annettka1098 annettka1098 komentáře u knih

Krása mezi námi Krása mezi námi Cory Anderson

Z rodinného zázemí Jacka a jeho mladšího bratra Mattyho mi bylo od začátku strašně úzko. Jejich osud i temná atmosféra prostředí, ve které vyrůstají mi hodně připomínalo knihu KDE ZPÍVAJÍ RACI. Pokud vám z dětství malé Kya bylo do breku, věřte, že Jack a Matty na tom nejsou o nic líp.

Jestli na mě něco v knize působilo jako z žánru YA, byla to nesmyslná paličatost Jacka, který šel do všeho bez rozmyslu a jeho nesmrtelnost. Co ten kluk všechno přežil, to by mu mohl závidět samotný James Bond. Nutno však říct, že mi to vůbec nevadilo, já jsem tomu klukovi stejně strašně fandila, aby všechny parchanty dostal a vyvázl živý.
Bohužel mi dojem z knihy trošku pokazil konec, který mi přišel klišoidní a nedotažený.

06.10.2022 4 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Kniha je vyprávěna ze tří pohledů: vyšetřovatelem Samem Porterem, unesenou dívkou Emory a formou deníku se dovídáme vrahovu minulost (bez přesných indicií kdo to je). Kapitoly jsou krátké a toto střídání vypravěčů zaručuje, že otáčíte stránku za stránkou. Upřímně jsem pak hodně přemýšlela, který pohled je děsivější.

Co je na knize opravdu skvělé je, že nás autor okamžitě hodí do příběhu. Žádné pomalé seznamování s vyšetřovatele či jeho kolegy. Hodí nás do vody a plavat se učíme za pochodu. Pro někoho nepřijatelné, pro mě naprosto vyhovující. Od první strany jsem tak byla vtažena do příběhu a napnutá co se stalo. V této knize mne autor prostě a jednoduše přesvědčil, že mi absolutně sedí jeho styl a že je opravdu dobrým vypravěčem.

04.10.2022 5 z 5

Chci tě mít ve skříni Chci tě mít ve skříni Simona Votyová

Tento příběh byl pro mne ukázkou nekomunikace ve vztahu. Oba protagonisté se vedle sebe postupem času hroutí a já se jim ani nedivila.

Jestli hledáte takové pomyslné pokračování knihy VĚCI, NA KTERÁ NASTAL ČAS od Petry Soukupové, tak vám knihu vřele doporučím. Myslím si, že základní myšlenka, kterou je asi především nekomunikace, alkoholismus a péče o dítě, je velmi dobrá a dostatečná. Autorka však naházela postavám tolik klacků pod nohy, že už jsem postupem času otupěla a nedokázala jsem soucítit či s nimi věci prožívat. Konec jak z béčkové české komedie byl už jen pomyslnou třešničkou na mém dortu nespokojenosti.

02.10.2022 3 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Kniha je vyprávěna er formou a je zaměřena především na průběh vyšetřování.
Krminalisté se snaží posbírat všechny důkazy, na základě který postupně obviňují a opět propouštějí jednotlivé podezřelé. Právě z důvodu propouštění a očistění každého podezřelého mne kniha bohužel nedokázala udržet v dostatečném napětí.
Tip na vraha jsem měla cca od poloviny knihy a jen jsem čekala, kdy se k tomu kriminalisté konečně také dopracují. Přitom si nemyslím, že jsem jako čtenář měla více indicií než Laura s Adamem.

Nutno podotknout, že ani jeden z kriminalistů mi nebyl sympatický, což mi požitek z knihy trochu kazilo. Mám nějaké výhrady i k provedení vraždy, protože mi tam pár věcí nesedělo, ale jsou to spíše drobnosti v úplném závěru. Autorka rozhodně měla nápad, který oceňuji a věřím, že časem a hlavně psaním nedostatky vypiluje.

28.09.2022 3 z 5

Co vás v dějáku nenaučili Co vás v dějáku nenaučili Markéta Lukášková

CO VÁS V DĚJÁKU NENAUČILI je naučná literatura napsána velmi lehkou formou. Obsahuje především souhrn událostí a (nejen) politického dění u nás v letech 1949 - 1989.

Autorka sepsala především věci, o kterých se už moc nemluví. A to buď protože se lidé stále bojí nebo protože se na ně raději rychle zapomnělo. Nicméně vzhledem k tomu, co se u nás už nějakou dobu děje, je více než vhodné si ty špatné stránky komunismu připomínat. Ono to totiž zní strašně hezky: "za komunismu měl každý nejen práci, ale hlavně i byt".
Markéta Lukášková se však podívala pravdě do očí, že tak jednoduché to zase nebylo. Ano, měli jste práci, ale ve většině případů dost podřadnou, která vůbec neodpovídala vašimu vzdělání. A ani bytová politika nebyla pro každého.

Rozhodně vám přečtení této knihy doporučuji. Obzvlášť pokud třeba zrovna maturujete nebo máte čerstvě po maturitě a máte pocit, že období mezi lety 1948-1989 je pro vás tak trochu období temna. Není to jen vaše chyba. Já to tak po škole měla taky, protože prostě tahle doba je v učebnicích dějepisu jen tak letem světem a málo kdy se k ní na střední vůbec dostanete. Určitě však stojí za to se o tuhle dobu zajímat. Bylo natočeno mnoho filmů, najdete na toto téma i hodně beletrie. Markéta Lukášková se však podívala na fakta, která pospala velmi lehkým stylem. Při čtení rozhodně nemáte pocit, že čtete učebnici, ale že vám to autorka vypráví.

22.09.2022 5 z 5

Nalezení Nalezení Jiří Březina

Kniha mne chytla hned od samého začátku. Krátké kapitoly, jednoduchý styl i jazyk jsou zárukou čtivosti. Autor navíc postavil příběh na reálných a uvěritelných základech. Celý příběh je osvěžen kapitolami z mládí policisty Tomáše Volfa, při kterých mi občas přeběhl mráz po zádech. Jsem ráda, že jsem mohla kouknout Tomášovi "pod pokličku", protože tuhle osobní rovinu policistů mám v detektivkách ráda. Oceňuji, když je vyšetřoval čtenáři přiblížen jako prostý člověk a není to někdo s nadlidskými silami, kdo vyřeší případ formou telepatie a dedukce.
Občas jsem dopředu uhodla další kroky vyšetřovatelů, ale je pravda, že mám už v detektivkách načteno. Prostě jednali systematicky a logicky. Kdo jednal pro mě nelogicky byl pachatel při dopadení. Možná to byla část jeho profilu a je vlastně dobře, že jsem jeho jednání nepochopila, ale já bych klidně uvítala v tomto směru ještě pár stránek navíc.

Celkově hodnotím tento díl na výbornou a upřímně nechápu, jak to, že mě tak dobré knihy, jehož autor již dvakrát získal ocenění za nejlepší českou detektivku, do dnes minuly.

HODNOCENÍ: 90 %

13.09.2022 5 z 5

Štvanice Štvanice Nicolas Lebel

Podle mě je ŠTVANICE čistokrevná detektivka, kde po celou dobu sledujeme kroky vyšetrovatele Starskiho a jeho parťačky Chenové. Právě rozsahem popisu vyšetřování pro mě byla kniha náročná.
Osobně mám raději rozpracovanou psychologii postav než samotné vyšetřování. Kriminální zápletka byla o to náročnější, že probíhala dle pravidel lovu neboli štavnice, což jde také mimo mě. Měla jsem proto chvílemi pocit, že se absolutně ztrácím a jen jsem doufala, že to na konci do sebe vše zapadne. Bohužel ani co se týče vyšetřovatelů jsem si nepřišla na své, protože mi ani jeden nepadl do noty. Chenová mi přišla až moc ostrá, Starski zase (slušně řečeno) nedospělí. Ke knize jsem se jen těžko vracela a čtení jsem si prostě neužila.
Autorovi se musí nechat originalita. Pokud hledáte neotřelou kriminální zápletku, baví vás pravidla lovu a sledování vyšetřování, tak si rozhodně přijdete na své.

09.09.2022 3 z 5

Malibu v plamenech Malibu v plamenech Taylor Jenkins Reid

V knize jsou popsány dvě časové roviny. Minulost vypráví milostný příběh June a Micka. June pracuje v rodinné restauraci a sní o tom stát se slavnou, když ji osloví Micky Riva, který má nášlapnuto stát se slavným zpěvákem.
Současnost, neboli rok 1983, pak popisuje den, kdy se u slavné fotomodelky Niny Riva koná party roku. V současnosti nás autorka blíže seznamuje nejen s Ninou, ale také s jejími sourozenci Jayem, Hudem a Kit.

Bohužel minulost pro mě byla v podstatě americké klišé. Ani nedokážu spočítat, kolik jsem už viděla amerických filmů, které začínají právě jako tato kniha. Více mě zaujala současnost a vývoj jednotlivých sourozenců. Líbilo se mi jak je jejich osud stmelil, jak si navzájem pomáhali, věřili si a podporovali se.
V závěru se ale příběh, respektive párty zvrhla na absolutní bizár, který neříkám, že není na tu dobu uvěřitelný (film Prci, prci, prcičky je toho téměř důkazem, že to v Americe opravdu takto chodí), ale prostě a jednoduše mě neoslovil. Autorka už přidávala zbytečně moc vedlejších postav a rádoby šokujících příběhů, které mě rušily od hlavního děje.
Co je hodně velkým plusem knihy, je její čtivost. Nevím jak to autorka dělá, že vás prostě lapí a nepustí. Celou knihu jsem přečetla snad za 2 nebo 3 večery.

06.09.2022 3 z 5

Nepečené dezerty Kateřiny A. Nepečené dezerty Kateřiny A. Andrea Čekanová

Čekala jsem, že kniha bude drsná, ovšem přiznám se, že jsem to nečekala od první strany. Začátek knihy mi hodně připomínal knihy Simony Monyové, především jsem vzpomínala na Deník citového vyděrače. Podobně nelehké a velmi syrové čtení to bylo. Autorka psala knihu s výbornou myšlenkou poukázat na domácí násilí a na to, jak snadno se někdo může stát jeho obětí a jak nelehko se mu daří z toho dostat.
První polovina knihy na mě působila spíše jako drama a byla perfektní. Vyvolávala ve mě přesně ty pocity, které ve mě měl příběh vyvolat. Tu beznaděj, lítost, úzkost, naštvání, nenávist... Nicméně postupem času přibývalo thrillerových prvků a já se přiznám, že mi tam úplně nesedly. Ubíralo to příběhu na autentičnosti a to je velká škoda. Někdy jsem měla pocit, že v druhé polovině knihy se autorka snaží čtenáře něčím překvapit, ještě více je znechutit a mě už to prostě přišlo na naše české poměry moc.
Přesto si myslím, že kniha rozhodně stojí za přečtení a měli byste ji dát i přes její nelehké téma šanci.
HODNOCENÍ: 85 %

31.08.2022 4 z 5

Strážkyně pramene Strážkyně pramene Emmi Itäranta

Jedná se o dystopicky román, jehož tématem je nedostatek vody. Nečekejte rozsáhlé popisy toho, jak funguje budoucí společnost, jaké používá technologie apod. Autorka to nastiňuje, ale nechává dostatečný prostor pro čtenářovu fantazii. Celý příběh se odehrává v blíže nespecifikované době a na blíže nespecifikované místě. Ledovce roztály a kontinenty, jak je známe nyní, jsou minulostí. Několikrát je zmíněna Skandinávská unie, zároveň jsou hlavním tématem čínské čajové obřady a společnost vede armáda Nového Čchienu. Je tak pouze na čtenáři, aby si domyslel jak svět vypadá.

Přestože se jedná k dystopii, působí kniha až poeticky. Přičítám to čajovým obřadům, které autorky velmi dobře popsala. Hlavní hrdinka není hysterická a ke všemu přistupuje s klidem a rozumem čajového mistra. Musím vyzdvihnout také autorčin cit pro užitá slova a poklona patří také českému překladu. Tohle byla prostě pastva pro čtenářovu mysl.
Troufám si tvrdit, že předběhla svou dobu. Jen tak si dokážu vysvětlit, že se o ní tak málo mluví a že se nedočkala dalších vydání.

HODNOCENÍ: 100 %

22.08.2022 5 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Kniha je zpracována zajímavou formou, která je velmi blízká textu divadelní hry. Ze začátku mi tato forma úplně neseděla, ale nakonec musím tento nápad velmi ocenit. Jedná se o umělecký prvek, který je v kontextu s celým příběhem opravdu bravurní. Autorce se navíc podařilo dokonale vystihnout nejen dobu 90. let, ale také myšlení mladičké Františky, ve které se mísilo dětské a dospívající já. Někdy naprosto dětský čin byl doplněn existenčními otázkami a to vše bylo ještě doplněno "papouškováním" dospělích v ne, vždy vhodných chvílích.
Je hodně těžké říct, že se mi kniha líbila, protože toto téma se vám prostě líbit nemůže. Během čtení budete znechucení, nešťastní, rozzuření.... nicméně přesně to ve vás autorka chce vyvolat. A povedlo se jí to bravurně.

19.08.2022 5 z 5

Lyceum Lyceum Lukáš Malý

Začátek knihy mi téměř vyrazil dech. Na tak mladého autora obsahoval text obdivuhodně vyspělé až filosofické dialogy. Co mě mrzelo bylo, že mi příběh bohužel vůbec nezapadal do českého prostředí. Děj se navíc odehrává na prestižní střední škole, ale jednání postav odpovídalo spíš studentům vysoké školy. Postupem času se navíc z filosifických témat a socializačních a vzdělávací problematiky v ČR stalo love story následované naprosto nelogickým jednáním postav. Na textu jsem také poznala, že jej autor psal delší čas, že se k němu vracel a upravoval ho.

Přes všechny výtky musím však před autorem smeknout, že již v tak mladém věku napsal velmi vyspělý text. Lukáš Malý napsal první řádky knihy LYCEUM už v 16 letech a následně během dvou let text několikrát předělal.

HODNOCENÍ: 50 %

16.08.2022 2 z 5

Vražda s nápovědou Vražda s nápovědou Catherine Shepherd

Kniha pro mě byla prvním setkáním s touto vyšetřovací dvojicí, což vůbec ničemu nevadilo, protože i tak jsem se v příběhu orientovala. Hlavní postavy Julie a Florian samozřejmě prošli během předchozích 3 dílu vývojem, jak to u podobných detektivek bývá, ale v podstatě mi to nevadilo.
Co mi ovšem vadilo byly velmi jednoduché dialogy a jednání kriminalistů. Občas jsem měla pocit, že čtu spíše parodii na detektivku. Kriminalisté nebyli v podstatě schopní nic zjistit a ke všemu je přivedla jejich forenzní patoložka Julie s asistentkou Lenjou. Také jednání Julie, která se neustále vystavovala nebezpečí a vše řešila na vlastní pěst mi prostě prišlo hloupé.
Oceňuji zpracovanou psychologii sériového vraha. Během čtení se postupně dozvídáme jaké měl vrah dětství, které prostě nemohlo dopadnou dobře. Toto zpracování už je někdy až klišoidní, ale já ho mám svým způsobem ráda. Ráda se dívám do mysli psychopatů.

Celkově hodnotím knihu jako oddechovou detektivku, kterou bych doporučila nějak na lehátko k vodě.

HODNOCENÍ: 60 %

16.08.2022 3 z 5

Temná hra Temná hra Andy Maslen

Přestože kniha začíná hned první vraždou, což mám ráda, z nějakého důvodu mi prvních 100 stran přišlo takových pomalejších. Přisuzuji to ovšem tomu, že se nás autor snaží dostatečně seznámit s hlavním vyšetřovatelem, jeho týmem a průběhem vyšetřování. U 120.strany byl ale dán prostor nové forenzní techničce Hannah a ta vše zlomila. Od strany 120 jsem knihu dočetla na dva zátahy. Hannah je totiž absolutně bezprostřední a říká co má na jazyku. O vtipné situace tak není nouze a jsou s Fordem super dvojka.
Kniha není rozdělena do klasických kapitol, ale do dnů a jejich časového určení. Kromě vyprávění z pohledu vyšetřovatelů je tam také malý vhled do pohledu vraha. Nic mi ovšem přímo nenapovědělo kdo to je. Naopak si se mnou autor hezky pohrál. Celý příběh trvá 22 dnů, které vás prostě nenechají vydechnout.

Pár much jsem v příběhu našla, ale taky jsem si čtení moc užila. Troufá si tvrdit, že kniha osloví především čtenáře Adlera Olsena nebo Helen Fields. Já se moc těším na pokračování.

HODNOCENÍ: 90 %

05.08.2022 5 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Protože jsem od autora četla skoro všechny knihy (nečetla jsem jen Nejlepší víkend), těšila jsem se na milou letní oddechovku. Byla jsem opravdu ráda, že se ke mě kniha dostala během léta a s chutí jsem se do ní pustila.
Bohužel už po 100 stranách jsem věděla, že tohle byl velký přešlap vedle. Autor zvolil hodně zajímavé téma: muž - otec - samoživitele. Nicméně toto téma úplně zapadlo v absolutně nepodstatné přemíře klišoidních scén a informací. Byla jsem zahlcena momenty, které nikam nevedly a děj nikam neposouvaly. V závěru (myšleno posledních cca 200 stran) jsem už jen měla pocit, že čtu slátaninu českých filmových komedií. Další věcí, která mě na knize urážela byl autorův slovník (někdy mi to už přišlo opravdu moc) a genderové sterootypy (muži podvádět můžou, ženy ne). Myslím si, že obojímu se dá bez problémů vyhnout a neuberou na čtivosti, naopak.

02.08.2022 2 z 5

Únikovka Únikovka Marc Meller

Kniha se díky krátkým a napínavým kapitolám velmi dobře čte. Princip únikové hry je navíc bravurně popsán a měla jsem pocit, jako bych byla jedním z účastníků experimentu. Prostředí mi trochu připomínalo Pevnost Boyard, která se v 90.letech hodně vysílala v televizi. Přestože bych se tohoto experimetnu ani takové únikové hry, kdy nikdy nevíte kde na vás číhá smrt, účastnit nechtěla, čtení jsem si moc užila! Vzbudilo to ve mě dokonce chuť si zase někdy nějakou únikovou hru zahrát. Jen budu doufat, že všichni odejdeme živí.
Příběh bohužel nebyl úplně do posledního detailu vysvětlen a po dočtení zůstalo pár otázek. Nicméně se podle všeho jedná o serii. Tak uvidíme, co přinesou další díly. Rozhodně si je nenechám ujít!

HODNOCENÍ: 85 %

26.07.2022 4 z 5

Důvěrnosti Důvěrnosti Domenico Starnone

Kniha je plná toxických vztahů, a to nejen vztahu Pietra a Teresy jako učitele a studentky, ale také následné manželství Pietra a jeho ženy Nadie pro mě vyznívá v knize hodně nezdravě. Pietro o sobě ze začátku jako učitel a profesor velmi pochybuje a má téměř nulové sebevědomí. Jednoho dne se mu však povede napsat esej o současném školství, která ho proslaví a stane se z něj sobecký blb, který si nevidí na špičku nosu.
Teresa se Pietrovi dlouho vyhýbá. Když se znovu setkají, snaží se Pietra usměrnit. Ten ji s ohledem na tajemství, které ji svěřil až slepě vychází ve všem vstříc.
Pietro byl pro mě antihrdina se vším všudy. Na tahle sebestředného a šovinistického muže jsem už dlouho nenarazila. Bohu dík!
Bohužel mi nesedl ani autorův hodně popisný styl plný dlouhých souvětí, který mě málem uvrhl do čtecí krize.
Na knize se mi líbila její druhá část, kterou vypráví již dospělá Pietrova dcera Emma a třetí část, kterou vypráví Teresa. Obě části ale mají dohromady jen 44 stran a nedokázaly tak zachránit pocit z předešlých sto stran, které jsou věnovány Pietrovi.
HODNOCENÍ: 40 %

24.07.2022 2 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

V první polovině knihy nás autor seznamuje s rodinami, které jsou pro příběh stěžejní. Rodiny jsou však poměrně rozsáhlé a během chvíle tedy budete mít pocit, že je v knize více postav než na Orloji. Měla jsem problém orientovat se v tom kdo je kdo a kdo ke komu patří. V jednu chvíli jsem i přemýšlela, že si udělám "rodový strom", abych se v tom vyznala. To zapříčinilo, že jsem se během první poloviny knihy nemohla začíst. Nechala jsem však příběh plynout a postupně to jakž tak zapadlo.
V druhé polovině knihy je naopak děj natřískaný událostmi. Hodně jsem vnímala ten rozdíl a mrzelo mě, že to není nějak lépe rozděleno. Nejdřív nuda a šeď a najednou jsem ty události ani nestíhala vstřebávat. Na to, jak v první polovině byly rodinné vztahy sálodlouze a dopodrobna rozebrány, histrorické události pak následovaly jedna za druhou.
Co se mi na knize opravdu líbilo bylo, jakou problematiku rozebírá. Myslím, že to autor opravdu dobře vystihl a popsal. Kniha se řadí mezi ty, které ráda doporučím, ovšem s drobnou výstrahou na nudný začátek.

20.07.2022 3 z 5

Iluze Iluze Camilla Läckberg

Kniha je od prvních stran brutální. Na prvních 3 stranách vám autoři vylíčí, jak první oběti pronikají meče do těla. Proto rozhodně není pro ty, kterým vadí bruralita. Mně to nijak zvlášť nevadí, ale i mně se při popisu jedné scény udělaly mžitky před očima.
Hodně mi sedli hlavní dva protagonisté, a to Mina a Vincent. Mina je úchylná na čistotu a to tak, že se si dezinfikuje ruce cca 3krát za hodinu, všude okolo sebe totiž vidí viry, bakterie a roztoče. Vincent je kromě mentalisty také téměř autista, vše přepočítává na čísla a vždycky mu musí vyjít sudý výsledek. Možná proto si Vincent a Mina tak rychle sednou, protože jsou oba okolím nepochopení.
Dvojice mě od začátku bavila. Autoři jim dali velký prostor a postupně odkrývali jeji strasti i minulost. Kolem strany 300 šel detektivní případ velmi do pozadí a hodně prostoru bylo věnováno osudům všech členů vyšetřovacího týmu. Hodně toho zbylo i do dalších dílů, ale přesto si myslím, že kniha mohla být klidně o 100 stran kratší. Neříkám, že mne kniha nebavila. Na čtení jsem vždy těšila, ale byly pasáže, které mi přišly zdlouhavé.
HODNOCENÍ: 80 %

17.07.2022 4 z 5

Bílý pramen Bílý pramen Klára Teršová

Moc jsem se těšila na knihu o Aši, protože je to mé rodiště. Nyní je to bezvýznamné maloměsto v nejzápadnějším cípu naší země, ale nebylo to tak vždy. Aš bývala díky svému textilnímu průmyslu velmi významná a já se těšila, že přesně o tom BÍLÝ PRAMEN bude. Že ji budu dávat číst všem ve svém okolí se slovy "Tohle si přečti, to je o mém rodném městě kam teď nikdo nechce, ale dřív to bylo město velmi významné.".
Bohužel jsem se toho o Aši v knize dočetla jen velmi málo. První polovina knihy je věnována přiblížení hlavních protagonistů, které bylo dle mého názoru velmi dobře zachycené. Občas mi přišlo, že se něco zbytečně opakuje, ale jinak si myslím, že charakteristika lidí v letech 1915-1946 byla velmi dobře vystižena. Druhá polovina knihy nastiňuje problematiku ohledně vzniku nacionalismu v Sudetech. Tato problematika je však opravdu jen nastíněná a to mi přišlo jako velká škoda. Moc ráda bych si o tom přečetla více, stejně tak bych si ráda přečetla více o životě v Aši během "zlaté éry" města. Nutno podotknou, že kniha má pouze 175 stran. Snesla bych klidně dvojnásobek.
Doufám tedy, že BÍLÝ PRAMEN je pouze oťuknutí zájmu čtenářů. Taková autorčina zkouška, zda budou lidé její styl číst. Já říkám stylu i zpracování velké ano, jen prosím příště více historie a faktů.
HODNOCENÍ: 70 %

13.07.2022 4 z 5