...a to mi nemůžete udělat

Pro autora poněkud netradiční téma z období slovenského povstání za druhé světové války je zpracováno v dramatický příběh, jehož obrazy vyvolávají dojem filmových scén. Zpracování tématu si nezadá s autorovým zdařilým psychologickým prokreslením všech postav.

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29408/a-to-mi-nemuzete-udelat-29408.jpg 3.877
Novely, Literatura česká
Vydáno:, Maťa

Janniska

Nemůžu na to napsat nic jinýho než “Ty kráso” a sedim na gauči s otevřenou hubou.Slušný psycho.Pelc se ukázal opět jako připad hodný Freuda.Rozhodně čtení na jeden zátah.

mirektrubak
02.12.2017

Jana Pelce dobře znám jako autora undergroundové klasiky …a bude hůř (docela by mě zajímalo, jak by si mi ten román líbil dnes) a dalších knih a povídek ze současnosti – z prostředí, ve kterém se autor pohybuje a vyzná se v něm.
Takže jsem byl překvapený, že jsem se dostal na slovenskou vesnici do času druhé světové. A hned na úvod mě Pelc hodil do děje tak, že jsem se nestačil divit. Skvělý popis prostředí, věrohodná zápletka, dokonale rozebraný vnitřní svět hlavního hrdiny – intenzivní literární zážitek. Jenže to vydrželo jen do chvíle, než se Tomáš dostal k partyzánům, tam mě to náhle přestalo bavit (to ale asi není problém na straně autora, spíš, že mě moc neberou tyhle „partyzánské příběhy“) a už jsem si říkal, že novelu dočtu asi jen tak ze setrvačnosti. Ale konec byl opět hodně působivý, a to dokonce zase jiným způsobem.
Na sto stránek se toho zkrátka stalo docela hodně zajímavého a Jan Pelc – podle mého názoru - ukázal velký talent i mimo rámec svých obvyklých témat.

mafrid
28.09.2017

Nejlepší Pelcova kniha. Trošku mi to připomíná film Je třeba zabít Sekala

DickBach
05.08.2017

Konečně po tolika nesmyslech dílo, které stojí za to číst. Konečně příběh o kterém má smysl přemýšlet. Konec je sice trochu slabý a zmatený, ale vlastně proč ne? Jen ať si každý z nás naservíruje co chce... nemusíme mít všechno od A do Zet naservírováno na taliři i se zákuskem. Sice na A bude hůř povídka nemá, ale děkuji za ni.

kilometr
09.07.2015

Opravdu hodně netradiční kniha,od tohoto autora.Čte se ale jedním dechem.A i přes docela "zmatený" konec,pěkné počteníčko.80%.

Terva
01.05.2015

Příběh při jehož čtení budete neustále přemýšlet, jak to ten hlavní hrdina vlastně myslí. Na konci vám to dojde a budete překvapeni - možná - ...a to mi nemůžete udělat.

avel
14.03.2013

Pěkná dlouhá povídka. Až ke konci knihy mi došlo, že s hlavním hrdinou není něco v přádku :)

Lenka Žofka
06.11.2012

Až mě za hlavní postavu mrazilo....dostat se se svým charakterem do situací, které jsou proti jeho přesvědčení...

MartyMcFly
17.10.2012

Hezké, jak minimalistický začátek (jsem kluk z města), tak vojenská střední-končící část. Knihu mi ale zkazil konec. Nejsem příznivce happy endů za každou cenu, navíc hrdinův psychický stav se zhoršoval po celou tuto dobu (nebo byl vždy tak trochu nakřáplý, či parafráze na hrůzy války?), ale ke konci to na mě bylo už moc.

Nicméně Pelc píše pěkně a tak se to samozřejmě hezky četlo. Neuspokojivý konec to ale nevyváží. Pro šílenství raději ...a bude hůř.

Miru
01.02.2012

Tak trochu "jiný" Pelc než jakého jsem do té doby znala. Tímto příběhem se čtenářům ukázal v nové, celkem nečekané poloze než ve svých předchozích dílech. A musím uznat, že mě překvapil. Velice mile překvapil.

Breburda
25.05.2011

Přečetla jsem jedním dechem, taková pohádka na dobrou noc se špatným koncem. Ale na "a bude hůř" to nemá ani náhodou.