anticlovek anticlovek komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

kdybych měl vybrat 10 knih, které by si každý člověk měl přečíst, 1984 bude mezi prvními na seznamu

30.06.2020 5 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

parádní klasická scifi o dystopické budoucnosti a o tom, jak lidstvo naprosto zdebilní :) kniha by možná byla trochu lepší, kdyby nebyla tolik americko-centrická, nicméně to z ní možná víc dělá to, co je, ale rád bych se dozvěděl víc o zbytku světa v této verzi budoucnosti. je tam jen pár náznaků... kniha obsahuje spoustu sociální kritiky USA a částečně i zasloužené, nicméně celá premisa o tom "jak lidstvo zdebilnělo" mi přijde neskutečně naivní a neuvěřitelná :) navíc autorova skoro až nenávist vůči TV nebo třeba marihuaně je až obskurní, ale to je samozřejmě můj osobní názor :) i když s části knihy "nesouhlasím", tak jsem si ji moc rád přečetl a doporučuji ji všem, kdo mají rádi dobré scifi k zamyšlení :)

22.02.2021 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Ke knize jsem se dostal nahodou a diky vesmiru za ni:) je to ctive napsane, dost originalnich napadu a hlavne zajimavy a dobre napsany svet. Proste parada!:)

27.01.2021 5 z 5

Bible Svatá Bible Svatá neznámý - neuveden

nebyl jsem od mala indoktrinován vírou a proto jsem k této knize přistoupil tak, jak bych hodnotil jakoukoliv jinou. doufám, že nikoho neurazím, to není můj záměr, jen píšu své subjektivní hodnocení... bezesporu se jedná o hodnotný kus dějin a kultury, nicméně osobně preferuji původní starší verze zde předkládaných mýtů (egypt, summerové...). pohádkám z doby železné bych odpustil kde co, ale prostě nakonec to stojí i padá s tím, že se to zkrátka nečte dobře. leč nejsem věřící, chtěl jsem si nejčtenější knihu historie přečíst, ale byl to dost boj... navíc kdyby to někdo bral jako slovo boží či návod na život, myslím, že odkryje další spousty problémů a především pasáže, které tvrdí protichůdné věci a popisují rozdílně stejné události... zkrátka kniha, o které spousta lidí říká, že má odpověď prakticky na cokoliv ve výsledku vygeneruje mnohem víc nezodpovězených otázek a to málo co zodpoví, tak často zodpoví objektivně špatně, což pro mě bylo značně frustrující... nemluvě o vysloveně amorálních pasážích ohledně otroctví či genocidy... v případě zájmu na podobný tip literatury doporučuji si raději přečíst skvostný Silmarilion a nebo třeba Staré řecké báje a pověsti

01.07.2020 1 z 5

Budoucnost lidstva: Náš úděl mezi hvězdami Budoucnost lidstva: Náš úděl mezi hvězdami Michio Kaku

velmi čtivě napsané a nijak zvlášť náročné. doporučuji!

11.12.2020 5 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

doufám, že se brzo stane povinnou četbou ve školách

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

naprosto skvostný kus a jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl :) živoucí svět je na dosah ruky... za mě rozhodně asi nejlepší kniha mýtů a zrození:)

01.07.2020 5 z 5

skvělá kniha o propojení geografie, historie a geopolitiky. všechna témata (=části světa) jsou brané velmi letem světem, nicméně pro udělání si základního přehledu o tom proč se jaký národ s kým nesnáší to myslím bohatě stačí

21.07.2020 5 z 5

skvělé, čtivé, velmi zajímavé. nutnost si přečíst pro kohokoliv, koho zajímá moderní Čína, novinařina, dobrodružství a nebo ideálně všechno dohromady. zároveň ale upozorňuji, že hlavně některé pasáže se nečtou moc lehce (násilné přesídlování Tibeťanů, ty spadlé školy při zemětřesení atd.)

28.09.2021 5 z 5

Elon Musk Elon Musk Ashlee Vance

velmi zajímavá a dobře napsaná kniha. nesouhlasím s některými komentáři, že se jedná o "oslavu" Elona. velká část knihy se soustředí na nepříjemnou část jeho osobnosti, prostor mají i negativní komentáře různých jeho spolupracovníků atd... osobně to vnímám tak, že jsem opravdu rád, že lidstvo má svého Elona (a potřebovali bychom jich víc), nicméně zároveň jsem rád, že ho nemám v rodině/nemusím pro něj pracovat:)

13.10.2020 5 z 5

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

musím se přiznat, že toto byla první kulhánkovina, ke které jsem se dostal a možná i proto jí naprosto zbožňuju:) od ostatních lidí jsem často slyšel, že to není ono a nebo že Noční klub je o řád lepší, ale mě to prostě sedlo a asi bych si to dal i o jednu příčku nad Noční klub

Krev pro rusalku Krev pro rusalku Kristýna Sněgoňová

moje první kniha od autorky, nevěděl jsem co čekat a na konci jsem byl víceméně spokojený. dostal jsem dobrou fantasy detektivku, které ale k dokonalosti pár věcí chybělo. především to klidně mohlo být o něco kratší. místy mi přišlo, že to ztrácelo tempo a především různé vnitřní rozpory hlavního hrdiny se až příliš opakovaly a zároveň nepřidávaly nic nového... a dále (SPOILER pozor!) hlavní hrdina byl opravdu dost debil a feťák, což by mi tak nevadilo, ale bohužel mi vůbec do jeho vykreslené osobnosti neseděl zásadní zvrat příběhu. tím myslím to, kdy nesejme Léto potom, co jeho kolegyně zemře. a nejenom to, ještě jí dovolí, aby jí (přeměněná) zastupovala a společně se čím dál víc hloubili do sraček. nevím, nevím, vůbec mi to prostě k jeho osobnosti/motivům/názorům nesedlo a celý zbytek knihy jsem myslel na to, proč jí sakra na začátku neprohnal kulku hlavou. od toho momentu si to hrdina neustále vyčítá a uvažuje nad tím, že Léto zabije, ale už mu to vůbec jako čtenář nevěřím a přijde mi to wtf. na jednu stranu jediná rušivá "chyba" příběhu, ale bohužel dost zásadní... 3,5 hvězdy jsem po chvíli rozmýšlení zaokrouhlil na 4

06.10.2020 4 z 5

Prostituce v nacistických táborech Prostituce v nacistických táborech Václav Miko

svižná krátká kniha na téma sexuality a prostituce v Třetí říši. zabývá se tímto tématem i obecně a nejde tak "pouze" o nacistické tábory. velmi zajímavé (a jistě i důležité) téma, které jsem zatím jinde neviděl takto zpracované

21.07.2020 4 z 5

Erebus - Příběh ztracené lodi Erebus - Příběh ztracené lodi Michael Palin

naprosto úžasný příběh, dobové deníky, Palin skvělý jako snad vždy a do toho parádní český překlad:)

07.07.2020 5 z 5

Každý z nás byl hrdinou Každý z nás byl hrdinou Jim DeFelice

přečetl jsem v podstatě jedním dechem. velmi silné, smutné, heroické, strašlivé... zkrátka válka. neumím si představit, že bych si prošel tím co tihle kluci

12.07.2021 5 z 5

Zápisky ze Severní Koreje Zápisky ze Severní Koreje Michael Palin

je to dobrá kniha, nicméně očekávejte spíše popis Palinova natáčení než nějaké reálné (natož nové) informace o Severní Korei. je to popis jedné velké Potěmkinovi vesnice a toho, jakého divadla se vám dostane, když tam pojedete jako turista. pokud vás zajímá skutečný život reálných lidí tak doporučuji úžasnou novou knihu Niny Špitálníkové jménem Svědectví o životě v KLDR.

26.12.2020 3 z 5

Napoleonův voják: Jaký byl, jak žil a proč bojoval Napoleonův voják: Jaký byl, jak žil a proč bojoval Jiří Kovařík

naprosto úžasná kniha, spoustu zajímavých úryvků z deníků/memoárů vojáků, neskutečně moc zdrojů a odkazů na jiné knihy, dobře napsáno. za mě nemám co bych vytknul:)

31.08.2020 5 z 5

O čem víme prd: Průvodce neznámým vesmírem O čem víme prd: Průvodce neznámým vesmírem Jorge Cham

perfektní a velmi čtivě napsaná populárně naučná knížka

10.08.2020 5 z 5

Byl jsem Mengeleho asistentem Byl jsem Mengeleho asistentem Miklós Nyiszli

nemám slov. husty. naprosto doporučuju

10.08.2020 5 z 5

Robinson Crusoe Robinson Crusoe Daniel Defoe

dobrá kniha, kterou v mých očích asi ničí jen to, že jsme jí dokola louskali na hodinách čtení na prvním stupni základky:)

01.07.2020 4 z 5