Awča Awča komentáře u knih

Max Švabinský krajinář Max Švabinský krajinář Jan Květ

Krásná kniha, která se ke mě na chvíli dostala úplnou náhodou.
Krom nádherných kreseb mě zaujala i výtečná předmluva. Kvalitní letitá kniha.
O Maxi Švabinském toho moc nevím, ráda bych si přečetla i jeho životopis.

20.01.2024 5 z 5

Tři žerty Tři žerty Alexandr Sergejevič Puškin

Trošku jiný Puškin než jsem čekala.
Nejvíce se mi líbil Domek v Kolomně, pobavil.
Gabrieliada mi přijde provokativní i v dnešní době.
Pěkné ilustrace, jsem ráda, že jsem na ni v lázeňské knihovničce narazila.

20.01.2024 4 z 5

Hadí doupě Hadí doupě Agatha Christie

Myslela jsem si, že už jsem vše od Agathy četla, případně viděla zfilmované. Ovšem tento úlovek z lázeňské knihovničky mě vyvedl z omylu. Kniha byla brožovaná, trošku se už rozpadala, až jsem měla strach, že kus chybí, když je tak útlá.
Pravda, nebylo tam moc zbytečné omáčky, příběh rychle plynul, dnešní autoři by počet stran natáhli na dvojnásobek ;-)
Milá jednohubka na zimní odpoledne, se závěrem, který jsem nečekala.

19.01.2024 5 z 5

Kult Kult Camilla Läckberg

Předchozí díl jsem četla před časem, takže jsem již lehce pozapomněla návaznosti, kdybych měla lepší paměť, možná bych byla zpočátku více vtažena do děje :-)
Případ byl velmi zajímavý, bylo zde spousta odboček a slepých uliček, které mi ale nevadily. Oblíbila jsem si všechny postavy, nejvíce možná Rubena, jehož příběhu byl věnován velký prostor. Pasáže s Minou a Vincentem byly takové... odtažité, divné až nudné. Zrovna tak popis všudypřítomného vedra, potu a Míniných obsesí.
Ke konci kniha dostala spád, četla jsem jedním dechem až do noci, napínavé, propletené, překvapivý konec.

11.01.2024 4 z 5

Kosti v srdci Kosti v srdci Colleen Hoover

Nejsem cílová skupina, ale YA mě prostě baví.
První polovina knihy je skvělá, s Beyah jsem soucítila a čekala, co jí osud ještě připraví a jak si povede. Romantická část mě moc nebavila, ale byla napsaná pěkně. Zápletka v závěru mě překvapila. A konec se mi líbil.
Přidávám do ČV 2024.

04.01.2024 4 z 5

O dívce Grace O dívce Grace Anthony Doerr

Tak podivný příběh jsem dlouho nečetla...
Čekala jsem něco jako Kde zpívají raci.
Ale nemělo to ten spád, to kouzlo. Nejspíše to bylo hlavním hrdinou, se kterým jsem se nedokázala ztotožnit a porozumět jeho chování.
Popisy přírody i situací jsou napsané (a přeložené) skvěle. Tvoří ovšem většinu knihy což je unavující.
David je pasivní, v podstatě až vláčený svými sny. V momentě, kdy se rozhodne k akci, je kniha velmi čtivá a zajímavá, závěr se mi líbil a nakonec jsem ráda, že si kniha ke mě našla cestu.
Krásná obálka a skvělý překlad.
Zároveň se hodí do ČV 2024.

03.01.2024 4 z 5

Vesmír je báječné místo pro život Vesmír je báječné místo pro život Jaroslav Veis

Vydařená antologie, kterou jsem dostala dárek, kuriozitku z antikvariátu.
Pobavil mě Potterův paradox, Příjemná hra mě nezaujala, Stojící žena smutně šokovala.
Palubní rozhlas jsem pochopila až po přečtení doslovu.
Líbila se mi osobitá grafická úprava knihy a ilustrace, kniha má styl.
Přeneslo mne to do doby, kdy Edice 13 bývala mou oblíbenou.

31.12.2023 5 z 5

Skoro normální rodina Skoro normální rodina Mattias Edvardsson

Kniha se mi četla moc dobře, nejvíce mě bavila první třetina, vyprávěná z pohledu otce, který byl sám o sobě zajímavou postavou. Být farářem a dostát všem morálním závazkům. Čtenáře to ponouká k přemýšlení.
Zrovna tak jako podezření, zda si za některé násilné činy nemůže oběť sama a z toho pramenící nechuť a obava některé činy hlásit.
Jak bych se asi zachovala já?
Ale není to jen o psychologii, v podstatě je to celkem napínavý příběh.

06.12.2023 5 z 5

Leviatan se probouzí Leviatan se probouzí James S. A. Corey

První půlka se četla skvěle, líbilo se mi prožívat příběh vždy jiné postavy a čekat, až se jejich linky protnou.
Budoucnost lidstva byla vylíčena zajímavě a uvěřitelně.
Pak se do příběhu dostalo více politiky, což by odpovídalo realitě, příběh se ale začal trochu utápět v pletichách, ústupcích.
A ten závěr, jak to říct a nespoilovat. Asi že Julie bylo až moc.
Je to skvělé dílo, na druhý díl se ale nechystám.

28.11.2023 4 z 5

Chaplinovo náměstí Chaplinovo náměstí Oleh Kocarev

"Ale tajné dveře,
namalované jako vždy na zdi,
jsou zavřeny nedbale:
čouhá z nich přivřený rukáv
bundy v barvě černé labutě,
Proto je těžké uvěřit, že neexistuješ."

Nepříliš obsáhlá sbírka veršů ukrajinského autora, kterou jsem četla v rámci Čtenářské výzvy 2023.
Děkuji za možnost legálního stažení zdarma.

23.11.2023 3 z 5

Božská rovnice: Hledání teorie všeho Božská rovnice: Hledání teorie všeho Michio Kaku

Velmi čtivá, místy až napínavá kniha, která pro mě byla silnější v úvodní, historické části.
Harmonie a symetrie lahodí mé duši, k pochopení teorie strun jsem ovšem zatím nedozrála.

22.11.2023 5 z 5

Život na Mississippi Život na Mississippi Mark Twain (p)

Vždy mě překvapí, jak moderním stylem autor psal.
První část knihy o životě kormidelníka na Mississippi je prostě perfektní. Vtipná a čtivá. A hodně zajímavá. Jak důležité bylo znát každý detail řeky.
Také mi konečně mi došel ten pseudonym, Mark Twain :-)
Druhá půlka je nostalgická a více upovídaná, to už jsem se do čtení trochu nutila.
Děkuji za možnost legálního stažení zdarma.

22.11.2023 4 z 5

Poslední dítě Poslední dítě John Hart

Navzdory naději, kterou Johny choval, byl příběh velmi temný, až na mě fyzicky doléhala tíha a smutek, a přes to, že je kniha napsaná výborně, se mi nečetlo úplně dobře.
Konec je silný, pro mě nečekaný.

02.11.2023 4 z 5

Ťaživé ticho Ťaživé ticho Robert Bryndza

Autora mám velmi ráda, série s Erikou a Kate mi přirostly k srdci.
Maggie není silná hrdinka, je spíše unášena událostmi, ale ani ty dramatické s ní nějak nedokáži prožívat.
Kniha má všechno, co k thrilleru patří, mě ale nějak nedokázala uchvátit.
Možná byla navíc ta duchařina nebo ty nápovědy, ze kterých se skládaly odpovědi... možná jsme se s Maggie jen minuly v čase a rozpoložení.

27.10.2023 3 z 5

Neodvratný konec Neodvratný konec Peter Robinson

V podstatě již historická detektivka z doby, kterou ovšem dobře pamatuji...
Neřeší se DNA, informace se zjišťují telefonicky, v mapách (papírových!), případně dopisem.
A těch cigaret a doutníků co se spotřebovalo, nejraději bych Bankse poslala na rtg plic. A kurs vaření ;-)
Kniha se četla moc dobře, poklidné tempo, závěr trochu uspěchaný, s řešením, na které prostý čtenář nemohl podle náznaků přijít.
Vcelku příjemně strávený čas.

26.10.2023 4 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Překvapivě dobrá kniha o těžkém tématu, milá, vtipná, smutná i napínavá.
Pojednává o době nedávno minulé, a přeci tak vzdálené (doufejme).
Barva kůže, původ v jiné společenské třídě a už má váš život úplně jiné podmínky a perspektivu.
Kapitoly byly vyprávěny vždy z pohledu jiné postavy, možná jsem trochu postrádala pohled osob z "druhé" strany, jejich myšlenky a pohnutky.
Jsem moc ráda, že jsem se ke knize dostala.
A jsem také moc ráda, že je tato doba již za námi.

09.10.2023 5 z 5

Všemi dary obdarovaná Všemi dary obdarovaná M.R. Carey (p)

Miluji postapokalyptické příběhy.
Do příběhu jsem se úplně ponořila. Líbilo se mi, že je vyprávěn různými postavami. Zamilovala jsem si je všechny. Moc jsem si přála šťastný konec. A protože jsem velká holka, příliš jsem v něj nevěřila.
A byl ... jaký byl. Skvělý!

01.10.2023 5 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Kniha byla v nabídce na Bazaru, hodila se mi tudíž do výzvy. Jinak bych si k ní asi cestu nenašla, podle anotace mi přišla jako romantická sladkost.
První stránky mě v tom lehce utvrzovaly, navíc k Monique si, vzhledem k její pasivitě, bylo těžké vytvořit sympatie.
Ovšem Evelyn, to byla jiná káva. Jakmile se dostalo na vyprávění o jejím životě, nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Silná osobnost, využívající toho, co jí bylo dáno do vínku. Přátelství, ambice, intriky.
Příběh pěkně dokreslovaly úryvky z "dobového" tisku. Bylo to tak uvěřitelné, že bych nejradši googlila filmy, Oscary, šaty...
Takže nakonec za 5*

18.09.2023 5 z 5

Zhroucený čas Zhroucený čas Blake Crouch

Doslova mi spadla brada.
Tak krásně promyšlený a vystavěný příběh.
Tolik věcí k zamyšlení.
Zrovna tak skvělé jako Temná hmota.

13.09.2023 5 z 5

Päťdesiat perfektných príbehov Päťdesiat perfektných príbehov * antologie

Skvělý úlovek z knihobudky ve slovenských termálech. Napřed to vypadalo jako z nouze ctnost, navíc jsem si nebyla jistá svou slovenštinou...
Ovšem výběr povídek mě uchvátil, zvláštní až nadčasové, některé mi těžko zmizí z paměti, přemýšleli jsme o nich a diskutovali.
Pozoruhodná vzpomínka na dny volna na sklonku léta.

13.09.2023 5 z 5