Basket Flora I. - Šéf přichází

Basket Flora I. - Šéf přichází https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/3440/basket-flora-i-sef-prichazi-3440.jpg 3 20 5

Basket Flora (komiks) série

První část komiksového zpracování příběhů oblíbeného brutálního detektiva, který po boku se svým věrným společníkem, detektivem čekatelem Stulíkem bojuje se zločinem. V boji se zločinci, zejména však s obávaným Démonem zločinu, používá stejných prostředků jako oni. Podle námětu undergroundového klasika Jana Pelce namaloval Andrej S. Kostič, srbský výtvarník žijící v Česku (např. ilustrace k románům Vyhoďme ho z kola ven, Pán much a Lola běží o život).... celý text

Radoľa
16.05.2021 3 z 5

Kostičova neostrá kresba, viac než čo iné, pripomína narýchlo načrtnutý storyboard k filmu. K deju sa však celkom hodí. Len si treba na ňu navyknúť. Kto čítal Pelcovu predlohu, nebude dejom vôbec prekvapený. Výhodu preto majú čitateľskí panici, nedeflorovaní románom Basket Flora od undergroundového autora Jana Pelca (presláveného najmä skvelým trojdielnym románom "... a bude hůř"). V smere dotvorenia, alebo úpravy deja sa komix v porovnaní s predlohou inovatívne neposunul. Do mesta zamoreného toxickým odpadom i zločinom nečakane prichádza nový šéf polície. Rázny, nekompromisný a energický. No zároveň s veľmi svojským chápaním spravodlivosti a trestania zločinu. Paródia na porevolučné pomery v českej spoločnosti je výrazná a zjavná. Účinok dosahuje hyperbolizáciou extrémnej podriadenosti, mocenskej svojvôle a násilia. Napriek zmieneným nedostatkom (zvláštna kresba, dej bez inovácií) sa dielo číta veľmi dobre a ľahko, za pár chvíľ ho má čitateľ sfúknuté.

MiroslavKutík
01.04.2019

Pro mě zklamání některé věci nereálné až hnusné. Další pokračování knihy nebudu ani vyhledávat ani kupovat. :(

Terva
31.01.2018 4 z 5

Jsem detektiv Basket Flora.
Nepotřebuji kancelář.
Mou kanceláří je ulice,
na které se každou minutu odehrává nějaký zločin.

Víte, tak kresba „mistra“ Kostiče je tak příšerná až je nádherná. No rozhodně bych to nenakreslil lépe. Scénář je také drsný a krásně s kresbou ladí. Sexuální témata, sarkazmus, sprostá slova a ironie. Jedním slovem – hnusný :-)

Malá ochutnávka:
Ti z vás policistů, kteří jsou podplaceni, mají deset minut na to,
aby odešly do své kanceláře, sepsali patřičný dopis a použili služební zbraně.
ROZCHOD!!!

Když si zvyknete na kresbu, dostanete se do smogu policistů a jejich nového šéfa Basketa Floru, který z nich rozhodně udělá pravé muže a poctivé policisty. I když cestou trnitou a mnohdy bez zábran, ale vždy s jasným cílem: Potírat zločin.

Citát: Když mluví velitel, tak hovno, jak seš ty, drží hubu. Jasný?!

Když Basket Flora a detektiv čekatel Stulík vyrazí do místního hostince U jedovatého dědka a následně tam dorazí, to už jsem cestou brečel smíchy. Popis situace vně hospody, nádherně popsaný na straně 22, mě dostal pod stůl. A věřte, že popis hostinského ve výše zmíněné hospodě, ten je, milý čtenáři, na zvracení. A že se mi zvedal žaludek.

Vzhledem k tomu, že scénář dělal Honza Pelc, musí být každému znalému jasné, že se příběh nevyhne ani politickému aspektu. Pan Pelc a politika, ti jsou vždycky spolu.

Uplynulo dvacet čtyři hodin od mého prohlášení o služební zbrani a ani jeden z vás se nezastřelil. To si říkáte policisté?!?!

Vybral jsem deset citátů, ale věřte, mohlo by jich být víc. Musel bych ve své podstatě opsat celou knihu. Protože, co věta to inteligentní věc k zapamatování.

Co se mi tady válíš jako nějaká kurva!!

avel
14.03.2013 2 z 5

Já zvyklá na klasické prozaické knihy jsem byla dosti zděšená :) S odstupem času vím, že je to třeba brát jako komiks, ale přesto to znova číst nebudu :)

WEIL
08.09.2011

Komiks má stále svéčtenáře, tak potom i své pisatele a výtvarníky.

Autoři knihy

Jan Pelc