anntine anntine komentáře u knih

Proces Proces Franz Kafka

"Postel přede dveřmi stojí ovšem na velice špatném místě. Například soudce, kterého teď maluji, přichází pokaždé dveřmi u postele, a dal jsem mu také od těch dveří klíč, aby na mě mohl čekat tady v ateliéru, i když nejsem doma. Teď ale zpravidla přichází brzy ráno, když ještě spím. Jakmile se vedle postele otevřou dveře, vytrhne mě to samozřejmě pokaždé z nejhlubšího spánku. Ztratil byste k těm soudcům veškerou úctu, kdybyste slyšel, jakým klením ho vítám, když mi ráno leze přes postel. Mohl bych mu sice ten klíč odebrat, ale tím by se to jen zhoršilo. Všechny dveře se tu dají zcela snadno vyrazit."

06.07.2018 4 z 5

Kuchařka pro dceru Kuchařka pro dceru Jana Florentýna Zatloukalová

Kuchařka neobsahuje jen recepty, ale i spoustu vysvětlivek a postupů, které jsou pro nezasvěcené kuchaře a kuchařky požehnáním. Zejména oceňuju tradiční české recepty a vysvětlení různých postupů pečení a zpracování těsta, díky kterým jsem se naučila spoustu nového.

Řešíš/Hřešíš Řešíš/Hřešíš Anna Linhartová

Knížka má pěkné zpracování: hezké desky, zajímavé fotky a vtipné popisky. Nejdřív jsem vařila jen z části Řešíš, pak jsem ale objevila snídaně z Hřešíš a bez Vajco sendviče a Porno frenchtoastu se dneska delší dobu neobejdu.

Výlet do Španěl Výlet do Španěl Karel Čapek

Čapkovy cestopisy cestovatelům poslouží desetkrát lépe než jakýkoli běžný současný průvodce. Výlet do Španěl jsem četla před cestou do Andalusie a i když jsem původně zamýšlela přečíst jen část zasvěcenou Seville, knížku jsem s nadšením nakonec dočetla celou. Čapkovy popisy španělských měst, památek a lidí, tradic, atmosféry i úvahy o umění nebo zvycích čtenáři živě představují Španělsko se vším všudy. A přestože se od dob Čapkových mnohé změnilo - Španělky už nenosí krajkovanou mantillu a snová patia vystřídaly převážně dlážděné dvorky - španělský charakter, vyprahlá krajina a stovky let staré pevnosti a katedrály Španělsko charakterizují i devadesát let po Čapkově cestě do Španěl.

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Obdivuju autorův styl, který ani v jeho současnosti nebyl běžný. Použitý jazyk četbu rozhodně neulehčuje, stojí ale zato si některé věty projít dvakrát po sobě, jinak se čtenář ochuzuje o nevšední spojení a významy, kterých je kniha plná.

01.07.2018 4 z 5

Antialkorán aneb nejasný svět T. H. Antialkorán aneb nejasný svět T. H. Patrik Ouředník

I když se nedokážu ztotožnit se všemi Ouředníkovými názory a argumenty, oceňuju to, že autorův hlas v diskuzi o tak závažných věcech zní promyšleně a rozhodně ne prvoplánově jako spousta současných demagogií nasáklých hlasů. Snad poprvé jsem si na toto téma přečetla racionální úvahu podloženou fakty a historickými zkušenostmi, která by přinejmenším polemizovala s názory většiny českých intelektuálů. Myslím si, že takový hlas je velmi důležitý a pro mě rozhodně obohacující.

14.06.2018 4 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Kniha obsahuje spoustu užitečných informací nejen o Andreji Babišovi a jeho životě. Ocenila jsem, že Jaroslav Kmenta dokáže vysvětlit i složitější akce spojené s financemi, jelikož v oblasti ekonomie se docela ztrácím.

03.06.2018 4 z 5

Česká literatura po roce 1945 Česká literatura po roce 1945 Miloš Hoznauer

Výborná publikace plná spousty zajímavých informací. Dobře se čte jako knížka, jen si moc neumím představit, že by měla fungovat jako učebnice . Text je souvislý a ne příliš vhodný pro studenty odborných středních škol.

19.05.2018 4 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Zvuk slunečních hodin mě zpočátku moc nenadchl, a to hlavně kvůli jazyku, který mi připadal příliš umělý a nepřirozený. Jakmile jsem se ale začala dostávat hlouběji pod svrchní vrstvy románu, zjistila jsem, že autorka vytvořila komplexní příběh plný emocí, tragédie a pohnutých osudů, zároveň ale stojící na pevných základech historických faktů a zkušeností. Kniha mě překvapila svou mnohovrstevnatostí i zručným propojením dějepisných událostí se soukromými osudy imaginárních hrdinů.

09.05.2018 4 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Do tmy je neuvěřitelný příběh ženy, z jednoho pohledu obyčejné a všední, z druhého neopakovatelné. Díky autorčinu stylu bych mohla knížku přečíst několikrát po sobě a ani trochu by mi nezevšedněla.

30.04.2018 5 z 5

Macocha Macocha Petra Hůlová

Knížka mě zaujala hlavně originálním stylem, který není zrovna na první pohled nejlehčí na čtení, postupně jsem si na něj však zvykla. Právě jazyk a autorčino vyjadřování mi zčásti vynahradily i absenci nějaké větší zápletky. Příběh je sice na první pohled ponurý, myslím si ale, že když se čtenář soustředí na detaily a jednotlivé nitky, z novely si odnese mnohem víc než jen tuto svrchní vrstvu.

30.04.2018 4 z 5

Hastrman Hastrman Miloš Urban

Obě části knihy se od sebe velmi liší, současně do sebe ale dokonale zapadají. Charakter hastrmana je zčásti mysteriózní a pokaždé překvapuje, na druhou stranu se do něj čtenář dokáže dobře vžít, protože všechny jeho kroky vychází z určité příčiny. Celý příběh je promyšlen do detailu a zakončen, možná na první pohled trochu patetickým, pro mě však nakonec jediným možným závěrem.

30.04.2018 5 z 5

Češi 1977: Jak z rock’n’rollu vznikla Charta 77 Češi 1977: Jak z rock’n’rollu vznikla Charta 77 Pavel Kosatík

Pěkně zpracovaná knížka, dialogy jsou velmi dobře sepsané. Trošku mi jen vadí, že těm, kteří toto období nezažili, není úplně přehledně vysvětlen kontext, a tudíž se v příběhu mohou ztrácet. Předpokládám ale, že kompletní vysvětlení všech podrobností nebylo cílem autorů, tím bylo vykreslení dobové atmosféry, což se povedlo výborně.

19.04.2018 4 z 5

Indiánský běh / Křepelice / Když milujete muže Indiánský běh / Křepelice / Když milujete muže Tereza Boučková

Autorčin styl je dost originální - velmi stručný, až heslovitý. Příběhy jsou zasazené do doby komunismu, s důrazem na období normalizace, ve kterém autorka vyrůstala. V Indiánském běhu vypráví své zážitky z dětství a dospívání, někdy vtipně, jindy velmi naléhavě. Nádherná knížka ve všech směrech.

14.04.2018 5 z 5

Brnox. Průvodce brněnským Bronxem Brnox. Průvodce brněnským Bronxem Aleš Palán

Průvodce Brnoxem mě nadchl. Bavily mě různorodé popisky, fotografie i útržky rozhovorů. Brněnským Cejlem občas procházím, ale nikdy mě nenapadlo, že se na takovém místě může nacházet tolik zajímavostí. Kromě "turistických" tipů ale průvodce brněnským Bronxem zachycuje i situace, díky kterým je čtenář schopný podívat se na tuto lokalitu z různých úhlů pohledu. Sociální situace obyvatel Brnoxu, jejich specifická kultura i pro běžného Čecha neobvyklá mentalita jsou autory vylíčeny s určitým odstupem tak, aby si čtenář mohl utvořit svůj názor, ovšem názor založený na podložených faktech a originálních postřezích.

11.04.2018 5 z 5

Ochlazení: Špionážní thriller z blízké budoucnosti Ochlazení: Špionážní thriller z blízké budoucnosti Michael Žantovský

Ochlazení na mě udělalo dojem z hlediska obsahu. Spojení dobrodružství agenta české zpravodajské služby s geopolitickou krizí mi přijde jako originální nápad, kterému se donedávna čeští autoři prozatím vyhýbali. Z poloviny na mě román zapůsobil taky jako cestopis. Živě jsem měla před očima obrovská prostranství a oficiální prostředí Washingtonu, starodávné uličky a pestrobarevné trhy v Jeruzalémě i ve zkratce zachycenou mrazivou Moskvu. Přece jen jsem však od Žantovského čekala trošku víc, ať už jde o jazyk a formu, nebo vykreslení hlavního hrdiny jakožto zkušeného stárnoucího zpravodajce, který se snaží přežít každodenní prázdnotu svého života. To, že se v šedesáti zamiluje do "té pravé" ženy, které se v té vší bondovské atmosféře snaží zachránit život, mi přijde jako vrchol všeho patosu. Přes to všechno jsem se neubránila ohodnotit knížku hned po jejím dočtení se všemi čerstvými emocemi v hlavě. A tudíž přese všechen odpor, který chovám k patetickým zápletkám i koncům, dávám čtyři hvězdičky a myslím si, že román Ochlazení je velmi dobrá kniha.

28.03.2018 4 z 5

Záchrana státu? Záchrana státu? Lubomír Kopeček

Spousta užitečných informací o úřednických a polopolitických vládách, s důrazem na Tošovského a Fischerovu vládu. Informace podány odborným jazykem a dost suše, ale to lze v podstatě od takového textu předem očekávat.

18.03.2018 3 z 5

Éra nevinnosti: Česká politika 1989-1997 Éra nevinnosti: Česká politika 1989-1997 Lubomír Kopeček

Éra nevinnosti je dost obsáhlou knížkou detailně vysvětlující vnitropolitické dění v 90. letech. Autor se i pohledem laického čtenáře vyjadřuje docela srozumitelně a když se čtenář dokáže celou dobu dobře soustředit, dozví se spoustu podrobností o české politice, seznámí se s rozsáhlým spektrem politických aktérů a získá širší rozhled nad politickou scénou 90. let. Problém však nastává, když se čtenář nedokáže plně po celou dobu soustředit a vnímat, jaké hlasování v Parlamentu autor zrovna popisuje nebo kolikaprocentní náskok má některá politická strana nad jinou. Jedna, dvě nepochopené věty a celá kapitola je prakticky promarněná. Zkráceně, chci tím jen říct, že autor - i když se to u tohoto tématu dá předpokládat - se často vyjadřuje dost suše a rozvláčně, tudíž čtenář ztrácí pozornost, a kniha pak nedosáhne kýženého účinku, tedy není pestrým zdrojem informací, nýbrž uspávačem.

14.03.2018 3 z 5

Kniha krásně shrnuje dějiny dvacátého století. Pro úplné pochopení tohoto díla je však nutné znát historické události i s jejich souvislostmi, které se k dvacátému století vážou. Autor originálním způsobem popisuje právě souvislosti, které v učebnicích dějepisu čtenář nenajde. Jeho určitým způsobem experimentální způsob psaní umožňuje plynulé čtení, čtenář se musí pozastavovat pouze nad složitějšími úvahami, kterými je text protkán.

30.01.2018 4 z 5

Zloději zelených koní Zloději zelených koní Jiří Hájíček

Zloději zelených koní jsou jedním z baladických příběhů Jiřího Hájíčka odehrávajících se v jižních Čechách. Od ostatních autorových románů se Zloději zelených koní liší snad tím, že vypráví příběh o hledačích vltavínů. Postava Pavla, která se objevuje ve většině Hájíčkových románů, se potácí v problémech způsobených sběratelskou vášní, která se pomalu stává skoro posedlostí zelenými kameny. Hájíčkovi jako obvykle nemám co vytknout. Názorům, že jeho romány jsou jednoduše nudné, můžu oponovat tím, že čtenář si musí v hlavě přehodit jakousi přepážku a začít přemýšlet trošku jiným způsobem, než je obvyklé u jiných knih. Romány odehrávající se v dnešní době na jihočeském venkově a popisující jakousi mdlost a bezcílnost, která se na začátku vůbec neobjevuje, ale která nakonec pohltí celý příběh, se jinak číst nedají.

30.09.2017 5 z 5