Arturo.Bandini Arturo.Bandini komentáře u knih

Vaříme s Láďou Hruškou Vaříme s Láďou Hruškou Ladislav Hruška

Jak píše moonchild: Jednoduchá, levná a rychlá jídla. Zapomněla však dodat "zdravá", protože to ona rozhodně nejsou.

Bohužel se opět ukázalo, jak na tom česká gastronomie je. A i když se někteří (Pohlreich, Vaněk,...) snaží o nápravu, nejde to, protože lidé jsou tak hloupí, že si místo kuřete s rýží dají smažák v hrnku z mikrovlnky, i když obě jídla vyjdou cenově stejně.
Nevím, zda jsou to všechno diváci Novy (i když je to velmi pravděpodobné), kdo z Hrušky udělali nejúspěšnějšího autora knihy (!!!) za poslední dvacetiletí, ale já osobně je lituji. Za ty peníze, které utratili za koupi knížky, si klidně mohli uvařit nóbl večeři. Takto se jen potvrzuje, že český národ je mnohamiliónová skupina ovcí, které podlehnou všemu komerčnímu, i když to dříve, či později zničí jejich zdraví, místo toho, aby se naučily alespoň trochu vařit podle receptů, které z jejich hoven neudělají ve střevech stavební materiál.

17.01.2015 odpad!

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Přečteno, odloženo, zapomenuto.
Moderní poezie (do níž patří i ta instagramová), to je v podstatě něco jako Babicovy dobroty. Obojí má velkou popularitu, odezvu, dosah a hlavní aktér z toho jakýmkoliv způsobem profituje, na druhou stranu obsah je častokrát prázdný a kvalita prachmizerná.
A stejně jako Babica využíval toho, že na něj koukali důchodci, fanoušci seriálů Ulice či Ordinace, popř. maminky z mimibazaru, autoři této "poezie" využívají toho, že jejich příznivci častokrát o opravdovou (jíž nazývám klasickou) poezii ani nezavadili a jsou konzumenty tohoto pseudo umění především proto, že je to "in" a "trendy".

20.10.2019 odpad!

1984 1984 George Orwell (p)

Spolu s Farmou zvířat neuvěřitelný kult. Úžasně čtivé, emotivní, nekompromisní, nadčasové...

29.12.2015 5 z 5

Kam zmizela ta roztomilá, rozesmátá holka v květovaných šatech Kam zmizela ta roztomilá, rozesmátá holka v květovaných šatech Charles Bukowski

Objevil jsem ji v knihovničce kroměřížské psychiatrické léčebny, kde jsem se před pár lety dostával z těžkých depresí. A nedám na ni dopustit. Má srdeční záležitost!

Půlkacíř Půlkacíř Karel Kryl

Je mi 34. Přiznávám, že Karel Kryl - ať už coby písničkář, filosof, vlastenec, občan, umělec... mě po léta míjel. Až nyní, když kolem mne bylo obří "haló" s oslavami 30letého výročí "svobody" (uvozovky záměrem), jsem si řekl, že bych se měl o Karlovi dozvědět něco více. Věnoval jsem tak pár dnů sledováním YT s mnoha rozhovory, dokumenty, písněmi... a nakonec si i přečetl tuto knihu. A už chápu ten "kult osobnosti", který je s ním spojen. A o to více se stydím za to, že takovému člověku vzdávám hold, až když načínám polovinu čtvrtého desetiletí svého žití. Všechna čest Tobě, Karle! (Byl) jsi opravdový hrdina.
(Mj. jedna věc mne přeci jen rozptylovala - a to "jsi se" namísto "ses" v autorových otázkách.)

24.11.2019 5 z 5

Ženský Ženský Charles Bukowski

V knížce se šukalo asi třicetkrát, ale pokaždé stejně :) Měnily se jen ženské, jejich vlasy, těla, jména... Měnily se tak často, že ve druhé třetině knížky jsem o nich ztratil přehled, která je která. Každopádně pár pasáží mne dosti zaujalo, a zrovna těch, které se ženských vůbec netýkaly... :) Má první přečtená knížka od Buka.

29.12.2015 3 z 5

Třináctery hodiny Třináctery hodiny James Thurber

Nejgeniálnější pohádková kniha, kterou jsem kdy četl. Naprostý vodopád fantazie, úžasný humor a tři krásné příběhy. A čtenáři pode mnou zmíněná hra se slovy + samotný překlad pana Nenadála do češtiny? Absolutní dokonalost!

04.12.2019 5 z 5

Víš, co má v plínce myš? Víš, co má v plínce myš? Guido Van Genechten

Koupil jsem synovci na loňské Vánoce (rok 2017, kdy měl rok a půl). Hned všem zvířátkům utrhl přilepené plíny a kadit a čůrat do nočníku se později naučil po svém. Mně se ale knížka i tak moc líbila, synovec asi přidá hodnocení, až bude starší. :)

08.01.2019 5 z 5

Besídka bývalých žáků zvláštní školy Besídka bývalých žáků zvláštní školy Miloslav Šimek

Oprostil jsem se od "přítomnosti" Krampola a hodnotím pouze tvorbu Š + G. A ta si nezaslouží nic jiného než plný počet...

29.12.2015 5 z 5

Básně Básně J. H. Krchovský (p)

Jedna z nejlepších básnických sbírek, co jsem kdy četl.

Neviditelný Neviditelný C. D. Payne

Payne se (opět) parádně trefil do mého vkusu. S jeho stylem humoru a vyprávění se naprosto ztotožňuji a moc jsem si četbu téhle knihy užil.

Jen tedy (POZOR, LEHKÝ SPOILER!) nechápu, co na 37letém břichatém pupkáči viděly všechny ty roštěnky, se kterými skončil v posteli. Vždyť např. celebrita Tara jeho tvář a tělo v podstatě nikdy neviděla, a přesto... No, a už nebudu nic prozrazovat. :) Asi si budu muset po dvaceti letech zopakovat četbu Mládí v hajzlu.

18.07.2023 5 z 5

Melouch Melouch Michal Viewegh

Do piči, Michal, a toto čo bolo za chujovinu?
Spousta, ale opravdu spousta nelogičností, které mi vrtaly hlavou a odváděly tak pozornost od dění v příběhu.
Dialogy mezi Michalem a producentem jsou navíc nudná a zbytečná vata, která má (spolu s obřím písmem) natáhnout počet stran v knize aspoň přes stovku, a konec samotného Michalem vyprávěného příběhu je totálně odfláknutý a klišoidní. Na tenhle film bych 100% nešel a myslím, že ani Jožo by do něj nakonec prachy nevrazil.

25.11.2019 1 z 5

Lekce tvůrčího psaní Lekce tvůrčího psaní Michal Viewegh

"... o tom, jak obtížné je v Čechách napsat a koneckonců i prožít cituplný příběh“.

Četl jsem, nezaujalo. Třeba by mu napsat / prožít cituplný příběh šlo lépe na Moravě či ve Slezsku, když je to v Čechách tak obtížné...

24.03.2019 2 z 5

Miláček Miláček Guy de Maupassant

Budu lehce spoilerovat. :) V podstatě až do takové 182. stránky jsem Duroyovi docela přál. Byl cílevědomý, oženil se s vdovou po Forestierovi, po které toužil od začátku, a v práci se mu začalo dařit. Pak však přišlo dvoření se dalším ženským, do toho se připletla politika (zájem Frantíků o dění v Maroku), z čehož se Duroy snažil vytěžit maximum jak po kariérní, tak finánční stránce, a hned ty sympatie k němu začaly dostávat vážné trhliny! Především za způsoby, jimiž se snažil těchto cílů dosáhnout.
Každopádně... dávat knize o nějakou tu hvězdičku méně jen proto, že je hlavní hrdina proradný slizoun, to mi přijde padlé na hlavu.
Za mě další úžasné dílo od Guye, naprosto nadčasové, čtivé a plné všeho (negativního), co ve společnosti přetrvalo až dodnes. Až z toho člověk dostává husí kůži...

08.01.2019 5 z 5

Milostná schůzka a jiné povídky Milostná schůzka a jiné povídky Guy de Maupassant

Souhlasím s Lessanou, že mnohé povídky postrádají závěrečnou pointu a jsou utnuty nějakou přímou řečí, jenže to vše, co se v nich odehrává právě před tím finálním "rozuzlením", mne naprosto fascinovalo. Úžasný pohled do nitra duší žen i mužů je popsán tak barvitě a precizně, že jsem jím byl doslova fascinován, takže nemohu jinak než dát plný počet. Nutno dodat, že tomu přispívá i vynikající překlad Dany Melanové.

18.12.2018 5 z 5

Biomanželka Biomanželka Michal Viewegh

V rámci průzkumu Vieweghovy odpadové tvorby jsem si zapůjčil Melouch a Biomanžel(k)y. Melouch za 1*, u Biomanželky jsem skončil na straně 23. Číst dál, na to už jsem opravdu neměl nervy. Biomanžela tak radši ani neotevřu a zkusím "lepšího" Viewegha poznat četbou Vybíjené či Účastníků zájezdu.

02.12.2019

Deník sráče Deník sráče neznámý - neuveden

Otevřel jsem knihu, všiml si, že je obsah přeložen do posraného středočeského nářečí, kde každé slovo začínající na "o" je před touto samohláskou "vobohacený vo písmenko vé". Milý anonyme, rád bych si Tvé dílko přečetl, ale bohužel... ať se jde paní Menclíková bodnout.

21.10.2019

Když Duben přichází Když Duben přichází Jaroslav Foglar

U žádné jiné knížky se mi při jejím čtení nezobrazuje tolik krásných vzpomínek na mládí jako u této, byť s jejím obsahem nemají nic společného... Jen vůně dubnového větru mě šimrá pod nosem...

25.01.2019 5 z 5

Na západ od Říma Na západ od Říma John Fante

Miluji Fanteho!
Celkově by kniha asi byla za dvě až tři hvězdy, protože druhá novela mě moc neoslnila, ale jelikož Můj pes Blbec je zase naopak mou nejmilovanější novelou / povídkou vůbec, tak (7* + 2*) : 2 = 4 zasloužené hvězdy.
Dodatek: Čtu si komentáře pod tím svým a koukám, že spoustu přispěvatelů novela o psu bavila a rozesmívala. Mně však bylo při čtení každé její stránky dost smutno.
Molisův (= Fanteho) dům ve tvaru ypsilon na Point Dume:

25.11.2018 4 z 5

Matka země Matka země Knut Hamsun (p)

Přiznám se, že jsem od knihy neměl žádná očekávání, a netušil, zda mne tato tématika bude bavit, ale je to opravdu nádherná kniha. Izákovi jsem po celou dobu moc přál, ať se mu nic zlého nestane, už za to vše, co dokázal vytvořit.

18.04.2018 5 z 5