Watchmen: Strážci

"Quis custodiet ipsos custodes?" ptali se už latiníci. Kdo střeží ty, kdož střeží nás? Je těžké dohlédnout na ty, kteří mají moc, i když jsou to normální lidé - a co teprve když mají schopnosti, o kterých se nám ani nesnilo. V roce 1984 vyšly dva komiksy, které změnily žánr - a dodnes se fanoušci hádají, který z nich je zásadnější. V jednom hrál hlavní roli Batman a Frank Miller ho pojmenoval Návrat temného rytíře - a u druhého si Alan Moore vystačil s jediným slovem. Watchmen, tedy Strážci. Oba komiksy mají hodně společného. Oba se dívají na svět superhrdinů novým pohledem, oba ničí mýty a oba balancují na pokraji apokalypsy. Ale tam, kde Miller ještě nabízí pozitivního superhrdinu, tam už má Moore obyčejné lidi s neobyčenými schopnostmi. Lidi někdy kruté, se svými úchylkami a tajnostmi, se špínou schovanou pod maskami. Ovšem lidi velmi mocné (a v jednom případě i všemocné). Jeden z nejzásadnějších komiksů všech dob (a tohle není laciná reklama, to je fakt)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40672/big_watchmen-strazci-fJR-40672.jpg 4.8518
Literatura světová, Komiksy, Fantasy

Vydáno: , BB art, Crew

Watchmen, 1987

Kniha Watchmen: Strážci

wullcann38

(+ SPOILER) Upřímně řečeno: čekal jsem něco víc.
Teda ne že bych si stěžoval, komiks fakt povedl, ale příjde mi strašně nadhodnocený.
Navíc ale musím přidat body za to že se nejedná pouze o klasický superhrdinský komiks, který vypadá nějak takhle:Superhrdina vs záporák-Záporák vyhraje a uteče-výpln-dějový zvrat-výpln-Superhrdina vs. záporák-superhrdina (většinou) vyhraje.
Tohle bylo o dost více filozofičtější,vážnější a hlavně o dost brutálnější, a realištější.
Můj oblíbenec je (Oprava:byl) Rorshach.
Takže za mě:92%

Šimon_

Po dlouhých letech, u příležitosti vydání Hodin posledního soudu, na které se teď chystám, jsem si dal Watchmen znovu. Neztratili pro mě nic ze své geniality a po takřka pětatřiceti letech od vydání neztrácejí ani na aktualitě. Bohužel. Nicméně jde o kongenialní komiks, který lze číst jako kritiku i poctu superhrdinství, manifest v té době antireaganismu, dnes nahnědlého populismu, který se rozmáhá i u nás, a především jako vrcholné využití toho, co komiks jako médium nabízí. Moore je génius.

Delphín

Je až neuvěřitelné o jak zásadní, revoluční a výjimečný komiks se jedná. Funguje zde vše, barvy ladí do nálady, jakou na vás má dění vrhat, kresba obecně senzační a v roli scénáře kraluje Moore v plné síle. Vše, co dělá komiks opravdu dobrým je zde vyždímáno na maximum a několikrát to v různých recenzích zaznělo. Přesto i já musím ocenit komiks v komiksu či mistrně zvládnuté postavy, kteří opravdu nejsou ti hodní bez chyb, spíš naopak. Pokud nejste úplný komiksový nováček, tento komiks musíte přečíst!

mirec88

Watchmen. Synonymum komiksu, ktorý je o superhrdinoch, ale inak. Sú to všetci (až na jedného) obyčajní ľudia z mäsa a kostí, ktorí nosia superhrdinské kostýmy a práve s tým majú dobré, ale v tomto prípade najmä zlé vlastnosti, ktoré vyplávajú na povrch naprieč celým komiksom. Mnoho vecí ma šokovalo, niektoré som si pamätal z filmu, ktorý som videl, ale už veľmi dávno. Každopádne ide o jeden z najťažšie stráviteľných komiksov na svete, lebo sa vôbec nejedná o ľahké fajnové, oddychové čítanie. Toto by som dal prečítať každému kto sa mi ešte opováži tvrdiť, že komiksy sú len pre deti. A ten záver, fakt fenomenálne a celá posledná kapitola bola fakt nečakaná. A keď ste zvyknutí zo superhrdinských kokiksov Marvelu a DC, že hlavné postavy neumierajú, tak tento komiks vás vyvedie z omylu. Odporúčam každému.

Wiedzmin

Nadčasová a propracovaná záležitost. Moore je Ďábel, který si příběh klidně zakončí kontroverzí a nechá čtenáře s otevřenou pusou sledovat posledních pár stránek. Jeho postavy mu sami diktují, jaký bude jejich další krok, a jakou cestu si zvolí. Strážci jsou rozhodně příběhem, který bude aktuální v každé době a to právě díky množství myšlenek, který rozebírá buď sám Dr. Manhattan nebo jsou obsaženy v osudu jednotlivých postav, ať už těch hlavních nebo vedlejších. Různorodost psychologie jeho "hrdinů" dodává komiksu právě na jeho vyjímečnosti. O jeho závěru a přesahu ani nemluvě.

R47

Komiks, který změnil žánr. A konečně se z něj poučili i filmaři. Zároveň ale osobitě pracuje i se samotným "jazykem" komiksu. A tahle poloha je do filmu nepřeveditelná.

mulderka
04.12.2020

Dostali mě.
Rozbili můj doposud velmi negativní /z 99% založený na seriálech z českých dětských časopisů a pravděpodobně těžkým brakům ze světa/ názor na existenci comicsu coby pakultury pro blbečky, kteří jsou líní, v horším případě neschopní číst a vnímat normálně psaný text /Terva a ostatní zde přítomní comics fandové mi snad prominou.../
OK, od té doby, co jsem napřed shlédla a potom přečetla Watchmeny, pokorně uznávám, že existují výjimky. Protože tohle byla šupa. Temná, drsná a tak hlubinně psychologická, že se mi podlomila kolena a protočily panenky.
Detaily děje a postavy krásně popsal o něco níže Klempy2. Takže já rovnou přejdu k šokujícímu zjištění, že knižní zpracování cituje takové šajby jako jsou Nietzsche, Einstein a údajně hlavní inspirátor celého námětu Bob Dylan. Tak tohle opravdu pro blbce není...
Po x-té za poslední týden si jdu přehrát tu dotyčnou písničku, nádhernou i samu o sobě:

"At midnight all the agents
and superhuman crew..."

Díky, moje dcerko, že jsi mě přesvědčila, abych ti Watchmeny /v originále!!/ objednala. Po filmu už mě k přečtení nikdo nutit nemusel :-)

klempy2
03.12.2020

Co k tomuto říct.....prostě mistrovské dílo komiksu. Musím ale říct, že jsem ho plně docenil až po nějakém čase, kdy jsem načetl více komiksů se kterými jsem to potom mohl zpětně porovnávat. Opravdu je to napsané úplně jinak než většina ostatních komiksů. Poznáváme tady dnes už kultovní postavy jako je Roršach, Dr. Manhattan a komediant. Příběh si drží vesměs ponurou atmosféru se skvěle napsanými postavami, které mají hloubku. Samozřejmě jedná se o komiks se superhrdinama, kteří jsou ale ve skutečnosti většinou normální lidi, se svými problémy, kteří se rádi po nocích navlíkají do kostýmů (kromě Manhattana, který má superschopnosti) Nebo tomu takto alespoň v minulosti bylo - Tento příběh ale začíná v bodě, kdy už jsou dávno v důchodu.

Zajímavé na tom je, že jediný Dr. Manhattan má superschopnosti ale přitom ho lidská rasa velmi nezajímá a nejedná se o žádného supermana, který by zachraňoval topící se kotě. Právě naopak. Pro mír toho vlastně moc neudělá, naopak se nechá využít jako zbraň v rukou americké armády ve Vietnamu.

Málem bych zapomněl na úžasný komiks v komiksu. Máme tam scény s klukem, který u stánku každý den vysedává a čte pirátský komiks. Nejdříve mi to vadilo, později se ale tento vedlejší příběh rozjel a já už jsem se nemohl dočkat až se s tímto klukem zase potkáme a dozvíme se více.

Samozřejmě je to psáno v polovině 80. let - Takže období studené války a právě na tohle téma Alan Moore hodně tlačí. Dnes už to není aktuální ale v té době to musela být pecka.