Dracula (komiks)

Klasický román Brama Stokera dráždí k nejrůznějším adaptacím už přes sto dvacet let. Vábení neodolal ani vynikající francouzský kreslíř Georges Bess, kterého český čtenář zná z komiksu Bílý láma, k němuž psal scénář Alejandro Jodorowsky. S tímto scenáristou Bess spolupracoval i na jiných dílech a k dalším si psal scénář sám. Dracula je přesně tím důvodem, proč se zdálo, že se na několik let odmlčel – a stačí se podívat na úžasně secesně členitou, ornamentální kresbu jeho adaptace, aby člověk pochopil, proč se tak stalo. Bessův Dracula, věrný v tématu a atmosféře doby, umně zeštíhlený k lepší plynulosti děje a k lepšímu využití vizuálních možností příběhu, ale hlavně opatřený kresbou, která bere dech, patří rozhodně k těm nejlepším výtvarným a komiksovým zachycením slavného upírského příběhu, jaká se vám kdy dostanou do ruky...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462820/big_dracula-komiks-RWl-462820.jpg 4.653
Literatura světová, Horory, Komiksy

Vydáno: , Argo

Dracula, 1897

Kniha Dracula (komiks)

bosorka
08.12.2021

Skvělé zpracování. Příběh Draculy je pořád zajímavý, i když člověk zná původní knihu, i když viděl mnohé zpracování filmové a odkazy na Draculu jsou leckde. Georgesi Bessovi se komiksové zracování vážně povedlo. Jeho kresby jsou přímo prodchnuty strachem a hrůzou. Atmosféra jak víno.

NiNo
03.10.2021

Naprosto úchvatné zpracování!

MinaHawke
27.09.2021

Draculu mám ráda a komiksy taky, takže proč nezkusit komiks Dracula. Zkusila jsem a rozhodně nelituji. Moc se mi líbila kresba.

Fuckenbrau
16.08.2021

Ač sám jsem trochu rozdílnými verzemi legendárního Draculy v comicsu přeplněn a možná i znuděn, tady jsem neodolal. Dobré jméno Georgese Bessa vyhrálo a já si řekl, že po Bílém Lámovi skusím tedy i Draculu. No a udělal jsem dobře.
Atmosférická rozmáchlá victoriánská kresba, kde můžeme obdivovat různá gotická zákoutí hradu či hřbitovů, stejně tak i nespoutanou transilvánskou divočinu.
Ač notoricky známej příběh, atmosféru to prostě má!

verka5083
27.07.2021

Knihu jsem přečetla jedním dechem za jediný večer. Přiznám se, že mě ilustrace děsily, ale to je jen známka toho, jak je kniha vážně výborná.

jarynek
19.06.2021

Hodně povedená věc. Skvěle vystihnutá adaptace klasického románu, vypíchnutí toho důležitého tak, že mi přišlo, že tam nic zásadního nechybí (při respektování toho, že samozřejmě nelze v grafickém románu obsáhnut vše). Kniha navozuje opravdu stísněnou atmosféru, k čemuž výborně napomáhá detailní černobílá kresba. Ve srovnání s Mignolovým Draculou se mi tato verze líbila mnohem více.

Denny456
05.06.2021

Přidám se k převážně nadšeným recenzím. Tento komiks je prostě skvěle zpracovaný a ilustrace jsou úžasné. Příběh jsem četl v řadě různých zpracocání, ale tady hraje prim především kresba. Plný počet.

t_gon
03.06.2021

Dracula je pojem a silná osobnost, která se z knih dostala i do jiných médii a zpracování. I v komiksu se již objevil mnohokrát, mám tedy důvod sáhnout po dalším zpracování? Mohl by komiks dobře zachytit podstatu příběhu, způsob chování, mluvy, tradic, izolovanosti vzdálených koutů světa v dané době a další prvky? George Bess se o to pokusil a naservíroval téměř výborný počin. Už jen způsob původního románu by šel velmi těžce převést do grafické podoby (deníky, telegramy, chronologická roztříštěnost), proto došlo k určité redukci děje, způsobu vyprávění a taky menšímu upravení závěru, kdy dojde na splacení dluhu se samotným hrabětem. Nutno říci, že tenhle konec mi přišel možná lepší/efektivnější vzhledem k obrázkům, než v původní knize. Nicméně to, kde Bess exceluje a dodává neskutečně mistrovské věci, jsou jednoznačně exteriéry (Karpaty, plavba Deméthera, hřbitovy), kde mistrně míchá gotické prvky s melancholií a vše podtrhuje fantasy podkresem (doporučuji při četbě pustit Nox Arcanu, to je četba úplně jinde). V komorních scénách už je to trochu slabší, nicméně pořád nadstandard, kdy je schopen perfektně vykreslit do detailu i nejmenší emoce postav. Zkrácení některých pasáží zamrzí (plavba), protože zde bych více panelů uvítal, ale co už je horší a co neskutečně kazilo kochání z panelů je "vynikající" nápad "orámovávat" panely. Což úplně hyzdí ty pompézní výjevy (př. epický přechod dvojstrany s lebkou na str. 23 a pak prasácké linky přes hřbitov str. 12 - 13). Tohle rozhodnutí by se mělo trestat, protože při prvním uvědomění si těchto linek, je člověk do konce knihy nepustí. I tak se však kniha povedla a i díky velikosti se dá příběh Draculy vychutnat do syta i tam, kde jsou barvy úplně zbytečné.