anonymní.Ilja anonymní.Ilja komentáře u knih

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Top strop legrace, která se vám dostane pod kůži a pak se vynořuje během následujících let, aby vám připomenula, že tohle si musíte přečíst znovu aspoň stokrát, tak jak je možné, že se ještě nedostalo ani na druhé čtení.

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Úžasně zpracovaný poutavý příběh o experimentu, který změnil jednomu člověku život. Příběh plný lidské přirozenosti vyplývající na povrch v extrémních podmínkách, a řešení existenciálních otázek.

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Asi moje nejoblíbenější z Čapkových her, která odhaluje, jak moc je krása všeho v životě ovlivněna tím, že jsme tu jen na pár let. Drama, které přečtete za chvilku, ale zůstane ve vás dlouhé roky. Jednou bych na tohle šel rád do divadla.

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

Musím říct, že jsem z této knihy rozpačitý. Je to přesně ta kniha, která vás pozře a vyplivne vás až na poslední stránce, ale přesto ... na konci je super zvrat, ale obávám se, že z něj odcházím s mírným pocitem toho, že jsem byl podvedený. Přesto je to solidní 4/5 a mohu doporučit.

10.03.2022 4 z 5

Sekáč Sekáč Terry Pratchett

Tak jako jsem se s Mortem - svou první knihou že Zeměplochy - zamiloval do Pratchetta, s knihou Sekáč jsem se hluboce zamiloval do Smrťe, který je jednou z nejkrásnějších a nejikoničtějších (přestože téměř okrajových) postav na Zeměploše.

Otázka zní: co se stane, když se Smrť rozhodne, že si dá oraz, když ho teda nepotřebují, odloží svůj černý plášť a pustí se do služby na farmě?

Pohyblivé obrázky Pohyblivé obrázky Terry Pratchett

Tato kniha stojí trochu stranou od většiny ostatních knih ze Zeměplochy. Některými lidmi, se kterými jsem mluvil (a podle komentářů tady nejen jimi), je považována za slabší, ovšem podle mého je spíš "jiná". Jde o příběh stranou od velkých zeměplošských sérií jako je noční hlídka nebo čarodějky, je daleko před velkými sólovými knihami jako je Zaslána pošta. Ale přesto na tuto malou odbočku, na kterou čtenáře autor zavedl, rád vzpomínám.

Jde o Pratchettovsky vkusný a zábavný komentář Hollywoodu, který je zasypaný nekonečným zástupem vtipných nápadů a krásných hloupostí. Tato kniha pro mne není o příběhu. Vnímám ji jako estrádu kreativních výmyslů a pohodové zábavy.

29.12.2021 5 z 5

Dobře utajené housle Dobře utajené housle Miroslav Horníček

Dobře utajené housle jsou dalším krásným počinem Miroslav Horníčka, který vás vezme za srdce a náplní pohodu a klidným veselím.

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Absurdita světa je jedním z nejnevyčerpatelnějších zdrojů humoru na světě, do jehož zásob sáhnul Heller a urval velký kus. Válečná mašinérie je absurdní kolos plný podivných lidí a šílených příběhů, které kreativní Heller čtenářům předkládá poutavým způsobem. Druhá světová válka a letecká základna americkým letců. Vítejte.

České nebe České nebe Zdeněk Svěrák

České nebe je poslední hrou Cimrmanologické společnosti, která dala našemu národu osobnost, se kterou lidé této země mohou soucítit a být na ni patřičně hrdí.

Je to důstojné vyvrcholení všech předchozích her a přednášek, které ukazuje, kam odejdou se ctí všichni ti, kdo nám Cimrmana přinesli.

Efektivně mrtvá žena Efektivně mrtvá žena Václav Erben

Velice příjemná kniha. Žádné složitosti, žádná velká dramata. Dobře odvedená práce. Do popředí vyvstávají velice přijmeně psané dialogy, kdy jsou postavy aspoň do jisté míry odlišitelné a ve svém mluveném projevu unikátní.

24.06.2022 4 z 5

Feminismus je pro každého Feminismus je pro každého Chimamanda Ngozi Adichie

Tuto knihu jsem přečetl (jako jistě nemálo lidí předemnou a nemálo lidí po mně) abych si odbyl Čtenářskou výzvu 2022.3 a musím říct, že pokud vám jde jen o splnění výzvy, tato brožurka vám poslouží dobře. Pokud chcete kvalitní čtení, tak jděte asi trochu jinam.

To, co v knize najdete, je upravený přepis přednášky z TEDxEuston v roce 2012, který tato mladá žena (tehdy měla 35 let) z Nigerie předvedla. Osobně mám vůči TEDx jisté výhrady, což je jedno. Jen chci říct, že je to důležitý kontext k tomu, co v knize najdete: není to nijak hluboká úvaha, ale velice "krátkou a hutnou formou prezentované téma" pohledem autorky. Podle mého názoru jsou některá témata tak důležitá, plná nedorozumění a konfliktů, že to poslední, co chcete, je emotivní krátká verze.

chtěl bych se tu rozepsat o tom, kde mám výhrady a proč, ale to je na jiné povídání. Proto jen odcituji svoji dobrou kamarádku, které mi k této knize řekla:

"Jsem feministka jako prase, ale toto mi opravdu nepřišlo dobře zpracované"

10.02.2022 2 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Je jedna věc, která dokáže být u knih velkým prokletím: ilustrace. U této knihy proto jako první zmíním právě ilustrace, které dávají této knize nádherné kvality. Grafické zpracování je skvělé a Jim Field si za ně zaslouží pochvalu.

Je to pohádka pro děti jak má být. Začali jsme ho (Vánoční prasátko) číst o Vánocích, když ho obdržela jedna z mladších (Rowlingovou milujících) příslušnic rodiny, jako společné večerní čtení. Když jsem se ke knize konečně dostal před týdnem já, už mi z ní zbýval jen kousek. Četli jsme ho s přítelkyní na dobrou noc a bylo to příjemné čtení. Kniha je členěná do extrémně krátkých kapitol, takže se dá dokonale porcovat.

Mohu doporučit jako jednohubku nebo pěkné čtení na večer pro děti. Já už dávno dítě nejsem, ale také jsem si na něm našel svoje, takže rodič nezůstane ošizen jako u jiné současné literatury pro děti.

08.02.2022 4 z 5

Mrtvý holky Mrtvý holky Miloš Urban

Musím říct, že tahle sbírka povídek si ode mne získala 5 hvězd a to plně zaslouženě. Zamiloval jsem se a hned hledal, co dalšího tento autor napsal. Jeho styl psaní mi jednoduše sednul u první povídky a až do poslední mne držel. Člověk, když čte tyto povídky, je uchvácen nepravděpodobností a podivností, fantastičností a magičností těch příběhů, ale to jim neubírá na skutečnosti a uvěřitelnosti. Za mne nádhera.

08.02.2022 5 z 5

Umění milovati Umění milovati Publius Ovidius Naso

Ovidius si ve své vlastní knize prorokuje nesmrtelnou slávu za to, co ve své knize mladé muže a dívky naučí. Jako první bych chtěl poznamenat právě toto: povídáme si o něm, přestože žil na přelomu našeho letopočtu.

Potom bych chtěl ocenit, že je to kniha plná příběhů z řecké a římské mytologie; plná hrdinů, králů a bohů z dávných mýtů a jejich družek a manželek. Tyto postavy jsou často jen zmíněny s předpokladem, že člověk ví, o co se v daném vztahu jednalo a na co básník naráží (to se pak někdy hodil google), občas je dokonce celé převypráví.

Pokud vám připadá (jako @Staňuje48) že je zde láska vykreslená jako povrchní hra na neupřímnost a že dávat rady, jak obelhat svůj protějšek a tím ho získat, je ubohé, myslím si, že jste četli tuto knihu špatně. Zkuste ji číst jako návod pro někoho, kdo skutečně milovat chce nebo již miluje. Tato kniha vám doporučí, jak se má chovat muž: že má být pozorný a vlídný, že by se nikdy neměl ptát ženy na její věk a že se nemá chlubit svými zálety a tím pošpinit pověst svých milenek; ženám zas vykládá, že by měli být mírné a veselé, na hostině se nepřejídat a nikdy se neopít tak, aby viděli cokoli dvakrát. Poukazuje na výhody mladého milence i lásky s vyzrálým partnerem, varuje před nafintěnými nápadníky a pyšnými dívkami. Pokud vám tohle připadá povrchní a ubohé, já to považuji za aktuální a velice poučné.

22.01.2022 4 z 5

Dekameron Dekameron Giovanni Boccaccio

Tato kniha není krátká a chápu pocit některých lidí, že povídek je v ní příliš a některé se zdají být jen mírně upravenými příběhy, které již byly čteny. Ale není takový celý náš život? Jen mírné se lišící cosi, co už před námi bylo?

Oceňuji na této knize hlavně množství kreativních metafor týkajících se intimních partií a oblasti sexu, které vás nepřestanou překvapovat a bavit. Zároveň je to zajímavý vzhled do již minulých časů, byť těžko mohu posoudit, jak autenticky je tehdejší svět popisován. Některé povídky jsou lepší, některé horší a některé prostě úžasné. Vybere si každý.

Když jsem tuto knihu poprvé vzal do ruky, málo jsem věděl o povaze textu, který mne čeká, ale měl jsem před sebou dva týdny nuceného nicnedělání. Lepší knihu nebyla v dohledu, tak jsem otevřel tuhle. A po několika stránkách už jsem ani neměl pocit, že byl lepší potřeboval.

02.01.2022 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Tohle je klasika, která je (pokud mám správný pocit) obecně známá. Zaslouženě. Nemá pocit, že by bylo třeba něco dodávat, tak aspoň přihodím, že kromě knižní verze existuje pěkná dramatizace od Českého rozhlasu a pár hezkých audioknih.

31.12.2021

Pyramidy Pyramidy Terry Pratchett

Tato kniha je další z řady malých odboček na cestě Zeměplochou, které Pratchett pro nás čtenáře připravil. Jde o samostojný příběh, který je opět přehlídkou kreativních nápadů a satiricko-humoristických parafrází.

Z této knihy pochází jedna z mých top 10 (nebo top 1 000 000?) Terryho Pratchetta: fantastický rozhovor se Sfingou!

Blaník Blaník Zdeněk Svěrák

Blanik je jednou z Cimrmanových her, na které vzpomínáte rádi a která vám do života dá pár krásných myšlenek. A ještě víc citací ze hry, kterými můžete častovat své blízké.

28.12.2021 5 z 5

Slezské písně Slezské písně Petr Bezruč (p)

Poezie tak výrazně osobitá, že po přečtení Slezských písní jsem si jednu, jako poctu Bezručovi, napsal sám. Nasáknul jsem tou podivnou houževnatou nesmrtelností utrápeného lidu, který se nenechá zlomit, i když v něm něco už dávno umřelo. Zamiloval jsem se do kraje, který je chudý, ponížený a přesto se nevzdává své hrdosti. Snad že jsem odchovanec severočeských povrchových dolů, kdesi hluboko jsem se dokázal spojit s generacemi stále stejných lidí zapíjejících svou chudobu a těžké živobytí. A přitom se skvěle bavit.

18.12.2021 5 z 5

Žádné stopy Žádné stopy Frederick Forsyth

Třetí kniha od Fredericka Forsythe čtená hned po knize Žoldáci. Kniha, která mne nesmírně bavila a které dávám 5/5 a nedal bych méně. Povídka VÝSADA? Tu jsem četl dvakrát sobě a jednou spolubydlící! Úžasný kousek jedinečných kvalit! NĚKDY PŘIJDOU DNY mne nesmírně bavila. PEČLIVÝ ČLOVĚK je moc pěkný počin. CÍSAŘ zaťal hluboko do mého mužského srdce. Zbytek taky nezůstává zahanben. DOPORUČUJI. Povidky jsou velice rozmanité, drží si kvalitu a každá je jedinečná.

22.10.2022 5 z 5