avel avel komentáře u knih

...a výstupy do údolí ...a výstupy do údolí Jan Pelc

Aneb jak si to Olin zase pos... :) Je to dobré pokračování nepřekonatelné knihy. Pro ty, koho zajímá, co se dělo po ... a bude hůř dobré, ale jinak se to nedá srovnávat.

...a to mi nemůžete udělat ...a to mi nemůžete udělat Jan Pelc

Pěkná dlouhá povídka. Až ke konci knihy mi došlo, že s hlavním hrdinou není něco v přádku :)

Basket Flora I. - Šéf přichází Basket Flora I. - Šéf přichází Jan Pelc

Já zvyklá na klasické prozaické knihy jsem byla dosti zděšená :) S odstupem času vím, že je to třeba brát jako komiks, ale přesto to znova číst nebudu :)

14.03.2013 2 z 5

...a bude hůř ...a bude hůř Jan Pelc

Lidé se dělí na dvě skupiny- jedna ...a bude hůř dočte a je nadšena a druhá prostě nedočte. Je to krásné, někdy dost realistické dílo, plné originálních postav. Při každém čtení jsem si v knize našla něco jiného.
Všem, kteří hledají něco víc, vřele doporučuji!
Jen malé doplnění po přečtení dalších příspěvků. Kniha není epickým dílem s klasickým klaďasem a záporákem. Jsou tam postavy, které mají duši, třebaže nejsou vymydlené, navoněné a inteligentní. Jde spíše o popis dané doby z pohledu těch, jež se nesnaží zapadnout a nástin jejich příběhů. Revolta spočívá zejména v chlastu, to ano, ale je za tím něco víc. Olin se několikrát zamýšlí nad tím, že tohle je málo. Že to není to pravé ořechové. Hledá jinou cestu, ale nenachází. Při prvním čtení jsem šla spíše jen po ději, později jsem se zaměřila na filozofický ráz knihy, který tam není zanedbaný. Knihu jsem dlouho nečetla, ale doteď si pamatuji emotivní náboj, kdy Olin dostane od jeptišky svíčku (která je v lágru velmi ceněná) s tím, že ji má zapálit, až bude chtít přijmout boha (tím si nejsem jistá, musím si to znovu přečíst :)), ale on si ji ukládá a ví, že ji nikdy nezapálí. Že na pevnou víru prostě nemá.. Že to stejně vždycky pose*e. Za mnohdy dosti nechutným dějem se skrývá mnohem víc. Není to jen o jednom :)

Modlitba za Owena Meanyho Modlitba za Owena Meanyho John Irving

Rovněž jsem knihu nedočetla :/
Napsané pěkně, ale prostě už mi ke konci přestalo záležet na tom, jak kniha skončí..

Misery Misery Stephen King

Podle mého názoru- nejlepší Kingova kniha.
Je perfektní. Zde se projevila bravurní schopnost popsat psychický vývoj hrdiny. Z běžného příběhu se stává boj s modlou :)

14.03.2013 5 z 5

Pro mě jedna z nejlepších Kingových knih. Perfektně vykreslené psychické pochody malé holčičky, která se ztratila a snaží se být rozumná..
Jen mi občas přijde, že King popisuje myšlení malých dětí až moc rozumně...

To To Stephen King

Knihu jsem četla již dávno, ale doteď se necítím ve své kůži, když někde vidím obrázek klauna.
Před nedávnem jsem se koukala na filmové zpracování (z 60. let?). Ačkoliv je film na dnešní poměry komedie- vybavily se mi pocity ze čtení knihy a bála jsem se celou noc :)
Parádní kniha!

Osvícení Osvícení Stephen King

Vynikající klasická kingovka :)

Temná věž Temná věž Stephen King

Stephena Kinga mám ráda, ale jeho knihy si musím dávkovat. Jedna za měsíc je akorát.
První čtyři díly Temné věže mě naprosto uchvátili. Bohužel postupně šel vidět časový odstup, který při psaní vznikal a poslední díly už byly psané klasicky Kingovským stylem. Navíc poslední díly pro mě byly jen těžko uvěřitelné a někdy jsem narazila i na nesrovnalost v ději. A to, že si pan King dovolil ze sebe udělat variaci Boha- to si vážně může dovolit jen mistr King :)
Ale všechno jsem přečetla jedním dechem (ačkoliv jsem se u děje vztekala)- napsané to je fantasticky.

Utekl jsem z Osvětimi Utekl jsem z Osvětimi Rudolf Vrba

Knih s tématikou Druhé světové války jsem přečetla nespočet. Na tuto knihu mě přivedlo úžasné hodnocení zde na stránkách.
Já jsem ovšem tak nadšená nebyla. Myslím, že jsou jiné knihy, kde je atmosféra koncentračních táborů popsána lépe. Chvílemi mi přišlo, že se autor chvástá, v jiných pasážích jsem úplně nevěřila tomu, co autor popisoval. Na druhou stranu z knihy jasně plyne, že přežití koncentračního tábora nesouviselo s vlastními schopnostmi, ale štěstím. Prachobyčeným štěstím...
Na druhou stranu představil řadu okolností, o kterých jsem neměla ani zdání. Knížka dobrá, ale že by byla nejlepší o dané problematice? To dle mého názoru nikoliv...

14.03.2013 3 z 5

Padesát odstínů temnoty Padesát odstínů temnoty E. L. James (p)

Prvnímu dílu jsem dala tři hvězdy, druhý byl o něco zdařilejší. Přesto to není vrchol umělecké tvorby :) Je to prostě něco, co chce průměrná čtenářka. Čte se to lehce, bez nutnosti hodně přemýšlet. Děj není nijak (vůbec) spletitý, prostě se jen přechází z jedné erotické scény do druhé... Pro mě je to klasická červená knihovna. Poslední díl si ráda přečtu, ale pochybuji, že se k této sérii někdy vrátím.

14.03.2013 3 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Přemýšlela jsem, jestli dát dvě nebo tři hvězdičky. Nakonec převážila čtivost knihy. 600 stran jsem měla přečtených za den a noc a hned jsem sáhla po druhém dílu. Na druhou stranu mě od začátku pobuřovala neoriginalita. Většina postav je takřka totožných ze Stmívání, dokonce se objevují i podobné výrazy a věty. Prvních 100 stran jsem myslela, že čtu variaci na Stmívání. Ovšem pak to nabralo TROŠKU :) jiný směr.
Ani jazyk mě neohromil. Buď je chyba v překladu nebo už v originále- nevím, ale hodně pasáží a výrazů se opakuje. Rovněž chybí nějaká dějovost, ale ta asi nebyla cílem této knihy..
Knihu jsem zhltla jedním dechem, ale pochybuji, že bych se k ní někdy vrátila.