Laudato si´

Klíčovým tématem encykliky je otázka: „Jaký svět chceme zanechat těm, kteří přijdou po nás, dětem, které právě vyrůstají?“ Podle papeže Františka však tuto otázku nelze řešit izolovaně, pouze v rámci životního prostředí. Papež upozorňuje, že se musíme ptát, co je smyslem života na zemi, jaké jsou hodnoty a základy společenského života, co je cílem naší práce a veškerého našeho úsilí. Pokud se nebudeme zabývat těmito hlubšími problémy, nepovede naše starost o ekologii k žádným významným výsledkům. Proto papež vybízí nejen věřící, ale též všechny obyvatele naší planety k ekologické konverzi a předkládá ve svém textu tzv. integrální ekologii, která se nezabývá pouze environmentálními problémy, ale řeší také hluboce lidské a sociální otázky. Celá encyklika, která je významným příspěvkem k dosavadní sociální nauce církve, je prodchnuta nadějí: „Lidstvo je stále schopné společně pracovat na budování našeho společného domova“....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/262600/big_laudato-si-262600.jpg 4.537

Kniha Laudato si´

Karin_Kim55
18.03.2021

--- Čteno z povinnosti do školy a už nikdy víc, prosím. ---
(Nechce se mi věřit, že jsem to opravdu četla jen něco málo přes 2 týdny, přišlo mi to jako 2 měsíce...)

(Dobře... U předchozích knížek, které byly povinně do školy, jsem si stěžovala neprávem. Tohle pro mě bylo teprve složité a útrpné čtení.)

Jelikož nejsem křesťanka ani nevyznávám žádné jiné náboženství či víru, tak to pro mě byla velmi VELMI složitá četba. Některé části mě zaujaly více a také jsem jim více rozuměla, jiné jsem si zato musela číst víckrát, protože jsem se přistihla, že mě vůbec nezajímají a moje myšlenky utíkají jinam.

Věřím, že tato encyklika je inspirativní, rozvíjí ekologické cítění a celkově je velmi důležitá - hlavně v tom, jak pojmenovává problémy, kterými se zabývá. Ale mě promluvila do duše jen kapitola první - Co se děje našemu domovu. V té se totiž autor nesnažil o žádné rozvláčné popisy, ale o vyobrazení reality.

V první kapitole se papež zabývá znečištěním, klimatickými změnami, čistotou a nedostatkem vody, celkovým zhoršením kvality lidského života a sociálního úpadku a dalšími podobnými tématy. Důvod, proč na mě tato jediná kapitola měla největší vliv, je pravděpodobně v tom, že autor tolik neodkazuje na náboženské příběhy, "Otce Stvořitele", jaké je naše poselství nebo například Ježíše. Nebudu lhát, ve zbytku encykliky na mě osobně bylo moc "náboženských keců" a odkazů na křesťanství a bibli.

Některé věty, které se opakovaly stále dokola, jsem v polovině knihy přestala brát vážně. I když to má velmi důležité poselství a vlastně celý smysl knihy... Ale když větu ve smyslu "Co zanecháme příštím generacím? Jakou zemi zanecháme dětem a vnoučatům?" vidím po několikáté, tak si spíš pomyslím, jaká by to byla skvělá pijácká hra, než abych se nad tím opravdu zamyslela.

Anickahor
31.10.2020

Za mě knihu nejlépe vystihují následující dva úryvky z této knihy:
"Vybídl nás, abychom se od spotřeby obrátili k obětavosti, od nenasytnosti ke štědrosti, od plýtvání ke schopnosti sdílet, k postoji askeze, která znamená, že se učíme dávat, a nikoli jen odříkat."
"Příroda je plná laskavých slov, ale jak jim můžeme naslouchat uprostřed neustálého hluku, permanentní úzkostné roztěkanosti nebo kultu vnějškovosti?"

knižní_Káťa
27.06.2020

Nejsem křesťan. Jsem člověk vědeckého smýšlení a vzdělání. I proto jsem čtení této encykliky odkládala a nechtělo se mi do ní. Ale nelituji, zaujala mě, bavila mě. Sám papež František o encyklice říká, že to není ekologická "zelená" encyklika, ale sociální. S tím naprosto souhlasím. Dílo má být pro všechny lidi - bez ohledu na víru. To autor splnil. Některé pasáže byly ohromující a já si jen říkala, jak je ohromné, kam se církev posunula ve výrocích (např. nepopírá evoluci). Některé části byly zase trošku mimo mé osobní přesvědčení. Nicméně celkově to bylo dílo velmi přínosné. Knihu doporučuji všem - a jak říká sám papež František - bez ohledu na víru.

Stilgar
11.11.2019

Velmi přínosné i pro takového nihilistu jako jsem já.

roman9739
01.11.2019

V první řadě se musím přiznat, že mám slabost pro papeže Františka; je mi nad míru sympatický a spisy, které jsem od něho četl, se mi tuze líbily.
Tato encyklika je inspirativní a taktéž velmi důležitá - hlavně v tom, jak pojmenovává problémy, kterými se zabývá.
Pro mě nejzajímavější kapitolou je ta poslední, šestá - Ekologická výchova a spiritualita.

Elen.aja
11.07.2019

Neni to snadne cteni, prvni cast byla az depresivni,ale zase to nebylo zadne omackovani,ale snaha o popis reality...
Zaujalo me,jak komplexne papez peci o spolecny domov popsal, ze se nejedna jen o ekologii,jak ji chapeme v tom uzsim slova smyslu, ale zahrnul do ni mnohem vic,vlastne vse (a vsechny),co nas obklopuje. Papez nemluvi jen o konrektnich krocich, ale spise o celkove zmene smysleni, jak k celemu stvoreni pristupovat. A to mi prijde dulezite.

Shardlake
02.01.2019

Možná jsem si tentokrát vybrala hodně náročné čtivo. Některé pasáže encykliky mne zaujaly více a lépe jsem je chápala, jiné méně a byly pro mne těžko srozumitelné.

vlkcz
27.11.2018

Ano, je to mnohdy depresivní čtení. Ale samotná skutečnost, že se tématu věnuje papež, dává naději. Jen by možná tlak církve na skutečné viníky popisovaného stavu mohl být výraznější.