Anickahor Anickahor komentáře u knih

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Další kniha od současné české autorky, další kniha se silnou hlavní hrdinkou - ženou.
Další kniha, která se mi moc líbila a u které jsem byla zvědavá, jak to celé nakonec dopadne.
Anna se ocitla v nezáviděníhodné situaci, kdy byla poslána do cizí země k (téměř) cizím lidem. Tím to ale celé nekončí. Celkem záhy je svazkem spojena s úplně cizím člověkem - jak se říká "v dobrém i ve zlém". A že obojího bylo dost, o tom se na stránkách knihy můžete dočíst sami.
Přiznám se, Anna mi byla od začátku sympatická už jenom tím, že to byla moje jmenovkyně. Ale jsem velmi ráda, že u jména to nezůstalo. Tato žena (vlastně velmi mladá dívka) se rvala s osudem, co to šlo. Byla to žena velmi prostá, ale zároveň velmi neobyčejná, dobrosrdečná, statečná a pro svoje děti by položila život. Ona však nad ničím z toho neuvažovala, protože se řídila instinktem a snažila se ze všech sil získat ze života to nejlepší, co se v danou chvíli dalo.
Myslím ale, že nejvýstižnější popis najdete zde na Databázi knih u anotace knihy. Já můžu jen doplnit, že jsem z knihy byla nadšená. Není to kniha pro každého, ale já bych ji doporučila všem lidem, kteří mají rádi příběhy se silnými ženskými hrdinkami a také těm, kteří si rádi přečtou knihu od současné české autorky. Jsem ráda, že v naší zemi vznikají takováto díla.

30.01.2021

Chlapec na dřevěné bedně Chlapec na dřevěné bedně Leon Leyson

Kniha, která mě dojala...
Kniha o holokaustu, ale ne tak drastická a drsná, protože je vyprávěna optikou malého chlapce... Malého chlapce, který (ač o to nestál) pod tíhou událostí a situace předčasně dospěl. A který měl velkou odvahu, ale zároveň i velké štěstí.

22.11.2020 4 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Výjimečná kniha. Jen je asi nutné ji číst v pravý čas. Sáhla jsem po ní ve svých cca 16 letech a nedočetla jsem ji, protože mě prostě nebavila. Nyní jsem se po 7 letech rozhodla, že jí dám druhou šanci - a nelituji. Hodně jsem u knihy přemýšlela a v mnohém to pro mě bylo velké obohacení. Líbilo se mi, jak kniha narušuje stereotypy, které mezi námi panují. Doporučuji :)

27.06.2017 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Kniha příběhem velmi připomínající Do tmy od Anny Bolavé. Někdo zde psal, že se mu více líbila druhá zmiňovaná kniha. U mě vítězí Houbařka. Špatně se to popisuje, ale kniha je pro mě nějak lépe uchopitelná, konkrétnější. Lépe se s hlavní hrdinkou dokážu ztotožnit.
Příběh se mi moc pěkně četl a zanechal ve mě pocity a myšlenky, ke kterým jsem je zpětně ještě vracela. Navíc jsem si představovala vycházky do lesa, jako bych tam se Sárou byla. Miluju sbírání hub.
Kniha na první pohled vypadající jako lehké čtení, ale při větším zkoumání zjistíte, že ve vás text zanechal hlubší stopu. Jen ten konec teda mohl být trochu vymazlenější.

14.08.2020 4 z 5

Plavba Jitřního poutníka Plavba Jitřního poutníka C. S. Lewis (p)

(SPOILER) Říkám to zas a znovu - Narnie je láska.
Já jen doufám, že až se jednou podívám na Samý konec světa, najdu tam lekníny a uprostřed nich zapíchnutý Rípčípův mečík. :)

24.07.2020 4 z 5

Dobrodruhům Dobrodruhům Tereza Ramba

"Viděla jsem strašně moc chudoby a ještě víc lásky. Viděla jsem pravdu napsanou na zdi žlutou barvou, hluboko v Andách. Bůh je láska. Láska je Bůh. Láska je."

12.08.2022 5 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Tohle je prostě moje srdcovka. Asi žádná kniha není tak spjata s mým dětstvím jako tato. Miluju knihu, miluju film a mohla bych si je dávat znovu a znovu :)

13.06.2020 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Ač jsem byla několikrát v pokušení se nejdříve podívat na film, odolala jsem a prvně jsem si knihu přečetla. Jsem za to nesmírně ráda, protože teď se na film těším ještě víc. :) Kniha je velmi čtivá a krásná a donutí čtenáře přemýšlet. Určitě bych knihu velmi doporučila. Rozhodovala jsem se mezi 4* a 5*, ale nakonec dávám 5* :)
Může obsahovat spoiler:
Kniha mě opravdu donutila se zamyslet nad svými hodnotami. Jasně, už z podstaty jsem zastávala názor, že eutanázie je špatná věc. Jenže když se trochu vcítíte do Louisy, tak vám dojde, že vlastně nevíte, co byste na jejím místě dělali a že to prostě není černobílé.

17.09.2016 5 z 5

Houpačky Houpačky Lucie Konečná

Kniha je takovou milou, vtipnou a místy i dojemnou jednohubkou. Jiřina a Zdena se chovají jako puberťačky, ale v něčem bychom se od nich mohli učit - nebrat se tak vážně a užívat si života.
Nečekejte hluboké myšlenky, dialogy a děj. Jako oddechová literatura to však naprosto splnilo moje očekávání.

20.12.2021 4 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Harry začíná pátý ročník v Bradavicích. Začátek letošního školního roku pro něj však začal neobvykle: útok mozkomorů, disciplinární řízení a seznámení s Fenixovým řádem. Jde o velmi důležitý rok, Harryho a jeho spolužáky čekají na konci školního roku zkoušky NKÚ. Než se k nim ale dostanou, musí se vypořádat s mnoha nástrahami včetně Dolores Umbridgeové. A ani po zkouškách se nedočkají klidu, právě naopak. Na Harryho pak čeká velká ztráta, se kterou se bude muset chtě nechtě vyrovnat.

Přiznám se dobrovolně. Harryho Pottera čtu poprvé až teď v dospělosti. Jako dítě mě Potteromanie minula. U nás jsme četli Letopisy Narnie. Ale mám kamarády, kteří stáli fronty na další knižní díl těsně po vydání.
Musím říct, že jsem u tohoto dílu byla překvapená, jak moc se kniha odlišuje od filmu. O kolik detailů (někdy i dost zásadních) jsme přišli filmovým zpracováním. A taky mě překvapilo, jak mi Harry v knize lezl na nervy ještě víc než ve filmu. :D Holt moje sympatie vždy patřily spíš Ronovi. :)
Jinak se mi ale kniha líbila, užívala jsem si návrat do známého kouzelnického prostředí a těším se na zbývající díly série.

05.04.2021 4 z 5

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Tohle bylo tááák dobré! Je to moje první setkání s Delphine a jsem nadšená. Asi to bylo i tím pro mě blízkým tématem, kniha mi opravdu "sedla". Pracuji sice jako psycholožka s dětmi, ale jak je i v knize psáno, staří lidé jsou také jako děti. Téma stáří a umírání je mi blízké, už během studia psychologie mě to k němu táhlo. Vzpomínám na hodiny neuropsychologie, kdy jsme se o lidech s afázií učili.
Někdo si zde stěžoval, že kniha je krátká, taková uspěchaná. Jenže tak to prostě je. V jednom stádiu afázie dojde do takového bodu, že se ocitnete ve vozíku na horské dráze, která už vede jenom dolů a záleží na vás, jestli si zakryjete obličej a odevzdaně počkáte na konec, nebo zvednete ruce nad hlavu a budete si užívat vítr ve vlasech.

14.10.2020 5 z 5

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

Po přečtení anotace jsem si udělala nějakou představu a při čtení jsou dostala úplně něco jiného. Čekala jsem romantické splynutí dvou duší ve sladkém příběhu a dostala jsem čirou depresi :D Nevadí, možná se mi tak kniha líbila o to víc, byla opravdovější. Jen teda pokud chcete letní oddechovku, tak po "Ani později, ani jinde" asi nesahejte.
Krátká kniha, ale plná emocí. Emocí hlavních postav, mých emocí. Dokázala jsem se ztotožnit s Mathildou i Thibaultem. Jejich střípky někdy poznávám sama v sobě.

Kolik neznámých lidí během dne potkáme, s kolika lidmi se na chvíli střetneme, ale později se zase rozpojíme? Kolik příběhů a nových začátků se může odehrát, ale taky nemusí?! Protože někdy už je pozdě, někdy by bylo lepší se potkat jinde...

26.06.2021 4 z 5

Najděte si svého marťana Najděte si svého marťana Marek Herman

Tohle by se mělo rodičům rozdávat v porodnici jako "návod k použití" při výchově dětí! A taky učitelům... A vůbec - každému :)
Je to úplný základ psychologie předaný pro širokou veřejnost. Jasně a srozumitelně.
Při čtení jsem si zakládala zajímavé a důležité části, nakonec jsem zjistila, že mi skoro ani nestačí "lepíky" :)
Jasně, občas se tam něco opakuje (jak je zde knize občas vytýkáno), ale to vůbec nevadí. Opakování je matka moudrosti a u této knihy to platí o to víc :)

13.04.2020 5 z 5

Nevyžádané rady mládeži Nevyžádané rady mládeži Marek Vácha

V knize je velmi cítit naléhavost, s jakou Vácha apeluje na mladé lidi. Rozhodně to není naposledy, co jsem tuto knihu četla. Opravdu ji doporučuji.

08.10.2017 5 z 5

Haló, Jácíčku Haló, Jácíčku Daisy Mrázková

Moje srdeční záležitost - jako malá jsem stále dokola poslouchala kazetu namluvenou paní Maciuchovou. Ještě dnes při čtení slyším v hlavě její přednes.
Tehdy jsem vnímala hlavně příběh o přátelství zajíčka a veverky. Když jsem se k tomuto příběhu nyní vrátila díky Čtenářské výzvě, objevila jsem i hluboké myšlenky, které mi zůstaly v dětství skryté. Připodobnila bych tuto knihu k Malému princi, pokaždé najdete něco, co v tu danou dobu potřebujete objevit.
"Haló, Veverko!" "Haló, Jácíčku!" "Haló..."

02.01.2022 5 z 5

Suchý hadr na dně mořském Suchý hadr na dně mořském Ivana Chřibková

Knížka vypráví v krátkých a úderných kapitolách část životního příběhu Anny, která má pocit, že na ni při rozdělování nadání, krásy a štěstí Pán Bůh tak nějak zapomněl. Nebo možná nezapomněl, ale dost možná Anna stála na konci řady a už prostě nezbylo.

Knihu jsem začala číst na začátku prázdnin a pak ji po pár kapitolách odložila. Nebavila mě. Vrátila jsem se k ní nyní a jsem moc ráda. Je to ideální kniha do MHD, protože díky krátkým kapitolám nepřejedete vaši zastávku. :)
Pomalejší rozjezd, ale postupně kniha nabírá rychlý spád a ke konci sedíte a nemůžete se odtrhnout. Smála jsem se, měla jsem i slzy v očích. Anně jsem moc fandila :)

01.10.2021 4 z 5

Ženy z Bohnic Ženy z Bohnic Edna Nová

12 tragikomických minipříběhů o ženách, které se na delší či kratší čas ocitly za zdmi Bohnic. Chvíli se smějete (např. Záchodová lejdy je moje oblíbená), ale hned Vám dojde, že byste se smát neměli. Autorka jednotlivé postavy nezesměšňuje, jen se na svůj pobyt snaží dívat s humorem a trochou ironií - protože jinak to snad ani nejde, jinak by se z toho zbláznila :)
A jestli Vám kniha přišla přitažená za vlasy, tak si buďte jistí, že není. Při čtení jsem velmi vzpomínala na své studijní praxe v psychiatrických léčebnách a byla jsem až překvapená, jak realisticky se autorce podařilo vystihnout "typické" pacienty takového místa. Protože při čtení Vám dojde, že Fajnovku, Éterickou dívku nebo třeba NejsemBlázen potkáte po celé republice.
A kdybyste z celé krátké knížky měli přečíst jen kousek, vyberte si prosím závěrečné slovo autorky a Terezy Slané, protože tam je řečeno to nejdůležitější. Taková slova tesat do kamene.

08.07.2021 4 z 5

Laudato si´ Laudato si´ Jorge Mario Bergoglio

Za mě knihu nejlépe vystihují následující dva úryvky z této knihy:
"Vybídl nás, abychom se od spotřeby obrátili k obětavosti, od nenasytnosti ke štědrosti, od plýtvání ke schopnosti sdílet, k postoji askeze, která znamená, že se učíme dávat, a nikoli jen odříkat."
"Příroda je plná laskavých slov, ale jak jim můžeme naslouchat uprostřed neustálého hluku, permanentní úzkostné roztěkanosti nebo kultu vnějškovosti?"

31.10.2020 4 z 5

Uvnitř mé hlavy Uvnitř mé hlavy Francesca Zappia

Kniha, kterou si přečtete jednou a stačí.
Příběh vyprávějící o jedné (trošku praštěné) americké střední škole a studentech této školy, kteří jsou (každý svým způsobem) odlišní od běžné populace. Jasně, u Alex by to člověk i očekával podle anotace, ale v této škole není snad jediný "normální" člověk.
Na knize jsou super tři věci: 1) přední obálka (nesuď knihu podle obalu, haha), 2) konec příběhu, který by se dal označit za napínavý (na druhou stranu je otázka, jestli to těch posledních cca 70 stran zachrání) a 3) že je to literatura přinášející téma psychického onemocnění.
Kniha je určená pro děti a mládež a dokáži si představit, že je může skutečně nadchnout. Dospělák by ale měl raději sáhnout po jiné knize na toto téma.

09.03.2020 3 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

U této knihy jsem doplatila na to, že mi ji všichni hrozně doporučovali a říkali, že se u ní strašně smáli. Měla jsem tedy velká očekávání, která se bohužel nenaplnila. Knížka není špatná, je to takové oddechové čtení, ale trochu se divím ocenění za nejhumornější román. Takový průměr.

15.10.2016 3 z 5