angloumene angloumene komentáře u knih

Máte stále hlad? Máte stále hlad? David Ludwig

Skrze srozumitelně popsaný vývoj epidemie obezity autor vysvětluje, proč se řadě z nás nedaří udržet svou ideální váhu. Zjevně se nejedná o selhání jednotlivce, ale celé společnosti. A právě proto je tak těžké zůstat mimo řadu a stravovat se udržitelně. Tím se dostávám k hlavnímu téma knihy. Pokud jste kladně odpověděli na otázku stálého hladu, David Ludvig nabízí řešení.
Omezení sacharidů a v podstatě libovolná komzumace tuků a bílkovin. Prostě dieta s jasným cílem - předejít hladovění. Naopak tělo dostatečně vyživit a zajistit si tak dobrou náladu a snad i dlouhověkost.
Vše srozumitelně, podepřeno vlastním výzkumem i řadou dalších studií. Pokud si přejete změnit svůj životní styl, je Máte stále hlad? vhodnou oporou. Zaujme i ty, kteří touží po vzdělání pouze v teoretické rovině.

27.08.2023 4 z 5

Watchmen: Strážci Watchmen: Strážci Alan Moore

Vše podstatné už shrnují předchozí komentáře. Mně nezbývá než dodat, že Strážci dokazují, že komiks funguje jako samostatné médium, které nemá smysl srovnávat s běžně psanou knihou. Nabízí jinou formu zábavy, ať už tuctovou nebo skutečně podnětnou. Kdo by to řekl, že právě komiks představí společnost zmítanou strachem, že místo svítání jim oči otevře atomový hřib.

28.07.2023 5 z 5

Beze zbraně Beze zbraně Zofia Kossak-Szczucka

Řada příběhů, které se obtáčí kolem sv. Františka, aby nakonec vytvořily spletenec pevně uchopeného děje s poměrně zřejmým poselstvím.
Poutavé, ale rozvleklé. Zajímavé, ale chvílemi až nudné. Bohužel mě u čtení nechytlo Františkovo odhodlání a i já jsem se zmítala v pochybách, podobně jako většina postav. Nelituji času věnovaného četbě, ale příteli bych Beze zbraně spíš nedoporučila.

28.07.2023 3 z 5

Pěstujeme ve městě - Zelené balkony, sousedské záhonky a komunitní zahrady Pěstujeme ve městě - Zelené balkony, sousedské záhonky a komunitní zahrady kolektiv autorů

Pokud by název zněl třeba 'Jak na komunitní zahrady', bylo by mé hodnocení někde na 4 *. Jenže takhle se ke mně dostal takový zajíc v pytly. Pěstovat ve městě chci, ale ne na komunitní zahradě. Natož abych ji zakládala... Pro mě tedy zcela zbytečná koupě.

28.07.2023 2 z 5

Labyrint světa a ráj srdce Labyrint světa a ráj srdce Jan Amos Komenský

Labyrint světa a ráj srdce jsem měla uložený jako naprosto nezajímavé dílko. Ono jak by mohl 'otec moderního školství' napsat něco zajímavého že? Naštěstí se náhodou narazila na audioverzi a popravě, byla jsem velmi příjemně překvapena. Jasně, vykreslení tehdejšího světa je z dnešního pohledu poněku archaické. Přesto mě občas zarazilo, že některé zákonitosti jsou platné dodnes.

11.10.2022 4 z 5

Kanadské žertíky Kanadské žertíky Stephen Leacock

Uf, Kanadské žertíky tedy určitě nejsou pro mě. Opravdu přízemní, často velmi sexistický a neoriginální humor. Naneštěstí jsem se nenechala odradit názvem.

11.10.2022 1 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Druhá detektivka Larse Keplera, kterou jsem měla možnost si poslechnout. V porovnání s Hypnotizérem mi postavy přišly více přirozené, nikoliv jakoby se křečovitě pohybovaly až v příliš těsném scénáři. Stále se ale jedná o velmi povrchní, i když ne zrovna lehkou literaturu. Tak akorát na prozíváné novoroční svátky u prarodičů.

11.10.2022 4 z 5

Velmi osobní kniha o zdraví Velmi osobní kniha o zdraví Margit Slimáková

Výživová specialistka, která dlouhodobě vyčnívá z řady. Margit na první pohled nepatří mezi zástupy odborníků s jedním kurzem a až naivní touhou pomoci a něco si vydělat. Nabízí mix selského rozumu, současného poznání a osobního přístupu. Ne se vším nutně souhlasím, ale i tak uznávám její jednoduchá doporučení, která skutečně vedou ke zdravějšímu životu. Kniha je navíc velmi čtivá, takže ideál na letní dovolenou.

07.08.2022 4 z 5

Čekání na Vánoce Čekání na Vánoce Marek Kita

Dostaly se ke mně samé nadšené recenze a tak jsem si Čekání na Vánoce nemohla nechat ujít.
Jedná se o řadu krátkých příběhů doprovázených obrázkem. Na rodičích zůstává, jak dané téma s dítkem proberou, jelikož knížka nenabízí žádné vysvětlení ani hodnocení. Tak jako tak se jedná o snadnou cestu, jak dětem představit vánoční příběh.

07.08.2022 4 z 5

Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé Lukáš Kovanda

Mám ráda ekonomii a Lukáše Kovandu uznávám, od knihy mě ale dlouhodobě odrazoval její název. Jasně, snaží se provokovat a tím na sebe upozornit, ale nebude stejný i zbytek knihy? Vlastně ano i ne, ale už v úvodu se dozvídáme, že taková vlastně populární ekonomie je. Takže pokud si chcete zpříjemnit den o pár ekonomických hříček Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé není špatná volba.

Mimino: návod k obsluze Mimino: návod k obsluze Joe Borgenicht

Pokud z nějakého důvodu potřebujete knihu o dětech, která je stylyzovaná jako technický návod, tak Mimino - návod k obsluze je přesně ta publikace, po které byste měli sáhnout. Jinak ale nabízí to samé jako záplava dalších knih se stejnou tématikou.

31.07.2022 3 z 5

Rodičovské vychytávky - 134 geniálních zkratek pro život s dětmi Rodičovské vychytávky - 134 geniálních zkratek pro život s dětmi Asha Dornfest

Uf teda, že by kniha obsahovala 134 geniálních zkratek, to opravdu ne. Většina jsou vcelku nefunkční doporučení na v podstatě neexistující problémy. Ve zkratce - Rodičovské vychytávky mě nenadchly. Několik užitečných typů obsahuje, ale ty bych spočítala na prstech jedné ruky. Mrhání papírem.

31.07.2022 1 z 5

Síla nicnedělání - Co se děje, když odpočíváme Síla nicnedělání - Co se děje, když odpočíváme Tomas Sjödin

Milé zamyšlení o potřebě odpočinku, jeho židovské tradici a výhodách pro moderního člověka. Jak už napovídá název vydavatelství, jedná se o knihu s velkým důrazem na náboženské prožívání.

31.07.2022 4 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Volné pokračování Do tmy. Opět se vracíme k tragédii českého maloměsta. Vyprázdněné vztahy, pozlátko, pomluvy a osamění. Marast doprovázený pachem syrového masa, močálu a přicházející zimy. Bude mít nová generace dostatek síly k znovunalezení lidskosti?

31.07.2022 5 z 5

Kitchenette: Rok v kuchyni Kitchenette: Rok v kuchyni Markéta Pavleje

Markéta Pavleje aka Kitchenette vyniká bezvadným vkusem. Podobná je i její kniha. Netradiční formát, pevná vazba, kvalitní papír, nádherné fotky ze kterých dýchá vůně domova. Z receptů samotných už tak unešená nejsem. Kuchařka je vhodná spíše pro notorické prohlížeče a Markétiny fanoušky než pro kuchaře.

31.07.2022 3 z 5

Sedm způsobů jak se radovat z jídla Sedm způsobů jak se radovat z jídla Hugo Hromas (p)

Nebudu si nic nalhávat, pro Huga mám slabost. Charismatický kuchař, který skrz takřka biblickou pouštní cestu našel sám sebe a vrátil se zpět s kotlíkem plným dobrot. Zdá se, že ho baví jednoduchý a přitom plný život no a přesně takové je i jeho jídlo.
Pár surovin, snadná příprava, prosté servírování a přitom tolik chuti. V Sedmi způsobech jak se radovat z jídla navíc bez masa.

31.07.2022 4 z 5

Cukrfree - Kuchařka pro malé i velké Cukrfree - Kuchařka pro malé i velké Janina Černá

Je super, že se i u nás objevila výrazná osobnost, která razí trend bez cukru. V zahraničí už celá sugar free mánie vznikla hezkých pár let dozadu a my si tu teď můžeme užívat návody na stravování prověřené už pořádnou kupou strávníků.
Ačkoliv sama bez cuktru úplně nejsem, rozhodně je fajn seznámit se i s nedoslazovanými variantami a tak nějak obecně víc myslet na kvalitní tuky a bílkoviny.

07.07.2022 4 z 5

Zachraň jídlo v kuchyni Zachraň jídlo v kuchyni Adam Podhola

Na Zachraň jídlu je vlastně nejlepší samotná myšlenka. Rozčilujeme se u popelnic narvaných jídlem postávajíc někde vedle supermarketu. Přitom vlastní práh možná taky není úplně nejčistčí.
Vyhozené potraviny totiž plynou z největší části právě z domácností. No a Zachraň jídlo v kuchyni je jednoduchý návod jak plýtvání předcházet. Líbí se mi hlavně části, které se zabývají prevencí tvorby odpadu. Recepty jsou buď notoricky známé nebo často trochu našroubované a moc jídla reálně nezachraňují. Ale nevadí, velký palec nahoru za osvětu a celý projekt.

07.07.2022 4 z 5

Rozhodni se být zdráv Rozhodni se být zdráv Jan Vojáček

Ještě trochu víc "ezo" než první kniha. Přesto principielně souhlasím a věřím, že pan Vojáček to s námi skutečně myslí dobře. Jistá si už ale nejsem výčtem odborníků - přeci jen mám u některých spíš pocit snahy o monetizaci než opravdovou pomoc.
Druhý díl už neslouží jako seberozvojová literatura, spíš nabízí určitý duchovní pohled na svět. Zdaleka ne se vším se ztotožňuji, i tak mi ale kniha přišla poměrně podnětná.

07.07.2022 3 z 5

Věda zvaná rodičovství Věda zvaná rodičovství Margot Sunderland

Uf, z téhle 'vědy' mám tedy velmi rozporuplné pocity. Kniha zjevně tenduje k rodičovství na plný úvazek - dítěti věnuje maximum času, který potřebuje. Jste tu pro něj nejen fyzicky, ale zejména i psychicky. Podporujete jej, snažíte se jej pochopit a láskyplně korigujete jeho přístup k světu.
Což o to, já se s tímhle přístupem ve své podstatě ztotožňuji, jen mě neskutečně dráždí to slovo věda v názvu. Většina doporučení stojí na studiích na velmi malém vzorku nebo se jedná o analýzy, které jsou v dnešní době už poněkud překonané.
Ve srovnání s dalšími, zejména anglicky psanýmu publikacemi (např. What to expect, Cribsheet), co se mi dostaly do ruky Věda zvaná rodičovství nemá ani zdaleka tak vysokou úroveň.

04.03.2022 3 z 5