Marie Terezie: Miluj a panuj

Marie Terezie: Miluj a panuj https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356013/bmid_marie-terezie-miluj-a-panuj-1eW-356013.jpg 4 102 40

Marie Terezie série

Kniha mapuje životní osudy Marie Terezie, jedné z nejvýznamnějších postav novodobé Evropy, jež po více než 40 let úspěšně vládla říši rozkládající se na území dnešních 12 evropských států. Příběh začíná v roce 1723 korunovací Karla VI. českým králem. Od této chvíle se rozvíjí láska mezi Marií Terezií a Štěpánem Lotrinským, kteří se navzdory politickým machinacím nakonec spojí v plodném manželském svazku, ze kterého vzejde 16 dětí. Kniha ovšem zachycuje i Mariino nastoupení vladařské cesty a spletité politické zákulisí na císařském dvoře. Souběžně s knihou vznikl dvoudílný televizní film.... celý text

VendulaB
VendulaB
02.01.2023 5 z 5

Velmi čtivá a příjemná kniha, která doslova odpovídá nedávné televizní sérii. Postavy jsou vylíčeny neuvěřitelně živě a moderně a kniha se čte sama. Těším se na pokračování.

ropotamo
ropotamo
07.08.2022 3 z 5

Obyčejná oddechová. Myslela jsem, že kniha bude mít i něco více než bylo v sérii, kterou vysílala ČT. K mému překvapení však kniha byla naprosto totožná.

LiKa00
LiKa00
30.03.2022 5 z 5

Kniha velmi krásná, četla se úplně sama. Moc mě bavila, prožívala jsem vše, jako bych byla v samém dění té doby. Moc hezky napsaná, určitě si přečtu další díly.

alnahu
alnahu
25.03.2022 5 z 5

Po přečtení knihy Marie Terezie -Tchýně Evropy z které jsem byla nadšená se vracím k prvnímu dílu o této naší panovnici. Kniha začíná korunovací Karla VI na Pražském hradě na tuto slávu jsou pozvány dcery urozeného panstva ,aby se dočasně staly dvorními dámami.Pozvána byla i malá Marie Terezie zvaná po domácku Rézi se svou sestrou Annou.A právě zde se Rézi v pražských zahradách prvně setká s patnáctiletým Františkem Lotrinským a již tehdy se rozhodla ,že seza Františka provdá a svoji lásku si vyvzdorovala a když dospěla za Františka Štěpána Lotrinského se vdala.Po smrti otce musela převzít vládu v tu dobu již byla matkou čtyř dětí a tak se dostala do konfliktu mezi rolí matky ,manželky a panovnice,ale byla silnou ženou,která skvěle vše zvládala.Vemi čtivě popsaný počátek vlády naší české panovnice.

Cokomilka86
Cokomilka86
31.01.2022 5 z 5

Kniha dle filmu čte se jedním decheěm i když není úplně historický přesná,ale to podle mě není chyba. Kdo chce si informace upřesní. Jediná chyba je , že je moc krátká pozor v roce 2021 vyšly poslední dva díly ️

Grynče
Grynče
22.01.2022

Nádherný příběh.

PavlaA
PavlaA
13.01.2022 4 z 5

Příběh se mi líbil, mohlo to být ovšem rozsáhlejší.

DámaMáma
DámaMáma
09.01.2022 4 z 5

Kniha není špatná, dobře se čte, a mně se moc líbila. Ovšem není to úplně historický román v tom pravém slova smyslu.

Mary432
Mary432
20.03.2021 1 z 5

Knihu jsem si plná nadšení a očekávání nesla pyšně z knihkupectví. Bohuže, už v autobusu po cestě zjistila, že to nejspíš nedočtu. Už zde zaznělo proč. Nemohu si pomoct, ale tihle lidé se tak nechovali a to ani v případě, že v soukromí mohli být uvolněnější. Vychování, prostředí, všechno utváří charakter.
Navíc mi zde chybělo nějak výrazněji popsané prostředí. Stále se to jen hemžilo dialogy, které mi nepřipadaly věrohodné.
Ale oceňuji autorku, že zvolila tohle téma. Mám tuto dobu ráda.

Noisette73
Noisette73
25.09.2020 3 z 5

Znám lepší knížky na toto téma, ale jako lehčí četba to bylo fajn.

veronika1998
veronika1998
19.06.2020 5 z 5

Moc krásná knížka o Marie Terezii. Lehký, příjemný, čtivý příběh. Moc doporučuju.

čef
čef
14.04.2020 4 z 5

TV seriál o Marii Terezii jsem viděl a tak ho snad mohu porovnat s touto knihou, která je vlastně přepsaný scénář těchto dvou dílů. Seriál i kniha se mi vlastně docela líbily, i když to jistě není tak úplně námět podle mého gusta. Nicméně je to historická kniha a ty se mi líbí skoro vždy. Příběh v obou dílech sice trochu klouže po povrchu, ale hlavní myšlenky počátečního období vlády MT sděluje přehledně a zajímavě, takže jen tak dále.

Sofie75
Sofie75
28.02.2020 4 z 5

Nerada čtu historické knihy, ale tato kniha mě lákala. Tato kniha se mi líbila, právě proto, že to není jen o historii. Ano asi je psána trochu k ženskému románu, ale právě proto se mi líbila a i dobře četla. Takže za mně doporučuji těm, kteří se chtějí historie dotknout, ale přesto nenásilným způsobem.

speciale88
speciale88
06.11.2019 5 z 5

Pěkná kniha která se mi četla velice lehce. Za mě doporučuji, stojí za přečtení.

Jonna
Jonna
08.08.2019 3 z 5

Od knihy jsem, možná naivně, čekala historický román, a zjistila jsem, že čtu Červenou knihovnu. Z historických faktů zbyla jen kostra, na kterou autorka nalepila zamilovaný román. Nic proti, někdy i tyto romány mohou být skvěle napsané, to ale není tento případ.

animovanej medv
animovanej medv
13.05.2019 3 z 5

Z knihy jsem byla původně nadšená a následně zklamaná.
Nemám ráda knihy, které tváří jako historické, ale následně při ověření informací zjistíte, že si často historii ohýbají tak, jak se jim to hodilo. Nevadí mi, když se do knih přidávají fantazie autora, ale mám ráda, když je jasně vidět, co je historický fakt a co je výmysl.
Především konec knihy mě rozčílil. Marie Terezie a její manžel František měli prý skvělé manželství. František Štěpán svoji ženu podporoval a bez jeho podpory by nemohla být tím, kým byla. Podporu Marie Terezie u Uheských byl mistrovský diplomatický tah jak Marie Terezie tak Františka Štěpána. Rozhodně nebyl "pouhý manžel", jak je v knize několikrát zmiňováno.
Nemůžu upřít knize, že se velmi dobře čte a zvládla jsem ji během pár dnů. Její historické nepřesnosti mě ovšem nedovolí dát více hvězd. Uznávám, že autorka není historička ale především scénáristka, takže mě to mohlo napadnout ještě před otevřením knihy. Příště snad tuto chybu neudělám. I tak ve mě kniha vzbudila zájem o Habsburky a jejich vládu.

skrape
skrape
24.01.2019 5 z 5

Velice pěkně napsaná knížka. Četla se jedním dechem.

ivca7818
ivca7818
04.12.2018 5 z 5

Ač jsem k podobnému druhu literatury skeptická a autorka není ani historička, ani spisovatelka, nýbrž televizní scénáristka, přistupovala jsem zpočátku ke knize velmi opatrně. Ostatně, jedná se o románovou fikci zpracovanou na základě událostí, k nimž skutečně došlo, přesto se autorka rozhodla románově zpracovat mládí nejvýznamnější české panovnice atraktivním způsobem. Není pochyb, že autorka mířila k široké veřejnosti, a proto historickou látku podala tak, jak podala. Určitě na Marii Terezii bude čtenář nahlížet jinou optikou, než doposud a utkví mu hlavě víc než jen to, že zavedla povinnou školní docházku. A slova na závěr: "Rybář se nechá zmáčet mořem, aby získal rybičku. Dobrý panovník se nechá zmáčet plivnutím, aby získal velrybu." Za mne plný počet hvězd.

Nočnípták
Nočnípták
20.11.2018

Knihu nemohu hodnotit, protože jsem ji nedočetla. Tu a tam jsem nakoukla, ale protože jsem viděla film, nenašla jsem nic, co bych neznala. Navíc bych ji asi zařadila do kategorie románů pro ženy a ty já zrovna moc nemusím. Kdo má tuto četbu rád, určitě se mu bude kniha líbit. Čtivá je.

85098211
85098211
13.10.2018 5 z 5

Výborná a bezesporu čtivá kniha o zajímavé osobnosti Marie Terezie. Dvoudílný film jsem neviděla, ale příběh pozdější císařovny opravdu stojí za přečtení. Protože jenom tak se dozvíme, že to byla sympatická žena, která měla pestrý život a osud. A samozřejmě ještě mnohem víc ;-). Kniha se dobře čte a jedná se spíš o hezký román, než o naučnou historickou literaturu. Za sebe doporučuji a pokud autorka ještě něco napíše, dám jí určitě zase šanci ;-).

Marie Terezie, královna, 1717-1780 podle filmu/seriálu

2017  82%Marie Terezie: Miluj a panuj