Půlkacíř

V rozhovorech, které s novinářem Milošem Čermákem vedl těsně před svou náhlou smrtí, Karel Kryl bilancuje velmi otevřeně svůj umělecký i soukromý život. Fascinující je Krylova reflexe nových poměrů po listopadovém převratu, kdy se jeho postoje rozcházely s dobovou euforií. Teprve nyní překvapeně vidíme, v čem všem se Kryl nemýlil – teprve když utichly dobové vášně, můžeme porozumět hloubce jeho pohledu. Intuice velkých umělců je totiž stále budoucí. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/3393/pulkacir-3393.jpg 4.5146

Kniha Půlkacíř

managalante
08.12.2021

Docela mi to změnilo názor na KK. Doposud byl složen z různých pohledů na něj a pocitů, které jsem někdy jen i letmo zachytil při hraní jeho písní. Rozhovor napovídá, jak to viděl Karel Kryl ze svého úhlu pohledu. Je to i dojemné. Byl mistr slova a věřím, že ve spoustě lidech dokázal probouzet skříňky nového poznání především svým inspirativním vystupováním.

fes
16.07.2021

Velmi dobře vedený rozhovor, kterým jeho autor zkušeně přivedl protagonistu, aby od-Kryl svou psýchu, a to pouhý rok před jeho nečekanou smrtí. KK je v něm takový, jakého jak si pamatujeme : permanentně naštvaný téměř na vše i na všechny, spravedlivě i nespravedlivě pranýřující, moralizující, často si odporující a nesmířený se světem, naivní, v lecčems až hloupoučký, přitom miloučký a náš - i když si to v posledních letech sám nemyslel. I v takto prozaickém vyprávění je zjevné, že jeho mysl byla myslí přecitlivělého a ublíženého poety typu 'urvu si srdce', a není divu, že ho osudově zradilo v tak mladém věku. Už za živa byl a navždycky zůstane tu a tam nedoceněnou, tu a tam přeceňovanou, ale přeci legendou českého folkového protestu vůči komunistické zvůli, která zvláště za oněch dob dávala českému (on by chtěl slyšet, že československému) národu naději.

lordchaos
22.03.2021

Příjemný rozhovor. Esence Krylových názorů na život, vesmír a vůbec. Moc hezká je pasáž, kde charakterizuje některé známé osobnosti z někdejšího (i současného!) politického a kulturního života. Kniha je rovněž velkým přínosem pro všechny milovníky bulváru, neboť se zde dozví, kdy Karel prvně zasunul. Záměrně ovšem nepíšu, na které straně, protože milovníkům bulváru jistě prospěje, když se dozví i jiné, byť pro ně možná méně podstatné, informace.

AlLois
25.11.2020

Velmi profesionálně zpracovaný Čermákův rozhovor s velmi mimořádným českým básníkem a písničkářem, který měl tu smůlu (a zároveň i štěstí), že jeho témata byla z velké části ovlivněna nepěknou politikou minulého století. Takto také já, velmi mladý hodnotitel, vnímám jeho osobnost, která je v Půlkacíři perfektně zmapována, od oblíbeného mladíka až po stárnoucího muže, který říká nepříjemné věci. Jsem velmi rád, že jsem mohl do této jeho osobnosti proniknout alespoň skrze médium rozhovoru. Každá kapitola jeho života měla něco do sebe, dá se o ní přemýšlet, ale za mě velmi silná (možná i nejsilnější) je právě část o Krylovu v porevolučním období, o tom, jak rozbíjí vlastní pomník a jak kdysi populárního písničkáře lidé kolem něj dezinterpretují a dělají z něj mrzutou, nenávistnou figurku. Nechci tvrdit, že s ním mohu souhlasit ve všem, ale jeho situaci po revoluci, která snad byla něžná či sametová, bych mu nezáviděl.

Znedla
24.11.2020

Kniha napsána jako rozhovor mezi Karlem Krylem a Milošem Čermákem, protkána Krylovskou poezií.

Karel Kryl je moje srdcovka, proto mé srdce zaplesalo, když jsem knihu Půlkacíř našla v knihobudce. Až se nechce věřit, jak prozíravý Karel byl a už chápu jeho touhu odejít z této "svobodné" země. No a kapitola Kdo je kdo je jen třešnička na dortu - to jak přesně všechny definoval - vážně mi z toho běhal mráz po zádech. Jen by mě zajímalo, co by říkal dnes na Miloše Zemana a na to, že naší zemi vládne člen StB....

Iljič
01.07.2020

Už chápu, proč ho tolik lidí nesnášelo (nebál se mluvit nepopulární pravdu, kterou ostatní neviděli nebo nechtěli vidět). Měl skvělý odhad na lidi, u kterých se to projevilo širší veřejnosti až časem (Havel, Klaus, Zeman,...). Zajímalo by mě, co by říkal na lidi, kteří si ho berou v dnešní době do huby. A líbil se mi objektivní pohled Miloše Čermáka, který se nebál pokládat nepříjemné otázky a nebál se odhalit jeho slabší stránky.

Arturo.Bandini
24.11.2019

Je mi 34. Přiznávám, že Karel Kryl - ať už coby písničkář, filosof, vlastenec, občan, umělec... mě po léta míjel. Až nyní, když kolem mne bylo obří "haló" s oslavami 30letého výročí "svobody" (uvozovky záměrem), jsem si řekl, že bych se měl o Karlovi dozvědět něco více. Věnoval jsem tak pár dnů sledováním YT s mnoha rozhovory, dokumenty, písněmi... a nakonec si i přečetl tuto knihu. A už chápu ten "kult osobnosti", který je s ním spojen. A o to více se stydím za to, že takovému člověku vzdávám hold, až když načínám polovinu čtvrtého desetiletí svého žití. Všechna čest Tobě, Karle! (Byl) jsi opravdový hrdina.
(Mj. jedna věc mne přeci jen rozptylovala - a to "jsi se" namísto "ses" v autorových otázkách.)

pepa4081
11.05.2019

Od dětství jsem velkým milovníkem poezie Karla Kryla, a vždy mi byly blízké jeho názory a životní postoje. Půlkacíř je vlastně jakýsi komentovaný životopis, podaný formou otázek a odpovědí. Kniha je co do faktů poměrně bohatá, a jde o velmi příjemné čtení, i když leckdy o nepříjemných věcech. Těm, kteří se o Karlu Krylovi chtějí něco dozvědět, ale i těm, kteří na něho chtějí jen zavzpomínat, vřele doporučuji.Osobně se ji pokusím někde sehnat, abych se k ní mohl kdykoli vracet. A mnoho jeho myšlenek by bylo třeba vtlouct do hlavy především politikům.
Nanejvýš uspokojivé.