Archie Archie komentáře u knih

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Ve ctvrtek vecer jsem koupil a v sobotu rano docetl. Nemohl jsem se odtrhnout. Karika v Trhline netvori horor v nejakem brutalnim, ducharskem pojeti, v zasade ani nejde o popis nejake primo dotirajici plizive hruzy - prim tu hraje dunive ticho pohori Tribec, zatazena obloha, spatna predtucha vecera, les a predevsim nejistota v tom, cemu vlastne akteri celi. Krajina, ktera primo nesrsi prvoplanovou hruzou, presto vzbuzuje (pro nasince predevsim) povedomy strach a nejistotu. Zaver knihy navic nesklouzl k nejakemu tradicnimu hororovemu vyjevu a celou interpretaci vkusne ponechava na ctenari a nechava tak dej rezonovat. Jdu si pro dalsiho Kariku. Rano, nerad bych totiz potkal svetluzku.

13.10.2018 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Naprosto fascinujici dilo. Jednak funkcni jako vyprava do jednoho stredovekeho klastera v horach, se skvele vykreslenym genius loci a mrazivym zaverem, jednak jako sonda do doby zmitane vecnym sporem mezi svetskou moci a cirkvi, mezi jednou odnozi cirkve s dalsi, inkvizici a tmarstvim. Dilo pak funguje i jako detektivni mozaika, filozoficke pojednani o vedeni, vede, logice, extremismu a fungovani moci. O vrstevnatosti dila toho byly nakonenec popsany stohy. Obohacujici.

18.05.2020 5 z 5

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

Teprve po docteni mi postupne dochazelo, o jak genialni dilo se jedna. Pointa samotne Navstevy, pritomnost Pásma a zvlastnich ukazu popsanych "stalkerskou" hantyrkou. Neustala pudova neprijemnost v kontrastu cloveka s necim CIZIM. Silny, metaforicky, otevreny zaver. Bez zbytecneho dovysvetlovani, na 140 stranach, s ježibabím rosolem.

05.05.2021 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Úvod mě chytnul ale do nějaké cca poloviny, jsem si říkal, že už tak nějak tuším kam to celé povede. A taky že jo, jenže je to celé pěkně vymyšlené, tak nějak hřejivě lidské, trpce pozitivní a dojemně vtipné, že mi to vlastně celé strašně rychle uteklo.

25.09.2023 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Z dnesniho pohledu Trifidi preci jen trosku zestarli. Ne snad, ze by snad kniha nebyla ctiva, ale po zaplave ruznych katastrofickych filmu, knih a her, uz zkratka nepusobi tak intenzivne. Jinak je to ale hezky odvypravena vec s originalne pojatou apokalypsou, okorenena navic nezvyklym nepritelem - ozivlou kvetinou trifidem. Pokud vam na zahrade zacne podivne sustit plevel, je mozna na pul cesty k vasemu sezrani.

18.06.2019 4 z 5

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

Sapkowski je proste pan spisovatel. Na prvni pohled slozita kniha plna dobovych realii, hemzici se Jany z Rejmanova, Bořky z Valprechtic v desítkách variant, přesto však čtivější, než spousta řádově jednodušší literatury. Stejně jako v Zaklínačovi, Sapkowski svůj svět plní obrovským množstvím zdánlivě zbytečných, avšak zábavných a s mistrným nadhledem i humorem podaných detailů. Neuvěřitelná imerze, geniální humor, nečernobílé charaktery, špína a krutost temného období dějin, špetka kouzelně pojatého fantasy a řada památných výjevů. Čarodějný sabat, mučení inkvizice, úchylný vlkodlak znásilňovač, náboženský fanatismus, člověk člověku vlkem, trocha toho smilnění a chudák bratr Barnabáš. Opakuji se - geniální.

11.10.2018 5 z 5

Quo vadis? Quo vadis? Henryk Sienkiewicz

Nadherny, veliky pribeh, v tom skutecnem slova smyslu. Sienkiewiczův jazyk je genialni a vtahujici. Stranky primo vyzaruji auru zlomu dejin. Atmosferou pak kniha primo sala. Temer biblicky pusobici pozar Rima, zhovadila dekadence cisare Nera, vzestup krestanstvi hlasany po nocnich hrbitovech, dojemny pribeh lasky Vinicia a Lygie, dechberouci, zazracne pusobici zaver v cirku, arbitr elegance, milovnik krasy a mistr ostrovtipu Petronius a jeho brilantni dopis Rudobradému. Quo vadis, Domine?

25.10.2019 5 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Genialni. Ctive vypraveni vycviku ve vesmirne akademii, strhujici akcni sekvence, myslenkove podhoubi, vytecny zaporak (zaporaci), propracovane charaktery, a predevsim - uzasne provedena pointa, ktera mi vyrazila dech. Jedna z nejlepsich knih, jake jsem v zanru cetl.

02.01.2019 5 z 5

Hyperion Hyperion Dan Simmons

Po chladne Dune jsem dostal facku z budoucnosti, ktera me opet donutila zanr milovat. Simmons stvoril uchvatne, vrstevnate dilo, plne myslenkoveho prediva, utopie, antiutopie, lidskych strachu, te vecne rozervanosti lidske duse - zaroven vsak pro geeka naprosto uspokojive, s komplexnim vesmirem budoucnosti, mytologii, rezonujicim nazvoslovim a dostatecne intimnim pribehem vsech 6 hrdinu. Nevim jaky pribeh se mi libil vic? Desivy teologicky cestopis s kruciformy? Devcatko starnouci po zpatku? Trocha cyberpunku? Fascinujici cesta morem travy. Za Stirem, bohem, usmirenim, smrti, pokanim, vesmirnou valkou, budoucnosti. Kolosalni.

22.09.2018 5 z 5

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Tak tohle jsem po 200 strankach vzdal. A to jsem se snazil premahat. Po Abercrombiem to ale byla az prilis velka neosobni facka. Prvnich 150 stran opravdu pusobi jako encyklopedicky prepis udalosti zacinajici nekde zprostedka, postavy pronaseji neosobni, odtazite fraze a vubec veskera drama jsem pouze cetl, ale zadne necitil. A kdyz uz se dej zdal prehlednejsi, zjistil jsem, ze me vlastne dalsi udalosti prilis nezajimaji a k zadne z postav nemam absolutne zadny vztah. Mozna muj zrak na Mesicnich zahradach nekdy v budoucnost preci jen znovu spocine, obavam se ale, ze svuj cas radeji venuji autorum s osobnejsim a intimnejsim stylem psani. Prozatim, pokud fantasy - zlaty Martin, Abercrombie, Sapkowski, Rothfuss ci Sanderson. Slozity svet a propracovana mytologie nenahradi to, co mam na knihach nejradeji - emoce.

12.03.2017 2 z 5

Tři mušketýři 1. díl Tři mušketýři 1. díl Alexandre Dumas, st.

Jako nejvhodnejsi popis me napada - hezky pribeh. Vtipny, romanticky (nejen co do romancí, postavy mluvi vtipne, s gracii, temer poeticky, heroicky), svizne odvypraveny, dnes jiz legendarni pribeh plny legendrnich podstav. Zabavne i po 150 letech.

23.02.2022 5 z 5

Strážcové Varadínu Strážcové Varadínu Juraj Červenák

Býval by to byl "jen" dobrý historický román s párádním popisem bitevní vřavy. Jenže Červenák to nádherně řízl Sapkowskim (konkrétně je to cítit Husitskou trilogií) a do už tak hustého tavícího kotle pohraničí křesťanské a pohanské civilizace (Osmané) přimíchal jemnou dávku pověr (divoženky, upíři, vlkodlaci), která v atmosféře Sedmihradska a Transilvánie působí neuvěřitelně přitažlivě. Navíc má kapitán Báthory slušnou motivaci ke svému putování, což je pak přímo výtečná kombinace. Snad jen k humoru má (vyjma pasáže s cikány) Sapkowski blíž, jinak je to ale podobná lahůdka.

24.06.2020 5 z 5

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Co je to Nocni klub? Vezmete videoherni Uncharted, pridejte k tomu cinsky upiry, sexy japonku, piraty, hektolitry krve, podzemni Prahu, katovske remeslo, plno ustrelenych hlav a utrhanych konecit, Thajsko, vyskok z letadla, Marseile, letistni prestrelku, cerny humor a spoustu, spoustu filmovych momentu.. a.. no.. tak tohle je ten legendarni Nocni klub!

15.02.2020 4 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Kolonka "thriller" neni presna, Strach je jednoznacne horor a zanrove cistsi, nez jsem ocekaval. Coz ale rozhodne neni vytka, naopak - Strach me pohltil snad jeste vic, nezli novejsi autorova Trhlina. Karika si mozna bere trochu vic z Kinga a jeho To, na druhou stranu ale, dava stranou tu nostalgickou retro cast a nezabyva se tolik psychologii postav (byt presto dostatecne), zanrove se mnohem primeji soustredi na stupnujici se desivou atmosferu. Bytovky na kraji lesa se jakoby kazdou strankou scvrkavaji do stale stisnenejsiho prostoru. Strach bobtna, desive vyjevy se prohlubuji a jsou stale brutalnejsi, silenstvi graduje. Karika je navic skvely vypravec a vse si neustale drzi presne tempo. Mytologie Strachu je navic dostatecne zajimava a uplny zaver (jehoz pokazeni se u hororu bojim nejvic) me naplnil blahem. Doufam ze neprijde letos kruta zima.

17.10.2018 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Skoda, ze neni takovych knih vic. Magicky atmosfericke - desive neuchopitelnym, dekadentnim, pritom tesknive romantickym zpusobem. Predevsim uvodni upirska selanka hrabete s veznenym Jonathanem, skutecne nema ve sve uhrancive stisnenosti chybu. Kdybych - bohuzel - nevidel Coppolova Draculu drive, nezli se mi tahle zatuchla vec dostala do rukou, jednalo by se o jednu z mych absolutne top knih. Kdo pribeh nezna, tomu tedy sakra zavidim. Napetim bych se zrejme zadavil trsem cesneku.

20.08.2018 5 z 5

Platforma Platforma Michel Houellebecq

Jako by psal Albert Camus do sexualne-turisticke rubriky Maxima. Plno barvitych porno sekvenci, zaroven zajimave cestopisne/historicke okenko a existencialni deprese. Mam pocit, ze nevim o cem to vlastne bylo, ale vim ze toho bylo plno.

24.07.2022 4 z 5

Pán ledové zahrady Pán ledové zahrady Jarosław Grzędowicz

Tak tohle je pekny orisek. Klasicke fantasy ala GoT, krizene s jakousi hororove, existencialni, first contact scifi. Opravdu si zatim netroufam hodnotit celkovy obraz, protoze zatim stale osciluji nekde mezi super-divny-wtf-uzasny. Kazdopadne potencial to ma naprosto sileny, protoze prave ten podivny stret scifi a fantasy, tomu dodava opravdu bizarni, temer desivy, pudovejsi smrnc.

17.11.2020 5 z 5

Trocha zlé krve Trocha zlé krve Joe Abercrombie

Jedinou nevyhodou Abercrombieho je, ze jakmile vyda knihu ze sveta Prvniho zakonu, dalsi mesic me nebavi cist jinou fantasy literaturu. Nic lepsiho nez Abercrombie v zanru momentalne nevychazi (dokud nevyjde Rothfuss, pak se muzeme bavit znovu). Je to dospele a pritom treskute zabavne a neutahane (opravdu takovy fantasy Tarantino), plne brilantnich dialogu, cynismu, humoru, vytecne akce, sexu, intrik, PRIBEHU! Navic jsme zpet ve svete Prvniho zakonu, coz vsemu dava dalsi rozmer. Bayaz, Glokta, Ardee, Jezal, Tresavec, a dalsi, v podstate kompletne prezivsi puvodni knihy, jsou zpet, a k nim opet genialne vykresleni novacci (Savine!). Prelozte uz dvojku sakra!

16.07.2020 5 z 5

Bez slitování Bez slitování Miroslav Žamboch

Ona by to byla relativne tuctova, nasilna, fantasy detektivka. Gangy zamorena Zona, komplot, hlavni hrdina uprostred deni. A mozna zbytecne komplikovana v privalu jmen a pribehovych twistů. Jenze, Zamboch ma jednak cit pro budovani spinaveho fantasy sveta (necernobile charaktery, ekonomicke motivy, zeny..), predevsim pak skveleho anti-hrdinu Baklyho, na jehoz sirokych ramenou cely pribeh stoji. Namakane monstrum, byvaly gladiator, alkoholik, sebevrah na hrane, lidovy mudrc i primitiv, nasilnik se slabosti pro zeny, v jadru dobrak i psychopat, pragmatik. Tahle hora masa zkratka neni zadny tuctovy prumer.

20.02.2020 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Bez bestialni brutality, sokujicich pribehovych twistu a sexu. A presto napinava, zvedavost podnecujici, atmosfericka, po certech zabavna, nadcasova kniha. Skutecne - prvni dama detektivky.

07.08.2018 5 z 5