Anushka1 Anushka1 komentáře u knih

Píseň války Píseň války Michaela Merglová

Třetí a závěrečná kniha cyklu Písně Delavy ve mě zanechala takový hořkosladký pocit. Příběh našeho oblíbeného drakobijce Cuchenana a otravného zpěváka Minangara se tentokrát hodně zamotá, protože do Delavy přichází válka. Princ Símiran na konci předchozího dílu utekl z Dussu jako vypráskaný pes a chce se pomstít. Pro Paní z Tunde je toto dokonalá záminka, aby se svou armádou vytáhla na sever a rozpoutala řež, kterou přežije jen málokdo. Kdo se dočká šťastného konce a koho čeká smrt? Při čtení knihy budete doufat, že právě váš oblíbenec přežije. Nechci vás strašit, ale dost pravděpodobně to tak nebude. Míša nešetří pohřebními hranicemi a vy budete otáčet stránky, jen abyste věděli, jak to všechno nakonec dopadne. Zůstane tohle opravdu posledním dílem? Upřímně doufám, že ne. Protože bych opravdu všem přeživším postavám přála to "žili šťastně až na věky..."
Všechny knihy Písně nejsou žádným náročným čtením. Fantasy, která rychle plyne a dává vám ty potřebné emoce. Pokud stále váháte nad přečtením, určitě se do toho vrhněte. Nebudete litovat.

05.02.2023 5 z 5

Město démonů Město démonů Bryan Edward Hill

Komiks o Angelovi, ale bez Angela. Ten se hned na začátku dekuje do Sunnydale, kde se otvírá pekelná brána. A my v tomto komikse sledujeme Fred, Gunna a Spikea, jak se vypořádávají s tím, co se kvůli pekelné bráně děje v LA. Spike byl má první platonická láska, takže mi vůbec nevadila absence Angela :D A Spike se tady v komikse hodně povedl. Děj je takový nijaký. Vlastně se tu nic podstatného nestalo a vypadalo to, že je to spíš takový výplňový díl k tomu, co se bude odehrávat v budoucnu. Bohužel to my se nedozvíme, protože Comics centrum již další díly vydávat nebude. Důvodem jsou problémy s právy, které nyní vlastní Disney. Takže já alespoň děkuju za těch pár dílů, které jsem si opravdu užívala.

14.01.2023 3 z 5

Vánoční říše (komiks) Vánoční říše (komiks) Joe Hill (p)

Vánoční říše je místo, kam byste určitě nechtěli zabloudit. Tentokrát se do ní ale podíváme prostřednictvím velkoformátového komiksu, který rozvíjí trochu jiný příběh, než známe z původní knihy.
První část komiksu nám vypráví o Charliem Manxovi. Nebyl to vždy psychopat. Měl manželku a dvě dcery, ale jeho život kvůli špatné investici nabral úplně jiné obrátky.
Dále se v ději dostáváme do současnosti a bandě trestanců, které vezou do vězení. Shodou nešťastných událostí dojde k bouračce a jeden z vězňů má zvláštního kamaráda. Jezdí ve starém Rolls Royceu jménem Přízrak a umí nechat lidi zmizet. Místo svobody je však čeká jen spousta dětských her, jako např. střihni jednu úchylovi.
Na závěr je tu ještě jeden příběh, který se též pojí k Charliemu Manxovi a vypráví o podvodníčkovi, který je nakonec sám podveden.
Text a kresby jsou brutálně krásné a Joe Hill zde opět dokázal, že si se svým tátou můžou podat ruce. Protože oba dokáží udělat horor opravdu snad ze všeho. I z takové krásné představy, že někde existuje místo, kde jsou stále Vánoce.

27.12.2022 5 z 5

Richard Ramirez: Night Stalker Richard Ramirez: Night Stalker Philip Carlo

"Nečum na mě ty č*bko, nebo tě zabiju." Tohle byla pro několik žen jedna z posledních slov, která kdy slyšely. Pronesl je Richard Ramirez, alias Noční lovec, jeden z nejslavnějších sériových vrahů. Ramirez řádil v oblasti Los Angeles v první polovině 80. let a spoustě lidem zapříčinil bezesné noci, protože jeho specialitou bylo vkrádání se do domů, které chtěl vykrást. Bohužel ho též vzrušovala dominance nad ostatními lidmi. Své oběti vždy znásilnil a málokdy jeho běsnění někdo přežil. Několik svědků však nechal naživu a ti byli poté velmi nápomocni při identifikace a hlavně při soudním procesu. Ten měl pak za výsledek 19 trestů smrti.

Kniha o Richardu Ramirezovi vyšla v rámci série True Crime jako druhá kniha (první byla o Tedu Bundym). Naleznete v ní podrobné popisy jeho trestných činů, dále také vyprávění o jeho dětství a životě před sérií vražd. Tady se hodně vysvětluje, kde se Richard inspiroval ve svém sadismu. Poté následuje popis jeho zatčení a soudního procesu. Když jsem četla část o vraždách, měla jsem z toho kolikrát noční můry a několikrát jsem před spaním kontrolovala, zda jsem opravdu zamkla dveře. V druhé půlce kniha trochu ztrácí tempo a část o soudu mi přišla zbytečně podrobná a zdlouhavá. Proto dávám 4 hvězdy, kniha o Bundym mě "bavila" o něco víc, ačkoliv Ramirez mi přijde mnohem děsivější.

10.12.2022 4 z 5

Lidskost Lidskost Bryan Edward Hill

(SPOILER) Zapomeňte na seriál. Stejně jako komiksy o Buffy, tak i komiks věnovaný upírovi s duší si jede svou vlastní dějovou linku. Tady se nám Angel přestavuje v době, kdy je osamělým lovcem monster a kolem sebe nechce žádné jiné pomocníky. Má k tomu své důvody. Ovšem osud ho zavane do Sunnydale, kde musí čelit démonovi, který dokáže posednou mladistvé pomocí sociálních sítí. Ano, čtete správně. Ve světě instagramu a tinderu je lehké kontaktovat smutné duše a donutit je např. podpálit dům i se svou rodinou. Při honbě za démonem zachrání dívku, která se v té době nachází v blázinci. A vypadá to, že ona bude klíčem k jeho budoucnosti. Winnie je totiž čarodějka a prozradí mu, že se musí sjednotit se svými budoucími přáteli a spojenci, kam patří bojovník a přemožitelka. Můžete klidně hádat, o jaké přemožitelce je řeč. Služebníci temnoty je totiž chtějí jednoho po druhém vyřídit, aby jim nepřekazili démonický plán... V komiksu jsou také útržky Angelova života bez duše, kdy jeho činy byly hodně krvavé, a které se nyní snaží zabíjením dalších monster.

Angel v Buffyversu nebyl nikdy mou top postavou. Vlastně jsem vždycky kopala za tým Buffy a Spike. Ale seriál Angel se mi líbil, měl trochu temnější nádech než samotná Buffy. Každopádně postavy z Buffy (Willow, Xander) mi byly vždycky bližší. Ale nevadí, protože v dalším vydaném komiksu by se mělo všechno propojit, což nám na konci tohoto komiksu odhaluje název dalšího dílu: Buffy+Angel: Pekelná brána.

20.12.2021 4 z 5

Pes baskervillský (komiks) Pes baskervillský (komiks) Jan Štěpánek

Tady se musím přiznat, že knihu mi prodala obálka. Detektivky moc nečtu, takže se Sherlockem Holmesem v psané podobě jsem ještě neměla co dočinění (já vím, je to má hanba). Ale kdybyste po mě chtěli říct první příběh, který mě napadne ve spojení s tímto detektivem, tak by to byl právě Pes baskervillský. Jako vstup do tohoto světa jsem tedy vybrala komiksové zpracování s opravdu krásnou kresbou, která se velmi hodila k příběhu. Je mi jasné, že děj dost zkrácený, jak to u komiksů bývá. Tak třeba někdy sáhnu i po klasickém zpracování.

12.10.2021 5 z 5

Přiznávám, že s touto povídkovou knihou jsem měla celkem problém. Vůbec jsem neměla chuť vzít knihu znova do ruky a začíst se do příběhů.

Povídka "Časožrouti" vypráví příběh o letu, při kterém většina pasažérů zmizí a ti, co zůstanou, se musí vypořádat s tím, že se ocitli ve světě, který je tomu našemu sice podobný, ale přesto tu něco nehraje. King se zde zabývá cestování časem a co se děje s naší skutečností jen pár desítek minut potom, co uplyne. Za mne je tato povídka tak na 3,5 hvězdy.

"Skryté okno do skryté zahrady" pojednává o spisovateli Mortovi , kterého navštíví tajemný cizinec a nařkne ho, že mu ukradl povídku. Mort se pak všemožně snaží dokázat, že je to lež. A vůbec si neuvědomuje, že vše kolem něj není takové, jak se to v jeho hlavě jeví. Tato povídka mi dala dost zabrat. Popravdě moc nemusím Kingova díla, kde se až extrémně babrá v lidském myšlení (např. Geraldova hra). A tady to byla vlastně celá zápletka příběhu. Co se děje ve spisovatelově hlavě a co je vlastně skutečnost. Proto dávám 3 hvězdy.

04.09.2021 3 z 5

Pavučina snů Pavučina snů Stephen King

Parta kamarádů chce strávit společné chvíle v lovecké chatě v lesích v severním Maine jako každý rok. To jim však překazí ztroskotání mimozemské lodi a následné vojenské manévry. Pohodový pobyt se mění v boj o přežití a následně v pronásledování pana Šedého, který jako poslední svého druhu, chce splnit svou misi a ovládnout náš svět. To by ale naši (doslova) hrdinové nemohli mít skryté eso v rukávu - Dudditse, velmi speciálního chlapce, se kterým jsou od dětství spojeni "pavučinou snů".

Na Kingových knihách obdivuji, jak dokáže jednotlivé charaktery vykreslit a dokáže do nich přidat i to něco navíc, díky čemu vás příběh pohltí. Jednu hvězdu jsem odebrala za to, že po rozjetém úvodu (po nakažení Jonesyho) ztratila kniha trochu tempo a já se musela do čtení trochu nutit. Ale přibližně od polovinu to začalo mít zase grády. Také oceňuji opět propojení s dalšími příběhy, tady nejvíce zřetelné s To a jsou tam odkazy i na další.

20.08.2021 4 z 5

Na plný plyn Na plný plyn Joe Hill (p)

Nejnovější povídková sbírka od Joe Hilla v sobě ukrývá 13 povídek, z nichž dvě napsal společně se svým otcem Stephenem Kingem.

První "Jízda" mě zas tolik nezaujala, ale ta druhá "Ve vysoké trávě" byla tak správně kingovská ve všech směrech (můžete také znát jako stejnojmenný film na Netflixu). Společně s ní považuji za ty diamanty knihy melancholické "Pozdní návraty", fantaskní "Faun", krátký pohled do budoucnosti s "Záleží mi jen na tobě" a až moc realistické "Propouštíme vás".

Velmi zajímavý je i úvod knihy, kde se Joe rozepsal o svém dětství a jaké je to vyrůstat a psát ve stínu slavného otce. S každou další knihou však Joe Hill dokazuje, že za sebou zanechá svůj vlastní originální odkaz, že se na něj nebude pohlížet jen jako na syna toho Stephena Kinga.

20.07.2021 4 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Bajky barda Beedleho jsou takovým "povinným" doplněním k příběhu Harryho Pottera. Na úvodní stránce se dozvídáme, že z původních run je přeložila Hermiona Grangerová a za každým příběhem najdeme komentář samotného Albuse Brumbála.

Kniha obsahuje 5 bajek, včetně pro nás mudly nejznámější- "Příběh tři bratří" pojednávající o relikviích smrti- bezové hůlce, kameni vzkříšení a neviditelném plášti. Příběhy jsou doplněny mnoha krásnými ilustracemi.

Jako samostatná kniha bez znalosti HP to asi moc nezaujme, ani jako pohádky pro mudlovské děti. Ovšem jako doplnění znalostí, hlavně díky Brumbálovým komentářům a poznámkám pod čarou, je to fajn čtení před spaním.

Hodnocení je opravdu jen v návaznosti na HP knihy.

19.06.2021 3 z 5

Kousnutí Kousnutí Jordie Bellaire

Druhý díl, který nese podtitul "Kousnutí", navazuje na ten první a naši hrdinové řeší problém, jak zachránit Alexe. Na konci prvního dílu ho totiž pokousela Drusilla a pokud mu Buffy, Willow a Giles nepomůžou, stane se z něj upír. K tomu jim má pomoci vazač duší, který mu má pomoci, aby se z něj nestal krvežíznivý démon. Zároveň si budou muset poradit s tím, že Drusilla začne realizovat svůj plán na otevření pekelné brány, která, jak víme, se nachází pod městem Sunnydale. Jestli se jim to všechno povede, už nechám na vás, abyste to zjistili sami.

24.05.2021 4 z 5

Blaze Blaze Richard Bachman (p)

Stephen King tuto kratší novelu napsal na začátku 70. let, ale na mnoho let skončila v šuplíku. Až poté, co začal psát pod pseudonymem Richard Bachman, se ji rozhodl (o několik desítek let později) vydat. U tzv. bachmanovek jsem většinou na rozpacích. Buď mě hrozně baví (Běžící muž, Dlouhý pochod) nebo se u nich trochu nudím (Strážci zákona, Zhubni). Blaze je někde na pomezí. Děj určitě není nijak strhujícího (ani co se délky týče), ale na druhou stranu si Blazea dost oblíbíte kvůli jeho vnitřní nevinnosti. A ke konci jsme byla opravdu zvědavá, jak to s ním dopadne. Přežije to? A co malý Joe, vrátí se zpět rodině v pořádku?

09.04.2021 4 z 5

Temná věž 9: Pistolník 4: Dostavníková stanice Temná věž 9: Pistolník 4: Dostavníková stanice Peter David

A je tu další komiksové pokračování Temné věže, stěžejního díla Stephena Kinga. Dějem tento díl zůstává v první knize Pistolník. Roland se stále žene za Mužem v černém a už je pekelně blízko. Do děje vstupuje zásadní postava ságy Jake Chambers, kterého Roland nachází osamoceného v poušti a Jake netuší, jak se tam dostal. Pamatuje si jen útržky svého života v New Yorku. Roland Jakea zhypnotizuje a dozvídá se krutou pravdu, se kterou má co dočinění Muž v černém. Jake se k Rolandovi připojuje na jeho misi- dohnat a zabít záhadného čaroděje.

Tento díl komiksu má o něco méně stran, než předchozí, takže ho budete mít přečtený za chvilku. Já si osobně čtením těchto komiksů připomínám děj knižní sérii Temná věž, kterou jsem četla již před nějakou dobou (a ke které se hodlám jednou vrátit).

07.04.2021 5 z 5

Dracula (komiks) Dracula (komiks) Bram Stoker

Legenda o Draculovi zase v jiném provedení. Příběh nic nového samozřejmě nenabízí. Ale zpracování je opravdu úchvatné a pro fanoušky Draculy asi povinnost vlastnit.

16.03.2021 5 z 5

Psychologie sériových vrahů Psychologie sériových vrahů Andrej Drbohlav

Z první části jsem si vybrala jen pasáže, které mi přišly pro lajka zajímavé vzhledem k následujícím profilům vrahů. Jsem ráda, že autor na konci knihy přidal slovník pojmů a nemusela jsem vše hledat na internetu.
Druhá část už pro mne byla zajímavější. Tady se může jít zahrabat kdejaký vymyšlený horor. Je až neuvěřitelné, kolika vrahům umožnila jejich řádění špatná práce policie. Přikláním se ale také k názoru, že méně je někdy více. Klidně bych snesla menší výčet vrahů a podrobnější informace.

02.01.2021 4 z 5

Interview s upírem Interview s upírem Anne Rice (p)

Bohužel jsem se nevyhla srovnání s filmem,které miluju. V knize se více řeší existenční otázka, co to znamená být upírem, odkud se vůbec vzali. První půlka knihy se nese právě v tomto stylu. Děj se trochu více rozjede, když Louis a Glorie odjíždí do Evropy hledat další upíry. Část o hledání upírů v Transilvánii je skvělá a škoda, že nebyla ve filmu. Ovšem musím uznat, že ve srovnání film vs. kniha vyhrává právě film.

19.12.2020 3 z 5

Smrt synů Smrt synů Lasse Holm

Já tenhle příběh spisovateli prostě žeru. Sice se zmiňované události asi tak přesně nestaly, ale je tam pořád spousta věcí, které se drží skutečných historických událostí a to je jedna z věcí, která se mi na tom líbí nejvíce. Opět historická poznámka se mi pomohla trochu zorientovat. A rozuzlení osudu Rolfa bylo pro mne celkem překvapení. Vůbec jsem si to nespojila. A podle konce by to nemusela být úplně poslední kniha o Rolfových dobrodružstvích.

06.12.2020 5 z 5

Temná půle Temná půle Stephen King

Musím říct, že jsem toho od knihy moc nečekala. Ani popis děje mi moc neodhalil. Jaké bylo mé překvapení, že kniha byla velmi čtivá. A King se tu docela vyřádil v popisu brutálních scén. Finální scénu jsem si dokázala úplně představit. Docela mě po přečtení láká podívat se na filmové zpracování.

13.11.2020 5 z 5

Vermontské psycho Vermontské psycho Jennifer McMahon

Zkrachovalý motel, kam už moc lidí nezavítá kvůli postavené dálnici, a jedno velké tajemství, kterým je zatížena rodina, která motel vlastní. Strašlivé tajemství, které neměl nikdo odhalit. V knize je budována slušná atmosféra. Rozuzlení je celkem předvídatelné. I tak jsem si knihu užila stejně jako předchozí dílo autorky Zimní lidé. Obě knihy mají podobné vlastnosti. Dobře se čtou, na chvíli se s nimi zabavíte, ale extra bát se nebudete.

30.10.2020 4 z 5

Ódinovo dítě Ódinovo dítě Siri Pettersen

Vůbec se nedivím, že tato kniha byla vyhlášena nejlepší fantasy severskou knihou 2014. Je hodně čtivá a vykresluje nám úplně nový fantasy svět, kde je normální mít ocas a neumět přimknout vás může stát život. Celý svět okrajově zapadá do severských mýtů o Ódinovi a jeho havranech a mostu mezi světy. Sice se jako jeden z žánrů udává young adult, ale i starší čtenáři se rozhodně nemusí bát se do příběhu o Hirce bezocasé pustit.

16.10.2020 5 z 5