Dracula (komiks)

Dracula (komiks) https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462820/bmid_dracula-komiks-RWl-462820.jpg 5 98 24

Klasický román Brama Stokera dráždí k nejrůznějším adaptacím už přes sto dvacet let. Vábení neodolal ani vynikající francouzský kreslíř Georges Bess, kterého český čtenář zná z komiksu Bílý láma, k němuž psal scénář Alejandro Jodorowsky. S tímto scenáristou Bess spolupracoval i na jiných dílech a k dalším si psal scénář sám. Dracula je přesně tím důvodem, proč se zdálo, že se na několik let odmlčel – a stačí se podívat na úžasně secesně členitou, ornamentální kresbu jeho adaptace, aby člověk pochopil, proč se tak stalo. Bessův Dracula, věrný v tématu a atmosféře doby, umně zeštíhlený k lepší plynulosti děje a k lepšímu využití vizuálních možností příběhu, ale hlavně opatřený kresbou, která bere dech, patří rozhodně k těm nejlepším výtvarným a komiksovým zachycením slavného upírského příběhu, jaká se vám kdy dostanou do ruky... celý text

Literatura světová Horory Komiksy
Vydáno: , Argo

Dracula , 1897

het2
16.03.2021 5 z 5

Nepochybuji o tom, že jedním z důvodů, proč Georges Bess přišel na svět a stal se výtvarníkem bylo, aby jednou nakreslil Draculu. A možná skutečným důvodem, proč Stoker Draculu napsal bylo, aby ho Bess mohl po více než sto letech nakreslit.
Je to úžasné, je to děsivé, je to monumentální a je to krásné. Nemám prostě slov. Na některé obrazy jsem hleděl dlouhé minuty a ztrácel se v nich. Ať už je to starý hřbitov ve Whitby z úvodu, vrcholky Karpat, prastaré hrady a hluboké transylvánské lesy nebo třeba překrásná a děsivá Lucy kráčející zpět ke své hrobce s dětským tělem v náručí. Tohle je nejlepší zpracování Draculy. Žádný komiks (sorry Miku Mignolo), žádný film, prostě nic mu nesahá ani po kotníky. Těch dvě stě stran uteče jak voda a je to málo, chtělo by to víc. Já bych rozhodně víc chtěl. A to je snad jediná výtka - v druhé půlce občas působí děj trochu zkratkovitě. Obzvlášť v porovnání s první částí zpracovávající Jonathanův deník je děj v Londýně spíše sledem krátkých epizod a čtenář neznalý příběhu se možná může trochu ztrácet. Ale vše je zapomenuto v okamžiku, kdy se hrdinové nalodí na loď do Varny a příběh se řítí vstříc velkolepému finále.
Tohle budu číst ještě mnohokrát.

Anushka1
16.03.2021 5 z 5

Legenda o Draculovi zase v jiném provedení. Příběh nic nového samozřejmě nenabízí. Ale zpracování je opravdu úchvatné a pro fanoušky Draculy asi povinnost vlastnit.

JantarMantar
14.03.2021 5 z 5

Skvělá adaptace, opulentní výtvarné zpracování. Komiks obsahuje i drobné vtípky chtěné (postava Renfielda) a v českém vydání i nechtěné (zapomenutá korekturní poznámka od Ály - což u limitované edice trochu překvapí a zamrzí. Álu pak může mrzet, že její komentář k "čúrku" zůstal bez odezvy).

Milten
22.02.2021 4 z 5

Zdařilá komiksová adaptace Stokerova díla. Černobílé ztvárnění podtrhlo chmurnou atmosféru boje s nadpřirozeným zlem. Opravdu oceňuji, že autor komiksu zachoval charaktery všech postav a nedošlo k jejich zprznění jako v některých filmových zpracováních.