Poupata: čítanka malých

Poupata: čítanka malých https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/173844/bmid_poupata-citanka-maly-173844.jpg 5 4 2

Ayla767
11.09.2023 5 z 5

Poupata čítanka malých, nádherná.....
Překrásný slabikář našich dědečků a babiček. tatínků a maminek z roku 1932 :-)

pohrobot
13.07.2021 4 z 5

Bohatě ilustrovaný předválečný slabikář. Dobře živené děti na barvotiskových obrázcích evokují rubensovské andělíčky. Již zde nalézáme tradiční Emu a mámu, a vzápětí dojde i na maso: "Masa máme mísu. Ó, my máme masa. Ó, my se máme." Výjevy z venkovského života ("Pavel pase u lesa. Pase tam i Pepa.") už asi dnešním dětem mnoho neřeknou, ale jejich slovní zásoba je příjemně košatá a brzy se rozvinou v delší samostatné příběhy:

"U potoka stojí topol. Lupen po lupenu padá. Jeden padá do vody, jiný padá na zem. Sypou se jako zlato. A Vítek svolává ves: Topol sype lupeny! Dukáty padají, dukáty! A jen to dopoví, je tu lidu jako máku." (str. 24)

Na stránce 92 dojde i na politiku: "Náš president Masaryk se stará o malé děti i velké lidi. Přeje si, aby se všichni měli rádi a pomáhali si vespolek. Mnoho nocí nespal, mnoho přemýšlel, aby se nám dobře vedlo a každý byl na světě rád." Na následující stránce si nenásilně vyložíme obrat "Kde domov můj?": "Když jdu ze školy, nikdy nezabloudím do cizího stavení. Vždycky se rád vrátím do naší chaloupky. Jsem tam rád s tatínkem a maminkou. U nich jím i spím, králíčky si opatruji i husu pasu. V naší chaloupce je můj domov."

Josef Kožíšek
česká, 1861 - 1933
1974  97%Z křišťálové studánky
1964  97%Polámal se mraveneček
2005  89%Špalíček pohádek a říkadel
1913  95%Poupata: čítanka malých
1995  77%Pohádka lesa

Kniha Poupata: čítanka malých je v