krkolomné, ale to se dá odpustit. Rozhodně si myslím, že se nejedná o rušivý element. Trochu víc bych propracovala příběh, hlavně samotný závěr této knížky. Rozhodně by mě zajímalo, jaký by na celou situaci měli názor Eričiny rodiče a celkově, jak se to celé bude vyvíjet dál a doufám, že je šance, že vyjde pokračování.

Kniha je rozhodně zajímavá a já jsem ráda, že jsem ji podpořila skrz Pointu a myslím, že je super, že něco takového vyšlo v Čechách od české autorky. Rozhodně si myslím, že stojí za přečtení, protože nahlédnete do duše člověka, který je "jiný".

24.02.2022 3 z 5

Brána času Brána času Cecilia Randall

První věci, kterou bych chtěla zdůraznit, je škoda přeloženého jen prvního dílů ze série u nás, ale rozhodně vás od knihy nechci odradit, protože samostatně mi přijde ukončena dost dobře. Upřímně podle recenze druhého dílu se spokojím s koncem prvního.

Příběh se čte velmi dobře a rychle vás vtáhne do děje. Naše hlavní hrdinka prokrastinuje místo učení na fyziku, upřímně kdo by to neznal že? Zapne tátův starý počítač a spustí hru a začne pomocí virtuální reality hrát. Hra působí naprosto úžasně a realisticky do doby než si uvědomí, že se doopravdy přenesla do roku 1233 a najednou si musí poradit, jelikož hra nelze ukončit.

Potkává se s Markem, který není úplný svatoušek a svého otce dost škádlí. Příběh se nám velmi rychle začne zamotávat a najdeme zde spiknutí proti samotnému králi. Alex zjišťuje, že část historie a života její rodiny před ní byl utajen a dostáváme se doopravdy do napínavého kolotoče akce.

Oblíbila jsem si všechny postavy a s Alex jsem doopravdy soucitila v nějakých situacích Děj mě bavil a obsahoval skvělé zvraty. Upřímně řečeno, konec mě doopravdy překvapil. A pokud vás zajímá, jak si moderní dívka poradi ve 13. století přečtěte si tuhle knihu.

Mě osobně velmi zaujala a to jako milovníka her a historie, ale celkově doporučuji všem milovníkům fantasy, které se odehrává v minulosti.

⭐ 4.5/5

12.01.2022 4 z 5

Milý Edward Milý Edward Ann Napolitano

Kniha četla poměrně dobře a děj celkem pěkně ubíhal. Byla postavena do dvou rovin, kdy v jedný části jsme postupně poznávali pasažéry z letadla - jejich minulost, názory, proč vlastně cestují tímhle letem a co je vlastně k tomu dovedlo. Což bylo velmi zajímavý, každá z těch postav byla originální a měla zajímavé myšlenky. Postupně se i dostáváme k části, která byla těsně před nehodou a kdy stala samotná nehoda a vlastně pomalu odhalujeme, co se přesně stalo.

Druhá část se odehrává po havárii, kdy se hlavní postava Edward smířuje s tím co se vlastně stalo a snaží se nějak normálně žít. Pomáhají mu k tomu jeho strejda s tetou a skvělá kamarádka Shy. Opět i tady je vývoj samotného Edwarda, ale i lidi okolo něj.

Další zajímavou části byli dopisy, které posílali pozůstalí Edwardovi a čekali od něj nějaký zázraky, či případně žití životů místo obětí. Přesně v tomhle člověk čekal, že v tom bude nějaká větší pointa. Já čekala, že aspoň částečně Edward s Shy budou plnit aspoň nějaké části nebo prostě něco, ale toho jsme se nedočkali.

Právě celkově bych řekla, že jsem čekala, že z toho bude něco víc. Lepší důvod nehody a celkově konec lépe vyřešený. Nevím, jak to přesně popsat, ale čekala jsem větší wow efekt.

Vím, že většina lidí psala, že to byla síla a naprosto je to dostalo atd. Za mě to byla zajímavá kniha a hlavně náhled do života jednotlivých pasažérů a následně i pozůstalých, ale rozhodně to není nejlepší kniha roku a jiné tituly mě dostaly mnohem více.

Rozhodně doporučuji všem, kdo si chce přečíst neobvyklý příběh a náhled do několika velmi zajímavých postav a rozhodně je to obálka, kterou chcete doma

25.11.2021 3 z 5

Šťastně až navěky Šťastně až navěky Kelly Oram

Musím říct, že nakonec to nebylo tak strašně jak jsem se bála, ale rozhodně to nedosahuje kvalit prvního dílu.

Stručně bych to rozdělila na dvě poloviny. Kdy v první části máme jen hádky, obviňování, následně omluvy a tak dokola. Do toho se tu neustále řeší otázka sexu a toho jak je Ella nádherná. Samozřejmě nesmím opomenout špatný a zhoršující se vztah s otcem. Druhý úsek byl až příliš pohádkový a naprosto nerealistický. Najednou nebylo pro Ellu problém někde vystupovat a nějak se prezentovat. Fungovat mezi lidmi, prostě vše bylo dokonalé - práce, přítel, kamarádi, agentura atd. atd.

Jinak se kniha četla velmi dobře a děj celkem ubíhal. Nebylo to tak zajímavé jako první díl, ale i tak to bylo poměrně fajn. Občas mě trochu štvaly postavy Elly i Cindera, což trochu ubíralo na čtivosti.
Hlavně u Cindera, který se tak bránil, aby mu někdo neorganizoval život, ale přitom on ho z větší části chtěl řídit Elle. O Ellině otci ani nemluvě, to je kapitola sama pro sebe. Velmi mě překvapila Anna, pokud někdo dotáhl nějakého výrazného posunu od prvního dílu byla to právě ona.

Jo a pokud bych měla přidat jednu absurdnost, pokud by jich nebylo ještě málo, tak ten konec? Co to Sakra bylo? Jako chápu autořinu snahu o rovnoprávnost a stejnou pozici žen a mužů, ale tohle bylo MEGA trapný!

Sečteno podtrženo - nebylo to úplně strašně, ale dokonalé taky ne. Přidávám se k lidem, že dvojka nemusela vyjít, protože vrhá špatné světlo na knihu první.

10.11.2021 3 z 5

Ónyx - Všetko bude inak... Ónyx - Všetko bude inak... Jennifer L. Armentrout

(SPOILER) Kniha se četla opět velice dobře a poměrně o rychle. Bohužel první polovina knihy byla poměrně nudnější a nic podstatného se tam nedělo. Kromě slovních přestřelek mezi Katy a Daemonem. Druhá polovina byla zajímavější i napinavější.

V tomto díle se setkáváme s novou postavou a to Blakem, který skrývá děsivé tajemství a celou dobu působil tak nějak zvláštně. Zvrat na konci s jeho osobou byl poměrně zajímavý.

Katy se zrovna v tomhle díle chová jako ještě větší blbka, protože lže svým kamarádům a nemá na ně čas a upřednostňuje trávit čas s někým, kdo zrovna přijel do města.

Velmi mě překvapil přítel Katiny maminky, myslím že to bylo doopravdy nečekané a jeho charakter neodhatelný.

Musím říct, že nakonec nám autorka připravila vlnu překvapení a zvratů a člověka to i naláká na další díl. Jen by mě zajímal i pohled jiných postav např. Dee nebo Adama. ️️️ SPOILER: jako tohle mě fakt mrzelo, co se stalo ️️️

Jinak mi stále příběh připomínal Twilligh ságu a nemohu si pomoc, ale za mě je Stmívání lepší. Někde jsem četla, že jsou zde lepší charaktery postav, ale neřekla bych.
V celkovém měřítku musím přiznat, že mě bavil mnohem více první díl, takže tento dostává o chlup menší hodnocení. Jsem zvědavá jakým směrem se nadále bude příběh ubírat.

28.09.2021 3 z 5

Obsidián - Nie sú ako my... Obsidián - Nie sú ako my... Jennifer L. Armentrout

Kniha se četla velice dobře, dokázala skvěle udržet v napětí a děj poměrně rychle ubíhal. Já jsem si čtení užila.

Obě dvě postavy jsem si poměrně oblíbila, i když poprvé, když jsem viděla jméno Damon, tak se mi vybavil Damon Salvatore... i přesto, že byl Damon v příběhu občas nesnesitelný, tak vše dělal aby udržel v bezpečí svoji rodinu a nikoho nechtěl ohrozit. Postupem času si začal hledat cestu i k hlavní hrdince Kat, která je "jiná" než on se svou sestrou.

Ano, možná zde spatřujete jistou podobnost a musím říct, že i já jsem ji při čtení často viděla a to Twillight, akorát narozdíl od Edwarda se Damon choval více odtažitě a delší dobu byl schopný si udržet odstup. Nejen tím, že Damon s Edwardem nejsou lidi, kteří se pohybují v lidském světě, jsem viděla podobnost. Dalšími věcmi bylo prostředí - škola, následně i to, že je proti pravidlům, aby někdo věděl, že jiný druh existuje atd. Doopravdy těch společných prvků najdete více. (A rozhodně to nemyslím jako urážku Stmívání.)

Co oceňuji bylo pár kapitol z pohledu Damon, určitě to dodalo knize na zajímavosti a jsem ráda, že to zachytilo jen důležité momenty. Občas knihy z obou pohledu jsou nepovedené. Dalším bonusem bylo nalákání čtenáře prvními kapitolami z druhého dílu. Člověk ví, že se má na co těšit, já jsem vážně napjatá, kam tohle bude směřovat.

Doporučila bych milovníkům fantasy a nebojím se říct, že fanouškům Stmívání.

20.09.2021 3 z 5

V zajetí vlčích máků V zajetí vlčích máků Dominika Digtyar Vaňková

(SPOILER) Příběh z pera české autorky jsem na instagramu zaznamenala strašně málo a musím se rovnou přiznat, že mě úplně neoslovil.

Ze začátku bych řekla, že obálka knihy je velice neobvyklá a tím způsobem i zajímavá. Na knize mě strašně bavila znamení a opakující se motiv vlčích máků. Taky bych řekla, že je skvěle zvtvárněné vnímání člověka - kdy Falko že začátku bral vlčí máky špatně a postupem času v nich začal vidět nějakou naději.

Z postav jsem si nejvíce oblíbila Rica, takový realistický sarkastický chlap, který se snažil vše udělat pro svoji "rodinu" a rozhodně nehodlal covnout. Stal si za svým a za lidmi ve svým okolí.

Naopak postava hlavní hrdinky Anežky mi byla strašně nesympatická a v druhý půlce knihy působila spíš jak naprosto naivní nanynka, které se vše muselo polopatě vysvětlovat. Vůbec nechápala, co všechno je v sázce a že se všichni snaží hlavně o to udržet ji v bezpečí.

Dostávám se k ději a musím říct, že první půlka knihy mě bavila víc. Bylo to takový krásně tajemné a chvilkami napínavé. Od chvíle, kdy se Falko odhalil a Anežka s nima trávila více času, šel příběh z kopce. Když už došlo na napínavou část, tak trvala pár stran a vše během chvilky bylo vyřešeno. No a takhle šli události po sobě, v podstatně nic víc. Vůbec si nedovedu představit v jejím věku, že bych odjela někam do cizí země a rodiče ani netušili, jak dlouho tam budu.

️ MOŽNÝ SPOILER: Asi by bylo lepší, kdyby Anežku přímo unesli a než aby je jenom zmlátili. Na konci příběhu se stalo něco s dědečkem, což mi přišlo uměle vytvořené a naprosto zbytečné. Zajímavější spád by byl, kdyby se tahle věc stala, když byla Anežka ještě v Berlíně a muselo by se to nějak řešit. KONEC ️

Rozhodně tím nechci říct, že by kniha nebyla zajímavá, ale spíš bych řekla, že by mě bavila, když jsem byla mladší. A v plno věcích měla skvělý potenciál, který bohužel nebyl více využít. Například bych ocenila větší vysvětlení "nemoci" Falka a Rica.

Knihu bych doporučila spíše mladším čtenářům a spíš lidem co očekávají contemporary s prvky fantasy. Fanoušci fantasy, kteří mají načteno více knih nejsou podle mě úplně cílová skupina.

⭐ 2/5

07.09.2021 2 z 5

Zákon jednoho Zákon jednoho Ashley Saunders

Barva, se kterou promujete, určuje, zbytek vašeho života. S purpurovým diplomem vám bude svět ležet u nohou. Problém je v tom, když jste dvě a vaše existence je proti zákonu.

Příběh Avy a Miry mě chytil hned od začátku, četl se doopravdy dobře. Akorát občas jsem se ztracela v hlavních hrdinkách. Když se zamyslíme nad tím, že jsou to dvojčata, který jsou 18 let vychovávany, aby se chovali stejně, tak se to dá pochopit. Postupem příběhu mi začala vadit Mira chovala se jako malý rozmazlený fracek, který bude dělat vše po svém i přes to, že to může ohrozit její i sestřin život.

Myslím, že celková myšlena budoucí Ameriky a jejich nesmyslných zákonů, byla postavena doopravdy dobře. Celkově na mě prostředí působilo velice zajímavě. Ano, našlo se tam pár věcí, které by se daly vylepšit. Z jedny věci jsem byla doopravdy zmatená (a překvapivě i jediná, kdo se nad tím pozastavil), ale protože nechci spoilerovat, tak ji tu nebudu rozmazavat.

Hlavně ze začátku čtení mě hlavně napadal příběh knihy Dárce. Jakožto milovník dystopických děl, jsem si tohle doopravdy užila a ten konec byl hodně napínavý. Jsem zvědavá, jaké bude pokračování.

Jinak bych doporučila pro všechny fanoušky Hunger Games (za mě tohle bylo lepší než HG) a nebo Divergence (za mě rozhodně o trochu slabší než Divergence) a podobných knih. Rozhodně si myslím, že vás čeká zajímavé a napínavé čtení.

Jo a btw nechápu zařazení na obálce "YA fantasy", podle mě to má k fantasy docela daleko...

03.09.2021 4 z 5

Vládci popela Vládci popela Scott Reintgen

Kniha se čte dobře a je celkem napínavá a vtáhne vás rychle do děje. Konečná gradace je úplně úžasná a fakt jsem s napětím očekávala, co se stane. Střídají se tři hlavní postavy, kdy každá z nich představuje jednu ze skupin, která v tomto světě existuje.

Setkáváme se zde s Dividiány, kteří patří mezi chudší a naše představitelka Imelda se sem dostane skrze videa, která jsou velmi populární. Její rodina by si v žádném případě nemohla dovolit zaplatit vstupní poplatek. V první chvíli jsem měla svou teorii, ale ta se ukázala jako špatná. Rozhodnutí Alchymistky mě doopravdy překvapilo a nečekala jsem ho.

Druhým závodníkem, kterého můžeme sledovat je Adrian, který patří mezi Táhloruké. Sice nepatří mezi nejchudší, ale úcty od Popelianů se stejně nedočká. Upřímně řečeno mi postava Adriana nebyla moc sympatická. I když on má hlavně symbolizovat vzpouru, která se měla konat.

Poslední závodnice, která nás příběhem provází je Pippa, která patří mezi Popeliány a na koních jezdí od dětství. Jelikož je potomek dvou výherců dostihu, tak se zdá, že má před ostatními docela náskok. Ze začátku mi byla velmi nesympatická a na konci jsem si ji oblíbila. Její části jsou psané Du-formou, což bylo občas velmi náročné na čtení, ale zase se dobře odlišovaly postavy v dějí.

Dalším bonusem příběhu pro mě byly prvky dalo by se říct fantasy - božstvo, chymery a svým způsobem kouzla. Protože myšlenka závodu je celkem obyčejná, ale koně, kteří se rodí jako fenixové. Záleží na tom, co přimícháte do popelu a podle toho se zrodí kůň s určitými vlastnostmi. To je naprosto úchvatný! Vážně!

Určitě jste nečetli první recenzi a mnohdy jste se setkali s přirovnáním, že se jedná o "Hunger Games na koních" - můj osobní názor je, že mi to Hunger Games skoro nepřipomínalo a díky právě tomuto výroku jsem z knihy měla větší obavy. Málokdy čtu více recenzi před dočtením knihy, ale u tohoto díla jsem udělala výjimkou. Hodnotím rozhodně lépe než Hunger Games. Pro mě příběh byl napínavější a zábavnější než Hunger Games.

30.03.2021 4 z 5

Srdce z kamene Srdce z kamene Petra Nachtmanová

Děj se odehrává ve 14. století, kde se setkáváme se šestnáctiletou Miladou, která je dcerou rytíře a raději myslí na hony a lov než na vdávání. Otec, který si přál syna, učil Miladu od nízkého věku vynikat v chlapeckých dovednostech. Milada se musí vyrovnat se ztrátou milovaného vzoru. Aby toho nebylo málo, tak její rodiště napadne loupeživý rytíř a Milada je nucena utéct a nechat matku jako zajatkyni hrozivého Vlada.

Ze začátku jsem měla problém se začíst a zorientovat se v postavách, ale po pár stránkách se to srovnalo a já jsem si užívala Miladiny dobrodružství. Samozřejmě musíte knihu brát jako fikci, protože si myslím, že otec by nijak zvlášť nevyjednával s dcerou o sňatku.

Milada je celkem zajímavá postava, protože si s ničím nebere servítky a je docela průbojná.
Líbil se mi její postupný vývoj, kdy z dívky, která dá svým nápadníkům těžký úkol, aby se
vyrovnala se smrtí otce, se stane zralá žena. Hlavním rysem je, že ona si nepřeje manžela, který by se rozhodl jí měnit, ale bude jí brát a milovat taková jako je.

Ostatní postavy též nebyli k zahození, i když jich bylo poměrně hodně a občas dalo problém
se zorientovat, kdo je kdo. Vlado je správný případ naprostého neřáda, kterému nezáleží na ničem jen na jeho penězích. Nejvíc mě překvapila postava Vojslava a jeho chování a doopravdy jsem se na konci bála, jaké Milada udělá rozhodnutí. Naštěstí to dopadlo dobře!

Drsnou dobu tehdejších let autorka popisuje pomocí rabovaní a ponižování nevinných lidí,
kteří se dostanou do rukou bandě loupežníku. Ti chtějí jen větší a větší zisk, mají celkem
promyšlený postup, aby z rodin zajatých dívek dostali co největší množství peněz. Musím vás
varovat, některé scény jsou zde popsány velice autenticky a rozhodně to není vhodné pro slabší povahy.

Celý příběh je napsaný čtivě a opět jsem nečekala, jak to celé skončí. Milady mi mnohdy bylo velice líto, protože osud jí nadělil plno nepříjemností, ale nakonec se se vším vyrovnala hrdě a skončilo to dobře. Pokud chcete zkusit něco neobvyklého, tak vzhůru do toho.

01.02.2021 3 z 5

Posmrtný život Holly Chaseové Posmrtný život Holly Chaseové Cynthia Hand

Kdo by neznal Vánoční koledu od Charlese Dickense. Pro mě jeden z nejlepších vánočních příběhů, který jsem si zamilovala již na gymplu, když jsme ho četli v Angličtině. Je to jedna z nejběžnějších pohádek Anglosaských zemí.

Stejně jako Popelka má milion verzi, tak i tento příběh byl několikrát parafrázován. Mě třeba hned napadne film Bejvalek se nezbavíš, který mohu doporučit a dost dobře se u něj pobavíte, ale samozřejmě je to jen kapka v moři.

Příběh se velmi dobře čte a pro mě jedno velké plus, že obsahuje citáty z klasické Vánoční koledy. Bohužel jsem čtení měla trochu narušené práci, jinak si myslím, že bych to zvládla na jeden zátah. :D

Byla jsem doopravdy nadšená a užívala jsem si každou stránku. Konec pro mě byl naprosto neočekávaný, dokonce jsem měla asi 3 své teorie (a kdo už občas viděl nějaké mé recenze ví, že to není obvyklé...). Nesplnila se mi ani jedna a o to větší překvapení pro mě bylo konečné řešení příběhu. Dokonce i ukápla nějaká ta slzička - jsem citlivka no.. :)

Pokud chcete skvělý vánoční příběh a pohádku, která je nejen kouzelná, ale i strašně milá, tak vám tuto knihu musím doporučit. Za mě tam najdete nejen skvělou atmosféru, ale i pěkné myšlenky a pár povedených vtipků.

⭐ 5/5

31.12.2020 5 z 5

Tohle léto říkám ano Tohle léto říkám ano Lindsey Roth Culli

Knihu jsem přečetla během jednoho odpoledne a moc jsem se u toho bavila. Příběh byl jednoduchý, velmi dobře čtivý a obsahoval vtipné narážky, takže jsem se i pobavila.

Hlavní hrdinka působí jako uťápnutá šedá myš, která začne mít pocit, jestli náhodou nepromarnila celý svůj dosavadní život a tak se rozhodne říkat ano na příležitosti, co jí v létě potkají. Jenže to vede k tomu, že se věci docela zamotají. Rázem máme z myšky, podnikavou slečnu, která nedomýšlí své činy. Na to jak na začátku příběhu přemýšlela až moc, je to celkem zvláštní. Čtenář se ale pobaví. Další věci je, že i přesto že se svými spolužáky nepromluvila ani slovo, tak má dojem že je všechny zná a až když se otevře světu, pochopí, jak moc se pletla.

Kniha je letošní novinkou a já si okamžitě po přečtení pár stran vybavila úžasný film s Jimem Carreym (doufám, že se to tak skloňuje :D) Yes man, který je vlastně o stejném principu, akorát hl. postavou je muž. To trochu odbočuji od knihy.

Příběh jako takový byl napsaný nenáročně a velmi dobře se četl a svým způsobem se dal snadno předpovídat. Rozhodně mu to neubíralo na čtivosti. Samozřejmě nemůžu opomenout milostný trojúhelník, který dominuje této knize. Upřímně řečeno já jsem celou dobu doufala v druhého kluka než v toho s kterým hrdinka skončila.

Závěrem bych jen řekla, že to bylo příjemné, odpočinkové čtení, které se velmi hodí na léto, jelikož se v létě odehrává. Bohužel neni tam nějaký extra bonus, či přidána hodnota, takže hodnotím jako průměr.

20.11.2020 3 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Druhá část Dvorů mě bavila snad ještě více než první díl. Čtivost samozřejmě nechyběla a chytlo mě to opět od prvních stránek až do konce. Příběh se četl sám a skvěle gradoval. Rozhodně se u knihy nebudete nudit.

Překvapilo mě, jak se vše otočilo o 180° a ano všichni měli pravdu. Tamlin mě začal štvát a na konci knihy bych ho nejraději hodila z 5. patra a pak pro jistotu ještě jednou. Rhysand si pomalu získával me srdce a zápletka s ním byla ještě lepší.

Feyre mě zklamala, že nechala sebou zametat a neuvědomovala si svou vlastní hodnotu. Nechápu, jak Lucien mohl nechat ji dojit do stavu ve kterém byla a nepostavil se za ní. Vypadá to, že na konci konečně pochopil a bude to ještě zajímavé a velmi se těším na další díl.

⭐ 4,3/5

04.11.2020 5 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Těšila jsem se sérii Dvory a dlouho jsem se k ní nemohla dostat. Jsem ráda, že jsem se do knihy a série pustila a nechápu, proč jsem tuhle knihu odkladala tam dlouho.

Do prvního dílu jsem se zamilovala hned po několika stránkách a oblíbila jsem si styl psaní. Od Maas jsem četla pár dílů Skleněného trůnu a musím říct, že i tento příběh mě velmi oslovil a četl se úplně skvěle.

Ani kousíček příběhu jsem se nenudila a v napětí očekávala, co bude dál. Samozřejmě pokud máte rádi příběh Krásky a zvířete, tak tohle je skvělý retelling, kdy v hlavní roli jsou víly.

Feyre je podle mě úplně skvělá postava a strašně se mi líbí její vykreslení a povaha. Je to úžasná bytost, která je citlivá, něžná, ale přitom ji nechybí odvaha a velká kuráž, která se hodně projevila na konci celého příběhu.

Tamlina jsem si taky oblíbila a velmi mě překvapilo, že i přes to co Feyre udělala se k ní choval s něhou a nechtěl ji ublížit.

Vyvrcholení bylo doopravdy napínavé a zajímavé. A co se ma konci stalo při rozhovoru s Rhysandem, tak odhaduji co se mu stalo, ale uvidíme. Pochopitelně tuhle postavu jsem si moc neoblíbila, i když většina lidí psala, že změním názor.
Takže se vrhnu brzy na další díl.

⭐ 4,3/5

27.10.2020 4 z 5