Aniga Aniga komentáře u knih

Policie Policie Jo Nesbø

Pět "krásných" měsíců s HH.
První setkání proběhlo 25.12.2015 (dárek od Ježíška) a už nešlo přestat.....
Jo Nesbø stvořil postavu Harryho H., kterého snad nelze nemít rád.
Bez toho otevřeného konce, věřila bych, že série je u konce. Sám autor však napověděl, že není ještě závěr - nezbývá nám nic jiného než čekání.
Dlouhé počkání to bude :)
Když se zamyslím zpět nad těmi deseti díly - jaký jen vybrat jako pro mne nejzajímavější? Knihy se četly všechny moc dobře, takže pokud bych měla vyzdvihnout pro mne "lepší" díly - přiklonila bych jsem se k Července a Spasitelovi.
Policie nebyla špatná, také to mělo spád, ale asi jsem už snad "přeharryovaná" a potřebuji pauzu nad něčím jiným.
Hodnocením si však zaslouží HH10 pět *.

20.05.2016 5 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Při čtení knihy mi napadá otázka: Kam jen na to p. Nesbø chodí? Jak je možné, že tohle vše dokáže vymyslet nebo něco z toho je založeno na skutečnosti (např. prostředí Osla, praktiky zabití člověka)?
Každopádně bravo, zase mi příběh nedal spát, dokud jsem nedočetla na konec.
Knihy HH čtu tak, jak jdou za sebou.... a myslím, že to byla rozhodně správnější volba. Na předchozí knihy se upozorňuje nejen v detailech.
Ještě, že mám Policii doma, abych mohla hnedka pokračovat dál.... jen škoda, že se už blížím k závěru.
Spadám prostě do té kategorie závilosti na závislém HH :o)
Nemohu jinak než pět *****.

07.05.2016 5 z 5

Stínadla se bouří Stínadla se bouří Jaroslav Foglar

"Dlouhá a podivná je historie vontských Stínadel. Odnepaměti bouřil a klokotal život hochů v jejich uličkách a zákoutích jako nikde jinde. Ano, snad nikde jinde nežili chlapci způsobem tak zvláštním a tak divokým a neukázněným jako zde...."
Kdo by snad neznal tyto legendární věty :)
Když jsem si v rámci Čtenářské výzvy na rok 2016 měla vybrat knížku mého dětství, neváhala jsem a rozhodla se téměř ihned.
Patřila jsem k těm dětem, kteří po rodičích našly ve sklepích "salátové vydání" Rychlých šípů (komiks) a na jejich příbězích se učily číst a vyrůstaly.
Nikdy nezapomenu ani na ten den, kdy jsem měla tu čest být také na besídce, kde byl p. Foglar a právě tuto knihu Stínadla se bouří mi podepsal.
Kdyby jen bylo více takových spisovatelů, kteří by zase dovedli nějakým způsobem motivovat děcka pro lepší čestný začátek svého života.. díky Jestřábe.

01.05.2016 5 z 5

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Velmi dobrá knížka, jen jsem se ze začátku nemohla pořádně začíst.
Celkový dojem mi jen trochu kazilo divné a nepředvídatelné chování holčičky Lex. Pochybuji, že by dítě se chovalo tak umíněně v té hrůze, kterou zažívalo.

28.04.2016 4 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Jo Nesbø je "pan spisovatel" se vším, co k tomu patří.
Harry opět nezklamal. Naopak - je mi čím dál tím blíže a už vnímám smutno z toho, že už jsem u osmého dílu.
Tento díl byl pro mne dost děsivý...
(Při první kapitole a seznámením s Leopoldovým jablkem zazvonil neohlášený plynař na domovní dveře kvůli tomu, že jde provést revizi plynu.. ty myšlenky, co se mi honily v hlavě bych nikomu nepřála)
Ještě dlouho bude tento příběh ve mne doznívat... děkuji za něj.

14.03.2016 5 z 5

Koupili jsme ZOO Koupili jsme ZOO Benjamin Mee

Pěkné vyprávění o tom, co vše obnáší ZOO, kolik dřiny je potřeba k jejímu znovuotevření a udržení, jak je důležité nic nevzdávat, navzdory osobní tragédii v podobě nemoci a následné smrti v rodině.
Líbí se mi Benjaminova pokora k tomuto byznysu, přístup ke zvířatům, jak je v knize uvedeno.
Je pravda, že některé pasáže autor hodně rozepisoval, ale je mi jasné, že je považoval za důležité - nemůžeme pochopit, pokud nezažijeme to samé, co on.
Skutečný příběh mi natolik zaujal, že jsem si vyhledala stránky Dartmoorzoo, je moc působivé na nich vidět zvířata a lidi, kteří byli v knize uvedeny.

19.02.2016 4 z 5

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

Pro mne hodně náročná četba... dost jsem o všem přemýšlela a myslím, že děti nepochopí přesně poselství, co chtěl autor knihy sdělit.
První část se mi líbila, těžko říct, zda lepší byl film nebo kniha, obojí má své kouzlo. Kniha je více do podrobností, zase "stravitelnější" je film.
Druhá část ze začátku byla pro mne nudná.... ale postupně jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Posledních pár epizod nemělo chybu, donutilo mne si celý příběh poskládat a nad vším se znova zamyslet.
Ano, chápu, proč p. Endeho film moc neoslovil, ale já jako děcko jsem tento film milovala a toužila jsem mít také takovou knihu s "Nekonečným příběhem"... a nebýt právě filmu, určitě bych jsem tento příběh neprožila v knižní podobě.

14.02.2016 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Bravo, další díl a opět geniální!
Jen si nějak nedovedu představit jeho filmové zpracování, které se nyní připravuje. Myslím, že mně to nenahradí knihu, kde jsem si hlavní postavy představila dle sebe a neuvěřitelně si je oblíbila. Nejde jen o Harryho, ale i samozřejmě Ráchal, Olega, Beátu,.....
Pokud někdy budu stavět sněhuláka, určitě si vzpomenu na HH7.
Jo Nesbø - nezklamal jsi mne ani tentokrát, pět hvězdiček Ti právem náleží :)

06.02.2016 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Na tuto knihu bylo napsáno již tolik recenzí, takže co psát, abych neopakovala to samé, co již bylo řečeno.
Rozhodla jsem se proto nejprve o takovou malou statistiku :o)
celkem kniha má 606 stran , z toho obsaženo slovo :
"bohyně" - 54x (tj. každá 11,22 stránka)
rozšířený pojem "vnitřní bohyně" - 52x (tj. každá 13,17 stránka)
"spodní (nebo spodním, spodnímu..) " - 42x (tj. každá 14,42 stránka) - pozn. většinou myšleno ve spojitosti spodní ret - na toto slovní spojení jsem dostala již alergii po cca 50 stránkách
"bejby" - 50x (tj. každá 12,12 stránka)
"bolest"- 58x (tj. každá 10,44 stránka)
"dominující"- 114x (tj. každá 5,31 stránka)
"..šuka.."- 52 x (tj. každá 11,65 stránka)
a takto bych mohla pokračovat v dalších slovech, která se stále dokola opakovala.
Já vím, opakování je matka moudrosti, ale bohužel tady to svědčí jen o velmi malé slovní zásobě spisovatelky (až zoufale malé).
Pokud mám hodnotit příběh, nejprve jsem viděla film, který mi toho moc neřekl, nějak jsem pořád čekala na něco, co má pozdvihnout děj o několik úrovní výš, ale bohužel se nic takového nestalo. Kniha mi dala alespoň drobné info o této "úchylce" o které nic nevím, bohužel první půlka byla naprosto zničující, takže se ani nedivím, že hodně lidí nedočetlo. Anastasia se v ní jeví jako hloupá naivní puberťačka, takže si ji ani moc neoblíbíte a nefandíte jí. Druhá polovina mi přišla trochu lepší (nebo jsem si již zvykla).
Celkové hodnocení? Dávám dvě hvězdičky - jednu za nápad (bohužel nedotažený do konce- velmi roztahaný děj se stále shodnými opakujícími scénami), druhou za to, že konec nás donutí přemýšlet, jak asi začne ten druhý díl a kam se to dál bude posouvat...
Otázkou je, zda vůbec najdu chuť se do něj pustit......

30.01.2016 2 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

HH6 - naprostá bomba! Opět za pět *.
Aby čtenář pochopil vysoké hodnocení knihy - musí si ji přečíst :)
Pro mne to byl zážitek od začátku až do konce.
Postupně s vývojem událostí jsem se také správně trefila- kdo je vrah, takže mne jen Harry utvrdil v mé myšlence. Velký palec dávám za konec (Milosti), Harry se rozhodl tak, jak jsem si přála.
Co mne ale naprosto dostalo byla část V - Epilog- to jsem prostě nečekala !!! Závěr opravdu stál za to.
Doporučuji číst sérii postupně, má to smysl.

23.01.2016 5 z 5

Na knihu jsem narazila zcela náhodou a pak již byl jen malý krůček k jejímu pořízení, neboť mi velice zaujala.
Příběh nebyl špatný, řekla bych, že dokonce naprosto geniální - vyprávět o zapomenutém sirotčinci pro podivné děti. Některé fotografie také nebyly zlé, ale bohužel jako celek mi to moc nesedlo.
V určitých případech jsem měla pocit, že autor text domýšlel a "tlačil přehnaně na pilu", aby mohl použít nějakou fotografii, kterou měl k dispozici a to mi narušovalo ten požitek ze čtení (např. osvícený tunel, řidič autobusu,...).
Každopádně nápad to byl skvělý, z tohoto důvodu dávám tři hvězdičky a myslím, že si přečtu i pokračování, až budu mít tu možnost a dostane se mi do ruky.

18.01.2016 3 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Hodnotit nejde jinak, než opět dát pět hvězdiček, od knihy se nešlo odtrhnout, kdybych měla čas, jen bych četla a nic jiného nedělala.
Potěšilo mi, že jsem se opět mohla setkat v knize s Beátou, kterou jsem si z předchozího dílu velice oblíbila.
Vraha jsem také neodhalila, musel mi to až Harry vysvětlit :o)
Další třešinkou na dortu bylo prostředí příběhu - část knihy se odehrává v Praze, takže jsem si i prostředí dovedla dokonale představit.
Jo Nesbø nás stále překvapuje.... už nyní jsem nedočkavá, co nám ještě s Harrym předvede.

16.01.2016 5 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Také čtu popořadě knihy tak, jak je určuje série.
Líbí se mi, že osobní příběh Harryho navazuje, není však nezbytně podstatný pro základní děj knihy. I když na druhou stanu uznávám, že ten, kdo nečel předcházející knihy, musí mít nejen z jmen guláš.

Co je na HH tak úžasného?
Pro mne především to, že děj se neopakuje, vždy nás překvapí Jo Nesbø novým motivem, novým prostředím, novou neotřelou zápletkou, pro mne více než zajímavou.
Překvapilo mne vyřešení případu Anny Bethsenové, tohle jsem opravdu nečekala.
Za mne jednoznačně zase *****.
Už nyní se nemohu dočkat na pokračování.

10.01.2016 5 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Nejde jinak, než dát opět za *****
Jestli mi nadchli předešlé díly Netopýr a Švábi, tak nevím vůbec, jak bych jsem se vyjádřila nyní.
Každý díl je originální, tento příběh se mi četl jedním dechem. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout.
Těžko říct, co se mi líbilo více, zda současnost 1999/2000 nebo minulost počínající silvestrem roku 1942.
Každá část měla něco do sebe, bylo v ní něco, co mi hnalo číst dál a dál a dál a přijít s Harrym na jméno majitele pušky Märklin.
Pan Jo Nesbø má nevyčerpatelné nápady na námět :)
Již nyní se těším na to, čím mne překvapí příště.

04.01.2016 5 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Moje druhé setkání s Harrym.
Jelikož se v knize objevilo již zmiňované v jiném příspěvku vzpomínání na Birgittu, jsem ráda, že jsem také začala číst tuto sérii postupně.
Jo Nesbø nezklamal, zápletka je sice trochu komplikovanější než jsem očekávala, ale zato opravdu promyšlená do detailů.
Zaujala mi teorie o švábech (asi hlavně proto, že podobná úvaha mi také napadla, když jsem měla tu čest se s těmito zvířátky důvěrně setkat):
"Na každého švába, kterého zahlédnete, připadá nejméně deset jiných,
kteří se stihli schovat. Což znamená, že jsou všude.
Kolik váží takový šváb? Deset gramů? Jestliže jich je v
prasklinách a za dřevěným obložením poschovávána víc než stovka, znamená to, že je v místnosti přes kilo
švábů. Harry se otřásl. Sotva mu může být útěchou, že se ho švábi bojí víc než on jich."

01.01.2016 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

První seznámením s autorem bylo s knihou Lovci hlav a byla jsem velmi potěšena.
Nyní jsem přímo nadšená, nemohla jsem se od prvního případu Harryho Holea odtrhnout. Jelikož se chystám číst sérii postupně a Netopýr je hodnocena jako nejhorší, jsem velmi natěšena, co mi ještě čeká dál :).
Za mne je to velmi kvalitní detektivka, která se odehrává na opačné straně světa aniž by ztratila to, co právě u severských krimi zbožňuji - dokonale promyšlenou zápletku.
Harry Hole je nejen detektiv, který má své dobré i špatné stránky, ale především člověk, který to nevzdal a snaží se znova začít žít i se svou ne příliš povedenou minulostí.

28.12.2015 5 z 5

Požehnáni ti, kdož žízní Požehnáni ti, kdož žízní Anne Holt

Další promyšlený příběh od paní Holtové
I když je to již druhé setkání s inspektorkou Hannou Wilhelmsenovou, jedná se o volné pokračování knihy Slepá bohyně, takže není nutnost mít přečtený první díl.
Jako první díl je kniha velmi nadčasová vzhledem k tomu, že byla sepsána již v roce 1993.
Rozhodně stojí za to přečíst a to nejen kvůli aktuálnímu tématu imigrace.

25.12.2015 4 z 5

Slepá bohyně Slepá bohyně Anne Holt

Celkově mám pro severské krimi slabost - jsou to mimořádné detektivky.
Za mne stejné hodnocení jako za knihu "To, co je moje" - čtivá a promyšlená.
Zápletka byla zajímavá,vzhledem k roku vydání v originále (1993) velmi nadčasová ve všech směrech.

20.12.2015 4 z 5

Kdo byl Kyrat? Kdo byl Kyrat? Herma Svozilová-Johnová

Bohužel za mne jedna velká tragédie...
Nakonec jsem přečetla knihu jen proto, abych jsem se dozvěděla "Kdo byl Kyrat" ... a ten konec - raději bez komentáře.
Nevím, zda se to líbilo mládeži (dětem) v roce 1963, ale dnešní mládež by to sotva nadchlo, myslím, že by nepřečetli ani prvních dvacet stránek...
Jsou knihy, které nestárnou, tato bohužel zestárla minimálně o sto let a stala se nečitelnou.

03.12.2015 1 z 5

Návrat do budoucnosti III Návrat do budoucnosti III Craig Shaw Gardner

Do třetice skvělá adaptace scénáře k velkolepému filmu.
Jen těch chyb v letopočtech tady ve třetím díle bylo už tolik, že jsem nakonec i přepisovala propiskou rok 1855 za rok 1885 ( a to nemluvím o základní chybě na začátku, kdy jednou je neděle 12.11.1955 a podruhé neděle 13.11.1955)!
Už mi ty překlepy začaly vadit, ale asi je na chybě překlad, věřím, že v originále je to snad uvedeno správně.
To však nemění nic na tom, abych nakonec dala *****. Je to prostě perfektní příběh, který mne doprovázel jako film po celé dětství a ráda se na něj podívám i v současnosti a věřím, že i v budoucnosti :)

20.11.2015 5 z 5