animovanej medv animovanej medv komentáře u knih

Dcery Marie Terezie Dcery Marie Terezie Friedrich Weissensteiner

Skvělé, velmi čtivé a zajímavé. Psané historikem, takže s klidem, že je to historie ne román a fikce

16.05.2019 5 z 5

Marie Terezie: Miluj a panuj Marie Terezie: Miluj a panuj Miroslava Zlatníková

Z knihy jsem byla původně nadšená a následně zklamaná.
Nemám ráda knihy, které tváří jako historické, ale následně při ověření informací zjistíte, že si často historii ohýbají tak, jak se jim to hodilo. Nevadí mi, když se do knih přidávají fantazie autora, ale mám ráda, když je jasně vidět, co je historický fakt a co je výmysl.
Především konec knihy mě rozčílil. Marie Terezie a její manžel František měli prý skvělé manželství. František Štěpán svoji ženu podporoval a bez jeho podpory by nemohla být tím, kým byla. Podporu Marie Terezie u Uheských byl mistrovský diplomatický tah jak Marie Terezie tak Františka Štěpána. Rozhodně nebyl "pouhý manžel", jak je v knize několikrát zmiňováno.
Nemůžu upřít knize, že se velmi dobře čte a zvládla jsem ji během pár dnů. Její historické nepřesnosti mě ovšem nedovolí dát více hvězd. Uznávám, že autorka není historička ale především scénáristka, takže mě to mohlo napadnout ještě před otevřením knihy. Příště snad tuto chybu neudělám. I tak ve mě kniha vzbudila zájem o Habsburky a jejich vládu.

13.05.2019 3 z 5

Rázová vlna Rázová vlna František Kotleta (p)

Tahle série je čím dál tím horší. První polovina je jenom brodění se potoky krve, druhá už je zajímavější.
Ale tu čtvrtou už neotevřu. Jsem ráda, že tato kniha skončila ukončeně a už nechci dál slyšet o tom, jaké zvěrstva, si pan Kotleta dokáže vymyslet.

10.05.2019 1 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Mám ráda celou sérii, ale myslím, že tento díl je předěl a nejen hlavní linií děje. Je to předěl mezi pohádkou a literaturou pro všechny věkové kategorie.
Obsahuje SPOILERY.
V bodech, věci, co mě zaujali tentokrát:
1. Fakenews a vliv médií. Líbí se mi, jak lehce Rowlingová dokáže ukázat, jaký vliv mají média na náš život, jak ovlivňují to, co si myslíme. Dokonce, co si myslíme o lidech, které známe. Paní Weasleyová je bez pochyby skvělá žena, ale když se dočetla, že Hermiona zlomila srdce Harrymu, chovala se k ní opravdu škaredě.
Rowlingová ale zašla ještě dál - i rozhodnutí, že se zakáže médiím o něčem informovat, dokáže změnit běh dějin. To, že nikdo svět neinformoval, že pán Zla se vrátil, jistě zamíchalo kartami ve prospěch vyvítekoho.
2. Paradox toho, že pán Zla nevěřil v sílu lásky a její moc, ale přesto riskoval hodně, aby trošku krve z Harryho Pottera a tím pádem trošku lásky, která mu zachránila život, přenesl na sebe.
3. Líbí se mi, jakou důležitost dává Rowlingová lásce obecně.
Láska zachránila HP. Láska Skrka staršího k jeho manželce zachránila i Skrka mladšího a tím vlastně pomohla návratu Voldemorta. Láska je zde jako ta síla, co dává věci do pohybu. Líbí se mi, že není vždy pozitivní ani negativní.
4. Mám fakt ráda Brumbála.
5. Je mi líto a už to tu bylo řečeno, že na takových maličkostech není ve filmu místo. Jediné, co tam je opravdu podrobně je hlavní dějová linka. Série HP by si rozhodně zasloužila seriál.
6. Když už jsme u toho filmu - tam mi velmi chyběla scéna z ošetřovny, kdy se Sirius ukáže Snapovi. A Brumbál jim řekne, že je nutné zapomenout na staré křivdy.
7. Líbí se mi dějová linka s dvojčaty a o tom, jak se snaží vydělat si peníze na svůj obchod. Je to vlastně drobnost, ale z pohledu dalších dílů dost důležitá. Kde dva kluci z velmi chudé rodiny jinak našli peníze na vybudování obchodu na Příčné ulici?

07.05.2019 5 z 5

Mezi svými Mezi svými Amos Oz (p)

Roztomilá kniha.

07.05.2019 5 z 5

Poločas rozpadu Poločas rozpadu František Kotleta (p)

Hlavní hrdina je za každé situace klaďas, který se rozhodne správně. Je neprůstřelný a zároveň vždy trefí svůj cíl. Z každé bezvýchodné situace se dostane a nic pro něj není překážka, ani potoky krve, kterými se musí brodit. Doufám, že to nikdy nikdo nenatočí...
Ale i tak je příběh zajímavý a velmi čtivý. Autor nemá tendenci zabíhat do velkých detailů, takže děj odcípá a rozhodně se nenudíte. Humor hlavní postavy je od začátku divný a spíš vás to otravuje, ale v druhé knize jsem si uvědomila, že mě baví.
Závěr: štve mě autor? ANO. Budu ho číst dál? Rozhodně!

07.05.2019 2 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Jsem hrozně ráda, že i mezi českými autory se najde někdo, kdo umí tak dobře psát.
Spad je skvěle napsaný, je to zajímavé a opravdu napínavé. Mám ráda postapokaliptické témata, ale né každé je takto dobře zpracované. Opravdu doporučuji, citování Masaryka mě opravdu dojalo:
„Život měříme příliš jednostranně; podle jeho délky a ne podle jeho velikosti. Myslíme víc na to, jak život prodloužit, než na to, jak ho opravdu naplnit. Mnoho lidí se bojí smrti, ale nedělají si nic z toho, že sami a mnoho jiných žijí jen položivotem, bez obsahu, bez lásky, bez radosti.“ — Tomáš Garrigue Masaryk

29.04.2019 4 z 5

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Baví-li Vás filozofie, rozhodně doporučuji. Také mám pocit, že si tu knihu budu muset přečíst ještě tak stokrát, než porozumím aspoň půlce.
Přikládám pár řádků, co jsem si zapsala:
"Jednej tak, jako by se zásada tvého jednání měla tvou vůlí stát všeobecným přírodním zákonem."
"Existenciální otázky nelze zodpovědět jednou pro vždy. Filozofická otázka je už svou podstatou taková, že si ji musí každá generace, dokonce každý jednotlivý člověk pokládat stále znovu."

26.04.2019 5 z 5

Ikona Ikona Frederick Forsyth

Forsytha miluju a jakákoli kniha mě od něj pohltí.
První půlka knihy je popis velmi zajímavé historie studené války a špionů, což je popis založený a faktech, který si můžete ověřit dokonce i v české wikipedii. Na těchto faktech pak druhá půlka knihy rozvine napínavý a částmi i vtipný příběh, který je od začátku až do konce fikce, protože autor knihu psal v roce 1995 a děj druhé části se odehrává o čtyři roky později.
Ikona je skvělá. Dávám 4 z 5, protože jsem měla místy pocit, že kladní hrdinové byly až moc dobří. Mysleli jako geniální počítače a mysleli na všechno a život takový prostě není.
I přesto je to kniha, která stojí za to si přečíst. Zvláště posledních 100 stran je vyloženě lahůdka pro jakéhokoli čtenáře.

02.04.2019 4 z 5

Rocková hvězda Rocková hvězda Jackie Collins

Je to skvělá knížka. Je to vzrušující, napínavé a ze světa, který mi nic neříká. Jsou tam padouši, jak má být i normální lidi. Nejsou tam žádní Mirkové Dušínové, což mě osobně vyhovuje. Doporučuji všemi deseti :)

27.03.2019 5 z 5

Zeptej se táty Zeptej se táty Jan Balabán

Já nevím, co si o knize myslet, byla na mě moc všechno, zmatená asi nejlepší výraz. Dočetla jsem jen kvůli výzvě...

22.03.2019 2 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Tak jo, po Leopardovi to byla změna k lepšímu. Je zábavné nechat se pořád tahat za nos a je zábavné se snažit dělat jakože už jste autora prohlédli a už se znovu nachytat nenecháte a je také zábavné se zase a znovu smát tomu, jak je autor stále o dost kroků před vámi. Je to fajn kniha.

15.03.2019 5 z 5

Úkryt před světlem Úkryt před světlem Barbara Erskine

Moje první přečtená kniha na tohle téma. Musím říct, že mě to velmi bavilo. Líbilo se mi, jak na konci vlastně nebyl rozdíl v tom, kdo v co věří. Jsou prostě síly dobra a síly zla. Je jedno jestli tu první stranu nazýváte Bůh, Světlo nebo bílé čarodějnice. Je to prostě něco, co Vám pomůže v boji proti zlu, pokud v to budete doufat...

12.03.2019 5 z 5

(Ne)normální (Ne)normální Gwendolyn Willow Wilson

Kniha přečtená během dvouhodinové cesty domů. Skvěle strávené dvě hodiny, nelituji koupě a ráda půjčím celé své rodině i přátelům :)

08.03.2019 5 z 5

Sobí hora Sobí hora Karin Tidbeck

Kniha je složená s fantastických fantaskních povídek, které vám nepůjdou z hlavy. Je fakt divná a to je její hodnota. Doporučuju všema deseti :)

08.03.2019 5 z 5

Dům číslo 6 Dům číslo 6 Nela Rywiková

Ke knížce jsem se dostala díky čtenářské výzvě. Musím říct, že mi trvalo většinu knihy, než jsme se začetla, ale nakonec mě to docela i bavilo. Myslím ale, že nebýt čtenářské výzvě, tak jí odložím.

27.02.2019 3 z 5

Palác zrady Palác zrady Jason Matthews

S těžkým srdcem dávám jen 3 hvězdičky.
Špionážní knihy miluji, ale toto bylo zklamání. První díl jsem hodnotila na 4/5 a doufala jsem, že se autor ještě vyšvihne, nestalo se. Snad v dalším díle. Rozhodně si ho ale přečtu.
Kniha má velký potenciál, který bohužel nenaplnila. Špionážní příběh je super, napínavý, s klaďákama a záporákama i fascinujícím uměním špionky "vidět barvy".
ALE: hrozně mě tam rozčilovalo množství sexuálních scén. Po prvních pár napínavých stránkách, které vás mají ke knížce připoutat to připomíná spíš erotickou literaturu než špionážní drama. Nic proti sexu, ale je to zhruba 100 stránek, ve kterých, když se sex přímo neprovozuje, tak se o něm mluví nebo přemýšlí.
A pak, jak si ruská agentka může dovolit myslet na svého milence ze CIA ve chvíli, kdy mluví s těmi nejmocnějšími lidmi v Rusku, ve chvíli, kdy by měla mít smysly napjaté a stoprocentně se soustředit.
Druhá věc - autor vykrádá sám sebe. Děj v mnoha místech připomíná první knihu.
A přišlo mi, že kniha mohla být o 100 stránek kratší, kdyby autor nedělal psí kusy, aby do textu "nenápadně" zařadil zmínku o jídle, které by na konci kapitoly mohl popsat.
SPOILER č. 1: Člověk věděl, jak kniha dopadne už tak 200 stránek před koncem. Žádné wow na konci nepřijde. Jenom konstatování, že to autor mohl skončit dřív, protože už neměl, co říct.
SPOILER č. 2: nemyslím si, že by Nata bez milosti vyrazili ve chvíli, kdy se vyspal s Hanou, ale myslím, že by to nepřešli jen obědem, kdy mu šéf už po stopadesáté řekl, ať nechá svůj poklopec zavřený a snědl mu polévku. Člověk si říká, kam až Nate může zajít, jen kvůli tomu, že řídí Dominiku..

26.02.2019 3 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Kniha je krásná a vskutku stojí za přečtení. Vyprávění je něžné a jen na místech, je dle majordoma třeba, je kladen důraz. To je v místech, kde se mluví o tom, co to znamená důstojnost. Dost mi to připomínalo Saturnina, ačkoli to není vůbec humorná knížka. A není to ani smutná knížka. Je o tom, že člověk žije svůj život tak, jak mu v tu chvíli připadá nejlépe a že to zpětně vypadá jinak, je už jiná věc a že by se tímto pohledem měl zabývat co nejméně.

11.02.2019 5 z 5

Kůň a jeho chlapec Kůň a jeho chlapec C. S. Lewis (p)

Letopisy Narnie patří k mým oblíbeným knížkám, které mi četla maminka před spaním, když jsem byla malá. Kůň a jeho chlapec mě baví opravdu hodně. Ačkoli je to příběh, který je celkem vystřižený z předcházejících, tak tam vlastně zapadá. Potkáváme se zde s královnou Zuzanou, Lucií i Edmundem. Ale né, když jsou ještě děti, ale když už jsou dospělí a rozumní králové a je to velmi milé shledání. Samotný příběh o chlapci, dívce a dvou koních je napínavý a nechybí v něm nic, co ve správné pohádce má být. Pokora a napravení pýchy, pořádný záporák a Aslan, který v příběhu je i není, jak to se správným bohem bývá.
Rozhodně doporučuji, dětem i rodičům.

05.02.2019 5 z 5

Kniha je zajímavá, ale chtěla by zkrátit. Aspoň na polovinu. Půlka každé kapitoly je většinou opakování té první půlky a to knížce fakt nesvědčí. Takže jo, myšlenka je dobrá, ale přeskakujte nebo se unudíte.

03.02.2019 3 z 5