anntine anntine komentáře u knih

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Už od začátku knížky jsem přemýšlela, kolik hvězdiček jí v hodnocení dám. Až do posledního dne jsem si byla jistá, že to budou čtyři. Nakonec jsem se ale nechala přesvědčit závěrem a dávám hvězdiček pět. Jsou světla, která nevidíme je, zaprvé, velmi dlouhá kniha a zadruhé, je to román napsaný americkým autorem, z těchto dvou věcí jsem měla ze začátku největší obavy. Knihu jsem nakonec přečetla ani ne za týden, takže s délkou problém nebyl (i když zastávám názor, že příběh by se dal sepsat i v kratším provedení a že čtenář opravdu nepotřebuje vědět, jakou barvu klobouku nosil pradědeček hlavní hrdinky). Co se týče amerického autora, řekla bych, že američtí autoři píší lépe knihy z amerického prostředí a evropští autoři zase z prostředí evropského. Hranice rozdílů byla v tomto románu velmi tenká, ale poznat se to určitě dalo. Závěrem románu se autor docela oddělil od většiny amerických autorů a musím se přiznat, že zakončení příběhu hlavního hrdiny takovýmto způsobem jsem opravdu nečekala. Vždyť Werner se právě shledal s Marie-Laurou a měli spolu odejít ze Saint-Malo společně, oni se vůbec neměli rozdělit, protože pak by se Wernerův osud pravděpodobně ubíral jiným směrem a očekávání (alespoň já jsem to očekávala už od začátku), že se oba mladí lidé ke konci příběhu díky nějaké strašně podivné náhodě setkají a zamilují se do sebe, by bylo stoprocentně naplněno. Řekla bych, že právě díky tomu, že toto očekávání nebylo splněno, si příběhu vážím o to víc a knize dávám celých pět hvězdiček.

22.08.2016 5 z 5

Povídky nejen o psech Povídky nejen o psech Jan Werich

Výborná knížka pro letní čtení s lehkým humorem i hlubšími myšlenkami. První část Povídky o psech se mi líbila asi nejvíc, byly to opravdu zábavné a čtivé povídky. Druhá část Pohádky byla spíš více k zamyšlení, někdy se jednalo i o bajku s poučením. Třetí část byla hodně úvahová, občas se autor i rozepsal o docela vtipných situacích ze svého života nebo z divadelního podsvětí.

18.08.2016 4 z 5

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

Od Čapka jsem dřív četla jen divadelní hry a moc se mi líbily. Anglické listy jsou psané docela jiným způsobem, a přesto jsem se ani chvilku nenudila. Čapek používá nádherný květnatý jazyk, tudíž jeho popisy a charakteristiky skvěle vykreslují všechno, co viděl a zažil. Trošku mě jen mrzí, že při své cestě vynechal Irsko a Wales docela odbyl. Myslím, že by i v těchto částech Británie získal dobré náměty ke psaní.

07.08.2016 4 z 5

Román pro muže Román pro muže Michal Viewegh

Příběh byl docela zajímavý a charakteristika postav opravdu propracovaná. Navzdory tomu jsem od Viewegha četla zajímavější knížky. Možná mohl trochu ubrat na vulgaritách a soustředit se na lepší vykreslení mužské povahy.

30.07.2016 3 z 5

Pokání Pokání Ian McEwan

Knížku jsem začala číst hlavně kvůli doporučením přátel, kteří ji velmi chválili. Ze začátku jsem byla trošku rozpačitá, vyprávění a popisy se mi zdály příliš zdlouhavé. Jakmile jsem se ale začetla, příběh mě nadchl. Velmi se mi líbily jednotlivé části, nejdříve osudný den vyprávěný z několika stran, poté příběh Robbieho a scény z války a nakonec to nádherné zakončení. Jsem ráda, že autor si vybral zakončit příběh právě vyprávěním hlavní hrdinky Briony. Epilog z roku 1999 tam teoreticky být nemusel, ačkoli příběh byl díky němu dobře ukončen, oceňuji zejména ten mlhavý závěr, kdy se čtenář nedozvídá skoro nic o dalších osudech Cecilie a Robbieho.

30.07.2016 5 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Velmi příjemná oddechová knížka, měla jsem ji přečtenou za dva dny. Články jsou vtipné, čtivé, příjemné.

06.07.2016 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Knížka byla od začátku poučná, hlavně co se týče historických událostí druhé světové války a situace po válce, o nichž jsem se dozvěděla zajímavé detaily. V třetí a čtvrté části mi kniha připadala trošku nudnější (možná těch 400 stránek bylo až moc), ale konec byl bezvadný. Smrt Gerty se zdála jako naprosto přirozená událost a smýšlení její dcery o ní bylo takovým pěkným dokončením, díky němuž se čtenář mohl dobře zamyslet nad celým životem Gerty Schnirch.

06.07.2016 4 z 5

Poslední poklona Sherlocka Holmese Poslední poklona Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Jako vždycky to nejlepší čtení. Zvlášť se mi tentokrát líbila poslední povídka, kterou nevyprávěl Watson, díky tomu jsem z příběhu měla docela odlišný dojem, než ze všech ostatních.

25.04.2016 5 z 5

Candide Candide Voltaire (p)

Překvapivě zábavná a čtivá knížka. Měla jsem za to, že tak stará literatura bude hůř čitelná, navíc když jde o Voltaira. Nakonec jsem byla spokojená hned od začátku. Knížka je rozdělená do krátkých kapitol, jazyk upraven do novější podoby a příběh je poučný s často vtipnými scénami. Co se týče filozofického kontextu, Voltaire se vyjadřuje často spíše implicitně, tudíž plánuju přečíst knížku ještě jednou, abych z ní vytěžila co nejvíce.

18.04.2016 4 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Krásná knížka, čtivá, vtipná, pohodová. Zvlášť se mi líbí ten lehký humor, nijak se nevtírá a přesto se čtenář zasměje. Pěkně vypracované postavy a jejich charakteristika, příběh a hlavně letní atmosféra z knížky dělají poklidnou četbu.

13.03.2016 4 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Moc pěkná knížka, poutavé vyprávění. Taky se mi líbí jazyk, který pan Hájíček používá, je jednoduchý, ale přesto dokáže vysvětlit leccos.

28.01.2016 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Výborná knížka. Poutavý děj, zápletka a dokonce se čtenář dozví něco z historie. Konec byl smutný, ale bez toho by to nebylo ono. Určitě doporučuju přečíst i podívat se na film!

28.01.2016 5 z 5