Ayla767 Ayla767 komentáře u knih

Studentka Bláža Studentka Bláža Jaroslav Pokorný

Tento dívčí románek mám pouze jako vzpomínku na moji milovanou bábinku. Vzpomínám si, že se jich tam nacházelo hodně :-) . Většinou si je někdo vypůjčil a už nevrátil. Vlastnili s dědou velikou spoustu historických knih, románů, rodokapsů a pohádek - půjčovali.

11.09.2023 5 z 5

Naše moučníky Naše moučníky kolektiv autorů

V této publikaci jsem objevila recepty naší bábinky :-D . Velké překvapení, protože jsou velmi staré, ale osvědčené.

Bylinář Bylinář Lesley Bremness

Nebudu opakovat komentář Jordanka9. Souhlasím se vším co napsala. Díky :-)

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Opět jedna z nejoblíbenějších knížek z mého dětství. Dostala jsem ji pod vánoční stromeček :-) . Tyto a jiné příběhy mi připomínají naše vlastní malá dobrodružství ( Gabra a Málinka, Pohádky kocoura Moura ) .

Pohádky kocoura Moura Pohádky kocoura Moura Marcel Aymé

Opravdu, Delfínka a Marienka jsou holčičky jak se patří :-) . A ty krásné nezapomenutelné ilustrace od paní Heleny Zmatlíkové. Moje nostalgická vzpomínka na dětství.

Jak šlo srdíčko do světa Jak šlo srdíčko do světa Bohumil Schweigstill

Daleko, daleko, až někde na konci světa, byla zahrada takové krásy, že se to nedá ani pověděti. Stříbrné květy tam zvonily jako když hraje tichá hudba a zlaté květy zářily jako sluníčka, která spadla do čarovné zahrady z modré nebeské báně.
Celá ta krásná zahrada byla královny Pohádky a byla zastřena hustou stříbrnou mlhou, aby tam nemohl nikdo ani drobátko nahlédnouti. Jen větřík Vánek, který lítal tiše po celém světě, mohl tam zaletět a podívat se trochu po zahradě. Ale větérek Vánek se tam nikdy nezdržel dlouho, protože se mu v zahradě vždycky zatočila hlava z omamné vůně čarovných květů a kvítků.
V zahradě královny Pohádky byla všude nevídaná krása. Ale uprostřed, na nevelkém záhonu byl kvítek nejkrásnější. Větérek Vánek jej často hladil a líbal a šeptal mu, že je nejhezčí z celého toho pohádkového sadu. A větérek nelhal. Kvítek byl jako růžové srdíčko, kterému zářila z hlubokých očí veliká dobrota a radost.

A tak se stalo, že si náš kvíteček Srdíčko velice přálo podívat se do světa, protože mu větérek Vánek povídal o malých dětech. Královna Pohádka mu pomohla dostat se daleko za zlatou mříž, aby sám všechno viděl. Bylo zrovna takové jako jsou děti: hezoučký cvalíček s červeným srdíčkem na čapce i na kalhotkách.

Tak začíná dobrodružství našeho chlapečka. Krásný, kouzelný příběh pro nejmenší děti s obrázky od Cyrila Kotyšana.

Pohádky zimního večera Pohádky zimního večera Eliška Krásnohorská

Pastoušek
Přítel čtverák a svatý Petr
Zakletá princezna
Kdo bude dědicem?
Jak se pyšná princezna stala žebrákovou ženou
Mužíček v měsíci
Syslové
Poklad
Láska otcovská
Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá
Zloděj v prose
Kouzelná lampa
O Rýbrcoulovi
Bratříček a sestřička
Kdo nám přinesl pohádky

Krása nesmírná..... (s četnými obrázky Artuše Scheinera)

11.09.2023 5 z 5

Nejkrásnější pohádky Boženy Němcové Nejkrásnější pohádky Boženy Němcové Božena Němcová

Pohádky
O Petrovi a otci nebeském
O krásné zlatovlasé panně
Bratr a sestra
O jednom starém psu a vlku
O dvanácti měsíčkách
Sůl nad zlato
O pyšné panně
Jak šlo vejce na vandrovku
O Širokém, Dlouhém a Žárookém
O ptáku ohniváku a mořské panně
O věrné ženě
O slunečníku, měsíčníku, větrníku, o krásné Julianě a o dvou Tátošíkách
Pohádka o perníkové chaloupce
O Smolíčkovi
Selka a Honza
Jak se učil Honza latinsky
Cesta k Slunci a Měsíci
O bačovi a draku
Povídka bez konce

Toto vydání z roku 1942 s ilustracemi Jaroslava Vojna je klenot v mojí knihovně.

11.09.2023 5 z 5

Omyl růžového stařečka a jiné pohádky pro malé i velké Omyl růžového stařečka a jiné pohádky pro malé i velké Vladimír Neff

Tuto pohádkovou knihu uchovávám jako vzpomínku na svoji tetinku Vlastičku. Jsou v ní opravdu originální pohádky ( Pohádka se špatným koncem, Velká pohádka o válce malých, Prolhaný prodavač novin Bohoušek a jiné.
Tyto pohádky se mi moc nelíbily :-( .

11.09.2023 3 z 5

Večerní motýli Večerní motýli Adolf Wenig

V naší knihovně se nachází knížka Světem pohádek. Vypravěčem je Adolf Wenig, nakladatel F. Topič v Praze 1926. ( je velmi podobná tomuto vydání )

Jedná se o pohádky Bulharské, Švédské, Malajské, Litevské, Řecké, Japonské.
Čítával mám z ní tatínek, byly jeho oblíbené :) .
Krásná vzpomínka.

Poupata Poupata Josef Kožíšek

Mám tuto krásnou čítanku, po mých rodičích. Je to můj poklad :) .

Poupata: čítanka malých Poupata: čítanka malých Josef Kožíšek

Poupata čítanka malých, nádherná.....
Překrásný slabikář našich dědečků a babiček. tatínků a maminek z roku 1932 :-)

ČÍTANKA pro druhý ročník ČÍTANKA pro druhý ročník Květoslav František Sedláček

Moje kouzelná čítanka, velmi milá vzpomínka na druhou třídu základní školy :-)

11.09.2023 5 z 5

Ráno (čítanka pro druhý a třetí školní rok obecných škol) Ráno (čítanka pro druhý a třetí školní rok obecných škol) Josef Kožíšek

Tato čítanka pro české školy národní z roku 1931, ze které se učili číst moji rodiče :-) , je po mojí tetě Vlastičce. Opět krásný klenot......

11.09.2023 5 z 5

Gričská čarodějnice I. - Tajemství krvavého mostu Gričská čarodějnice I. - Tajemství krvavého mostu Marija Jurić Zagorka (p)

Všechny díly Gričské čarodějky mám po své babičce. K těmto knížkám se vracím vždycky po pár letech. Četla jsem je už mnohokrát :-) . Je to historie a zakládá se skutečně na faktech.

11.09.2023

Mrtvý posel Mrtvý posel Vlastimil Vondruška

Dialogů Petra a Rozárky, notáře Ulricha z Jenišova a jeho nastávající Klárky bylo moc. Musela jsem je přeskakovat. Jinak docela zajímavé.

07.09.2023 4 z 5

Ulička hanby Ulička hanby Vlastimil Vondruška

Jiřího Adama jsem si oblíbila. Tento díl s paní Sabinou se vyvíjel docela napínavě :-) .

07.09.2023 5 z 5

Broučci Broučci Jan Karafiát

Krásné příběhy broučků. Maminka nám je četla vždycky před spaním. Veselé i smutné, ale to je život taky. Bohužel jsem o tuto knihu přišla a už ji neseženu s tak krásnými ilustracemi. Jako malá jsem vždycky začínala nejprve s obrázky.

07.09.2023

Pohádky a povídky 2 Pohádky a povídky 2 Hans Christian Andersen

Nádhera... Nejdříve obrázky a potom pohádky :-)

07.09.2023 5 z 5

Tajemství pražského šotka Tajemství pražského šotka Eva Hudečková