Ayla767 Ayla767 komentáře u knih

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Kdo by neznal Saturnina?
Sluhu mladého muže dobrého společenského postavení a vychování? Toho, jenž způsobí v jeho dosud poklidném životě řadu překvapivých zvratů a situací. Tyto by se bez přičinění Saturnina nedaly až tak dobře zvládat.
Rodina a blízcí přátelé mladého Jiřího jsou nezaměnitelní. Host do domu, Bůh do domu, že?
Skvěle napsáno a zfilmováno :-) .

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Knihu " Kytice " mám ještě z roku 1924 s kresbami od akademického malíře Václava Součka. Je to národní poklad.

31.08.2023 5 z 5

Anjel v podsvetí Anjel v podsvetí Juraj Červenák

Po přečtení všech velice kladných recenzí a protože mám ráda historické detektivní příběhy :-) . Obohatila jsem svoji knihovničku o 8 knih.
S lucernou vešli do podzemí, tmu přece rozetne světlo. Stál tam anděl, nahý, zmučený, celý od krve a s přišitými křídly.
Ona je mozek, on svaly......

30.09.2023 5 z 5

Komplet tohoto tří svazkového vydání příběhu zajímavého člověka stojí za přečtení. Hrabě Monte Cristo zažil velikou křivdu a snaží se s ní vypořádat.

V době, kdy se knížky sháněly velmi obtížně jsem měla možnost přečíst pouze dva díly. V antikvariátu jsem objevila toto tří svazkové vydání, které je už přečtené a zařazené v mojí knihovničce :-) .

21.09.2023 5 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Chcete se zasmát, zastydět a zavzpomínat? Prvními roky husákovské normalizace, tak jak se v řadě komických i méně veselých příhod a situací promítala do života dětí i dospělých. Z jednoho okresního města, nás v této knize provází bystrá, leč přiměřeně naivní žákyně druhé třídy ZDŠ v Ničíně Helenka Součková.
Díky paní Ireno Dousková za připomenutí této pro mě směšné doby.
Helenka Součková (vynikající divadelní představení se skvělou Bárou Hrzánovou) má spoustu problémů. Je obézní a spolužáci jí říkají mobydyk, nebo atomová bomba.
Ale horší je, že její maminka není ochotná podřizovat se tehdejší socialistické morálce. Helenka si od doby, co slyšela ve školním rozhlase báseň Hrdý Budžes slíbila, že bude jako on a že vytrvá a všechny problémy překoná.
Tuto knížku jsem nutně musela mít ve svojí knihovničce. Měla jsem taky dvě děti, kterým bylo nutné vysvětlit co se může říkat a co ne!!!

08.10.2023 5 z 5

Pre hrsť dukátov Pre hrsť dukátov Juraj Červenák

Odklopil oválné víčko zdobené jemnými ornamenty, pořád ještě čekáme na třetí klíč.
Stříbrní jezdci, Paví oko a Bohdan Jaroš už není tím co býval.

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Já si pamatuji jak jsme se těšili na večerníček a příběhy pejska a kočičky, které poutavě vyprávěl nezapomenutelný Karel Höger, :-) .
Tato útlá knížečka nesměla chybět ani v knihovničce mých dětí. Knížečka posloužila dcerce také jako omalovánky :-) .

19.09.2023

Krv prvorodených Krv prvorodených Juraj Červenák

Apokalyptické počasí žene do hlavního města říše trojici jezdců.

Hostinec U kamenného stolu Hostinec U kamenného stolu Karel Poláček

Knihu Hostinec u kamenného stolu jsem si koupila docela nedávno.
Z díla dýchá klid a pohoda lázeňského městečka Džbery. Vyskytuje se tu mnoho nezapomenutelných postaviček a postav, jaké dokázal vytvořit jen spisovatel Karel Poláček.
Můj nejoblíbenější dialog _ paní radová Dynderová se ptá: "To budete jistě velmi sečtělý člověk" a odpověď: " Ano, čtu již několik let!" .
Ano, není co dodat :-) .

Les prízrakov Les prízrakov Juraj Červenák

Hrad na Stříbrné skále halí podezřelé ticho a tma, noc je zasvěcena démonu pomsty.
V pověsti se říká, že ze vchodu do podzemní říše obludný drak rozevřel tlamu a vychrlil záplavu ohně.
Obrovský havran kroužil nad tajemným lesem a hlasitě krákal. Kapitán Joachim Stein s seržantem Jarošem i v mlžném šerosvitu viděli.....
Už ani krok, všechno se dá vysvětlit rozumem.

30.09.2023 5 z 5

Květa Fialová - pod křídly andělů Květa Fialová - pod křídly andělů Josef Kubáník

Kdo byla Květa Fialová ?
Éterická žena nezapomenutelná, oblíbená divadelní a filmová herečka.
O rodičích říkala, že maminka výtvarnice, je budhistka a tatínek plukovník letectva, přísný evangelík.
Naše nezapomenutelná Tornádo Lou :-) . Do nebeského baru vtrhla divoká a nespoutaná Lou 26.9.2017 v 88 letech. Počítáme, že tam pěkně houstne dým. "Sednout na koště a letět jako orel," říkala.

Kniha má čestné místo v mojí knihovně.

08.10.2023

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

Jemnocitný, choulostivý a nezadaný notář Matěj Barbarič, sám řeší zapeklitý případ ztracené kastelánovy dcery panny Verony a loupeživých rytířů na staroslavném hradě Sitno.
Vytrhnutá stránka z kroniky - Erb s vlčí hlavou a dýka - jakému rodu mohl erb patřit?

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Opět jedna z velmi oblíbených a čtivých knížek :-) .
Díky vtipnému komentáři od pána "žlučníkář" a dalších mých oblíbených :-) .
Musím si doplnit svoji skromnou knihovničku o další z našich krásných českých skvostů.

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

Tento krásný příběh jsem ve svých asi třinácti velmi intenzivně prožívala.
Je nezapomenutelně dobrodružný, krásný a dojemný :-) .

Pročítala jsem komentáře ke knížce a jsou hodně výstižné.

16.09.2023 5 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Opět jedna z nejoblíbenějších knížek z mého dětství. Dostala jsem ji pod vánoční stromeček :-) . Tyto a jiné příběhy mi připomínají naše vlastní malá dobrodružství ( Gabra a Málinka, Pohádky kocoura Moura ) .

11.09.2023 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Knihu Babička mám s krásnými ilustracemi pánů V. Černého a V. Čutty.
Nádherný a nezapomenutelný je film s Libuškou Šafránkovou :-)

31.08.2023 4 z 5

Diabol v zrkadle Diabol v zrkadle Juraj Červenák

Mravoučná poučka: ďábel v zrcadle zosobňuje svědomí a odplatu.
Barbaričova první zbraň bambitka "sedmička", Seinova puška "Ťěšínka" a Jarošův obouruční meč.
Nikomu nevěř, jinak skončíš s kudlou v ledvinách.

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

Pamatuji si ze základní školy, kdy se půjčovaly mezi spolužáky sešity těchto komiksových dobrodružství :-) . Také na několikrát zfilmované Rychlé šípy.
Díky za tuto krásnou publikaci, koupila jsem ji vnoučatům a měla jsem s dárkem ohromný úspěch :-) .

13.09.2023 5 z 5

Ohnivé znamenie Ohnivé znamenie Juraj Červenák

Mlha v noci zhoustla a ráno se odmítala zvednout, nalezení ocejchovaného těla s ohnivým znamením.........
Každý se jednou dopustí chyby.
Bravo pane Červenáku .

Mŕtvy na Pekelnom vrchu Mŕtvy na Pekelnom vrchu Juraj Červenák

Seznámení se s proslulým turkobijcem kapitánem Steinem, vzdělaným notářem Barbaričem a tajemným kaprálem Jarošem. Jejich společné mysteriozní a nebezpečné pátrání na Pekelném vrchu. Krvavý souboj s konečnou platností odhalí zrádce.
Bravo pane Červenáku .