Ayla767 Ayla767 komentáře u knih

Gričská čarodějnice 1. - Tajemství Krvavého mostu Gričská čarodějnice 1. - Tajemství Krvavého mostu Marija Jurić Zagorka (p)

Tento příběh je plný lží, zrady a lásky. Hlubokou nocí se valí černá mračna, hromy duní nad černým nebem. Na Krvavém mostě je objeven první z devíti, zahalený do modrého pláště. Z podzemních gričských katakomb je mnichem Anselmem zachráněna dívka Stanka. Baronka Kateřina Lehotská přijímá Stanku do svých služeb, jako svého synovce poručíka Stanka. Mladý hezounký poručík ji má doprovázet do společnosti velmožů. Stanko se seznamuje s odvážným nápadníkem baronky Lehotské hrabětem Meškem. A tak se začíná odvíjet nebezpečné divadlo........ " Zlo se požírá samo "

11.10.2023 5 z 5

Květa Fialová - pod křídly andělů Květa Fialová - pod křídly andělů Josef Kubáník

Kdo byla Květa Fialová ?
Éterická žena nezapomenutelná, oblíbená divadelní a filmová herečka.
O rodičích říkala, že maminka výtvarnice, je budhistka a tatínek plukovník letectva, přísný evangelík.
Naše nezapomenutelná Tornádo Lou :-) . Do nebeského baru vtrhla divoká a nespoutaná Lou 26.9.2017 v 88 letech. Počítáme, že tam pěkně houstne dým. "Sednout na koště a letět jako orel," říkala.

Kniha má čestné místo v mojí knihovně.

08.10.2023

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Chcete se zasmát, zastydět a zavzpomínat? Prvními roky husákovské normalizace, tak jak se v řadě komických i méně veselých příhod a situací promítala do života dětí i dospělých. Z jednoho okresního města, nás v této knize provází bystrá, leč přiměřeně naivní žákyně druhé třídy ZDŠ v Ničíně Helenka Součková.
Díky paní Ireno Dousková za připomenutí této pro mě směšné doby.
Helenka Součková (vynikající divadelní představení se skvělou Bárou Hrzánovou) má spoustu problémů. Je obézní a spolužáci jí říkají mobydyk, nebo atomová bomba.
Ale horší je, že její maminka není ochotná podřizovat se tehdejší socialistické morálce. Helenka si od doby, co slyšela ve školním rozhlase báseň Hrdý Budžes slíbila, že bude jako on a že vytrvá a všechny problémy překoná.
Tuto knížku jsem nutně musela mít ve svojí knihovničce. Měla jsem taky dvě děti, kterým bylo nutné vysvětlit co se může říkat a co ne!!!

08.10.2023 5 z 5

Dr. Edvard Beneš ve fotografii: Historie velkého života Dr. Edvard Beneš ve fotografii: Historie velkého života František Xaver Šalda

Významný československý a český politolog, sociolog, publicista, diplomat a také prezident Čs. republiky Dr. Edvard Beneš.
V rodině mého děda (legionáře a četnického strážmistra) Dr. E. Beneš a jeho manželka paní Hana, byli velmi váženými a ctěnými lidmi. Jejich společná velká fotografie měla své čestné místo v bábinčině parádním pokoji :-) .
V jejich velké rodinné knihovně nechyběla mimo jiné ani tato kniha.

02.10.2023 5 z 5

Chov králíků Chov králíků Václav Kálal

No ne, listuji v komentářích oblíbeného přítele " jprst " a co nevidím. Knížku mojí milované maminky, která byla v naší knihovně :-) .
Pamatuju si její chovatelské začátky a poškrábané ruce při stříhání těchto chlupatých "angoráčků. Nastříhanou srst velmi pečlivě zabalila a odesílala do Poličky, města v okrese Svitavy. Podle katalogu, který pravidelně dostávala si vybírala vlnu z níž pletla krásné svetry pro celou blízkou rodinu :-) .
Krásná, milá vzpomínka.

02.10.2023 5 z 5

Pre hrsť dukátov Pre hrsť dukátov Juraj Červenák

Po přečtení všech velice kladných recenzí a protože mám ráda historické detektivní příběhy :-) . Obohatila jsem svoji knihovničku o 8 knih.
Odklopil oválné víčko zdobené jemnými ornamenty, pořád ještě čekáme na třetí klíč.
Stříbrní jezdci, Paví oko a Bohdan Jaroš už není tím co býval.

Anjel v podsvetí Anjel v podsvetí Juraj Červenák

S lucernou vešli do podzemí, tmu přece rozetne světlo. Stál tam anděl, nahý, zmučený, celý od krve a s přišitými křídly.
Ona je mozek, on svaly......

Les prízrakov Les prízrakov Juraj Červenák

Hrad na Stříbrné skále halí podezřelé ticho a tma, noc je zasvěcena démonu pomsty.
V pověsti se říká, že ze vchodu do podzemní říše obludný drak rozevřel tlamu a vychrlil záplavu ohně.
Obrovský havran kroužil nad tajemným lesem a hlasitě krákal. Kapitán Joachim Stein s seržantem Jarošem i v mlžném šerosvitu viděli.....
Už ani krok, všechno se dá vysvětlit rozumem.

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

Jemnocitný, choulostivý a nezadaný notář Matěj Barbarič, sám řeší zapeklitý případ ztracené kastelánovy dcery panny Verony a loupeživých rytířů na staroslavném hradě Sitno.
Vytrhnutá stránka z kroniky - Erb s vlčí hlavou a dýka - jakému rodu mohl erb patřit?

Diabol v zrkadle Diabol v zrkadle Juraj Červenák

Mravoučná poučka: ďábel v zrcadle zosobňuje svědomí a odplatu.
Barbaričova první zbraň bambitka "sedmička", Seinova puška "Ťěšínka" a Jarošův obouruční meč.
Nikomu nevěř, jinak skončíš s kudlou v ledvinách.

Ohnivé znamenie Ohnivé znamenie Juraj Červenák

Mlha v noci zhoustla a ráno se odmítala zvednout, nalezení ocejchovaného těla s ohnivým znamením.........
Každý se jednou dopustí chyby.
Bravo pane Červenáku .

Krv prvorodených Krv prvorodených Juraj Červenák

Apokalyptické počasí žene do hlavního města říše trojici jezdců.

Mŕtvy na Pekelnom vrchu Mŕtvy na Pekelnom vrchu Juraj Červenák

Seznámení se s proslulým turkobijcem kapitánem Steinem, vzdělaným notářem Barbaričem a tajemným kaprálem Jarošem. Jejich společné mysteriozní a nebezpečné pátrání na Pekelném vrchu. Krvavý souboj s konečnou platností odhalí zrádce.
Bravo pane Červenáku .

Stříbrný měsíc Stříbrný měsíc Ondřej Nečas

Jak výstižně napsala " 666Jitka " příběh samotný je velmi spletitý :-) .
Rytíř Mojmír Mráz ze Žezlic, tentokrát s všetečnou pannou Miladou ve třetím napínavém pátrání. Tři záhadné mince, Slunce a stříbrný Měsíc....
Tak je to správně, každý máme svůj osud a čas.

29.09.2023 5 z 5

Zrnko v soukolí Zrnko v soukolí Ondřej Nečas

K výstižnému komentáři " 666Jitky " není co dodat :-) .
Druhé pátrání rytíře Mojmíra Mráze ze Žezlic a jeho pážete Kristiána bylo velice komplikované. Opravdu zamotané klubko záhad. Zrnko v soukolí bylo nalezeno, nejasná podoba Loutkáře zahaleného stínem odhalena.

26.09.2023 5 z 5

Noční motýl Noční motýl Ondřej S. Nečas (p)

Co dodat, komentář mé oblíbené " 666Jitky " je vyčerpávající :-) .
Rytíř Mojmír Mráz ze Žezlic a jeho páže Kristián Strachovský rozkrývají tajuplný příběh velké šílené lásky. Příběh o dívce vracející se ze záhrobí v podobě včely se zlatou korunkou.

25.09.2023 5 z 5

Komplet tohoto tří svazkového vydání příběhu zajímavého člověka stojí za přečtení. Hrabě Monte Cristo zažil velikou křivdu a snaží se s ní vypořádat.

V době, kdy se knížky sháněly velmi obtížně jsem měla možnost přečíst pouze dva díly. V antikvariátu jsem objevila toto tří svazkové vydání, které je už přečtené a zařazené v mojí knihovničce :-) .

Vražedná šachovnice na Marsu Vražedná šachovnice na Marsu Edgar Rice Burroughs

Také toto napínavé dobrodružství stojí za přečtení :-) .
Vlastním ještě staré autorizované vydání z roku 1928. Velmi podařené ilustrace pana V. Čutta a překlad do češtiny Dr. Jirky Macáka, úžasně doplňující atmosféru dobového vydání.

Thuvia, děvče z Marsu Thuvia, děvče z Marsu Edgar Rice Burroughs

Napínavé a dobrodružné. Výstižné jsou i příspěvky :-) .

21.09.2023 5 z 5

Pozemšťan vojevůdcem na Marsu Pozemšťan vojevůdcem na Marsu Edgar Rice Burroughs

Třetí pokračování příběhu pozemšťana a neohroženého bojovníka Johna Cartera na Barsoomu.
Se svými věrnými přáteli se musí vypořádat s nebezpečnými Tharky. Jeho helijská princezna Dejach Thoris je stále v nebezpečí.