Dracula (komiks)

kniha od:

Dracula (komiks) https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462820/bmid_dracula-komiks-RWl-462820.jpg 4.6 93

Klasický román Brama Stokera dráždí k nejrůznějším adaptacím už přes sto dvacet let. Vábení neodolal ani vynikající francouzský kreslíř Georges Bess, kterého český čtenář zná z komiksu Bílý láma, k němuž psal scénář Alejandro Jodorowsky. S tímto scenáristou Bess spolupracoval i na jiných dílech a k dalším si psal scénář sám. Dracula je přesně tím důvodem, proč se zdálo, že se na několik let odmlčel – a stačí se podívat na úžasně secesně členitou, ornamentální kresbu jeho adaptace, aby člověk pochopil, proč se tak stalo. Bessův Dracula, věrný v tématu a atmosféře doby, umně zeštíhlený k lepší plynulosti děje a k lepšímu využití vizuálních možností příběhu, ale hlavně opatřený kresbou, která bere dech, patří rozhodně k těm nejlepším výtvarným a komiksovým zachycením slavného upírského příběhu, jaká se vám kdy dostanou do ruky... celý text

Žánr:
Literatura světová , Horory , Komiksy

Vydáno: , Argo
Originální název:

Dracula , 1897


více info...

Komentáře (23)

Komentáře 23 Recenze 1

Veveruška320
Veveruška320
28.11.2023 5 z 5

Poslechnuto jako audio.To bylo boží,sice jsem už viděla několik verzí filmu,ale poslech byl moc pěkný,zvlášť když to vypráví víc herců.Byl vytvořen jakýkoliv zvuk po jezdící kočár,vytí vlků a pláč dítěte. Moc pěkné.

mpb1913
mpb1913
31.01.2023 5 z 5

Příběh jsem samozřejmě znal, nic nového. Ale vizuálně je to masakr, lahvinka červeného, příjemná hudba z gramofonu, nádherně jsem si páteční večer s touhle peckou užil.


Ivan Kučera
Ivan Kučera
18.01.2023 4 z 5

Úchvatný, prekrásny kus komiksu. Už tá pevná väzba, papier, lacetka a formát A4, ktorým v komiksoch asi nikdy nič nepokazíte. A to som ešte nezačal básniť o dych vyrážajúcej čierno-bielej kresbe. Týmto komiksom je nepochybne radosť listovať. So scenárom je to horšie, keďže príbeh samozrejme notoricky poznáme z kultovej Stokerovej knihy. Treba ale dodať, že scenárista (a ilustrátor v jednej osobe) Georges Bess (Bílý láma) zápletku predsa len na pár miestach jemne, hoc neškodne (a teda zbytočne?) inovoval (napr. istá postava tu na rozdiel od románu prežije). Sledovať to, čo predvádza Bess ako ilustrátor, je pohlcujúce, fascinujúce a imaginatívne. Je tu však jedna maličká skupina ľudí, ktorí z toho nebudú až takí užasnutí a to z jedného dôvodu. Ten dôvod má meno. Dracula - skutečný deník Jonathana Harkera. V r. 2005 ho vydal Netopejr a to, čo v ňom predviedol génius Radim Končandrle, je neskutočné. Keď som ho pred temer dvoma desaťročiami čítal, absolútne ma odrovnal a dodnes ho považujem za to najlepšie z nesuperhrdinského komiksu, čo som kedy čítal. Jednak je to ešte o chlp úchvatnejšie nakreslené, než toto a jednak sa príbeh obmedzil na Harkerov pobyt v desivej Transylvánii, čo je moja najobľúbenejšia pasáž románu. Naopak, Bessov Dracula je (relatívne skratkovitou) adaptáciou slávneho románu, takže ma to jemne nudilo. Bess dokonca temer úplne vyhodil moju druhú najobľúbenejšiu pasáž z románu a to grófovu mrazivú plavbu škunerom Démétér. Komiks má v mojich očiach ešte viacero ďalších chýb. Jonathanova pasáž je ustrihnutá. To, ako sa mu podarilo utiecť z hradu, aspoň slovne vysvetlil, ale radšej to mali ukázať, stačilo na to predsa pár okienok. Občas tomu chýba základná logika (sprchovanie hadicou oblečeného pacienta, no neviem), nepochopil som, aký zmysel pre neskorší dej má niekoľkostranový úvod z (inak nádherného) cintorína. Tatko poňatý Renfield podľa mňa predstavoval slepú uličku. A kto schválil hnedé písmo na čiernom podklade (viď. zadná strana obálky)? Inak ale skvelá vec, akú asi nutne musí mať každý fanúšik komiksu, dvojnásobne hororového. Takmer každé okienko, každý panel sú malým umeleckým dielom. Okrem samotnej uchvacujúcej kresby rozhodne oceňujem ešte pekne vystihnutú dobovú atmosféru (slovník, správanie, oblečenie). Mignolaov Drákula ma bavil menej, ale zas Dracula - skutečný deník Jonathana Harkera viac.

Arkagas
Arkagas
06.07.2022 5 z 5

Jsem Draculovský milovník. Upíry jako takové miluju, ale Dracula bude vždy na 1. místě (hlavně díky Garymu Oldmanovi ve filmu), ale taky proto, že to byla vlastně první upíří kniha, kterou jsem jako náctiletá četla a tak se zrodila láska na celý život. Sbírám různá vydání Draculy, mám doma jeden komiks, ale tenhle skvost si musím pořídit taky. Viděla jsem ho za výlohou jednoho knihkupectví, ale ve fólii a nemohla jsem si ho prolistovat. Díky kamarádce se mi ale dostal do rukou půjčený z knihovny a bože! Tahle kniha se čte dost obtížně aniž byste si na ni neslintali. Je to skvost a nic hezčího jsem po grafické stránce v ruce neměla a už ani nikdy mít nebudu. Perokresba, ponurost a secesní nádech. Děkuju. 
Moje hodnocení: 10/10

Candide
Candide
26.06.2022

Nejlepší komiksová adaptace Drákuly, jaká se mi zatím dostala do ruky!

Leona333
Leona333
19.04.2022 5 z 5

K příběhu o krvežíznivém valašském knížeti Vladu III., není pro většinu čtenářů co dodávat, psát. Filmových a knižních verzí, je na tuto bytost opravdu víc jak dost...
O to více jsem byla mile překvapená a nadšená, když jsem dostala Draculu v této komiksové podobě.
Po nepřeberném množstvím historických vyprávění o Vladu III., vyšla - byla mi nabídnuta tato nová, parádní komiksová varianta. Opakovat chvály na její grafickou úpravu mi přijde zcela zbytečné. Jednoznačně se mi dostal do rukou vybroušený klenot - diamant!
Všem fanouškům komiksů a ne jenom jim, mohu tuhle knihu - příběh doporučit.

Johny_H.
Johny_H.
06.02.2022 5 z 5

Opravdu moc hezky zpracována klasika.

Dragonian
Dragonian
24.01.2022 5 z 5

Naprosto úžasné zpracování klasiky. Kresba tomu dodává nádherné tajemno.

bosorka
bosorka
08.12.2021 5 z 5

Skvělé zpracování. Příběh Draculy je pořád zajímavý, i když člověk zná původní knihu, i když viděl mnohé zpracování filmové a odkazy na Draculu jsou leckde. Georgesi Bessovi se komiksové zracování vážně povedlo. Jeho kresby jsou přímo prodchnuty strachem a hrůzou. Atmosféra jak víno.

NiNo
NiNo
03.10.2021 5 z 5

Naprosto úchvatné zpracování!

MinaHawke
MinaHawke
27.09.2021 5 z 5

Draculu mám ráda a komiksy taky, takže proč nezkusit komiks Dracula. Zkusila jsem a rozhodně nelituji. Moc se mi líbila kresba.

Fuckenbrau
Fuckenbrau
16.08.2021 3 z 5

Ač sám jsem trochu rozdílnými verzemi legendárního Draculy v comicsu přeplněn a možná i znuděn, tady jsem neodolal. Dobré jméno Georgese Bessa vyhrálo a já si řekl, že po Bílém Lámovi skusím tedy i Draculu. No a udělal jsem dobře.
Atmosférická rozmáchlá victoriánská kresba, kde můžeme obdivovat různá gotická zákoutí hradu či hřbitovů, stejně tak i nespoutanou transilvánskou divočinu.
Ač notoricky známej příběh, atmosféru to prostě má!

verka5083
verka5083
27.07.2021 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem za jediný večer. Přiznám se, že mě ilustrace děsily, ale to je jen známka toho, jak je kniha vážně výborná.

jarynek
jarynek
19.06.2021 5 z 5

Hodně povedená věc. Skvěle vystihnutá adaptace klasického románu, vypíchnutí toho důležitého tak, že mi přišlo, že tam nic zásadního nechybí (při respektování toho, že samozřejmě nelze v grafickém románu obsáhnut vše). Kniha navozuje opravdu stísněnou atmosféru, k čemuž výborně napomáhá detailní černobílá kresba. Ve srovnání s Mignolovým Draculou se mi tato verze líbila mnohem více.

Denny456
Denny456
05.06.2021 5 z 5

Přidám se k převážně nadšeným recenzím. Tento komiks je prostě skvěle zpracovaný a ilustrace jsou úžasné. Příběh jsem četl v řadě různých zpracocání, ale tady hraje prim především kresba. Plný počet.

t_gon
t_gon
03.06.2021 4 z 5

Dracula je pojem a silná osobnost, která se z knih dostala i do jiných médii a zpracování. I v komiksu se již objevil mnohokrát, mám tedy důvod sáhnout po dalším zpracování? Mohl by komiks dobře zachytit podstatu příběhu, způsob chování, mluvy, tradic, izolovanosti vzdálených koutů světa v dané době a další prvky? George Bess se o to pokusil a naservíroval téměř výborný počin. Už jen způsob původního románu by šel velmi těžce převést do grafické podoby (deníky, telegramy, chronologická roztříštěnost), proto došlo k určité redukci děje, způsobu vyprávění a taky menšímu upravení závěru, kdy dojde na splacení dluhu se samotným hrabětem. Nutno říci, že tenhle konec mi přišel možná lepší/efektivnější vzhledem k obrázkům, než v původní knize. Nicméně to, kde Bess exceluje a dodává neskutečně mistrovské věci, jsou jednoznačně exteriéry (Karpaty, plavba Deméthera, hřbitovy), kde mistrně míchá gotické prvky s melancholií a vše podtrhuje fantasy podkresem (doporučuji při četbě pustit Nox Arcanu, to je četba úplně jinde). V komorních scénách už je to trochu slabší, nicméně pořád nadstandard, kdy je schopen perfektně vykreslit do detailu i nejmenší emoce postav. Zkrácení některých pasáží zamrzí (plavba), protože zde bych více panelů uvítal, ale co už je horší a co neskutečně kazilo kochání z panelů je "vynikající" nápad "orámovávat" panely. Což úplně hyzdí ty pompézní výjevy (př. epický přechod dvojstrany s lebkou na str. 23 a pak prasácké linky přes hřbitov str. 12 - 13). Tohle rozhodnutí by se mělo trestat, protože při prvním uvědomění si těchto linek, je člověk do konce knihy nepustí. I tak se však kniha povedla a i díky velikosti se dá příběh Draculy vychutnat do syta i tam, kde jsou barvy úplně zbytečné.

DennisMoore
DennisMoore
13.05.2021 5 z 5

Prvotřídní adaptace Draculy. Říkáte si: No tak ten příběh zase jednou někdo převyprávěl, dobře, podíváme se, jak se mu to povedlo. A pak začnete číst, ohromí vás nesmírně propracovaná kresba a bavíte se tím, jak přesná adaptace to na jednu stranu je, a zároveň tím, oč větší spád dostala různými citlivými, urychlujícími úpravami (například závěrečné drama v Karpatech). Klobouk dolů. Jestli někdo nechce číst Stokerův originál, ale chce poznat, proč je ta kniha tak skvělá, ať bez obav sáhne po tomhle zpracování, protože je takřka dokonalé._____P.S. Jsem rád, že nejsem jediný, koho zapomenutá poznámka korektorky Ály spíš pobavila než naštvala. Argu to asi můžeme odpustit :)

zandu
zandu
16.04.2021 5 z 5

Skvělé.
PS: čúrka pobavila :-) ale to tam asi zůstalo tak nějak omylem, že ?

fvalek
fvalek
06.04.2021 5 z 5

Musím říct, že jsem se trošku štítil čistě černobílé kresby, ale později jsem usoudil, že tady by se jiná nehodila. Příběh je zpracovaný umně a řekl bych, že dost dobře obsáhl i psanou knihu (samozřejmě v komiksové redukci, ale rozumně obsáhlé). Kapitoly jsou pěkně seřazené a vše dává dokonalý smysl. Kresba pak pomáhá dokreslit atmosféru a trošku abstraktní situaci. Navíc je moc povedené, některé postavy jsou skutečně krásné, jiné děsivé a k žánru se to hodí. Nádherné je prostředí, ať už nedbale detailní hřbitovy a scenérie, tak i kontrastní stránky s převahou černé. Potrava pro oči jsou už drobné exkluzivní kresby na začátku každé kapitoly. Moc nevím, co k tomu dodat, protože asi nemá cenu hodnotit děj, když je to adaptace, ale specifika pojetí se mi opravdu líbí.

Moc krásná je vazba - velký komiks, pevné desky, celá tahle edice Argo komiksů je skvělá. Velký formát tak z Drákuly dělá veledílo. Možná bych ocenil nějaké make of, kde by se ukázaly původní skicy a návrhy postav, případně, ale to opravdu jen v krajně luxusním případě, nějaké dodatky k autorovi a knize. Nicméně i takhle je to super dílo. :)

het2
het2
16.03.2021 5 z 5

Nepochybuji o tom, že jedním z důvodů, proč Georges Bess přišel na svět a stal se výtvarníkem bylo, aby jednou nakreslil Draculu. A možná skutečným důvodem, proč Stoker Draculu napsal bylo, aby ho Bess mohl po více než sto letech nakreslit.
Je to úžasné, je to děsivé, je to monumentální a je to krásné. Nemám prostě slov. Na některé obrazy jsem hleděl dlouhé minuty a ztrácel se v nich. Ať už je to starý hřbitov ve Whitby z úvodu, vrcholky Karpat, prastaré hrady a hluboké transylvánské lesy nebo třeba překrásná a děsivá Lucy kráčející zpět ke své hrobce s dětským tělem v náručí. Tohle je nejlepší zpracování Draculy. Žádný komiks (sorry Miku Mignolo), žádný film, prostě nic mu nesahá ani po kotníky. Těch dvě stě stran uteče jak voda a je to málo, chtělo by to víc. Já bych rozhodně víc chtěl. A to je snad jediná výtka - v druhé půlce občas působí děj trochu zkratkovitě. Obzvlášť v porovnání s první částí zpracovávající Jonathanův deník je děj v Londýně spíše sledem krátkých epizod a čtenář neznalý příběhu se možná může trochu ztrácet. Ale vše je zapomenuto v okamžiku, kdy se hrdinové nalodí na loď do Varny a příběh se řítí vstříc velkolepému finále.
Tohle budu číst ještě mnohokrát.

Anushka1
Anushka1
16.03.2021 5 z 5

Legenda o Draculovi zase v jiném provedení. Příběh nic nového samozřejmě nenabízí. Ale zpracování je opravdu úchvatné a pro fanoušky Draculy asi povinnost vlastnit.

JantarMantar
JantarMantar
14.03.2021 5 z 5

Skvělá adaptace, opulentní výtvarné zpracování. Komiks obsahuje i drobné vtípky chtěné (postava Renfielda) a v českém vydání i nechtěné (zapomenutá korekturní poznámka od Ály - což u limitované edice trochu překvapí a zamrzí. Álu pak může mrzet, že její komentář k "čúrku" zůstal bez odezvy).

Milten
Milten
22.02.2021 4 z 5

Zdařilá komiksová adaptace Stokerova díla. Černobílé ztvárnění podtrhlo chmurnou atmosféru boje s nadpřirozeným zlem. Opravdu oceňuji, že autor komiksu zachoval charaktery všech postav a nedošlo k jejich zprznění jako v některých filmových zpracováních.