Zákon jednoho

Napínavý příběh dvou osmnáctiletých sester, dvojčat, začíná v americkém Dallasu v ne příliš vzdálené budoucnosti. A to v době, kdy se stát Texas řízený mocným a krutým guvernérem připravuje na oslavy 75. výročí zavedení zákona povolujícího každé rodině pouze jedno dítě („Zákon jednoho.“) Důvodem tohoto opatření jsou důsledky klimatické krize, vyčerpání přírodních zdrojů, zejména vody, a nedostatek potravin v přelidněných státech. Dodržování tohoto zákona přísně sleduje Odbor pro plánované rodičovství, jehož řediteli Darrenu Goodwinovi se osmnáct let daří tajit skutečnost, že je otcem dvojčat, při jejichž utajeném porodu jeho milovaná žena zemřela a z nichž má podle zákona právo na život jen prvorozená dcera Ava. Sestry Ava a Mira, které jsou si k nerozeznání podobné, jsou od útlého věku otcem důkladně připravovány na to, že budou od školního věku vystupovat na veřejnosti jako jedna a tatáž osoba, protože otec chce oběma dopřát stejné vzdělání a život. Jenže jen Ava, starší z dvojčat, je vybavená pro pohyb ve vnějším světě povinným mikročipem, což nebylo nijak možné zajistit pro tu mladší. Mira tedy jakoby neexistuje a musí se ve vnějším světě pohybovat s největší obezřetností, chovat se a vystupovat jako Ava, se kterou si každý druhý den „střídá“ život. Ten je z těchto důvodů pro obě omezený jen na domov a školu. Nebezpečí prozrazení hrozí hlavně ve škole, protože doma je všechno pečlivě zařízeno tak, aby se Mira mohla v případě ohrožení ukrýt v tajném suterénním pokoji. K prozrazení pravého stavu věcí však dojde paradoxně právě doma, při zdvořilostní návštěvě guvernéra s manželkou a vnukem. Dojde k incidentu, po němž musí otec, který ví, že ho ráno čeká zatčení, ještě v noci poslat dcery pryč. I na tuto situaci se během jejich života připravil a má pečlivě vypracovaný krizový plán. Jeho dcery se tedy chtě nechtě musí samy vydat na dlouhou cestu plnou nástrah a pronásledování guvernérovými ozbrojenými složkami do bezpečí, jejímž cílem je, jak obě zjistí až během cesty, daleká a údajně neproniknutelnou zdí chráněná Kanada. Na cestu, která prověří jejich vzájemný vztah, vytrvalost a sílu touhy po svobodném životě....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/430464/big_zakon-jednoho-1e7-430464.jpg 3.7116

Zákon jednoho 1.

Fantasy, Pro děti a mládež, Dívčí romány

Vydáno: , King Cool

The Rule of One, 2018

Kniha Zákon jednoho

Julinka679

(+ SPOILER) Nápad hodně zajímavý, trochu mi to připomíná film What happened to Monday (7 životů) s Noomi Rapace, kde je 7 sester, které se jmenují podle dne v týdnu a které chodí ven jen v tom dni podle kterého se jmenují.
Bohužel mi přijde, že Zákon jednoho tento nápad nevyužil tak dobře jako zmíněný film. Nebylo to špatné, příběh dvou sester Avy a Miry se četl dobře ale spíše bych uvítala kdyby se po nějaké době holky rozdělili a tak to vydrželo až do konce abych mohla sledovat dva příběhy než jeden příběh ze dvou pohledů.
Uvidíme jaký bude druhý díl, snad bude lepší.
Zatím hodnotím jako dobrý průměr, tedy 3* :-)

poník654

Fantasy já moc nemusím. Knihu mi doporučila kamarádka a když jsem oba dva díly uviděla v knihovně, nemohla jsem je tam nechat:) Kniha mi přišla hodně napínavá a čtivá. Těším se, až si přečtu další díl.

Veve721

Příběh měl velký potenciál, bohužel však nebyl dostatečně vytěžen. Úvodní pasáže o tajném životu dvojčat byly zajímavé a čtivé, když však dívky vyšly do světa, změnila se také atmosféra příběhu. Většinu knihy zabírá putování od domu k domu, nudné popisy okolní přírody, místy přerušené náhodnou akcí, která nemá valný vliv na vývoj děje či charakterů. Což byl další velký problém - příběh byl popisován z pohledu obou hrdinek a autorkami jsou dvojčata, takže by člověk očekával, že se to pozitivně odrazí na propracovanosti charakterů. Jenže hlavní hrdinky byly ploché jak žehlicí prkno a tak podobné, že bylo místy těžké rozlišit, která z nich zrovna vypráví. Zhruba v polovině knihy došlo k posunu, kdy Mira začala trpět krizí identity a hledat své pravé já, což bylo ve výsledku ještě horší. Její nepochopitelné trucování a hysterické záchvaty způsobily, že jsem měla chuť knihu okamžitě odložit. Mám ale zásadu vždy všechno dočítat, takže jsem odolala.

Ve výsledku nešlo o vyloženě špatné dílo, oceňuju nápad a ani s čtivostí nebyl problém. Pozitivní byla také absence romantické linky. Do dalšího dílu se pustím, protože je slušná šance, že se autorky v psaní posunou. Pokud zapracují na charakterech a rozvinou dějovou linku správným směrem, nakonec ještě může jít o slušnou dystopickou trilogii.

chodícírohožka
17.12.2021

Tato kniha pro mě byla asi největším překvapením za poslední dobu - myšleno v dobrém. Nevím, co jsem od ní čekala (jestli vůbec něco), ale dostala jsem poutavý příběh o dvou sestrách, jedné zničené, zblblé zemi a dlouhé cestě za svobodou. Až na pár drobností mi připadala vize světa trpícího přírodními katastrofami i postavy dvojčat, které by neměly existovat, úžasně přesvědčivé. Autorky navíc dokázaly vytvořit to správné napětí, které hlavní postavy na útěku provází, vykreslit vztah obou sester i jeho (a jejich) vývoj a vše dovést do konce, který láká k přečtení dalšího dílu. Absence jakékoli romantické linky a ohrané pindání o citech a zlomených srdcích, typické pro většinu young adult románů, bylo neuvěřitelně osvěžující. Už se těším na pokračování.

Áža707
03.09.2021

Barva, se kterou promujete, určuje, zbytek vašeho života. S purpurovým diplomem vám bude svět ležet u nohou. Problém je v tom, když jste dvě a vaše existence je proti zákonu.

Příběh Avy a Miry mě chytil hned od začátku, četl se doopravdy dobře. Akorát občas jsem se ztracela v hlavních hrdinkách. Když se zamyslíme nad tím, že jsou to dvojčata, který jsou 18 let vychovávany, aby se chovali stejně, tak se to dá pochopit. Postupem příběhu mi začala vadit Mira chovala se jako malý rozmazlený fracek, který bude dělat vše po svém i přes to, že to může ohrozit její i sestřin život.

Myslím, že celková myšlena budoucí Ameriky a jejich nesmyslných zákonů, byla postavena doopravdy dobře. Celkově na mě prostředí působilo velice zajímavě. Ano, našlo se tam pár věcí, které by se daly vylepšit. Z jedny věci jsem byla doopravdy zmatená (a překvapivě i jediná, kdo se nad tím pozastavil), ale protože nechci spoilerovat, tak ji tu nebudu rozmazavat.

Hlavně ze začátku čtení mě hlavně napadal příběh knihy Dárce. Jakožto milovník dystopických děl, jsem si tohle doopravdy užila a ten konec byl hodně napínavý. Jsem zvědavá, jaké bude pokračování.

Jinak bych doporučila pro všechny fanoušky Hunger Games (za mě tohle bylo lepší než HG) a nebo Divergence (za mě rozhodně o trochu slabší než Divergence) a podobných knih. Rozhodně si myslím, že vás čeká zajímavé a napínavé čtení.

Jo a btw nechápu zařazení na obálce "YA fantasy", podle mě to má k fantasy docela daleko...

⭐ 4/5

Fortuna7
19.08.2021

Mě Zákon jednoho moc bavil. Užila jsem si ho, krásně a rychle se četl a osud dvojčat mě stále zajímá, takže se těším na druhý díl.
Ava i Mira jsou super hlavní hrdinky, každá je jiná a přitom se musí chovat stejně a ,,hrát" Avu.

Slůník
17.04.2021

Za mě velmi dlouhý rozjezd, styčné body s řadou dalších young adult dystopií, narozdíl od některých z nich slabší tah na bránu.

elliot_pisces
03.07.2021

Kniha mě nějak nenadchla, o nějaké extrémní originalitě se tu nedá mluvit, ale bylo to fajn čtení. Sice mi občas přišly Ava a Mira naprosto stejné (ale Mira mě štvala víc, tbh) a doteď nechápu, jak někdo může křupat klouby na palci (jakože cože? mi to vůbec nešlo, dokonce jsem se ptal jednoho frienda, a tomu palec taky moc nekřupal), ale stránky se otáčely skoro samy. Kromě dvou hlavních postav tam moc jiných do hloubky nebylo vykresleno, ale whatever.

Miřinu osobnost můžeme shrnout jako výbušný mladší sourozenec, který furt po všech jen ječí a pak trucuje. Ava mi přišla sympatičtější, takový Tired SiblingTM.

Knize dávám průměrných 3/5, nápad fajn, napsat 300 stránek textu je fuška a měli bychom to ocenit, ale nic extra to nebylo, fakt ne.